Diabeti mellitus – trajtimi dhe parandalimi i mjeteve juridike popullore

Materialet popullore

Sotme:

1. thithim tre fasule të bardha gjatë natës në 0. 5 gota ujë të ftohtë të zier. Në mëngjes hamë fasule dhe pimë ujë. Kjo është një recetë e thjeshtë, por efektive!

2. merrni një lugë çaji shafran i Indisë në 1 gotë ujë të zier. Pimë 1 orë para ngrënies ose pas ngrënies, në mënyrë të ngjashme përdorim kanellë.
Kanellë dhe shafran i Indisë mund të alternohen çdo ditë tjetër, dhe në mëngjes përdorni fasule.


3. merrni pesë vithe të trëndafilit, copëtojeni mirë dhe derdhni një gotë ujë të valë, dhe më pas vlim për 5 minuta. Pastaj insistoni edhe 4 orë të tjera. Tendosni dhe merrni katër herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Në mënyrë që trajtimi të jetë efektiv, është e nevojshme të merrni infuzion rregullisht për një muaj të tërë.

4. Gjëndja e pulës në mënyrë shumë efektive ul sheqerin në gjak. E rëndësishme! Bile duhet të jetë nga një pulë e prerë fllad. Gëlltisni një herë në muaj, pa përtypur. Vetëm nëse hani biliare me mëlçinë, do t’ju ​​ndihmojë mirë mëlçinë. Sigurisht, procedura nuk është e këndshme. E përjetova vetë kur ishte e nevojshme të mjekoja një mëlçi. Efekti është shumë i mirë.

5. Infuzion i sythave të thuprës për të pirë një të tretën e një gote tre herë në ditë. Recetë: 3 tbsp. Lugë veshkat hidhni 2 lugë gjelle. Zierja e ujit, dhe insistoni për gjashtë orë, pastaj filtroni.

6. Në vjeshtë, spërkatni lakër dhe pini 0. 5 gota shëllirë lakër të pastër çdo ditë gjatë gjithë dimrit.

7. Përdorimi i ujit me qepë: 1 qepë është prerë në qarqe dhe vendoset në një kavanoz litri. Mbush kavanozin në buzë me ujë të ftohtë të thjeshtë dhe mbyll kapakun e kapronit. Ne insistojmë 7 ditë në një vend të ngrohtë, pastaj filtrojmë dhe marrim 50 g çdo ditë në stomak bosh.

8. 40 g ndarëse të arrave të pjekura, mbushni 0 l ujë të valë dhe gatuajeni në zjarr të ulët për rreth një orë. Pastaj merrni 5 ml tre herë në ditë.

Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak tek gratë - cilat janë treguesit

9. pini çaj nga gjethet e arrës 10. Qepët e pjekura ulin në mënyrë perfekte sheqerin në gjak nëse hahet në mëngjes me stomak bosh. Për ta bërë këtë, merrni një qepë të tërë në lëvore, dhe piqni në një tigan. Mos skuq, gjegjësisht piqem. Mund të piqeni në furrë. Ne marrim mesatare qepë – jo të mëdha, por jo të vogla. Qepët e pjekura kanë shije të ëmbël dhe të butë. Ju duhet të hani qepë të pjekura në mëngjes për një muaj, dhe sheqeri në gjak gradualisht do të fillojë të bie. Dhe përveç kësaj, dhe humbni peshë. 11. Derdhni 100 g kokrra tërshërë në enët me enamel dhe derdhni 3 gota ujë të vluar, më pas mbulojeni dhe nxeheni, duke nxitur për 15 minuta, në një banjë me ujë. Pastaj ftohim për 45 minuta në temperaturën e dhomës, filtrojmë, shtojmë ujë të zier në 3 gota dhe i hedhim në një enë qelqi. E mbyllim mirë me një tapë dhe e ruajmë në frigorifer. Merrni të ngrohtë në 0. 5 gota katër herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

12. balsam për diabetikët. 2 lugë fara liri janë të grira në miell. Hidh 0. 5 litra ujë të valë. Vlim për 5 minuta. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet pa hequr kapakun në mënyrë që filmi të mos formohet. Ndërsa lëvorja ftohet, ajo ulet në fund. Ne pim supë të ngrohtë, në 1 pritje gjysmë ore para mëngjesit. Hidhni lëvoren. Warning! Vetëm nëse pini kapsllëk me lëvore. Supë merret një herë në ditë. Liri stabilizon metabolizmin biokimik në trup. Especiallyshtë veçanërisht i dobishëm për njerëzit e dobësuar, të moshuar. Pas 2 muajve të pranimit, pankreasi fillon të funksionojë pak, por ju vazhdoni të bëni injeksione me insulinë, dhe gjithashtu ndiqni një dietë. Shenjat e para të punës së gjëndrës janë një ndjenjë e fortë e urisë dhe skuqjes së fytyrës. Sapo dëshironi, hani – shpejt hani diçka. Pastaj, një herë në javë, ulni dozën e insulinës – kontrolli i mjekut është shumë i rëndësishëm. Liri zgjasin gjashtë muaj. Dhe pasi insulina është anuluar plotësisht, liri merret një vit tjetër 4 herë në javë. 13. Për parandalimin e diabetit dhe kundër çdo infeksioni, ne përdorim recetën e mëposhtme: merrni 1 grusht miletë, shpëlajeni dhe derdhni 1 litër ujë të valë, insistoni natën dhe pijeni gjatë gjithë ditës. Përsëriteni procedurën për 3 ditë. 14. E mirë zvogëlon komposton e sheqerit të hirit malor dhe dardha të thata. Përgatitja: merrni 1 filxhan dardha të thata dhe fruta të thata rowan, ziejini mirë në një litër ujë dhe insistoni 4 orë. Ne pimë fruta të ziera vetëm gjysmë gotë, katër herë në ditë. Unë gjithashtu ju këshilloj të vendosni ushqime, fruta të thata të copëtuara të hirit malor. Ata vetë japin një efekt hipoglikemik. 15. Twist gjashtë limon dhe 0. 5 kg rrënjë selino zhvishem. Pastaj vendosni përzierjen në një tigan, dhe vlim në një banjë me ujë për 2 orë. Ftohtë dhe frigorifer. Konsumojmë në 30 minuta. Para mëngjesit, 1 lugë gjelle. Lugë. Trajtimi është i gjatë – 2 vjet. 16. Tre litra ujë hedhin dy gota lulen e lules. Vlim për 10 minuta. Lëreni të ftohet dhe tendoset. Pastaj e shishim. Ne ruajmë në frigorifer dhe pimë 0. 5 gota kur keni etje. Pasi të keni pirë tërë supën, bëni një pushim tre-javor. Dhe pastaj përsërisni kursin. 17. Merrni një mulli kafeje dhe bluajini një lugë gjelle. Një lugë hikërror. Pastaj derdhni atë në një gotë kefir. Dhe lërini të insistoni 8 – 10 orë. Pastaj në mëngjes, 30 minuta para mëngjesit, pijeni.

Lexoni artikullin:  Glukoza e ngritur në gjak 7 simptoma të rëndësishme
Diabetus Shqipëri