Dieta për diabet dhe mbipesha

Obeziteti dhe diabeti – trajtimi, dieta

Nëse merrni më shumë kalori në ditë sesa shpenzoni, trupi fillon të ruajë energji të tepërt në dhjamin e trupit. Sa më shumë peshë e tepërt të keni, aq më i madh është rreziku i shumë sëmundjeve, përfshirë diabetin. Pesha e tepërt tashmë është problem, por mbipesha është një sëmundje e vërtetë që ka nevojë për trajtim. Obeziteti ndodh për shkak të kequshqyerjes, një stili jetese të ulur, zakone të këqija (pirja e duhanit dhe alkooli). Trajtimi i sëmundjes bazohet në eleminimin e këtyre tre shkaqeve. Pacienti është përshkruar një dietë terapeutike, një sërë aktivitetesh fizike, zakonet e këqija janë të përjashtuara.

Diabeti mellitus shpesh është pasojë natyrale e mbipeshes. Pesha e tepërt zvogëlon ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës, kështu që insulina prodhohet në trup më shumë seç duhet. Ushqimi i papastër që një person i trashë thith shumë sheqerin në gjak. Sidoqoftë, për disa periudha kohore, insulina është e mjaftueshme për të ruajtur normën e glukozës – sepse pankreasi prodhon atë më shumë për shkak të ndjeshmërisë së ulët të trupit për këtë hormon. Kur forca e trupit është varfëruar, një person i trashë ka mungesë insuline dhe zhvillon diabetin.

 • Në vitin 2008, 0,5 miliardë njerëz ishin obezë.
 • Në vitin 2013, 42 milion fëmijë parashkollorë ishin mbipeshë.
 • Rreth 6% e personave me gjendje të aftë vuajnë nga diabeti. Ndër 5 vendet në të cilat ka numrin më të madh të rasteve, ka Rusia.
 • Do vit, 3 milion njerëz vdesin nga diabeti.

Problemi i mbipeshes dhe diabeti ne te gjithe boten zgjidhet nga shkencetaret dhe mjeket. Bazuar në tendencat zhgënjyese, statistikët amerikanë parashikojnë deri në vitin 2025 rrezikun e diabetit në çdo fëmijë të tretë të lindur në Amerikë. Njerëzit me diabet në fëmijëri jetojnë mesatarisht 3 vjet.

Lexoni artikullin:  Trajtimi më i mirë i diabetit

Përveç ilaçeve, një dietë me karburant të ulët përdoret për të trajtuar diabetin dhe mbipeshën.

Dietë me karburant të ulët për diabet dhe mbipesha

Sheqeri në gjak rrit karbohidratet. Kështu, një dietë me karburant të ulët ka për qëllim zvogëlimin e sasisë së karbohidrateve që hyjnë në trup. Baza e dietës është një ulje e mprehtë e dietës së ushqimeve me një indeks të lartë glicemik. Të ashtuquajturat karbohidratet e shpejta janë më të rrezikshmet. Prandaj, të gjitha ëmbëlsirat, produktet e miellit, pijet e gazuara janë përjashtuar plotësisht nga menyja.

Një dietë me karburant të ulët tregohet gjithashtu për njerëzit me obezitet. Edhe humbja e peshës prej 5-10% të masës totale do të ndikojë pozitivisht në energjinë e pacientit, do të zvogëlojë barrën në zemrën dhe organet e tij dhe do të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të njëkohshme. Humbja e peshës nuk duhet të largohet shumë shpejt, pasi nuk është më pak e dëmshme për shëndetin sesa vetë obeziteti. Humbja e peshës prej 500-1000 g në javë konsiderohet optimale. Përveç zvogëlimit të ushqimit me karbohidrate, njerëzve me peshë të tepërt të trupit rekomandohet të kontrollojnë përmbajtjen kalori të ushqimit. Një dietë e tillë mund të bëhet gjithashtu një dietë diabeti për humbjen e peshës.

Kalimi në një dietë me karboni të ulët nuk do të thotë të heqësh dorë nga ushqimi i shijshëm. Ju mund të gjeni në internet ose të dilni me lotim në gojë dhe enë të kënaqshme nga lista e produkteve të lejuara. Në kllapa ne tregojmë sasinë e përafërt të produktit dhe shpeshtësinë e përdorimit të tij. Sidoqoftë, këta tregues duhet të diskutohen me mjekun tuaj.

Produktet e lejuara

 • produkte buke (deri në 300 g në ditë);
 • supave me perime, supat në mish të ligët ose supë peshku (dy herë në javë);
 • mish i ligët, shpendë, peshk, (kryesisht i zier);
 • perime të papërpunuara, të ziera, të pjekura;
 • drithëra, bishtajore, makarona (vetëm me një ulje të sasisë së bukës në këtë ditë);
 • vezë të ziera të pulës (nja dy copa në ditë);
 • fruta dhe manaferra të pangopura (deri në 200 g në ditë), komposto të frutave të thartë dhe manaferrat me ëmbëlsues;
 • qumësht, pije me qumësht të thartë (jo më shumë se 2 gota në ditë), gjizë (200 g në ditë);
 • çajra të dobët, kafe, lëngje nga domate ose fruta të lagështa (lëng i plotë me supë jo më shumë se 5 gota në ditë);
 • vaj gjalpi dhe perimesh (50 g në ditë).
Lexoni artikullin:  Simptomat dhe trajtimi i ulçerave trofike në diabet

Produktet e Ndaluara

 • alkool;
 • sheqer (lejohet në sasi minimale me këshillën e një mjeku);
 • salca të nxehta dhe erëza;
 • mish të tymosur, turshi, pjata pikante dhe pikante;
 • fruta me një indeks të lartë glicemik (banane, rrush, rrush).

Shembull menu diete për një pacient me diabet

 • Mëngjesi: bollgur me feta molle dhe ëmbëlsues, kos natyral.
 • Mëngjesi i dytë: një pije e rrahur në një blender të bërë nga frutat dhe manaferrat (pjepër dhe luleshtrydhe).
 • Dreka: merak perimesh, një pjesë e viçit të zier me yndyrë të ulët.
 • Rostiçeri: ëmbëlsirë frutash dhe manaferrat ose manaferrat me krem.
 • Darka: sallatë me spinaq dhe salmon, e kalitur me kos.

Si të ndiqni me lehtësi një dietë të karburantit të ulët?

1. Heqni qafe zakonet e këqija të ngrënies. Kulti i ushqimit është një zëvendësim i një hobi. Shijoni muzikën, leximin, lulet, natyrën, aromaterapinë. Ngushëlloni veten me një njohuri për botën, njerëzit dhe veten dhe jo vetëm një copë çokollatë.

2. Zëvendësoni sodën e ëmbël dhe lëngjet jo natyrale nga dyqani me pije që i bëni vetë nga perimet dhe frutat.

3. Futni ëmbëlsues në dietën tuaj. Kjo do ta bëjë menunë tuaj pak më të ëmbël dhe të këndshme. Përdorni stevia, aspartame, nektar agave.

4. Hani 5-6 herë në ditë pak. Përtyp ushqimin tuaj tërësisht dhe shijojeni. Mos u teproni.

5. Vendosni tabelën në mënyrë artistike. Pamja e shijshme nuk mund të jetë vetëm ëmbëlsirat ose cookies. Vendosni një tas me manaferrat në tryezë, dhe mbani një prerje të bukur të perimeve në frigorifer.

Disa rekomandime më të rëndësishme

Për pacientët me diabet mellitus, përveç dietës, konsultimi me mjekun është i detyrueshëm. Shumë diabetikë janë të detyruar të marrin ilaçe.

Njerëzit obezë u rekomandohet aktiviteti fizik dhe llogaritja e konsumit ditor të kalorive.

Diabeti dhe mbipesha shmangen më së miri. Për ta bërë këtë, ndiqni masa parandaluese të dobëta:

 1. Mos e shndërroni ushqimin në një kult apo overeat.
 2. Vëzhgoni ekuilibrin e proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve që hahen me ushqim: 30% proteina, 15% yndyrë dhe 50-60% karbohidrate.
 3. Lëvizni më shumë, mos e kaloni tërë ditën në kompjuter ose në shtrat.
 4. Mos abuzoni me ushqimet e ëmbla, të yndyrshme dhe të rënda, ushqimin e hedhurinave, alkoolin.
Diabetus Shqipëri