Cilat komplikime mund të jenë me diabetin

Do vit, gjithnjë e më shumë sëmundje i tërheq njerëzit në grackën e tyre.

Sipas shumë mjekëve, epoka e përtërirjes së shumë sëmundjeve ka ardhur.

Disa janë tani shumë më të zakonshme.

Një nga këto sëmundje tinëzare është diabeti mellitus (DM). Cilat komplikime mund të jenë me diabetin dhe si t’i trajtojnë ato – këto probleme shqetësojnë shumë ata që janë përballur me këtë telashe. Kjo diagnozë ndërthur sëmundjet endokrine që vijnë nga mungesa e sheqerit në gjak. Një gjendje e tillë është e rrezikshme sepse një rritje e glukozës në gjak është e pashmangshme, dhe në të njëjtën kohë, komplikime të tmerrshme të diabetit.

Manifestimet që do të ndihmojnë të dyshoni për afrimin e sëmundjes:

 • ndjenja e shtuar e etjes;
 • oreks i rritur;
 • urinim i shpeshtë dhe i përhapur;
 • dobësi, duke mos lënë ndjenjën e lodhjes;
 • shërimi i plagës është i ngadaltë.

Gjëja më e trishtuar është se sëmundja nuk mund të kurohet, ajo ka një karakter kronik. Shumica as nuk e kuptojnë se ata jetojnë me këtë diagnozë, duke vazhduar të udhëheqin një mënyrë jetese të njohur, duke mos ditur se çfarë ndërlikimesh jep diabeti.

Shkaqet e diabetit

Kryesorja e shkaqeve të kësaj sëmundje mund të quhet çrregullime endokrine. Në rast të prodhimit të pamjaftueshëm të hormonit nga pankreasi, niveli i glukozës në trup është vazhdimisht në rritje, proceset metabolike shqetësohen. Procesi i duhur i sekretimit nuk ndodh, produktet e përpunuara grumbullohen në gjak.

Arsyeja tjetër është trashëgimia. Kur familja tashmë kishte bartës të kësaj diagnoze, rreziku i zhvillimit të diabetit është shumë herë më i lartë. Një person i shëndetshëm i cili nuk ka faktorë trashëgues është gjithashtu i ndjeshëm ndaj sëmundjes për shkak të:

 • përdorimi i ushqimit të hedhurinave, një sasi e madhe e produkteve që përmbajnë sheqer;
 • pesha e tepërt;
 • sëmundje të rënda shoqëruese;
 • theksoj;
 • trazirat në mëlçi.

Sëmundja çudit jo vetëm të rriturit, por edhe fëmijët. Ata janë të prirur të ndodhin gjatë lindjes për shkak të sëmundjeve të shpeshta, imunitetit të ulët. Pesha e tepërt gjithashtu shkakton rrezikun e rënies në një grup predispozimi.

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

Përkeqësime të diabetit

Symptomsdo simptomë e sëmundjes kërkon vëmendje të menjëhershme mjekësore. Kjo është e nevojshme për të parandaluar përkeqësimet dhe komplikimet e diabetit. Mjeku zgjedh terapinë e nevojshme, përshkruan ilaçe për të mbajtur gjendjen nën kontroll.

Lexoni artikullin:  Si të shmangni trashëgiminë e diabetit

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

Lloji i trajtimit do të varet nga lloji i sëmundjes, përkatësisht:

 • 1 tip. Diabeti zhvillohet në një moshë të re, fillimi është akut. Insulina nuk prodhohet në vëllimet e kërkuara, sheqeri grumbullohet në gjak, ndërsa qelizat nuk e marrin atë. Në funksion të kësaj, proceset metabolike të trupit janë ndërprerë, dhe janë filluar mekanizmat që përkeqësojnë problemin edhe më shumë. Qelizat ndalojnë marrjen e yndyrnave dhe proteinave të mjaftueshme, gjë që çon në sëmundje të reja. Pastaj vjen intoksikimi i të gjithë organizmit, dehidratimi. Në mungesë të korrigjimit të gjendjes dhe trajtimit adekuat, paaftësia dhe vdekja janë të mundshme.
 • Lloji 2 – një gjendje në të cilën sasia e insulinës është e mjaftueshme, por perceptimi i qelizave ndaj tij është i dëmtuar. Shpesh gjendet në peshë të tepërt, kur është e pamundur të përpunoni insulinë për të gjithë dhjamin e trupit. Për dallim nga tipi 1, fillimi nuk është aq i theksuar, simptomat janë të paqarta. Sëmundja e vonë është akoma duke fituar vrull dhe çon në kërcime hipertensionale, goditje në tru dhe sulm në zemër. Nëse në fillim kjo lloj sëmundje mund të korrigjohet nga dieta, atëherë pas ndërhyrjes së ilaçeve nuk mund të shmanget.

Periudhat e përkeqësimit të diabetit mellitus gjenden te të gjithë pacientët.

hiperglicemia

Kjo është një shenjë me anë të së cilës rritja e sheqerit në gjak përcaktohet në krahasim me treguesit normalë (3.3 – 5.5 mmol / litër). Ky lloj gjendet në të dy llojet e sëmundjes. Ndodh me kequshqyerje, të tejmbushur me kalori dhe yndyrna, overeating. Tronditjet psiko-emocionale, prishjet nervore gjithashtu mund të shkaktojnë përkeqësim të diabetit si të tipit 2 ashtu edhe të tipit 1. Shfaqja e ketoacidozës konsiderohet si një ndërlikim serioz i diabetit me hiperglicemi.

ketoacidosis

Një gjendje në të cilën trupat e ketonit në urinën e njeriut fillojnë të grumbullohen më shumë se norma. Ndodh me një sasi të pamjaftueshme të insulinës në gjak, ose me diabet tip 2. Inflamacioni, procedurat kirurgjikale, shtatzënia dhe përdorimi i ilaçeve të ndaluara nga diabetikët mund të provokojnë një acarim të tillë. Në të njëjtën kohë, treguesi i sheqerit në gjak po rritet vazhdimisht (mbi 14.9 mmol / litër), përmbajtja e acetonit dhe aciditeti i gjakut gjithashtu janë në rritje.

hypoglycemia

Më e zakonshme në diabetikët tip 1. Këtu vërehet situata e kundërt – niveli i sheqerit bie në nivele kritike. Dobësi dhe lodhje e mundshme e rëndë, ngërçe, takikardi.

Komplikime akute

Komplikimet akute të diabetit mbartin një rrezik të madh për pronarin e tij.

К мен относятся:

 • Koma ketoacidotike. Ky ndërlikim i diabetit është në radhë të parë ndër të tjera. Një rezultat fatal vërehet në 5-10%; në fëmijëri, kjo ndërlikim i diabetit është shkaku kryesor i vdekjes. Mungesa e insulinës çon në zhvillimin e shpejtë të një gjendje të tillë dhe bie në gjendje kome.
 • Kome hipososmolare ose hiperglikemike. Kryesisht vërehet te të moshuarit dhe është një ndërlikim i diabetit tip 2.
 • Koma laktacidemike. Një lloj i rrallë i ndërlikimeve akute të diabetit. Ajo zhvillohet në rast të paaftësisë nga veshkat dhe mëlçia për të hequr vëllimin e dëshiruar të acidit laktik. Një faktor provokues i gjendjes është uria e oksigjenit nga çdo ind dhe organe (humbje gjaku, zemër ose dështim pulmonar). Dëmtime të rënda në veshkat, mëlçinë, në të cilat ndodh akumulimi i acidit laktik. Rreziku i një ndërlikimi të tillë të diabetit është 2 herë më i madh se ai i mëparshmi për shkak të zhvillimit të shpejtë të gjendjes.
Lexoni artikullin:  Diabeti tip 2 (3)

Për të shmangur këto komplikime, duhet të monitoroni me kujdes shëndetin tuaj dhe të respektoni të gjitha rekomandimet e një mjeku.

Komplikimet kronike

Komplikimet e diabetit nuk janë vetëm akute, por edhe kronike.

Pricemimi preferencial për pacientët me diabet!

К мен относятся:

 • ateroskleroza;
 • nefropatia diabetike;
 • mikroangiopatia diabetike;
 • diabetik neuropati;
 • sëmundjet infektive;
 • cardiomyopathy.

Kjo është një listë e shkurtër e ndërlikimeve të diabetit. Vlen të konsiderohet secila prej tyre në më shumë detaje.

atherosclerosis

I referohet komplikimeve të diabetit mellitus tip 2. Me këtë patologji, vazokonstrikcioni ndodh, qarkullimi i gjakut përkeqësohet dhe ngadalësohet.

Pacientët ankohen për dhimbje në këmbë pas aktivitetit, pas gjumit. Për shkak të dëmtimit të rrjedhës së gjakut në ekstremitetet e këmbëve, këmbët janë të ftohta, mpirja është më e shpeshtë. Pulsacioni arterial pushon së zbuluari, zhvillohet kalcifikimi vaskular dhe tromboza.

Nephropathy diabetik

Me fjalë të tjera, dëmtimi i veshkave. Me këtë ndërlikim të diabetit, ata pushojnë së përmbushuri funksionin e tyre, gjaku nuk i nënshtrohet pastrimit të duhur. Pacienti ka nevojë për një procedurë dialize, përndryshe trupi do të jetë i tepërt me substanca toksike.

Mikroangiopatia diabetike

Akumulimi i sheqerit të tepërt në anije. Elasticiteti zvogëlohet, përçueshmëria zvogëlohet në minimum, rezultati i kësaj është shkatërrimi i plotë i enëve të gjakut. Një shkelje e metabolizmit të lipideve është gjithashtu e pashmangshme.

Neuropatia diabetike

Patologjia është një shkelje e funksionimit të të gjithë sistemit nervor.

Ekziston një transmetim i sinjaleve të gabuara në pjesë të trurit, pacienti ndjen ndjesi shpimi gjilpërash, gëlltitje në të gjithë trupin e tij. Ndjesitë e dhimbshme janë të mundshme, ndërsa nuk ka efekt në lëkurë.

Në të ardhmen, ekziston një humbje e plotë e ndjeshmërisë së gjymtyrëve. Dobësia e muskujve, pamundësia për të lëvizur përreth, shqetësimet në aktivitetin e traktit tretës dhe zemrës janë të gjitha pasojat e kësaj shkelje;

sëmundjet infektive

Pasoja dhe vështirësi serioze për diabetikun.

Funksionimi jo i duhur i sistemit imunitar privon pacientin nga mbrojtja ndaj shumë infeksioneve kërpudhore dhe bakteriale. Rreziku i infeksionit të plagës rritet, ekziston një kërcënim për amputim të gjymtyrëve (me ulcera jo shëruese), vdekje. Terapia me antibiotikë nuk jep gjithmonë rezultatet e pritura, zhvillohet imuniteti. Një ndërlikim i tillë i diabetit tip 2 kërkon terapi me insulinë së bashku me trajtimin e diagnozës kryesore;

cardiopathy

Distrregullime të rënda në punën e muskujve të zemrës. Ajo çon në dështim të zemrës për shkak të një lezioni të madh të kapilarëve dhe indeve.

Lexoni artikullin:  Diabeti tip 1 (2)

Komplikimet e diabeteve tek fëmijët dhe adoleshentët

Kursi i sëmundjes tek fëmijët është i rrezikshëm nga zhvillimi i pasojave që përbëjnë një kërcënim për jetën e fëmijës. Prindërit shpesh pyesin se cilat janë ndërlikimet e diabetit tek fëmijët dhe adoleshentët.

 • Hypoglycemia. Karakterizohet nga një rënie e mprehtë e nivelit të sheqerit në trup, në mungesë të masave, konvulsione, gjendje kome mund të ndodhin.
 • Ketoacidosis. Rritja e rrezikshme e trupave të ketonit në gjak brenda disa ditësh zhvillohet në gjendje kome ketoacidotike.

Mund të zhvillohen kushte të tjera patologjike (komplikime specifike të diabetit mellitus): nefropatia, mikroangiopatia, neuropatia, kardiomiopatia, katarakti dhe të tjerët.

Si trajtohen komplikimet?

Për komplikimet e diabetit, trajtimi dhe ilaçet përshkruhen bazuar në llojin e sëmundjes. Për shembull, komplikimet nga diabeti i tipit 2 janë më të shpeshta te njerëzit mbi 40 vjeç. Ketoacidoza, hipoglikemia ndodhin për shkak të mosrespektimit të dietës terapeutike, rraskapitjes nervore dhe zgjedhjes së pahijshme të ilaçeve.

Komplikimet e vonshme të diabetit, si ato kronike, më së shpeshti ndodhin për shkak të dëmtimit të sistemit të gjakut. Organet dhe indet pushojnë së përmbushuri sa më shumë funksionin e tyre; lindin sëmundje gjithnjë të reja. Një nga këto ndërlikime të diabetit tip 2 është tiroiditi (pezmatimi i lokalizuar në indet e gjëndrës tiroide).

Retinopatia është një gjendje që shfaqet në gjysmën e rasteve. Vlen të merret në konsideratë në detaje kjo ndërlikim i diabetit tip 2 dhe simptomave të tij.

Në fillim të sëmundjes, funksionimi i enëve në retinën e syrit është i çrregulluar, mprehtësia vizuale përkeqësohet. Fotografia e zhvillimit shpesh mjegullohet, fillimi është gradual. Simptomat përfshijnë: një rënie në cilësinë e shikimit, një ndjenjë të "mizave" para syve, vështirësi në lexim. Ajo rritet me shpejtësinë e rrufesë, klasifikohet si një ndërlikim i vonë i diabetit, i cili është i vështirë për t'u trajtuar.

Gjithashtu ndër ndërlikimet e vonshme të diabetit përfshijnë: dëmtimin e enëve të trurit, zemrës, nefropatinë. Trajtimi i të gjitha këtyre kushteve ka për qëllim zvogëlimin e manifestimeve klinike. Tiroiditi korrigjohet me ndihmën e terapisë hormonale, retinopatisë – me ndihmën e ilaçeve dhe ndërhyrjes lazer, etj.

Komplikimet e vonshme të diabetit janë më të fshehtat, për shkak të zhvillimit të pakuptueshëm dhe rezultatit të pakthyeshëm.

Sëmundjet që prekin vizionin, veshkat dhe gjymtyrët janë ndër komplikimet specifike të diabetit. Nëse zemra dhe enët e gjakut vuajnë, atëherë jospecifik.

Parandalimi dhe rekomandimet

Komplikimet e diabetit mund të shmangen.

Për ta bërë këtë, respektoni rregulla të caktuara:

 • përjashtoni karbohidratet lehtësisht të tretshëm nga dieta;
 • minimizuar stresin, trazirat emocionale;
 • vendosni ushqimin e duhur;
 • pini më shumë ujë të thjeshtë;
 • futuni për sport, drejtoni një mënyrë jetese aktive;
 • merrni kontrollin e peshës tuaj;
 • eliminojnë zakonet e këqija.

Sigurisht, të gjithë këta faktorë nuk garantojnë një kurë të pavarur për sëmundjen, por mund të minimizojnë manifestimet negative. Kontrolli mbi këto sende do të ndihmojë në frenimin e sëmundjes dhe parandalimin e zhvillimit të tij.

Diabetus Shqipëri