Boronica dhe efektet e saj në shëndetin diabetik

Boronica është një kokrra të ngrënshme që i përkasin familjes Vereskov.

Ai përmban flavonoide, tanin dhe vitamina, të cilat kanë një efekt pozitiv terapeutik.

Kjo është arsyeja pse përdoret për të trajtuar sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe endokrin.

A është e mundur boronicë me diabet

Diabeti kërkon një dietë të rreptë, e cila është e kombinuar me terapinë komplekse të sëmundjes.

Dieta e diabetit përjashton ushqimet që përfshijnë manaferrat dhe frutat. Një përjashtim janë boronica, të cilat kanë veti të dobishme dhe shëruese. Ndihmon në mbajtjen e niveleve të sheqerit brenda normës individuale. Në lidhje me këtë, boronica shpesh përdoret për diabetin.

Me vlerë të veçantë janë manaferrat, shoots me gjethe, të cilat shërbejnë për të krijuar zierje medicinale.

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

Pronat shëruese

Karakteristikat e dobishme të boronicave përdoren për trajtimin e diabetit tip 1 dhe tip 2. Ka veti astringente dhe tonike. Ka efekte antimikrobike dhe hipoglikemike. Përmbajtja kalori e papërpunuar e manave është 56-60 kalori për 100 g produkt, dhe indeksi glicemik është 42 njësi.

Manaferrat e llojit të thatë të konservuar kanë një përmbajtje të lartë kalori – rreth 90-100 kalori në 100 g Manaferrat e freskët rekomandohen për llojin e parë të diabetit. Të ngrira dhe të thata përdoren më rrallë. Ato përdoren më shumë për të bërë komposto dhe konserva të boronicës.

Me diabet mellitus tip XNUMX, ekziston një rrezik i lartë i zhvillimit të një ulje të mprehtësisë vizuale dhe shkëputjes së retinës, kështu që pasta boronica rekomandohet për njerëz të tillë. Mund të blihet në një farmaci, hipermarket ose të bëhet në mënyrë të pavarur.

Në ato vende ku ka mungesë të theksuar të manave, boronica mund të blihet në kapsula në farmacitë. Këto kapsula përmbajnë një ekstrakt të lartë të boronicave, i cili ka të gjitha vetitë shëruese.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus tek fëmijët simptoma dhe shenja, diagnoza, trajtimi dhe parandalimi

kokërr

Manaferrat e boronicës konsumohen si në formë natyrale ashtu edhe në formë të ngrirë. Manaferrat forcojnë muret vaskulare të arterieve me madhësi të vogla, duke penguar kështu zhvillimin e retino- ose angiopatisë diabetike. Manaferrat stabilizojnë kolesterolin, përmirësojnë gjendjen e lëkurës dhe rrisin funksionalitetin e gjëndrës pankreatike.

Manaferrat e freskët përdoren si një meze të lehtë pasdite ose rostiçeri. Rekomandohet të hani 150-200 g në ditë. Manaferrat e ngrira janë shkrirë dhe shtuar në kos natyral ose komposto boronicë është përgatitur.

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

Diabeti mellitus është një patologji e rrezikshme në të cilën një metabolizëm metabolik i karbohidrateve është i dëmtuar. Me përparimin e sëmundjes me simptoma të theksuara klinike, të karakterizuara nga dëmtimi i organeve dhe sistemeve të ndryshme, boronica është kundërindikuar për përdorim.

Manaferrat nuk duhet të konsumohen me:

 • intoleranca ndaj përbërësve kryesorë;
 • pankreatiti;
 • lezione të zorrëve të vogla (ulçera peptike e duodenit, duodenitit, ileitit, etj);
 • shfaqja në urinën e kripërave të acidit oksalik (oksalatet).

shoots

Bimët dhe gjethet e boronicës përdoren për të bërë zierje të ndryshme. Ato përfshijnë substanca që kanë një efekt antioksidues, përmirësojnë mikrocirkulimin e veshkave dhe kanë një efekt qetësues. Në disa raste, ata eliminojnë kruajtjen dhe acarimin e lëkurës, ndihmojnë trupin të kapërcejë situatat stresuese, duke ulur nivelin e adrenalinës. Por efektet më të rëndësishme janë shikimi i përmirësuar dhe ulja e kolesterolit dhe glukozës.

Karakteristikat e përgatitjes së zierjeve nga fidanet dhe gjethet janë:

 • kohëzgjatja e infuzionit është 12-24 orë në ditë;
 • bluarje e imët e gjetheve dhe fidaneve;
 • zierja pas infuzionit për 15 minuta;
 • supë duhet të filtrohet dhe ftohet;
 • shpeshtësia e dozave 3-5 herë në ditë, 150-200 ml për 1 dozë.

recetë

Fidane të copëtuara dhe të korrura, gjethe boronica dhe derdhni ujë të valë. Vlim për 30 minuta në sobë. Lëreni të krijojë për 15-20 minuta. Pastaj tendosni supën përmes një sitë ose rrobë prej liri, ftohuni në një vend të errët ose në frigorifer. Supë është gati.

tretësirë

Tinktura e boronicës është një ilaç i dobishëm për diabetin. Mund ta gatuani vetë.

Për gatim ju duhen:

 • manaferrat lë 1-2 lugë;
 • ujë të pastruar 350-500 ml.
Lexoni artikullin:  Cila është norma e sheqerit në gjak tek fëmijët

Gjethet e boronicës janë copëtuar imët me një thikë. Pastaj uji i pastruar është zier. Gjethet e grimcuara janë zier me ujë të valë, mbledhja që rezulton është e përzier. Vendoseni mënjanë për 5-7 minuta, në mënyrë që supa të injektohet. Në këtë kohë, sigurohuni që të vendosni një banjë me ujë. Gjethet e copëtuara të njomura duhet të zihen. Ata duhet të nxehen në një banjë me ujë për 45-50 minuta, duke nxitur vazhdimisht.

Pas kësaj, hiqeni supën nga zjarri, lëreni të ftohet. Atëherë ajo duhet të filtrohet përmes një pecete garzë. Merrni tretësirë ​​tri herë në ditë për 3 lugë në ditë.

bllokim

Jamja e shijshme e boronicës ndikon në mënyrë të favorshme jo vetëm në sistemin endokrin, por edhe në sistemin imunitar. Ajo forcon mbrojtjen imune të trupit, duke parandaluar depërtimin e agjentëve infektivë të baktereve.

Pricemimi preferencial për pacientët me diabet!

Për të përgatitur reçel boronicë, përbërësit e mëposhtëm kërkohen:

 • 1 kg boronica;
 • ëmbëlsues për shije;
 • ujë të pastruar.

Shpëlani boronica disa herë. Pastaj derdhni rreth tigan 400 ml ujë në tigan dhe shtoni 900 g ëmbëlsues. Ziejeni shurupin për 10 minuta. Derdhni boronica me shurup dhe lërini të krijoj.

Jam është përgatitur në një mënyrë tjetër. Shtë e nevojshme të lani boronicat e lara me ujë dhe një zëvendësues të sheqerit në zjarr dhe të gatuani për një orë. Pas përmbajtjes zhvendoseni në një kavanoz dhe mbyllni kapakun.

Shtë e lehtë për të bërë pelte të shijshme nga manaferrat si një ëmbëlsirë.

Për ta bërë këtë, ju duhet manaferrat (300 g) dhe një ëmbëltues (për shije) të vendosur në një enë dhe dërgoni në sobë, në nxehtësi mesatare. Sjellja e masës që rezulton në një çiban, shtoni lëng dhe zellin e limonit në të. Shurupi që rezulton duhet të trashet, dhe për aromën shtoni kanellë. Minutat e fundit, sigurohuni që ta trazoni pelte në mënyrë që përzierja që rezulton të mos digjet. Vendoseni masën që rezulton në një tas dhe ftohet. Jelly është bërë.

Vjelja për dimër

Boronica fillon të japë fryte në fillim të korrikut. Manaferrat e para shfaqen në fillim të verës. Marrja e Berry fillon në mes të korrikut, dhe ato mund të përfundojnë edhe në vjeshtë. Mbledhja kryhet me dorë, më rrallë duke përdorur pajisje teknike (kombinon). Disavantazhi i pajisjeve teknike është prania e mbeturinave që vendosen në sipërfaqen e manave.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut tek fëmijët 12 vjeç cili është niveli normal i glukozës në një adoleshent

Boronica shpesh rritet në pyll. Banorët e saj gjithashtu e përdorin atë si ushqim.

Me ndihmën e boronicave, përgatiten jo vetëm zierje, infuzione dhe bllokim. Lëngje të ndryshme dhe pije frutash përgatiten në formën e pijeve, dhe ëmbëlsira diete, të cilat nuk janë kundërindikuar në diabet mellitus, përdoren si pjekje.

Pas mbledhjes, manaferrat janë të ngrira, sheqerra, të thata ose bllokimi janë gatuar.

Manaferrat duhet të pastrohen plotësisht nga mbeturinat, për të hequr butë dhe kalbur. Pastaj pije në ujë të pastër. Për bllokim, përgatisni shurupin, dhe pastaj derdhni manaferrat.

Për tharje, manaferrat duhet të vendosen në një vend të thatë me dritë natyrale. Drita e diellit ndihmon manaferrat të ruajnë formën e tyre dhe pronat e dobishme.

Manaferrat mund të përdoren të papërpunuara. Shtë e nevojshme t'i grindni ato së bashku me ëmbëlsuesin përmes një siti. Kullojeni lëngun e lëshuar përmes leshit dhe holloni me një sasi të vogël uji. Vendosni manaferrat me ëmbëlsues në një pjatë sterile dhe mbyllni kapakun. Përdorni si bllokim, domethënë shtoni në çaj.

Gjethet dhe fidanët rekomandohen të mblidhen në fillim të pranverës, kur nuk ka manaferra mbi to. Pas mbledhjes, ato pastrohen dhe thahen në një vend të thatë dhe të ngrohtë. Pas tharjes, ato janë të gatshme për t'u përdorur.

Tarifat e boronicës

Boronica mund të kombinohet me barishte të ndryshme që kanë efekte anti-inflamatore dhe restauruese. Tarifat e formuara ndihmojnë në rritjen e vetive të boronicave vetë, duke përmirësuar gjendjen e një pacienti me diabet.

Këto tarifa përfshijnë:

 • luleradhiqe;
 • kulpër;
 • delli;
 • hips u rrit dhe barishte të tjera.

Për tarifat, duhet të përdorni boronica të thata, të cilat mund t’i bëni vetë ose t’i blini në një farmaci.

Boronica e thatë është e kombinuar me luleradhiqe dhe drithëra në të njëjtin raport. Koleksioni i përfunduar është i përzier dhe përdoret për të bërë një zierje ose çaj.

Boronica ka një gamë të gjerë të vetive shëruese që kanë një rëndësi të madhe në patologjinë e pankreasit – diabeti mellitus i llojit të parë dhe të dytë. Kontribuon në përmirësimin e proceseve metabolike, në normalizimin e treguesve të rëndësishëm për trupin. Për të parandaluar shumë komplikime dhe për të rritur statusin imunitar, mjekët rekomandojnë përdorimin e boronicave për diabet në çdo formë.

Diabetus Shqipëri