Fasule për diabetin tip 2

Fasulet – ky është një produkt natyral që duhet të jetë i pranishëm në dietën e njerëzve që vuajnë nga një patologji e tillë endokrine si diabeti, i cili është shkaktuar nga fakti se fasulet përmbajnë një numër mjaftueshëm të madh të elementëve gjurmë të dobishëm për trupin e njeriut. Përveç kësaj, duhet të kihet parasysh se fasulet përmbajnë substanca të vlefshme që kontribuojnë në përmirësimin e sistemit kardiovaskular.

Përveç kësaj, fasulet karakterizohen nga një shumëllojshmëri e pronave të dobishme, duke përfshirë antibakterial dhe përmirësojnë shërimin e plagëve, duke filluar proceset rigjeneruese.

Të gjitha sa më sipër tregojnë se fasulet e bardha për diabetin janë një produkt shumë i dobishëm që nuk duhet të lihet pas dore.

Aktualisht, rreth 250 lloje të ndryshme të bimëve të familjes së bishtajoreve janë rritur në botë. Sidoqoftë, një person mund të hajë vetëm disa duzina. Të gjitha llojet e fasule të ngrënshme për njerëzit miratohen për diabetin. Më të zakonshmet përfshijnë: fasulet e bardha, fasulet e kuqe, të zeza dhe chilli.

Trajtimet e Diabeteve të Fasules: Fasulet e Kuqe për tu marrë parasysh

Fasulet e kuqe, të cilat mund të përfshihen në dietën e një diabetiku, në të vërtetë kanë një ngjyrë më të thellë – marine. Ndër vetitë e dobishme të kësaj fasule, dëshiroj të veçoj sa vijon:

 • përmirësimi i sistemit të tretjes, parandalimi i simptomave të tilla të pakëndshme që shoqërohen me ndërprerjen e traktit tretës, të tilla si ngulitje, diarre, dhimbje barku, bloating;
 • stimulimi dhe aktivizimi i proceseve metabolike, gjë që është shumë e rëndësishme për një patologji të tillë endokrine si diabeti;
 • efekt i fuqishëm antioksidues;
 • Karakteristikat qetësuese dhe anti-inflamatore.

Duhet të dini që ekspertët rekomandojnë të hani fasule të kuqe pasi ky produkt ul sheqerin. Gjithashtu, ky produkt natyral i familjes së bishtajoreve nuk ka praktikisht asnjë kundërindikacion për përdorimin dhe efektet anësore, gjë që tregon një tolerancë të mirë dhe lehtësi të asimilimit të fasulave të kuqe, në mënyrë që të mund të përfshihet në mënyrë të sigurtë në dietën e përditshme të një diabetiku.

Lexoni artikullin:  Medicinesfarë ilaçesh për të trajtuar pankreasin

Fasulet e bardha në diabet

Shumë njerëz të diagnostikuar me diabet janë të shqetësuar nëse fasulet e bardha janë të pranueshme në këtë sëmundje. Duke iu përgjigjur kësaj pyetjeje, do të doja të theksohet se ky produkt është mjaft i zakonshëm dhe shpesh përdoret për gatimin e një larmi enësh.

Fasulet e bardha janë gjithashtu shumë të dobishme në diabet, si fasulet e kuqe, gjë që shpjegohet me vetitë e saj unike – stimulimin e pankreasit dhe një ulje të glukozës.

Fasulet e bardha karakterizohen gjithashtu nga këto veti të dobishme:

 • efektet antivirale dhe antibakteriale;
 • ndihmon në stabilizimin e presionit të gjakut;
 • përmirëson gjendjen e muskujve të zemrës dhe enëve të gjakut.

Shtë e rëndësishme të merret parasysh që me diabet, çdo plagë ose ulçerë shërohet jashtëzakonisht dobët. Por, për shkak të përdorimit të rregullt të fasuleve të bardha, ky problem mund të zgjidhet, i cili mund të shpjegohet me faktin se ky produkt përmban substanca që mund të aktivizojnë proceset që lidhen me rigjenerimin e qelizave dhe indeve. Ju mund të përdorni fasule të bardha për diabetin pa kufizime, nëse nuk ka kundërindikacione të drejtpërdrejta.

Fasulet e zeza për diabetin

Ky lloj fasule, siç është fasulja e zezë, është shumë më pak e zakonshme se e bardha dhe e kuqja, megjithatë, përgjithësisht pranohet se ka veti më të theksuara. Kjo do të thotë, përveç efektit të uljes së sheqerit, ky lloj fasule gjithashtu ndryshon në vetitë e dobishme të mëposhtme për trupin e njeriut:

 • ka një efekt diuretik;
 • ndihmon në uljen e kolesterolit të keq;
 • zvogëlon rreziqet e zhvillimit të patologjive të zemrës dhe enëve të gjakut;
 • pastron në mënyrë efektive trupin e toksinave dhe toksinave të akumuluara;
 • Karakterizohet me veti të larta antibakteriale.

Si fasulet ndihmojnë me diabetin

Shumë njerëz me një diagnozë të diabetit janë të vetëdijshëm që hahet fasule me një “sëmundje të ëmbël” është një trajtim efektiv alternative për të ulur sheqerin. Sipas diabetikëve, përdorimi i rregullt i vetë fasuleve dhe zierjeve të këtij produkti natyral ndihmon në stabilizimin dhe përmirësimin e mirëqenies për shkak të normalizimit të sheqerit.

Lexoni artikullin:  Norma e testit të sheqerit në gjak, analiza e transkriptit

Kjo tregon që përdorimi i rregullt i fasule është një mënyrë efektive për të përmirësuar shëndetin tuaj.

Për të përgatitur një zierje të fasuleve, ju duhet gjashtë lugë produkt i papërpunuar, i cili duhet të derdhet në një termos dhe të derdhni ujë të valë. Një supë shëruese injektohet për 14-15 orë.

Bestshtë mirë që ta merrni këtë ilaç në mëngjes, në stomak bosh (doza e rekomanduar prej 200 ml.). Kohëzgjatja e kursit të trajtimit përmes një zierje fasule – të paktën 30 ditë.

Vini re se nëse një pacient diabetik merr ilaçe të përshkruara nga një specialist për trajtimin e patologjisë, atëherë duhet të konsultohet një specialist, pasi terapia me ilaçe dhe përdorimi i zierje nga fasulet mund të ulë nivelin e sheqerit në mënyrë të tepërt.

E rëndësishme! Në diabet mellitus, përdorimi i fasule të papjekura nuk rekomandohet; produkti përdoret më mirë për gatimin e supave diabetike dhe shëruese.

Karakteristikat e dobishme të fasules në diabet përcaktohen nga origjina natyrale e produktit dhe prania e shumë përbërësve të vlefshëm në të, përfshirë vitaminat, acidet, fibrat, përbërjet organike të aminoacideve dhe pektinave, fruktozës dhe argininës. Në të njëjtën kohë, pjesa kryesore e fasule është një proteinë e rëndësishme për diabetikët. Flokët e fasules, të cilat ngopin trupin e pacientit me një analog natyral të insulinës, janë gjithashtu të dobishëm në këtë sëmundje kronike.

Specialistët nxjerrin në pah pronat e mëposhtme të dobishme të fasules:

 • normalizimi i treguesve të sheqerit;
 • pastrimi i trupit të toksinave dhe substancave të tjera të dëmshme të grumbulluara gjatë jetës;
 • stimulimi i sistemit të tretjes, si dhe i pankreasit, i cili nga ana tjetër kontribuon në normalizimin e prodhimit të insulinës;
 • përdorimi i rregullt i fasules ndihmon në zvogëlimin e manifestimeve të ënjtjes, për shkak të efektit diuretik;
 • ka një efekt qetësues;
 • forcon mbrojtjen e trupit;
 • përmirëson funksionin vizual;
 • Stimulon proceset metabolike, ndihmon në uljen e peshës.

Megjithë origjinën bimore të fasuleve, ky produkt është ende mjaft ushqyes, për këtë arsye u quajt "bimë e mishit".

Përveç përfitimeve të hahet fasule në një menu diabetike, kjo bimë përdoret shpesh për të përgatitur produkte të ndryshme të mjekësisë tradicionale që ndihmojnë në përmirësimin e mirëqenies së një personi me një diagnozë të diabetit. Fatkeqësisht, një terapi e tillë nuk do të ndihmojë për të hequr qafe sëmundjen – por ato do të kontribuojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit brenda kufijve të pranueshëm.

Diabetus Shqipëri