Gjithçka në lidhje me gjëndrat dhe sistemin hormonal

Nëse një sekretim i pamjaftueshëm i insulinës së hormonit në trup është diagnostikuar, atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të filloni trajtimin e saktë dhe në kohë. Në këtë rast, ju patjetër duhet t'i kushtoni vëmendje artichoke të Jeruzalemit. Recetat për diabet mellitus të kësaj kulture rrënjë janë shumë të rëndësishme, pasi ato mund të ndikojnë në mënyrë të dobishme në gjendjen e pacientit.

Farë është dardha e dobishme e tokës

Angjinarja e Jeruzalemit është një nga ushqimet më të mira për njerëzit me diabet.

Angjinarja e Jeruzalemit (dardhë prej balte) është shumë e dobishme për shkak të elementëve të ndryshëm që përmban:

 • kripëra minerale
 • inulin,
 • karbohidratet,
 • komponimet proteinike
 • aminoacidet
 • vitaminat A, C dhe grupi B,
 • elementë të ndryshëm gjurmë.

Angjinarja e Jeruzalemit ju lejon të normalizoni sheqerin në gjak në një mënyrë natyrale

Por vlera kryesore është inulin, e cila i përket grupit të polisaharideve. Ky karbohidrate komplekse, duke lëvizur përgjatë traktit të zorrëve, ka një efekt të rëndësishëm në trup.

Duke vazhduar të vlerësoni rëndësinë e përdorimit të artichoke të Jeruzalemit në diabet, ju duhet t'i kushtoni vëmendje problemit kryesor me këtë sëmundje. Bëhet fjalë për kontrollin e sheqerit në gjak.

Shtë e rëndësishme. Inulin dhe fibrat, të cilat hyjnë në trup pas konsumimit të një dardhe prej balte, ndërhyjnë në thithjen e glukozës nga ushqimi. Si rezultat, rritja e niveleve të monosakarideve zvogëlohet ndjeshëm.

Kjo është arsyeja pse përdorimi i kësaj kulture rrënjësore është veçanërisht i rëndësishëm për sëmundjen e tipit 2: trupi merr sasinë e duhur të energjisë, ndërsa niveli i sheqerit nuk rritet.

Angjinarja e Jeruzalemit është veçanërisht e rëndësishme për diabetin tip 2

Shënim. Përfitimet e dukshme të artichoke të Jeruzalemit për diabetin njihen nga mjekësia zyrtare.

Nëse përdorni vazhdimisht këtë produkt, atëherë qelizat do të fillojnë të bëhen më të ndjeshme ndaj insulinës. Si rezultat, prodhimi i këtij hormoni do të përmirësohet, i cili do të ketë një efekt të konsiderueshëm restaurues në trup. Sipas mjekësisë zyrtare, dardha prej balte e njohur për shumë është një mjet i shkëlqyeshëm për parandalimin e çrregullimeve metabolike në trup.

Lexoni artikullin:  Diabeti insipidus shkaqet, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes

Efekti terapeutik

Me mungesë të insulinës, artichoke e Jeruzalemit rekomandohet si një element kryesor i një diete restauruese. Për më tepër, mund të quhet me siguri një ilaç i pavarur me të drejta të plota.

Përdorimi i vazhdueshëm i të ashtuquajturës dardhë prej balte kontribuon në prodhimin aktiv të insulinës

Nëse flasim për trajtimin me artichoke të Jeruzalemit të diabetit mellitus tip 1 dhe tip 2, atëherë duhet të dallohen ndryshimet e mëposhtme pozitive që ndodhin pas përdorimit të këtij produkti:

 • manifestimet e ketoacidozës hiqen (mungesë e rëndë e insulinës);
 • forcohet sistemi imunitar;
 • marrja e glukozës ngadalësohet;
 • rritet prodhimi i glikogjenit;
 • forcohen muret e enëve të gjakut;
 • krijohen kushtet e nevojshme për ruajtjen e shikimit për shkak të përqendrimit të lartë të vitaminës A;
 • ulet kolesteroli në gjak;
 • tretja është normalizuar;
 • glukoza zëvendësohet me fruktozë natyrale;
 • stimulohet prodhimi i insulinës.

E rëndësishme! Përkundër një efekti të tillë terapeutik të shumëanshëm, duhet të dini se si të përdorni artichoke të Jeruzalemit me diabet tip 1. Në fund të fundit është se përdorimi i kësaj kulture rrënjësore ul ndjeshëm përqendrimin e sheqerit, gjë që kërkon përdorimin e duhur të insulinës.

Për shkak të pranisë së vitaminës A në artichoke të Jeruzalemit, përdorimi i tij parandalon humbjen e shikimit.

Nëse inulin konsumohet vazhdimisht, atëherë me kalimin e kohës do të ndodhë normalizimi i proceseve metabolike, pasi që mund të zëvendësojë glukozën. Si rezultat, përqendrimi i sheqerit do të jetë i ekuilibruar, dhe pacienti do të ndjehet më mirë.

Ky proces stimulon një prodhim më aktiv të insulinës suaj. Por është e rëndësishme të merret në konsideratë që një efekt kaq i fortë shërimi është i mundur vetëm me përdorimin e vazhdueshëm të artichoke të Jeruzalemit. Nëse inulin do të gëlltitet rrallë ose në sasi të pamjaftueshme, atëherë përsëri do të ketë nevojë për përdorim aktiv të insulinës.

Shënim. Trajtimi i artichoke i Jeruzalemit me diabet është zgjidhja e duhur, por ia vlen të merret parasysh fakti që disa njerëz mund të kenë intolerancë ndaj këtij produkti.

Si të gatuaj

Gatimi i artichoke të Jeruzalemit me diabet nuk mund të quhet një proces i ndërlikuar. Ka shumë receta për të diversifikuar përdorimin e kësaj kulture rrënjësore.

Lexoni artikullin:  Boronica për diabetin

Një mënyrë e zakonshme për të bërë një dardhë prej balte është të krijoni një sallatë.

Këshilli. Dardha prej balte mund të zëvendësojë plotësisht patatet.

Lëngu përgatitet gjithashtu nga artichoke i Jeruzalemit. Për ta përgatitur atë, duhet të kryeni disa hapa të thjeshtë:

 1. Lani zhardhokët, pastaj presini.
 2. Nga masa që rezulton, shtrydhni lëngun në mënyrë që të jetë e mjaftueshme për gjysmë gotë.
 3. Lëngu që rezulton duhet të pihet tre herë në ditë para ngrënies.

Angjinarja e Jeruzalemit mund të gatuhet në të njëjtën mënyrë si patatet

Nëse dëshironi, mund të bëni një infuzion prej 100 g pulpë artichoke të Jeruzalemit. Për ta bërë këtë, pulpat derdhen 1 litër ujë dhe vendosen në një vend të ngrohtë. Pas 3 orësh, infuzioni do të jetë gati. Mund ta pini gjatë gjithë ditës në vend të ujit dhe çajit.

Receta të tjera mund të përdoren për të trajtuar artichoke e Jeruzalemit me diabet:

 • Sallatë. Tuberat lahen dhe copëtohen imët. Pastaj shtoni zarzavate, tranguj dhe vaj ulliri.
 • Havjar. Për ta përgatitur këtë pjatë, duhet të grijeni produktin (1 kg) në një rende të trashë, dhe më pas zijeni në vaj perimesh për 20-30 minuta së bashku me pastën e domates, karotat (100 g), qepët (200 g) dhe kërpudhat (300 g). Për të marrë efektin e dëshiruar, është më mirë të prerë produktet në shirita para gatimit. Piper (10 copë.) Përdoret si erëz.
 • Dardhë prej balte. Zhardhokja e artichoke në Jeruzalem zhvishet, prerë në shirita dhe skuqet në vaj perimesh. Ju gjithashtu do të duhet të rrahni 2 vezë, shtoni në masën që rezulton pak djathë të grirë dhe 3 lugë gjelle. l. salcë kosi. Më tej, gjithçka është e përzier deri sa të qetë. Pastaj tubi i copëtuar është hedhur në një fletë pjekje dhe derdhet me vezë të rrahura. Piqeni për 10-15 minuta në një temperaturë 170 gradë.

Angjinarja e Jeruzalemit mund të piqet me djathë – është e shijshme dhe shumë e shëndetshme.

 • Angjinarja e Jeruzalemit me diabet mund të përdoret gjithashtu në formën e tavave me bollgur. Tuberat (3-4 copë.) Lahen, zhvishen dhe shtypen plotësisht në një gjendje pureje. Kjo mund të bëhet duke përdorur një blender ose rende. Në masën e përfunduar ju duhet të shtoni 2 vezë, 4 lugë gjelle. l. miell dhe bollgur, si dhe 3 lugë gjelle. l. qumësht. Të gjithë përbërësit përzihen mirë dhe derdhen në një enë pjekje. Kjo e fundit duhet së pari të yndyrat me vaj. Piqeni në temperaturë maksimale për 40 minuta.
Lexoni artikullin:  Agjërimi i sheqerit venoz në gjak

Rezultatet e

Angjinarja e Jeruzalemit është një produkt që ka një efekt të konsiderueshëm restaurues në diabet. Dhe nëse përdorni receta të njohura, mund ta shndërroni këtë perime rrënjësore në një pjatë shumë të shijshme.

Diabetus Shqipëri