Cili është ndryshimi midis sheqerit dhe diabetit

Diabeti dhe diabeti insipidus

Kuptimi i diabetit

A e dini se si ndryshojnë diabeti dhe diabeti insipidus?

Diabeti nuk është njësoj si diabeti mellitus!

Diabeti mellitus, ose thjesht i njohur më mirë si diabeti, është një sëmundje e karakterizuar nga një tepricë e glukozës në gjak ose sheqer në gjak që grumbullohet në rrjedhën e gjakut kur trupi juaj nuk është në gjendje të përpunojë në mënyrë të duhur sheqerin në ushqim. Sheqeri i lartë në gjak është një gjendje jonormale për trupin dhe krijon simptoma të caktuara dhe probleme të mundshme afatgjata shëndetësore nëse niveli i sheqerit në gjak është ulur dobët.

Fjala "melitus", si me diabetin, do të thotë "mjaltë e ëmbël". Diabeti fillimisht u identifikua si një sëmundje e shoqëruar me "urinë të ëmbël", sepse kur niveli i glukozës në gjak rritet, siç quhet hiperglicemia, shton glukozë në urinë, gjë që do ta bënte atë të ëmbël.

Diabeti është studiuar gjatë gjithë historisë, që nga koha egjiptiane, dhe mori emrin e tij "diabeti" nga mjeku i lashtë Grek Aratum nga Kappadocia. Sidoqoftë, nuk u karakterizua plotësisht deri në vitin 1675, ku në Mbretërinë e Bashkuar Thomas Willis ri-zbuloi se gjaku dhe urina e njerëzve me diabet ishin të ëmbël. Ky fenomen u zbulua më parë nga Indianët e lashtë.

Diabeti mellitus është thelbësisht i ndryshëm nga insipidus diabeti më pak i zakonshëm.

Llojet e diabetit

Ekzistojnë tre lloje të diabetit:

Diabeti i tipit 1 ndodh kur pankreasi ndalet ose pothuajse ndalon prodhimin e insulinës hormonale. Për të arritur glukozën në gjak, trupit i duhet insulinë. Njerëzit me diabet tip 1 duhet të marrin injeksione insulinë çdo ditë. Diabeti i tipit 1 është referuar gjithashtu si diabeti i varur nga insulina dhe diabeti i të miturve.

Diabeti i tipit 2 ndodh kur trupi nuk mund të përdorë në mënyrë efektive insulinën që bën pankreasin. Kjo shpesh quhet rezistencë ndaj insulinës. Obeziteti është shkaku kryesor i rezistencës ndaj insulinës tek të rriturit dhe fëmijët. Diabeti i tipit 2 quhet edhe diabeti i rritur jo nga insulina i rritur.

Diabeti gestacional ndodh tek gratë me sheqer të lartë në gjak gjatë shtatëzanisë, por diabeti nuk është diagnostikuar më parë. Pas lindjes, shumë gra vërejnë që niveli i sheqerit në gjak kthehet në normalitet. Disa gra do të vazhdojnë të zhvillojnë diabetin tip 2.

Diabetes insipidus

Insipidus diabeti karakterizohet nga urinimi dhe etja e tepërt, si dhe një ndjenjë e përgjithshme e dobësisë.

Poliuri në diabet dhe insipidus diabeti

Edhe pse, ato gjithashtu mund të jenë simptoma të diabetit, nëse keni diabet, niveli i sheqerit në gjak do të rritet, por sheqeri nuk do të jetë i pranishëm në urinë. Diabeti insipidus është një problem i bilancit të lëngjeve i shkaktuar nga një problem i veshkave, ku ata nuk mund të ndalojnë sekretimin e ujit. Poliuria (urina e tepërt) dhe polidipsia (etja e tepërt) ndodhin me diabet insipidus, si një reagim ndaj sheqerit në gjak të lartë.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut nga 12 në 12

Cili është ndryshimi midis diabetit dhe diabetit

Duhet thënë menjëherë se diabeti dhe diabeti insipidus janë dy sëmundje krejtësisht të ndryshme që ndërthur fjala “diabeti”.

Diabeti, i përkthyer nga greqishtja, do të thotë "të kalosh". Në mjekësi, diabeti i referohet një numri sëmundjesh që karakterizohen nga sekretimi i tepërt i urinës nga trupi. Kjo është e vetmja gjë që e bën diabetin dhe diabetin insipidus "të lidhur" – në të dy sëmundjet pacienti vuan nga poluria (urinim jo normalisht i lartë).

Diabeti mellitus është i dy llojeve. Në diabetin tip I, pankreasi ndalon plotësisht prodhimin e insulinës, të cilën trupi i duhet për të përthithur glukozën. Në pacientët me diabet tip mellitus II, pankreasi, si rregull, vazhdon të prodhojë insulinë, por mekanizmi i thithjes së tij është i ndërprerë. Kështu, në diabet mellitus, një rritje e përmbajtjes së glukozës në gjakun e pacientit ndodh, megjithëse për arsye të ndryshme. Ndërsa sheqernat e larta në gjak fillojnë të shkatërrojnë trupin, ai përpiqet të heqë qafe tepricën e tij përmes urinimit të shtuar. Nga ana tjetër, urinimi i shpeshtë çon në dehidrim, prandaj, diabetikët ndiqen vazhdimisht nga një ndjenjën e etjes.

Diabeti i tipit I trajtohet me injeksione gjatë gjithë jetës së insulinës; Lloji II – si rregull, ilaçe. Në të dy rastet, tregohet një dietë e veçantë, e cila luan një rol shumë të rëndësishëm në trajtimin e patologjisë.

Diabeti insipidus, ndryshe nga diabeti mellitus, është një sëmundje shumë e rrallë, e cila bazohet në një mosfunksionim të sistemit hipotalamik-hipofizor, i cili zvogëlon ose madje ndalon prodhimin e hormonit antidiuretik vazopressin, i cili është i përfshirë në shpërndarjen e lëngjeve në trupin e njeriut. Vasopressina është e nevojshme për të mbajtur homeostazën normale duke rregulluar sasinë e lëngut që eliminohet nga trupi.

Meqenëse me diabet insipidus, sasia e vazopresinës e prodhuar nga gjëndrat endokrine është e pamjaftueshme, trupi shqetësohet nga reabsorbimi (përthithja e kundërt) e lëngut nga tubulat renale, gjë që çon në poliuri me një densitet shumë të ulët të urinës.

Ekzistojnë dy lloje të sëmundjes së diabeteve: funksionale dhe organike.

Insipidus funksional funksional klasifikohet si një formë idiopatike, shkaku i së cilës nuk kuptohet plotësisht, supozohet patologji trashëgimore.

Insipidus diabeti organik ndodh për shkak të një dëmtimi traumatik të trurit pas operacionit, veçanërisht pas heqjes së adenomës së hipofizës. Në disa raste, diabeti insipidus zhvillohet në sfondin e patologjive të ndryshme të CNS: sarkoidozës, kancerit, meningjitit, sifilisit, encefalitit, sëmundjeve autoimune dhe aneurizmave vaskulare cerebrale.

Jo-diabeti mellitus preket njësoj si nga burrat ashtu edhe nga gratë.

Lexoni artikullin:  Mulja në diabet

Simptomat e diabetit insipidus:

 • një rritje në prodhimin ditor të urinës në 5-6 l, shoqëruar me rritjen e etjes;
 • gradualisht poluria ngrihet në 20 litra në ditë, pacientët pinë një sasi të madhe uji, duke preferuar të ftohtin ose me akull;
 • dhimbje koke, ulje të pështymës, lëkurë të thatë, zhvillim;
 • pacienti po humb peshë;
 • ka një shtrirje dhe prolapsi të stomakut dhe fshikëzës;
 • presioni i gjakut zvogëlohet, zhvillohet takikardia.

Nëse diabeti insipidus zhvillohet tek të sapolindurit dhe fëmijët e vitit të parë të jetës, gjendja e tyre mund të jetë shumë e rëndë.

Trajtimi i diabetit insipidus konsiston në një terapi zëvendësuese me një analog sintetik të vazopresinës të quajtur adiuretin diabet ose desmopressin. Ilaçi administrohet në mënyrë intranazale (përmes hundës) dy herë në ditë. Ndoshta emërimi i një ilaçi që vepron gjatë – pitressin thanata, i cili përdoret 1 herë në 3-5 ditë. Me diabetin nefrogjenik insipidus, përshkruhen diuretikët tiazidë dhe përgatitjet e litiumit.

Pacientët me diabet insipidus u tregohet një dietë me një sasi të shtuar të karbohidrateve dhe vakteve të shpeshta.

Nëse diabeti insipidus shkaktohet nga një tumor i trurit, tregohet operacioni.

Diabeti pas operacionit insipidus është zakonisht kalimtar në natyrë, ndërsa diabeti idiopatik zhvillohet në një formë kronike. Prognoza për diabet insipidus, e cila është zhvilluar për shkak të insuficencës hipotalamike-hipofizë, varet nga shkalla e insuficiencës adenohipofiziale.

Me trajtimin në kohë të diabetit insipidus, prognoza për jetën është e favorshme.

KUJDES! Informacioni i paraqitur në këtë sit është vetëm për referencë. Ne nuk jemi përgjegjës për pasojat e mundshme negative të vetë-mjekimit!

Karakteristikat krahasuese të diabeti dhe diabeti insipidus

Dy sëmundje krejtësisht të ndryshme – diabeti dhe diabeti insipidus – kanë një gjë të përbashkët: pacientët vuajnë nga urinimi ose poluria anormalisht e lartë. Sëmundjet ndryshojnë në metodat e trajtimit dhe kanë etimologji të ndryshme. Të dy sëmundjet kanë pasoja të rënda për trupin, kështu që në shenjën e parë duhet të shihni një mjek.

Cili është ndryshimi midis diabetit dhe jo-diabetit?

Mjekësia bën dallimin midis 2 llojeve të diabetit. Në fillim, insulina nuk prodhohet nga pankreasi dhe glukoza nuk përthithet. Sëmundja trajtohet me injeksione gjatë gjithë jetës së insulinës. Në llojin e dytë, mekanizmi i asimilimit të insulinës është i shqetësuar, prandaj, tregohet trajtimi i ilaçeve. Në të dy rastet, niveli i glukozës në gjak rritet. Sheqeri i lartë shkatërron trupin, dhe poliuria zhvillohet për të kompensuar nivelin e saj.

Insipidus diabeti karakterizohet në atë që një mosfunksionim i sistemit hipotolamik-hipofizë shoqërohet me të. Si rezultat i sëmundjes, prodhimi i hormonit vazopressin zvogëlohet ose ndalet. Ky hormon ndikon në shpërndarjen e lëngjeve, mban hemostazën në një nivel normal dhe rregullon tërheqjen e lëngjeve.

Shkaqet e sëmundjes

 • operacionet e trurit;
 • encefaliti dhe efektet e infeksioneve të tjera;
 • tumoret e hipofizës.
 • dëmtimet e kokës dhe kafkës.
 • defekt lindjeje.
 • anemi i qelizave te siperme;
 • polikistoz;
 • dështimi i veshkave;
 • kalium i lartë ose kalcium i ulët në gjak.
 • mosha e avancuar;
 • duke marrë ilaçe të caktuara.
Lexoni artikullin:  Diagnoza e diabetit tip XNUMX

Në një sëmundje "të ëmbël", shkaqet klasifikohen gjithashtu sipas llojit të sëmundjes. Faktorët e rrezikut për sëmundjen e tipit 1 janë:

 • trashëgueshmëri;
 • Gara Europoid e pacientit;
 • antitrupat e qelizave beta në gjak.

Predispozita për llojin e 2 të sëmundjes varet nga shumë faktorë:

  Obeziteti kontribuon në zhvillimin e një sëmundje të llojit të dytë.

obeziteti;

 • hipertensioni dhe sëmundjet vaskulare (sulmi në zemër, goditje në tru, etj.);
 • një histori e diabetit gjatë shtatëzanisë;
 • pasivitet fizik, stres;
 • duke marrë steroide, diuretikë;
 • sëmundje kronike të veshkave, mëlçisë, pankreasit;
 • pleqëri
 • Kthehu tek tabela e përmbajtjes

  Simptomat e sëmundjes

  Trajtimi i semundjeve

  Të dy llojet e diabetit shpesh janë rezultat i ndryshimeve në trup. Prandaj, mjeku para së gjithash trajton shkakun e sëmundjes. Sigurohuni që të përshkruani dietën e duhur: në format e rënda të sëmundjes, një shkelje e dietës mund të çojë në vdekje. Terapia përshkruhet individualisht në bazë të historisë mjekësore dhe gjendjes shëndetësore të pacientit.

  Në fazat fillestare, trajtimi pa sëmundje i ilaçeve nga sëmundja është i mundur. Nëse me diabet insipidus vëllimi ditor i urinës është më pak se 4 litra, rekomandohet një dietë kursimi dhe rimbushje me kohë e nivelit të lëngshëm. E njëjta gjë vlen edhe për sëmundjen e dytë – kontrolli i sheqerit dhe një dietë pa karbohidrate janë të nevojshme. Mjekët njohin raste kur shërohen nga një sëmundje e varur nga insulina për shkak të një diete të rreptë. Barnat e përshkruara duhet të jenë vetëm specialist. Forma të rënda të sëmundjes trajtohen gjatë gjithë jetës.

  Diagnostikë diferenciale

  Diagnostifikimi diferencial i diabetit dhe diabeti insipidus konsiston në analizën e shenjave vitale të njeriut dhe rezultateve laboratorike. Karakteristikë e shenjave dalluese të diabetit mellitus:

  • Vëllimi ditor i urinës është 3-5 litra.
  • Lloji I karakterizohet nga oreks i lartë kundër një sfondi të humbjes së peshës, dhe tipit II – kruajtje të perineumit, dëmtim të shikimit, furunculosis.
  • Sheqeri i agjërimit të gjakut – 6,7 mmol / dl dhe më lart, dhe 2 orë pas një vakt – 11,1 mmol / dl.

  Shenjat e diabetit insipidus:

  • Vëllimi ditor i urinës është shumë i madh – 5-20 litra.
  • Graviteti i ulët specifik i urinës.
  • Etja ekstreme, me një ulje të konsumit të ujit, dehidrimi zhvillohet.
  • Erë karakteristike e acetonit gjatë nxjerrjes.
  • Insomnia.
  • Me formën qendrore, ADH në gjak nuk përcaktohet.
  • Në formën renale, vazopressina në gjak është mbi 10 ng / ml.
  • Glukoza e gjakut është normale.

  Megjithë ndryshimet e rëndësishme, të dy sëmundjet kanë pasoja të rënda për një person me kujdes mjekësor të parakohshëm. Një parakusht është mirëmbajtja e vazhdueshme e dietës, monitorimi i rregullt i parametrave të nevojshëm dhe përputhja me rekomandimet e mjekëve. Nëse ka pasur raste të sëmundjeve në familje, mjekët rekomandojnë të monitorojnë në mënyrë periodike treguesit e trupit.

  Diabetus Shqipëri