Diabeti mellitus; trajtim alternative

Shtojcat natyrale të bimëve mund të blihen lirë këtu

Kodi Promo për zbritje MAT6375

Warning! Para fillimit të trajtimit me mjete juridike popullore dhe bimë medicinale, është më mirë të konsultoheni me mjekun, pasi ilaçi tradicional "alternative" nuk mund të zëvendësojë plotësisht ilaçin "konvencional" zyrtar, por ai mund të shërbejë si një shtesë shumë efektive dhe efikase në trajtimin mjekësor, domethënë mund të jetë i konsiderueshëm në disa rastet pjesë e nevojshme e saj. Gjithashtu, duhet të mbahet mend se vetë-mjekimi nuk duhet të jetë i menduar dhe "i varur", sepse siç tha mjeku i njohur zviceran Paracelsus në shekullin e pesëmbëdhjetë: "Gjithçka është helm, gjithçka është ilaç; të dy përcaktohen nga doza ".
Prandaj, ju duhet ta trajtoni trajtimin me mjete juridike popullore me mençuri dhe me disa përmbajtje, duke respektuar rekomandimet dhe paralajmërimet e treguara, si dhe rregullat dhe metodat e mbledhjes dhe përgatitjes së bimëve medicinale, bimëve medicinale dhe recetave të mjekësisë tradicionale. Ju uroj shëndet dhe vite të gjata të lumtura të jetës!

Diabeti mellitus – trajtim alternative

Diabeti mellitus është një trajtim popullor. Diabeti mellitus është një sëmundje e sistemit endokrin të trupit që shfaqet për shkak të pamjaftueshmërisë së insulinës (hormoni i pankreasit) ose për shkak të një shkelje të ndërveprimit të tij me qelizat e trupit të njeriut. Këto procese çojnë në shfaqjen e një sheqeri shumë të lartë në gjak në trup.

Nëse diabeti ka kapërcyer një person, atëherë mëlçia dhe muskujt e tij nuk do të jenë në gjendje ta shndërrojnë sheqerin e furnizuar me ushqim në glikogjen.

Simptomat e diabetit

Simptomat e diabetit tip 1 përfshijnë manifestimet e mëposhtme: urinim i shpeshtë, etja ekstreme, të vjella, nauze, letargji dhe fillimi i shpejtë i lodhjes, humbje peshe, uri e vazhdueshme, nervozizëm. Larja e shtratit është një nga shenjat kryesore, treguesit e diabetit tek fëmijët. Shtë e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje kësaj, veçanërisht nëse fëmija nuk ka urinuar më parë në shtrat.

Me këtë lloj sëmundjeje, ka raste kur niveli i glukozës në gjak është ose tepër i lartë ose shumë i ulët. Në të dy rastet, kërkoni kujdes mjekësor menjëherë.

Lexoni artikullin:  Sheqeri në gjak normal në mbrëmje pas ngrënies

Sa i përket simptomave të diabetit tip 2, pikat e mëposhtme mund të theksohen. Ky lloj përfshin kruajtje, dëmtim të rëndë vizual, etje ekstreme, përgjumje, ndjenjën e lodhjes së vazhdueshme, shërimin e ngadaltë të plagëve në trup, sëmundjet e lëkurës, infeksionet, mpirjen e këmbëve.

Diabeti mellitus i këtij lloji zakonisht ndodh në moshën më shumë se tridhjetë vjet dhe më së shpeshti shoqërohet me kequshqyerjen. Me shfaqjen e një sëmundjeje të këtij lloji, simptomat e gripit dhe rënia e flokëve në këmbë mund të vërehen mirë.

Video. Diabeti mellitus është një trajtim popullor. Trajtimi me mjete juridike popullore

Trajtimi i diabetit me mjete juridike popullore

• Ushqimi i shëndetshëm: një ndryshim i plotë në dietë në shumë raste ka shkaktuar një rënie të sheqerit në gjak. Rekomandohet të hani mjaft perime, pak yndyrna dhe karbohidrate (patate, oriz, produkte mielli).

• Sigurisht, shmangni: sheqerin, ëmbëlsirat, mjaltin, shurupet, pijet që përmbajnë sheqer (limonadë, kola, lëngje frutash, etj.).

• Rekomanduar: të gjitha llojet e perimeve (selino, të gjitha llojet e lakrës, asparagus, qepë, fasule, marule, etj.), Shumë më mirë kur janë të papërpunuara. Qepë, perime rrënjë, sallatë luleradhiqe, hudhër, rrikë, karrota ndikojnë në mënyrë të favorshme në funksionin e pankreasit.

• Hani 6 herë në ditë (ditë), mos hani asgjë ndërmjet. Përtypni ushqimin ngadalë, përzieni mirë me pështymën.

• ulni peshën, është shumë më mirë të hartoni një plan të përshtatshëm me një mjek

• mos keni uri: kequshqyerja mund të shkaktojë mungesë të sheqerit në gjak.

• Absolutisht: ndaloni pirjen e duhanit dhe pirjen e alkoolit.

• trainim i moderuar fizik për të rritur qëndrueshmërinë, mbështetur qarkullimin e gjakut dhe humbjen e peshës.

• Monitoroni rregullisht sheqerin dhe presionin e gjakut.

• gjethet e boronicës (si çaji) kanë një efekt të dobishëm në funksionin e pankreasit, si dhe hithra, lingonberry

• sheqeri në gjak preket nga lëngu i lakrës së arrave dhe bimëve të caktuara medicinale: luleradhiqe (gjethe dhe rrënjë), sherebelë medicinale, dëllinjë, gjethe fasule

• Shmangni stresin dhe konfliktin. Secila formë e stresit ngre sheqerin në gjak.

• Mos vish rroba shumë të ngushta.

• Vishni rroba të buta jo irrituese prej leshi dhe pambuku dhe këpucë të përshtatshme. Trajtoni me kujdes plagët e vogla në këmbë menjëherë, përndryshe ato mund të degjenerohen mirë në ulcerat. Lani këmbët mjaft çdo ditë (ditë) me ujë të ngrohtë dhe sapun të butë.

• Mbështetje për qarkullimin e gjakut: larja e tërë trupit, dush banjot e ngrohta.

Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak në një fëmijë

• me një ulje të nivelit të gjakut (pas një mbidozimi të insulinës, konsumimi i tepruar i alkoolit, ushqimi i pamjaftueshëm, diarreja, të vjellat), menjëherë përdorni diçka të ëmbël, sheqeri i rrushit është shumë më i mirë.

Mjetet juridike popullore për diabetin

 • Maja e birrës kundër diabetit. Maja me lëvore të thatë merrni 2 lugë çaji 2-3 herë në ditë.
 • Infuzion i sythave të thuprës për trajtimin e diabetit. Buds për të mbledhur në pranverë gjatë ënjtjes së tyre. Doza ditore është 2-3 lugë gjelle. lugë veshkash në 2 gota ujë të valë. Këmbëngulni 6 orë.
 • Infuzion i sythave jargavan. Për trajtimin e diabetit, derdhni 20 g veshka me një gotë ujë të valë, lërini për 30 minuta. Merrni 1 lugë gjelle. lugë 3 herë në ditë (ditë) para ngrënies.
 • Infuzion i kuspsave të frutave të fasules nga diabeti. Merrni 2-3 tbsp. lugë gjethe fasule të copëtuara, hidhni në një termos 2 gota ujë të vluar dhe lërini për 6 orë. Pini në 3 doza të ndara për 20-40 minuta. para vaktit.
 • Bukë furre të zier për trajtimin e diabetit. Rekomandohet për ata që injektojnë insulinë. Hikërrorja e fibrave dietike (drithërat) pengojnë thithjen e niseshtës.
 • Frutat e freskëta të murrizit dhe ferrave kanë një efekt të uljes së sheqerit.
 • Gjethet e reja dhe hardhia (në mjekësinë tradicionale Taxhikistan).
 • Gjethet e reja të mbledhura gjethe janë tharë në hije dhe ruhen në kuti kartoni. Infuzion: 4 lugë gjelle. lugë gjethe rrushi pjekim si çaj në 0,5 l ujë të zier, dhe më pas ziejmë për 15-20 minuta, filtrohet (filtrohet) dhe pihet 0,5 filxhan 3-4 herë në ditë (ditë) para ngrënies.
 • Qumësht i nxehtë (i pambuluar) me sode. Në një gotë qumësht – 0 lugë sode. Merrni 25 herë në ditë (ditë) midis vakteve për diabet.
 • kundër diabetit. Përmban insulinë dhe kur hahet (ushqimi) ul sheqerin në gjak. Përveç kësaj, rrepkë është e pasur me kripëra minerale dhe vitamina. Por nuk duhet të konsumohet nga ata që kanë inflamacion të veshkave dhe traktit biliare, me ulçera peptike dhe probleme të zemrës.
 • Farat e lirit do të ndihmojnë në trajtimin e diabetit. Merrni 1 lugë çaji fara të thata në mëngjes herët dhe në mbrëmje (pini me ujë, qumësht ose komposto). Mund ta merrni në formën e mukusit: 1-3 lugë çaji farash në 1 gotë ujë të ftohtë, lini 2-3 orë, duke nxitur herë pas here. Pini para gjumit.
 • Lëng domate kundër diabetit. Shtë e dobishme për pacientët me çrregullime metabolike, si dhe për ata që vuajnë nga artriti, mbipesha, diabeti, pasi lëngu kontribuon në thithjen më të mirë të lëndëve ushqyese dhe normalizon proceset metabolike. Lëngu ndihmon trupin të hedhë mbeturinat dhe substancat toksike së bashku me urinën.
 • Infuzion i gjetheve të mjedrës shëron diabetin. 2 tbsp. lugë në një gotë me ujë të valë, krijoj, injeksion për 20 minuta, tendosje (filtër). Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë (ditë) para ngrënies.
 • Infuzion i gjetheve të gjetheve. Për trajtimin e diabetit mellitus, merrni 10 g gjethe të thata të copëtuara në një gotë me ujë të valë, lëreni për 15 minuta. Merrni 2 tbsp. lugë 3-4 herë në ditë (ditë) midis vakteve.
 • Zierje e bimëve kundër diabetit. Merrni 20 g bar të thatë të copëtuar (të shitur në barnatore) për 2 gota ujë të valë, pastaj ziejeni për 5 minuta. në një enë të mbyllur, insistoni 2 orë, tendosje (filtër). Pini 0,5 gota 2-3 herë në ditë (ditë) para ngrënies.
 • Banjë nga livadhi tërfili me bar. Merrni 50 g bari të thatë të grimcuar për 1 litër ujë të valë, lëreni për 2 orë, tendosje (filtër). Bëni dush (36-37 °) gjatë natës. Përdoret për diabet, reumatizëm, rraskapitje. Kursi i këtij trajtimi është 12-14 banja.
Lexoni artikullin:  Ulçera diabeti

BadZdorov.ru Trajtimi bimor do të ndihmojë në kurimin e sëmundjeve dhe shëndetin!

Shtojcat natyrale të bimëve mund të blihen lirë këtu

Kodi Promo për zbritje MAT6375

Kushtoj vëmendje!

Për të përgatitur të gjitha recetat në mjekësinë popullore, kërkohen përbërës të zgjedhur në mënyrë korrekte, qofshin ato bimë medicinale, bimë medicinale dhe shtesa të tjera ushqyese me veti të dobishme medicinale. Jo gjithmonë dhe jo kudo mund të blini përbërës të mirë për recetën tuaj. Por në shumicën e rasteve kjo pyetje mund të zgjidhet thjesht me ndihmën e dyqanit të provuar dhe më të madh në internet të mallrave speciale iHerb në botë.

Në këtë dyqan do të gjeni shumë substanca të dobishme, të tilla si ushqime të konservuara, ekstrakte bimore, infuzione të gatshme, vitamina. Përveç kësaj, dyqani paraqet produkte për bukuri, sporte, kafshë shtëpiake. Do produkt ka një përshkrim të detajuar, përbërjen dhe masat paraprake që do t'ju ndihmojnë në përdorimin e këtij produkti.

Gjithashtu, jemi të kënaqur t'ju informojmë se të gjithë vizitorët në burimin tonë do të marrin një zbritje deri në 15%. Kur blini mallra, thjesht shkruani kodin promovues MAT6375 dhe shijoni zbritjen tuaj.

Diabetus Shqipëri