Diabeti i varur nga insulina; shenja, simptoma, trajtim

Trupi ynë harxhon një sasi të madhe të energjisë çdo ditë nga glukoza që gjendet në ushqim.

Për të thithur këtë glukozë, na duhet heparina, e cila prodhohet nga qelizat beta në pankreas.

Heparin është "çelësi" me të cilin glukoza futet në qelizat ashtu si është menduar.

Diabeti manifestohet si rezultat i mosfunksionimit të pankreasit ose me përgjigje të pamjaftueshme qelizore ndaj insulinës së prodhuar. Kjo përfundimisht çon në rritjen e glukozës në gjak për një kohë të gjatë. Shkaku i sëmundjes nuk është kuptuar plotësisht dhe shumë ekspertë besojnë se ajo ka një bazë gjenetike dhe mund të trashëgohet.

Faktorë të tjerë që ndikojnë në zhvillimin e diabetit përfshijnë:

 • infeksione virale;
 • sëmundjet autoimune;
 • patologjia e mëlçisë;
 • depresioni dhe stresi i zgjatur, zakonet e këqija.

Diabeti mellitus është një sëmundje komplekse autoimune, e cila manifestohet me një rritje të zgjatur dhe të qëndrueshme të niveleve të glukozës në gjak. Ekzistojnë disa lloje të kësaj sëmundjeje:

Me çdo lloj sëmundjeje, pacienti duhet t'i nënshtrohet një trajtimi kompetent.

Shenjat fillestare të patologjisë

Fillimi i diabetit mellitus i varur nga insulina dhe jo nga insulina ka simptoma klasike.

Këto përfshijnë:

 • ndjenjë e vazhdueshme e urisë;
 • humbje peshe dhe masë e muskujve me ushqim të shtuar;
 • urinim i shpeshtë dhe një sasi e madhe e urinës;
 • lodhje dhe dobësi;
 • dhimbje koke.

Kur vëzhgoni këtë simptomatologji, duhet të konsultoheni me një mjek për të zbuluar shkakun e shfaqjes së saj.

Risi në diabet – thjesht pini çdo ditë.

Letra nga lexuesit tanë

Gjyshja ime ka qenë e sëmurë nga diabeti për një kohë të gjatë (tip 2), por kohët e fundit komplikimet kanë shkuar në këmbët e saj dhe në organet e brendshme.

Rastësisht gjeta një artikull në internet që fjalë për fjalë shpëtoi jetën time. Unë u këshillova atje falas me telefon dhe u përgjigja të gjitha pyetjeve, u tregova se si ta trajtoni diabetin.

2 javë pas kursit të trajtimit, gjyshe madje ndryshoi gjendjen shpirtërore. Ajo tha se këmbët e saj nuk lëndohen më dhe ulcerat e saj nuk përparuan; javën tjetër do të shkojmë të shohim një mjek. Unë hedh lidhjen për artikullin

Varet nga insulina – çfarë lloj diabeti?

Diabeti mellitus i varur nga insulina (IDDM) gjithashtu mund të quhet një sëmundje e të rinjve. Në rrezik janë kryesisht fëmijët dhe adoleshentët, megjithëse të rriturit gjithashtu mund të sëmuren me ta. Imuniteti i tyre shkatërron qelizat beta, duke i gabuar ato për trupat e huaj. Si rezultat, prodhimi i insulinës zvogëlohet ndjeshëm ose ndalet plotësisht. Glukoza nuk depërton në qelizat dhe mbetet në rrjedhën e gjakut.

Lexoni artikullin:  Test i gjakut për sheqerin tek një fëmijë

Diabeti i varur nga insulina ndryshon nga diabeti jo-i varur nga insulina nga një fillim i shpejtë dhe simptoma më të rënda.

Në fëmijëri, larja e shtratit shpesh është një simptomë e diabetit mellitus i varur nga insulina. Lodhja dhe dobësia, shikimi i dëmtuar nganjëherë ngatërrohen me lodhjen e studimit dhe shenjat e ndryshimeve hormonale në një trup në rritje. Shenja shtesë të diabetit mellitus të varur nga insulina janë lëkura e thatë, frymëmarrja e shpejtë, përgjumja, të vjellat dhe dhimbja e barkut.

Diabeti që nuk varet nga insulina nga tipi 2 ka më shumë të ngjarë të ndodhë tek të rriturit dhe kryesisht varet nga gjenetika dhe mënyra e jetesës. Grupi i rrezikut përfshin njerëz me mbipeshë, duke udhëhequr një mënyrë jetese të ulur, të prirur ndaj zakoneve të këqija. Ato shfaqen të pandjeshme ndaj insulinës, në sfondin e sekretimit të tij të zvogëluar.

Fillimi i diabetit mellitus jo-i varur nga insulina mund të ndodhë pothuajse në mënyrë të konsiderueshme dhe të zbulohet në takimin e mjekut tjetër.

Karakteristikat e diabetit të varur nga insulina

Diabeti mellitus i varur nga insulina vërehet rrallë dhe konsiderohet forma më komplekse e kësaj sëmundje. Ata vuajnë nga jo më shumë se 10% e të gjithë pacientëve me diabet.

Për shkak të rritjeve të paparashikueshme dhe të papritura në sheqer që nuk shfaqen për ndonjë arsye të veçantë, quhet "diabeti i brishtë". Shpesh shoqërohet me sheqer të ulët në gjak dhe ketozë. Ketosis është një gjendje e trupit që është karakteristike për përshtatjen ndaj urisë dhe shfaqet kur qelizat nuk marrin glukozë dhe kalojnë në yndyrna si burim energjie.

terapi

Trajtimi i diabetit ka për qëllim rregullimin e nivelit të sheqerit dhe ruajtjen e performancës së tij në një nivel normal, duke mos lejuar që të ulet ndjeshëm. Terapia me insulinë, dieta, stërvitja, një mënyrë jetese e shëndetshme japin një rezultat të mirë të qëndrueshëm dhe lejojnë diabetikët të jetojnë një jetë të plotë.

Në diabetin e varur nga insulina, injeksione me insulinë janë dhënë që jepen nënlëkurë ose me një pompë insuline. Kur llogaritni dozën e insulinës, duhet të merrni parasysh nivelin e glukozës në gjak, sasinë e ushqimit të konsumuar, aktivitetin fizik.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus dhe thembrat - çarje, dhimbje

Ndonjëherë trajtimi me insulinë çon në hipoglicemi (sheqer të ulët). Ky është rezultat i një mospërputhjeje midis dozës së zgjedhur të insulinës, ushqimit dhe aktivitetit fizik.

Në këtë gjendje, ekziston djersitje e rëndë, uri akute, dridhje dhe ligështim. Në këtë rast, ngrënia dhe konsumimi i pijeve që përmbajnë sheqer do të ndihmojnë në rritjen e sheqerit dhe përmirësimin e mirëqenies.

Një pikë e rëndësishme në trajtimin e diabetit të varur nga insulina konsiderohet dietë. Ndihmon për të përmirësuar simptomat e sëmundjes dhe për të shmangur komplikimet. Me diabetin e varur nga insulina e tipit 1, rekomandohet të përmbaheni një dietë me karboni të ulët, në të cilën karbohidratet janë të kufizuara në një çerek ose më pak të sasisë totale të ushqimit.

Pricemimi preferencial për pacientët me diabet!

Perimet lejohen, me përjashtim të patateve, të cilat janë të kufizuara. Shumë fruta përmbajnë sheqer, prandaj preferohet të zgjidhni ëmbël dhe të thartë. Rekomandohet të përjashtoni produktet e skuqura, të tymosura, ushqimet e konservuara që përmbajnë sheqer nga dieta. Bettershtë më mirë ta ndani vaktin me 5-6 herë në pjesë të vogla pas së njëjtës periudhë kohore.

Produkte që janë të përshtatshme për një dietë të ulët karboni:

 • drithëra – kryesisht të ziera në ujë;
 • qumështore dhe produkte të qumështit me pak yndyrë;
 • varietetet dietike të shpendëve dhe viçave, peshq me pak yndyrë (merluc, lulëzim, polë);
 • supa të lehta në perime, supë peshku;
 • shumica e perimeve (lakra, domatet, kastravecat, specat) dhe zarzavatet;
 • bukë me krunde, grurë, thekër gruri.

Me një lloj të pavarur nga insulina e diabetit mellitus, me mbipeshë të tepërt, dieta do të ndihmojë për të mbajtur kontrollin mbi sheqerin dhe për të arritur humbje të konsiderueshme në peshë. Diabeti mellitus që nuk varet nga insulina trajtohet me ilaçe antidiabetike, ndonjëherë në kombinim me insulinë.

Komplikime të mundshme

Me çdo formë të diabetit, një person rrezikon të zhvillojë komplikime, pavarësisht nga lloji i diabetit.

Ato mund të zhvillohen gjatë shumë viteve dhe të marrin një formë kronike, si dhe të bëhen simptoma te diabetikët e pazbuluar.

Sëmundja shoqërohet me dëmtim të enëve të gjakut, gjë që rrit mundësinë e sëmundjes kardiovaskulare, sëmundjes arteriale periferike dhe goditje në tru. Dëmtimi i enëve të vogla në retinë shkakton kataraktet, glaukomën dhe humbjen e shikimit. Kundër diabetit, sëmundja kronike e veshkave mund të zhvillohet. Pacientët shpesh kanë imunitet të dobësuar dhe ata janë të ndjeshëm ndaj sëmundjeve virale dhe infektive.

Lexoni artikullin:  Si të trajtoni diabetin e tipit 1 dhe tipit 2 në shtëpi

Pasojat e trajtimit

Sheqeri në gjak i kontrolluar dobët mund të shkaktojë komplikime akute, disa prej të cilave kërkojnë kujdes urgjent mjekësor.

Hipoglikemia zhvillohet si rezultat i një rënie ekstreme të sheqerit. Aktiviteti fizik i gabuar ose ngrënia mund të shkaktojnë këtë sëmundje. Shenjat karakteristike për këtë gjendje janë dobësia, djersitja e shtuar, marramendja, një gjendje e ngazëllyer, në raste ekstreme, konvulsione, gjendje kome. Ju mund të ndaloni zhvillimin e simptomave me pije të ëmbla dhe ushqim.

Hiperglicemia është një sëmundje e shoqëruar me një rritje të sasisë së glukozës në gjak. Një përmbajtje e rritur e sheqerit çon në humbjen e ujit nga qelizat. Nëse nuk e bëni këtë humbje, atëherë pacienti do të fillojë të dehidrohet. Në prani të kësaj sëmundje, një person ka nevojë për kujdes të kualifikuar mjekësor.

Në sfondin e diabetit, pacienti mund të zhvillojë ketoacidozë. Në gjendje të mungesës së sheqerit, qelizat fillojnë të prishen yndyrnat. Kjo ul aciditetin e gjakut, dehidratimi, konfuzioni, dhimbja e barkut, fryma e acetonit ndodhin.

Koma diabetike është rezultat i hipoglicemisë së rëndë ose hiperglicemisë së kombinuar me dehidrim, tronditje dhe rraskapitje. Në këtë gjendje, një person ka nevojë për kujdes urgjent mjekësor.

Parandalimi dhe rekomandimet

Vartësia nga insulina bën një ndryshim në stilin e jetës dhe është e nevojshme të merren masa për të parandaluar komplikimet. Deri më tani, nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur këtë sëmundje. Por është e mundur të lehtësoni rrjedhën e sëmundjes.

Si masë parandaluese, keni nevojë për ushqim të mirë dhe aktivitet fizik për të ruajtur nivelet optimale të glukozës në gjak. Duke pasur parasysh rrezikun e lartë të zhvillimit të komplikimeve kardiovaskulare, është e rëndësishme të monitoroni presionin dhe të braktisni zakonet e këqija, të shmangni stresin.

Në kontekstin e urbanizimit, një popullsi në plakje, ka dëshmi në rritje të një marrëdhënie midis faktorëve kryesorë të rrezikut (mbipesha, pasiviteti fizik, ushqimi i shpejtë, pirja e duhanit) dhe një rritje e incidencës së diabeteve jo-insuline të varura nga diabeti. Mund të vonohet apo edhe të parandalohet duke ruajtur peshën normale të trupit, duke luajtur sport dhe duke ngrënë ushqime të shëndetshme.

Aktiviteti fizik për 2 orë në ditë zvogëlon rrezikun e zhvillimit të diabetit jo nga insulina me 28%. Pjesëmarrja aktive e pacientit në trajtim përmirëson prognozën e jetës së mëvonshme. Heqja dorë nga pirja e duhanit, ulja e kolesterolit, kontrollimi i peshës dhe presionit zgjasin jetën për shumë vite.

Diabetus Shqipëri