Karakteristikat e trajtimit të tërshërës, kundërindikacionet, si të krijoj

Ishte në vitet 90 të shekullit të kaluar. Pasi punova në kryeqytet, u ktheva në shtëpi me familjen time. Pastaj ndodhi një gjë e pakuptueshme – fillova të ndjeja se forca ime po më linte. Daydo ditë gjendja përkeqësohej: dukej se nuk kishte ndodhur sëmundja, por jeta po më linte gradualisht. Shokët Lyudmila dhe Galina fjalë për fjalë nga krahët më çuan, të rraskapitur, për tu bashkuar. Unë i them priftit:

– Babai, në postë pa stokun e pulave, nuk kishte forcë as të shkonte nëpër shtëpi.

"A e keni parë kalin?" – pyet babai në përgjigje. Unë jam në një ngordhje nga një pyetje e tillë. "Dhe kali", mendoj. Dhe ai, siç ishte, u përgjigjet mendimeve të mia:

"Kali është më i fortë se ju, edhe pse nuk keni ngrënë stok pule në jetën tuaj." Vidhni tërshëra dhe pini për tre javë. Do ta shihni që me ndihmën e Zotit, gjithçka do të jetë në rregull.

Dhe kështu ndodhi. Me bekimin e Zotit dhe nga këshillat e babait.

Nga një letër e lexuesit Veronika Ivanovna Zasadskaya

Sot dua të flas për para jo shumë të shtrenjta, por një ilaç efektiv është tërshëra. Jo vetëm kriza po i detyron njerëzit të kërkojnë mundësi alternative të trajtimit. Dëshira për t'iu qasur natyrës dhe për të zvogëluar sasinë e "kimisë" që hyn në trup janë motivues të fuqishëm për gjetjen e mjeteve natyrore me të vërtetë të mira.

Mbjellja e tërshërës – drithëra të kultivuara. Përbërja kimike shpjegon efektin unik forcues të tërshërës.

Vezët përmbajnë shumë proteina, si dhe yndyrna dhe karbohidrate, metionina, polifenolet dhe kolina më e vlefshme. Një numër i madh i elementëve gjurmë – kalium, fosfor, magnez, hekur, kalcium, zink, kobalt, mangan, vitamina të grupit B (B1, B2), vitaminë A, vitaminë E, PP.

Ngrënia e tërshërës për mëngjes është shumë e zakonshme në shumë vende. Ndoshta vakti i mëngjesit është i lidhur me miellin e tërshërës, kryesisht me Britaninë. Duke parë sa të pasura janë tërshëra në lëndë ushqyese thelbësore, unë dua ta përvetësoj këtë traditë të mrekullueshme.

Karakteristikat shëruese të tërshërës

Në mjekësinë popullore, bollguri në formën e një zierje është përdorur prej kohësh në varfërimin e trupit për çdo sëmundje të rëndë.
Vezët kanë veti të jashtëzakonshme për të pastruar trupin e toksinave, prandaj, ndihmon mirë në luftën e integruar kundër ekzemës, psoriasis, diatezës (nëse nuk ka alergji ndaj glutenit, gjë që ndonjëherë ndodh tek foshnjat). Ndihmon për të përballuar obezitetin duke rregulluar metabolizmin.

Zierjet e tërshërës mbështjellin butësisht mukozën e traktit gastrointestinal, lehtësojnë inflamacionin, ngopin trupin me vitamina dhe minerale. Këto të fundit ndihmojnë në aktivizimin e gjallërisë, shpëtoj nga lodhja, dobësia, rraskapitja.

Kompleksi i vitaminave dhe mineraleve të përfshira në tërshëra lejon që supa e tërshërës të përballet me neurozën, pagjumësinë dhe t’i rezistojë stresit. Thjesht mendoni se tërshëra përdoret me sukses edhe për paralizën cerebrale, sepse përmban kolinën, përmirëson funksionin e muskujve dhe lehtëson gjendjet e dhimbshme të fëmijës.

Kashta e tërshërës është pjesë e tarifave të shumta për diabetin. Vezët ndihmojnë në dëmtimin e mëlçisë, veshkave, pankreasit, anemisë (anemisë) dhe punës së tepërt mendore dhe fizike.

Tërshëra mbron mëlçinë, rikthen qelizat e saj, promovon formimin e kolesterolit me densitet të lartë të dobishëm (një material ndërtimi për trupin) dhe një ulje të përmbajtjes së kolesterolit të dëmshëm me densitet të ulët, i cili formon pllaka aterosklerotike në enët – d.m.th. edhe tërshëra trajtojnë aterosklerozën.

Në mënyrë pozitive, tërshëra ndikon në sistemin urinar: tretësira nga bari i gjelbër i tërshërës shpërndahet dhe heq rërë dhe gurë të vegjël nga veshkat.

Tërshëra trajton sëmundjet bronkopulmonare: ka një efekt ekspektent, të butë antitusiv dhe forcues të përgjithshëm. Tërshëra e papjekur rrit fuqinë, rrisin përmbajtjen e testosteronit në trup – hormoni i seksit mashkull. Produktet e tërshërës kanë veti dietike të paçmueshme.

Zierje e kënaqur

Nga kohra të lashta, zierje ose "avull" e tërshërave është përdorur në mjekësinë popullore për varfërimin e trupit.

Pra, le të shohim listën e sëmundjeve që trajtohen me tërshëra:

 • bronkit, astmë bronkiale, pleurit, pneumoni, tuberkuloz, kancer në mushkëri
 • sëmundjet e lëkurës (ekzema, dermatiti, psoriasis)
 • hepatiti dhe cirroza (për shkak të përmbajtjes së metioninës), kolecistitit, enterokolitit
 • urolithiasis, nefrit, cystitis
 • mbipesha dhe mbipesha
 • reaksione toksike, përfshirë pas kimioterapisë
 • ulçera e stomakut dhe duodenale, gastrit anacid, duodenit, pankreatit, enterokolit
 • sëmundje kardiovaskulare (sëmundje koronare e zemrës) dhe aterosklerozë, hipertension, miokardit
 • diabeti mellitus (përdoret kashta e tërshërës)
 • Sëmundja e Parkinsonit, pagjumësia, stresi, rraskapitja nervore
 • Paraliza cerebrale tek fëmijët (për të përmirësuar performancën e muskujve)
 • sëmundjet e shtyllës kurrizore dhe nyjeve (artriti, "ngërç" në këmbë)
 • tumoret, mastopatia fibrocistike, sëmundjet e gjakut, rraskapitja
 • në kombinim me varësinë e alkoolit dhe nikotinës
 • tërshëra në formën e kernelave të papjekur rrisin nivelin e testosteronit, i cili është i rëndësishëm për burrat, përfshirë ata që janë të përfshirë në ngritjen e peshave dhe trainimin e peshës
 • gripi, ftohja
 • tretësira e alkoolit nga majat jeshile të tërshërës (faza e pjekësisë së qumështit) trajton pagjumësinë, neurozën
 • produktet e tërshërës përdoren në ushqimin dietik: miellin e tërshërës dhe tërshërës tretet më mirë sesa bollguri
Lexoni artikullin:  Pilulat e ilaçeve për diabetin tip 1, ilaçet, një listë e gjeneratave të reja për trajtim

Kundërindikimi për përgatitjet nga tërshëra është intoleranca individuale. Me kujdes, njerëzit me aciditet të shtuar të lëngut të stomakut duhet të trajtohen me kvass dhe zierje nga tërshëra.

Për të parandaluar hedhjen e biliare në stomak, zierjet e tërshërave duhet të përdoren me kujdes në rast të sindromës së kolecistektomisë me fshikëzën e tëmthit të hequr.

Si të gatuaj një zierje të tërshërës

Supë e zakonshme e tërshërës përgatitet si më poshtë:

2 grushta tërshëra të papërpunuara lahen, derdhen me 1 litër ujë, sillen në një çiban, gatuar mbi zjarr të ulët për 30 minuta. Lejoni të mbushni, filtroni.

Kursi i trajtimit të supës me tërshërë të gatuar për të paktën 21 ditë. Kur përdorni, vini re se tërshëra është pak e dobët.

Receta të dobishme të tërshërës

Recetë për trajtimin e pankreasit, gastritit anacid, ulçerë të stomakut dhe ulçerës duodenale, kolitit:

Shpëlajeni 1 filxhan tërshërë të papërpunuar. Pas kësaj, mbushni me 1 litër ujë në temperaturën e dhomës. Ne i dërgojmë për të insistuar natën (12 orë). Sillni rezultatin në një çiban në sobë, gatuajeni nën kapak në një flakë të vogël për gjysmë ore. Mbështilleni në xhup dhe insistoni edhe 12 orë të tjera. Pasi të keni tendosur, merrni gjysmë gotë. Kjo duhet të bëhet 30 minuta para vaktit 3-4 herë në ditë.

Receta për trajtimin e artritit me kashtë tërshërë:

Një grusht kashtë e tërshërë duhet të copëtohet. Pastaj derdhni 1 gotë ujë të valë, insistojmë pas kësaj 30 minutash. Ne pimë gjysmë gotë, përsëri para ngrënies, të paktën 3 herë në ditë. Pritja e kursit për të paktën 21 ditë.

Recetë për trajtimin e diatezës tek fëmijët:

Grind 2 lugë kokrra të papërpunuara të tërshërës, derdhni në një termos. Hidh 0,5 litra ujë të valë atje. Këmbëngulni tërshërë për të paktën 3 orë. Jepuni fëmijëve 1/2 filxhan të paktën 4 herë në ditë.

Receta e traktit urinar:

Grindni barin e gjelbër të tërshërës në një mulli mishi dhe mbushni këtë kavanoz me gjysmë kavanozi. Pastaj derdhni 0,5 litra vodka dhe insistoni 3 javë në një vend të errët, duke tundur periodikisht çdo ditë. Ne filtrojmë tretësirën. Ju mund të merrni për ata që nuk ngasin, 30 pika, duke u përzier me ujë 3 herë në ditë.

Lexoni artikullin:  Stevia për diabetin

Mësova recetën e mëposhtme nga gjyshja. Ndërsa ajo fliste për të, nga të gjitha sëmundjet. Ndoshta jo nga të gjithë, por me shumë sëmundje do të ndihmojë, absolutisht me siguri. Bëhet fjalë për sulmin e tërshërës në qumësht. Veçanërisht e dobishme për pankreatitin dhe diabetin.

Ju duhet të merrni 2 grusht kokrra të qëruara të qëruara, i derdhni me 1 litër ujë të valë. Gatuani tërshërën përpara se të avulloni vëllimin e ujit në 0,5 litra. Shtoni 0,5 l qumësht në tigan. Pastaj gatuajini edhe 10-15 minuta të tjera nga momenti i zierjes. Filtroni avullin e vlefshëm që rezulton dhe pini rreth 1/2 filxhan në ditë.

Ky sulm ngre madje edhe pacientë të shtruar nga shtrati i sëmundjes, jep forcë, lehtëson inflamacionin në organet e tretjes. Përdoret për sëmundjet bronkopulmonare, madje edhe tek fëmijët.

Tërshëra përdoret shumë shpesh në recetat e ilaçeve bimore. Në këto koleksione vepron si një ilaç hepatoprotektiv, pastrues, i vitaminës.

Diabetus Shqipëri