Diabeti tip 2 Trajtimi dhe diagnostikimi

Diabeti i Tipit 2 është një sëmundje kronike progresive, e lidhur me problemet e trupit tuaj në rregullimin e sheqerit në gjak. Kjo shpesh shoqërohet me inflamacion të përgjithshëm.

Pankreasi juaj prodhon insulinë hormonale për të shndërruar sheqerin (glukozën) në energji, të cilën ose e përdorni menjëherë ose kurseni.

Me diabet tip 2, nuk mund ta përdorni këtë insulinë në mënyrë efektive. Edhe pse trupi juaj prodhon hormon. Mund të mos jetë e mjaftueshme që niveli juaj i glukozës të jetë normal.

Edhe pse kjo mund të çojë në lloje të ndryshme të ndërlikimeve, kushte të mira të kontrollit të sheqerit në gjak mund të ndihmojnë në parandalimin e tyre. Kjo kryesisht varet nga mënyra e jetesës, pesha juaj, dieta, aktiviteti fizik dhe, në disa raste, nga medikamentet. Por, në varësi të nivelit të sheqerit në gjak dhe sa kohë keni pasur diabet, mund të mos keni nevojë për ilaçe pa recetë menjëherë.

Trajtimi duhet të përshtatet për ju personalisht dhe mund të duhet pak kohë për të gjetur kombinimin e përsosur të barnave, por në fund mund të ju ndihmojë të jetoni një jetë të shëndetshme, normale, madje edhe me diabet.

Causesfarë e shkakton diabetin tip 2?

Diabeti i tipit 2 është më i prirur për ata që janë të predispozuar gjenetikisht ose mbipeshë, kanë një mënyrë jetese të ulur, kanë presion të lartë të gjakut dhe / ose kanë rezistencë ndaj insulinës për shkak të mbipeshes.

Njerëzit e grupeve të caktuara etnike kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë diabet. Këto përfshijnë: Afrikano-amerikanët, Meksikanët, Indianët Amerikanë, Hawaiët e Lindjes, Ishulli i Paqësorit dhe Amerikanët Aziatikë. Këto popullata kanë më shumë të ngjarë të mbipesha dhe të kenë presion të lartë të gjakut, gjë që rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit.

Lexoni artikullin:  Receta dietetike

Me moshën, ju jeni gjithashtu në një rrezik të rritur të zhvillimit të diabetit.

Dieta e dobët dhe pirja e duhanit gjithashtu mund të rrisin rrezikun e sëmundjes.

Cilat janë ndërlikimet e diabetit tip 2?

Ka shumë komplikime të diabetit. Shtë shumë e rëndësishme të njihni dhe kuptoni të gjitha shenjat dhe simptomat e këtyre ndërlikimeve.

Nëse diagnostikohen në një fazë të hershme, disa nga këto komplikime mund të kurohen / trajtohen dhe ndërlikohen të parandalohen. Mënyra më e mirë për të parandaluar komplikimet e diabetit është të mbani sheqerin në gjak brenda kufirit të pranueshëm.

Nivelet e larta të glukozës shkaktojnë ndryshime në vetë enët e gjakut, si dhe në qelizat e gjakut (kryesisht qelizat e kuqe të gjakut), të cilat prishin rrjedhën e gjakut në organe të ndryshme.

Komplikimet e diabetit bien në dy kategori: mikrovaskulare (dëmtimi i enëve të vogla të gjakut) dhe makrovaskulare (dëmtimi i enëve të mëdha të gjakut).

Këto mund të përfshijnë:

  • Sëmundja e veshkave (nefropatia)
  • Sëmundja nervore (Neuropatia)
  • impotencë
  • Sëmundja e syrit (Retinopatia)
  • Sëmundja arteriale periferike (sëmundje që prek enët në ekstremitetet e poshtme dhe të sipërme)
  • Presioni i lartë i gjakut dhe sëmundjet e zemrës
  • Gastroparesis (dëmtimi i nervave të stomakut)
  • depresion

Cilat janë simptomat e diabetit tip 2?

Shpesh njerëzit nuk i vërejnë simptomat e diabetit derisa sheqeri i tyre në gjak është shumë i lartë.

Simptomat e diabetit përfshijnë: etje të rritur, urinim në rritje, uri të rritur, lodhje të rëndë, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrët (krahët dhe këmbët), prerjet dhe plagët që shërohen ngadalë dhe vizioni i paqartë.

Kjo u përmend edhe në një takim të Ministrisë së Shëndetësisë të Rusisë përsëri në vitin 2016.

Disa njerëz gjithashtu përjetojnë simptoma të tjera më pak të zakonshme, duke përfshirë humbje peshe, lëkurë të thatë itchy, infeksionet fungale, impotenca dhe acidosis-Niggaz (të trasha, "kadifeje" njollat ​​gjendet në folds dhe folds e lëkurës, të tilla si qafa, e cila është një tregues i rezistenca e insulinës ).

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, mos i injoroni ato. Bëni një takim me mjekun tuaj. Diabeti i tipit 2, në një fazë të hershme, është më i shërueshëm.

Lexoni artikullin:  Lajme nga diabeti

Si diagnostikohet diabeti tip 2?

Një diagnozë e diabetit mund të bëhet duke përdorur një larmi testesh të gjakut.

Nëse keni një rrezik të shtuar për të zhvilluar diabet, simptoma të diabetit ose para-diabeti (shenja kryesore paralajmëruese për diabetin), mjeku juaj do të jetë në gjendje të kontrollojë dhe të përcaktojë nëse keni diabet.

Një test i sheqerit në gjak kryhet në stomak bosh: ky test kontrollon sheqerin në gjak, nuk duhet të hani për të paktën tetë orë. Nivelet e agjërimit të sheqerit në gjak mbi 6 mol mund të tregojnë diabetin e tipit 1 ose tip 2.

Testi i tolerancës së glukozës: Ky është një test që teston se si reagoni ndaj sheqerit. Do t'ju jepet një mostër sheqeri (75 gram në dy orë). Nëse sheqeri juaj në gjak është mbi nivelin tuaj normal, gjatë kësaj kohe, mund të diagnostikoni me diabet.

Testi i hemoglobinës: Ky test kontrollon sheqerin tuaj në gjak për tre muaj.

Nëse sheqeri në gjak është mbi 6,5 përqind, mund të diagnostikoheni me diabet tip 2.

Test i rastësishëm i sheqerit në gjak: Mjeku juaj mund ta kryejë këtë test nëse keni simptoma të diabetit – etje të rritur, lodhje dhe urinim të shtuar.

Nëse sheqeri në gjak është mbi 200 mg / dl, mund të keni diabet.

Nëse nuk keni simptoma, por ndonjë prej këtyre testeve është pozitiv, Shoqata e Diabeteve rekomandon një mostër të re gjaku për të konfirmuar diagnozën.

Si mund të shmang diabetin e tipit 2?

Sigurisht që nuk mund të rishikosh vite më parë, të ndryshosh historinë e familjes ose etninë tënde. Por mund të punoni për të ulur peshën dhe perimetrin e belit. Rritni aktivitetin tuaj fizik dhe ulni presionin e gjakut.

Ushqimi i një diete të ekuilibruar të pasur me fibra, perime, proteina dhe yndyra bimore mund të ju ndihmojë të arrini një ulje të peshës tuaj. Gjithashtu zvogëloni madhësinë e belit dhe indeksin e masës trupore (BMI). Ulja e konsumit të pijeve të ëmbla (lëngje, pije joalkoolike të gazuara) është mënyra më e lehtë për të humbur peshë dhe ulur sheqerin në gjak.

Lexoni artikullin:  Urinaliza për diabetin

Nëse jeni një person me presion të lartë të gjakut dhe jeni të ndjeshëm ndaj kripës, përpiquni të zvogëloni marrjen tuaj të natriumit.

Mos shtoni kripë në ushqimin tuaj, lexoni përbërjen në etiketat e produkteve dhe përjashtoni ushqimin e shpejtë nga dieta.

Përkundrazi, kaloni te ushqimet më të shëndetshme që do t'ju pëlqejnë dhe në planin afatgjatë për jetën.

Ushtroni rregullisht. 30 minuta në ditë ose 150 minuta në javë, në këtë mënyrë ju mund të zvogëloni peshën dhe presionin e gjakut.

Më në fund, nëse pini duhan, përpiquni të hiqni dorë. Pirja e duhanit mund të rrisë rrezikun e goditjes në zemër dhe sulm në zemër, të rrisë presionin e gjakut. Heqja nga zakonet e këqija mund të zvogëlojë shanset për diabet të tipit 2.

Diabetus Shqipëri