Diabeti mellitus tek fëmijët shenja dhe simptoma, shkaqet e diabetit tip 1 dhe tip 2, komplikime, trajtim dhe

Kursi i shumë sëmundjeve ndryshon në simptomat dhe karakteristikat e trajtimit të pacientëve të moshave të ndryshme. Cili është rreziku i diabetit tek fëmijët? Dhe cilat janë trajtimet për këtë patologji?

Farë është diabeti

Diabeti mellitus është një sëmundje endokrine e shoqëruar nga keqfunksionime të proceseve metabolike të trupit. Shpesh, sëmundja shënohet nga një rënie e përgjigjeve qelizore ndaj insulinës dhe një shkelje e prodhimit të saj.

Alokoni diabetin tip 1 dhe tipin 2. Lloji i parë quhet edhe diabeti i varur nga insulina. Monitorohet në pacientë të vegjël në 80 – 90% të rasteve. Diabeti i tipit 2 karakterizohet si i varur nga insulina. Fëmijët i ekspozohen asaj shumë më rrallë – në 10 – 20% të rasteve.

Për informacion. Nga të gjitha çrregullimet endokrine, diabeti shpesh zbulohet te pacientët e rinj.

Shkaqet e patologjisë tek fëmijët

Dallohen këto shkaqet e mëposhtme të diabetit:

 1. Trashëgim. Diabeti trashëgohet me një probabilitet 80% nëse një prind preket nga sëmundja. Kur të dy prindërit janë të sëmurë, patologjia do të shfaqet tek fëmija me një probabilitet prej 100%.
 2. Paragjykimi, një numër i madh i karbohidrateve të shpejta në menu. Metabolizmi i dëmtuar i karbohidrateve arrin maksimumin e tij për rreth 5 vjet. Tashmë, gjatë kësaj periudhe, fëmijët moderne hanë të ashtuquajturat ushqime "të rritur" me fuqi dhe kryesore. Duke pasur parasysh faktin se funksionaliteti i pankreasit është lansuar plotësisht vetëm në moshën 6 vjeç, ky organ pëson një ngarkesë të vazhdueshme kur konsumoni sende të pjekura, ëmbëlsira dhe ushqime të tjera që përmbajnë karbohidrate. Shtë karakteristike që në të ardhmen kjo metodë e të ushqyerit provokon varfërim të qelizave dhe mbipesha.
 3. Sëmundjet virale. Rubeola, shytat dhe hepatiti viral kanë një efekt në pankreas. Kur një fëmijë është i predispozuar ndaj diabetit, këto patologji mund të përmirësojnë shfaqjen e sëmundjes endokrine.

Faktorët shtesë në zhvillimin e patologjisë përfshijnë hipodinaminë, e cila shkakton mbipesha, dhe SARS.

Simptomat dhe shenjat e sëmundjes tip 1 dhe 2

Simptomat e diabetit tek fëmijët ndryshojnë dhe përcaktohen nga lloji i sëmundjes dhe mosha e pacientit të vogël.

Lexoni artikullin:  Shkaqet e ulëta të sheqerit në gjak dhe efektet e hipoglikemisë

Diabeti tip 1

Vogëlushë deri 12 muajsh. Shtë e vështirë të gjurmohen simptomat e diabetit tek foshnjat, sepse ushqyesit kryesorë të diabetit (një rritje në prodhimin e urinës, një rritje në sasinë e tij, etje) janë të vështira për t'u identifikuar.

Dallohen opsionet e mëposhtme për fillimin e sëmundjes tek foshnjat:

 • Zhvillim i papritur. Vihet re nga të vjella, humbje e shpejtë e lëngjeve, dehje dhe, si rezultat, komë.
 • Zhvillimi gradual. Fëmija nuk fiton peshë pa ndonjë arsye të dukshme, madje edhe me oreks të shkëlqyeshëm. Foshnja është shpesh e shqetësuar dhe qetësohet vetëm pasi të marrë një pije. Skuqja e pelenës mund të mos shërohet për një kohë të gjatë.

Fëmijët e moshës 1 deri në 5 vjeç. Fillimi i sëmundjes është më i rëndë dhe akut. Fëmija ka një sindromë malabsorption: stomaku i pacientit rritet në madhësi, rritja dhe shtimi i peshës vonohen.

Simptomat shtesë përfshijnë:

 • ulje e glukozës në gjak;
 • rritje të acetonit në urinë;
 • ankthi;
 • të vjella kur hani ushqime me sheqer;
 • refuzimi i ushqimit.

Fëmijët e shkollës dhe adoleshencës.

Simptomat e diabetit në këtë moshë janë të ngjashme me ato të vërejtura tek të rriturit:

 • urinim i rritur;
 • humbje peshe;
 • "Dëmtimi" në qoshet e gojës.
 • etje;
 • përkeqësimi i performancës akademike;
 • rritja e oreksit;
 • dhimbje koke;
 • nervozizëm, agresivitet;
 • mosmbajtjeje urinare;
 • pëllëmbët e thatë, këmbët.

Simptomat te fëmijët me diabet tip 2

 • dëmtimi i shikimit;
 • prodhimi i rritur i urinës;
 • prania e glukozës në urinë;
 • humbje peshe;
 • etje.

Diabeti mellitus i tipit 2 tek fëmijët shënohet nga fillimi i shpejtë i problemeve vaskulare (ishemia, dështimi i veshkave, ateroskleroza, sulmi në zemër).

Si është diagnoza

Diagnoza e diabetit kryhet duke përdorur një numër studimesh:

 1. Testi i glukozës në gjak. Ajo kryhet në stomak bosh për të përcaktuar përmbajtjen e glukozës në gjakun kapilar.
 2. Testi i tolerancës së glukozës. Sasia e glukozës në gjak përcaktohet 30 deri në 120 minuta pasi pacienti pi një zgjidhje glukoze.
 3. Zbulimi i C-peptidit dhe insulinës në gjak. Me sëmundjen tip 1, këta tregues janë dukshëm më të lartë, ndërsa me sëmundjen tip 2 mund të jenë normale.
 4. Kontrolli i hemoglobinës së glikuar (kjo e fundit në gjakun e pacientëve me diabet është mbivlerësuar në mënyrë të konsiderueshme).

Për informacion. Një pacient i diagnostikuar me diabet duhet të vëzhgohet në mënyrë sistematike nga një endokrinolog.

Trajtimi i sëmundjes endokrine

Karakteristikat e trajtimit të diabetit mellitus kryesisht varen nga lloji i sëmundjes. Pra, tek fëmijët me diabet tip 1, mungesa akute e insulinës në trup monitorohet. Një patologji e tillë trajtohet ekskluzivisht me injeksione insuline, çdo ndërhyrje tjetër është joefektive dhe mund të rrezikojë shëndetin dhe madje jetën e një pacienti të vogël.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus - llojet - simptoma dhe shenja - komplikime; Dieta e diabetit - ulja e ushqimeve

Skema e kontrollit për këtë lloj të sëmundjes përfshin:

 • injeksione ditore të insulinës;
 • aktivitet fizik optimal;
 • dieting.

Diabeti i varur nga insulina e tipit 2 trajtohet me ndihmën e terapisë komplekse, duke përfshirë:

 • aktivitet fizik optimal;
 • dietë e vazhdueshme;
 • futja e ilaçeve hipoglikemike;
 • normalizimi i peshës në obezitet.

Aktiviteti fizik duhet të përfshijë sportin të paktën 3 herë në javë për 60 minuta. Gjithashtu, fëmijëve u rekomandohet shëtitje ditore prej 2 – 3 km, adoleshentët – 4 – 6 km. Për më tepër, rekomandimet e endokrinologut lidhur me ushqimin duhet të ndiqen. Kombinimi i këtyre masave është i mjaftueshëm për të ruajtur nivelin normal të sheqerit në gjak në një pacient të vogël, si dhe mirëqenien e tij të përgjithshme.

Udhëzimet ushqyese për diabetin tip 1 dhe tip 2 janë pothuajse identikë. Kushti kryesor është kufizimi ose refuzimi i plotë i pjatave që provokojnë një ngarkesë të tepërt të pankreasit.

Lista e produkteve të ndaluara përfshin:

 • pasta;
 • disa drithëra (oriz, bollgur);
 • pasta;
 • turshi, ushqim të konservuar, mish të tymosur;
 • enët yndyrore;
 • patate;
 • lëngje industriale;
 • disa fruta (banane, rrush);
 • ëmbëlsirat (çokollatë, bllokim, etj).

Lejohet të përfshihet në meny:

 • perime, fruta (përveç të ndaluara);
 • kerpudha;
 • produkte të qumështit fermentuara;
 • mish i ligët, peshk;
 • deti;
 • çaj bimor.

Për informacion. Në rastet kur diabeti mellitus manifestohet shpejt dhe sjell ndërlikime të shumta, pacienti mund të kërkojë injeksione urgjente të insulinës.

Kur niveli i glukozës është stabilizuar, marrja e hormoneve mund të ndalet dhe ilaçet për uljen e sheqerit mund të merren më vonë. Në këtë rast, ilaçi i vetëm i rekomanduar për fëmijët është Metformin.

Karakteristikat e trajtimit tek foshnjat

Diabeti mellitus tek foshnjat e vitit të parë të jetës nuk diagnostikohet shpesh. Në total, statistikat mjekësore regjistruan 34 raste të sëmundjes tek foshnjat.

Hepatiti tek fëmijët e kësaj grupmoshe është i vështirë, sepse dehidratimi monitorohet tek bebet, dhe nivelet e urinës dhe sheqerit në gjak rriten.

Kërkesa mesatare e trupit të njeriut për insulinë është 1 njësi / 1 kg peshë. Patate të skuqura të ndjeshme ndaj këtij hormoni gjithashtu mund të përshkruhen antihistamines. Injeksione të insulinës tek foshnjat kombinohen më së miri me ilaçet që veprojnë gjatë. Këto të fundit rrisin efektin terapeutik të injeksionit.

Lexoni artikullin:  Komplikime të mundshme të terapisë me insulinë

Gjithashtu, fëmijët e vitit të parë të jetës duhet t'i përmbahen një diete të caktuar, tiparet e së cilës duhet të diskutohen me një endokrinolog dhe pediatër. Foshnjat që ushqehen me gji, ushqehen me gji ose ushqehen me miksim ushqehen sipas parimeve të përgjithshme të të ushqyerit.

Komplikime dhe pasoja të mundshme

Patologjia endokrine mund të çojë në reagime shtesë negative të trupit.

Dallohen ndërlikimet e mëposhtme të mundshme të diabetit tek fëmijët:

 • atherosclerosis vaskulare;
 • neuropati;
 • sulmi në zemër;
 • glaukoma, kataraktet;
 • goditje;
 • hipertension;
 • kruajtje dhe zhvishem e lëkurës;
 • pectoris angina, patologji dermatologjike;
 • brishtësia kockore.

Për informacion. Sa më shpejt të zbulohet patologjia, aq më shumë ka të ngjarë të ndaloni ndërlikimet e mundshme.

Mungesa e terapisë së nevojshme dhe zbulimi i vonë i sëmundjes mund të provokojnë pasoja të rënda që prekin pothuajse të gjitha sistemet e trupit.

Parandalimi i diabetit tek fëmijët

Parandalimi i diabetit tek fëmijët ndodh duke marrë parasysh rekomandimet:

 1. Pajtueshmëria me rutinën e përditshme.
 2. Organizimi i ushqimit të duhur. Fëmija duhet të hajë të paktën 3 herë në ditë. Menuja duhet të përfshijë karbohidrate të ngadalta, dhe pastat, ëmbëlsirat, lëngjet industriale, pijet e gazuara duhet të minimizohen.
 3. Aktiviteti i rregullt fizik. Shtë më mirë nëse fëmija do t'i kushtojë kohë lojrave aktive në natyrë në ajër të pastër.
 4. Imuniteti i rritur (marrja e vitaminave, shëtitjet në ajër të pastër, forcim).
 5. Shmangia nga stresi.
 6. Ndalimi i pirjes së duhanit. Ky kufizim është veçanërisht i vërtetë për adoleshentët që mund të fillojnë të provojnë produkte të duhanit për vetë-afirmim.

Të gjitha këto këshilla janë veçanërisht të rëndësishme për fëmijët dhe adoleshentët, midis të afërmve të të cilëve ka njerëz që vuajnë nga diabeti.

Diabeti quhet shkelje e sistemit endokrin të trupit. Duke pasur parasysh faktin se sëmundjet moderne po bëhen gjithnjë e më të "reja", nuk është për t'u habitur që diabeti shpesh monitorohet tek fëmijët dhe adoleshentët. Trajtimi duhet të bëhet duke marrë parasysh formën e sëmundjes dhe karakteristikat e moshës së pacientit të vogël.

Diabetus Shqipëri