Aspen Bark për Diabetin

Në të gjithë botën, diabeti njihet si një nga sëmundjet më serioze, i cili gjithashtu çon në ndërprerje në funksionimin e organeve të tjera thelbësore të brendshme. Sidoqoftë, pavarësisht parashikimeve zhgënjyese të mjekëve, sëmundja, mjaft çuditërisht, mund të mjekohet mirë me ilaçin tradicional. Ndër shumë mjete juridike popullore të njohura gjerësisht, lëvorja e aspenit zë një vend të veçantë.

Pronat e dobishme

Fuqia shëruese e aspenit është për shkak të karakteristikave të tij të lindjes së rritjes. Sistemi rrënjësor i fuqishëm i pemës ndodhet në shtresat më të thella të tokës, e cila i siguron bimës ushqime të pasura me lloje të vlefshme të rralla të elementëve gjurmë. Jo vetëm lëvorja e aspenit, por edhe druri i saj dhe veshkat kanë një përbërje të pasur kimike. Për nga përmbajtja e elementëve unikë të gjurmëve dhe substancave të dobishme, aspeni është i pashembullt. Lehja e Aspenit është vërtetuar mirë në trajtimin e diabetit.

Lehja e Aspen është një analog unik bimor me ilaçet më të fuqishme anti-inflamatore për shkak të glikozideve të tij (populina, tremulacina, salicina dhe salicortina), si dhe salicylaza enzimë, taninat dhe vajrat thelbësorë. Konsiderohet lider në përmbajtjen e zinkut, hekurit, bakrit, nikelit, jodit, molibden, kobaltit. Për shkak të pranisë së një përbërje kaq unike kimike në bimë, përdorimi i saj në trajtimin e diabetit mellitus ka një efekt të qëndrueshëm terapeutik që shtrihet edhe në organet e tjera të brendshme depresionuar nga sëmundja.

Metodat e aplikimit

Farmacitë edhe një herë dëshirojnë të fitojnë para për diabetikët. Ekziston një ilaç i ndjeshëm modern evropian, por ata heshtin për këtë. Kjo.

Me çdo trajtim për diabetin, detyra kryesore është rivendosja dhe stabilizimi i sheqerit në gjak. Kjo mund të arrihet nëse çdo ditë në mëngjes të pini 100 ml zierje nga lëvorja e aspenit. Për të përgatitur një zierje, një lugë gjelle lëvore të tharë dhe të copëtuar duhet të mbushet me 200 ml ujë. Përzierja duhet të zihet për rreth 10 minuta. Supë e gatshme duhet të filtrohet dhe të merret me stomak bosh.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut nga 12 në 12

Në trajtimin e diabetit të butë, një infuzion i lëvores së freskët të aspenit ka një efekt të mirë terapeutik. Infuzion ka një shije të këndshme dhe pihet shumë më lehtë sesa një zierje. Për të marrë infuzionin, lëvorja e freskët duhet të copëtohet duke e kaluar atë përmes një mulli mishi ose duke përdorur një blender. Derdhni hollimin që rezulton me ujë në një proporcion prej 1 pjesë të lëvores në 3 pjesë të ujit. Përzierja duhet të injektohet për 10-12 orë. Merrni infuzionin në stomak bosh në 100 – 200 ml në ditë.

Cilat mjete të tjera juridike popullore (barishte, tarifa, zierje) ndihmojnë kundër diabetit?

Sipas shumë rishikimeve të diabetikëve, "aaji Monastik" jep një efekt të mirë në trajtimin e diabetit. Itshtë krijuar, krijuar nga murgjit e manastirit në Bjellorusi. Ky ilaç i mrekullueshëm është bërë nga barishte që normalizojnë sasinë e glukozës në gjakun e një diabetiku. Përbërja e koleksionit shërues përfshin domosdoshmërisht shtatë bimë medicinale të zgjedhura me kujdes, të cilat janë të përziera në proporcione të kërkuara. Komponentët, duke qenë në bashkëveprim të ngushtë me njëri-tjetrin, fitojnë veti maksimale terapeutike, duke siguruar një efekt sinergjik në trajtimin e diabetikëve.

Për shkak të përbërjes së tij unike, koleksioni për asticajin Monastik nga diabeti ka veti unike që lejojnë që ai të ketë një efekt efektiv në trupin e një diabeti:

  1. Përmirësimi i metabolizmit, pija rikthen plotësisht metabolizmin e karbohidrateve, që në të gjithë diabetikët është shkaku i sheqerit në rritje.
  2. Normalizon shpejt nivelin e glukozës në gjak të dabetic
  3. Rrit thithjen e insulinës nga indet e trupit
  4. Ndihmon për të rivendosur pankreasin, përmirëson funksionin e tij sekretues
  5. Ndihmon në rivendosjen e imunitetit të pacientit
  6. Përdoret në mënyrë efektive për të ulur peshën, pasi ndihmon në uljen e oreksit
  7. Aktet si një profilaktikë për njerëzit që kanë një tendencë për të zhvilluar diabet

Efektiviteti i çajit Monastik terapeutik në diabet tashmë është provuar nga mjekët. Testimi tregoi se nga një mijë njerëz që kishin diabet, sulmet e hipoglikemisë u ndalën në 87%. 42% e pacientëve u shpëtuan plotësisht nga diabeti dhe ishin në gjendje të refuzonin insulinë. Të gjithë pjesëmarrësit në këtë eksperiment u përmirësuan ndjeshëm; kishte besim se sëmundja ishte ende e shërueshme.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i ilaçeve popullore diabetike të këmbës

Komentet dhe komentet

Ende nuk ka komente dhe komente! Ju lutemi shprehni mendimin tuaj ose sqaroni diçka dhe shtoni!

Diabetus Shqipëri