Lajme mbi trajtimin dhe parandalimin e diabetit

Ne mbledhim lajme për njerëzit me Diabet dhe specialistë nga e gjithë bota: për çdo ndryshim në fushën e trajtimit dhe diagnostikimit të sëmundjes, në kujdesin e pacientëve, komplikime – kjo nuk është më pak e rëndësishme në shkakun e përgjithshëm të luftës kundër Diabetit.

Persondo person me diabet ka një ëndërr – të zgjohet në mëngjes dhe të dëgjojë lajmet se njerëzimi ka gjetur një kurë për diabetin. Shumë njerëz e kanë pritur këtë gjatë gjithë jetës së tyre, dhe sa janë ata që nuk kanë pritur …

Dreamndrra jonë është një mëngjes që akoma t’i themi të gjithëve në botë se është gjetur një kurë për Diabetin dhe të gjithë ata që janë disi të lidhur me këtë, do të jenë në gjendje të gjejnë gëzimin e jetës siç ishte dikur kur kjo sëmundje nuk ishte. Duke postuar lajme të Diabetes në këtë faqe, ne hap pas hapi i afrohemi këtij qëllimi dhe, jemi të sigurt, ky moment është vetëm rreth qoshes, por ende jetojmë në shekullin XXI!

Fatkeqësisht, përveç që presim vetë ilaçin, të gjithë ne përballemi me padrejtësinë që shumë njerëz në vendin tonë përjetojnë: shteti nuk jep insulinën e përshkruar, njerëzit me diabet nuk pajisen me punë – e gjithë ky lajm është mjaft i trishtuar, por ato na ndihmojnë të luftojmë këtë padrejtësi dhe të bëjmë paqen një person me diabet nuk është më pak i përshtatshëm dhe i sigurt se jeta e një personi që kurrë nuk e njihte këtë sëmundje.

Pamje: 64

Departamenti i Shëndetit në rajonin e Smolensk vendosi të transferojë pacientët me diabet që përdorin insulinë në të ashtuquajturin insulinë të zgjatur. Në ndërkohë, ata nuk e kanë dorëzuar atë në rajon, përfituesit nuk mund të marrin ilaçet e përshkruara vitale që u nevojiten për recetat falas. Sipas disa raporteve, insulina preferenciale në farmacitë e rajonit përfundoi në gusht.

Pamje: 141

Nëse do të kisha mundësi të kthehesha 17 vjet, kur vajza ime u diagnostikua me diabet tip 1, dhe të bisedoja me veten e vërtetë. Nuk kam pse të ndryshoj asgjë sidoqoftë, por mund t'ju ndihmojë. Pra, çfarë duhet të dini dhe mbani mend kur përballeni me një sëmundje siç është diabeti tip 1.

Lexoni artikullin:  Bimë për Diabeti

Pamje: 69

Fëmijët me diabet nuk kanë mundësi të përfshihen plotësisht në qarqe dhe seksione dhe të marrin arsim shtesë për shkak të mungesës së infrastrukturës së duhur, tha Olga Yamgakhova, kreu i Shoqatës së Diabeteve Kabardino-Balkarian. Shoqata i bëri thirrje administratës Nalchik në lidhje me ndarjen e lokaleve, por u refuzua.

Pamje: 185

Ndërmarrja farmaceutike Novo Nordisk ka regjistruar në SHBA ilaçin Fiasp (Fiasp) bazuar në insulinë me veprim ultra të shkurtër aspart, i destinuar për t’u përdorur nga pacientë me diabet tip 1 dhe tip 2.

Pamje: 224

Theështja nëse një person mund të infektohet me diabet, duket e pakuptimtë në shikim të parë. Sidoqoftë, shkencëtarët arrijnë në përfundimin se diabeti, si dhe sëmundjet e tjera të stilit të jetesës moderne siç janë dhimbja e nyjeve dhe mbipesha, mund të konsiderohen ngjitëse.

Pamje: 86

Marrja e natriumit është e lidhur me një rrezik të rritur të zhvillimit të diabetit tip XNUMX dhe diabitit automatik të latuar tek të rriturit, sipas një studimi të ri nga Instituti Caroline.

Pamje: 108

Sipas të dhënave zyrtare, në vendin tonë, sëmundja diagnostikohet në 4 milion njerëz: kjo është pak më pak se 3% e popullsisë. Sidoqoftë, shkalla e vërtetë e problemit është shumë më serioze. Sipas drejtorit të Institutit të Diabeteve të Institucionit Federal të Buxhetit të Shtetit Qendra Shkencore Endokrinologjike e Ministrisë së Shëndetësisë Ruse, akademikut të Akademisë së Shkencave Ruse, Doktorit të Shkencave Mjekësore, profesoreshës Marina Vladimirovna Shestakova, ka njerëz shumë më të sëmurë nga sa mendojmë.

Pamje: 85

Niveli i yndyrnave dhe substancave të ngjashme me yndyrën në fibrat e muskujve të njerëzve varet vetëm nga koha e ditës dhe ndryshimet, edhe nëse ky ind hiqet nga trupi.

Pamje: 157

Cilat sëmundje nuk duhet të përdorin bukë të bardhë, çfarë do të ndodhë nëse e përjashtoni atë nga dieta dhe a është e dëmshme të hani shumë bukë për njerëzit e moshuar?

Pamje: 356

FDA amerikane (Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Sh.B.A.) më në fund i ka dhënë dritën jeshile shitjeve të Abbott FreeStyle Libre Flash, një sistem për monitorimin e vazhdueshëm të niveleve të sheqerit në gjak që nuk kërkon të dhimbshmet e zakonshme injeksione në gisht.

Pamje: 242

Ndërmarrja irlandeze Innovation Zed ka njoftuar zhvillimin e një stilolure të zgjuar të insulinës, e cila do të testohet së shpejti në spitalet NHS (Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar) në Yorkshire të Jugut dhe Bassetlo. Pajisja e re është projektuar dhe testuar si pjesë e programit kombëtar Test NHS Test, i cili po teston modele të reja trajtimi.

Lexoni artikullin:  Si të merrni kanellë për diabetin (receta me vlerësime)

Views: 483 / Komente: 2 / Komenti i fundit: Misha –

Barnat për trajtimin e diabetit do të blihen për kategoritë preferenciale të qytetarëve. Kushtet për pjesëmarrje në dy ankande të planifikuara u përshkruan në vendin e projektit "Shkëmbimi i tenderëve", i organizuar nga Departamenti për Politikë Konkurruese të qytetit të Moskës

Qelizat që prodhojnë insulinë së shpejti do të rriten te pacientët!

Pothuajse një e treta e grave me diabet tip 1 vuajnë nga ky çrregullim i fshehur

Një kurs ligjërimesh nga një kardiolog për pacientët me diabet mellitus "Parandalimi është trajtimi më i mirë". Leksioni 4 "Si ta" shohim "aterosklerozën?"

Cheesecakes me çokollatë – një trajtim i shijshëm për diabetin

Tavë me gjalpë tërshërë. Diarrepta e dobishme

Shtator 29 2017

Diarcepts të thjeshta dhe të shijshme nga Vilena Polivatova

Shtator 27 2017

Kungull i njomë i pjekur me domate dhe djathë

Shtator 26 2017

Diabeti mellitus në Ukrainë. Realitetet përmes syve të një diabetiku

Shtator 26 2017

16 shtator 2017 në qytetin e Bogoroditsk kaloi Drejtimin e Bamirësisë

Shtator 25 2017

Shtatzënia dhe diabeti. Përvoja në katror.

Shtator 25 2017

Senseonics fillon Matësin e glukozës së zgjatur të implantit në Evropë

Shtator 21 2017

Pushimet e sanatoriumit në Rusi. Reagime nga lexuesi ynë. Sanatoriumi i quajtur Sechenov. Essentuki.

Shtator 21 2017

6 super arra për diabetin

Tetor 17 2014

Si të fitoni peshë në diabet?

Tabela e njësive të bukës – mund të shkarkohet

15 persona të famshëm me diabet

Tetor 15 2014

Kindfarë lloji i alkoolit është më i përshtatshëm për diabetikët? Si të pini siç duhet – udhëzime për të jetuar dhe pirë alkool me diabet!

Presidentët kanë diabet – Poroshenko, Zuma – sëmundja nuk zgjedh

Indeksi glicemik i produkteve dhe vlera ushqyese e tyre në tabela

Perimet e diabeteve: lakra

Tetor 28 2014

Ushqimi ka të bëjë me zhvillimin e diabetit tip 2! – Kërkime

Gusht 30 2014

Si duket diabeti me të vërtetë – një vajzë po përpiqet ta përcjellë këtë në të gjithë botën!

Qelizat që prodhojnë insulinë së shpejti do të rriten te pacientët!

Pothuajse një e treta e grave me diabet tip 1 vuajnë nga ky çrregullim i fshehur

Një kurs ligjërimesh nga një kardiolog për pacientët me diabet mellitus "Parandalimi është trajtimi më i mirë". Leksioni 4 "Si ta" shohim "aterosklerozën?"

Cheesecakes me çokollatë – një trajtim i shijshëm për diabetin

Lexoni artikullin:  Luleshtrydhe medicinal për diabetin si të merrni bar për trajtim, recensione dhe foto

Tavë me gjalpë tërshërë. Diarrepta e dobishme

Shtator 29 2017

Diarcepts të thjeshta dhe të shijshme nga Vilena Polivatova

Shtator 27 2017

Kungull i njomë i pjekur me domate dhe djathë

Shtator 26 2017

Diabeti mellitus në Ukrainë. Realitetet përmes syve të një diabetiku

Shtator 26 2017

16 shtator 2017 në qytetin e Bogoroditsk kaloi Drejtimin e Bamirësisë

Shtator 25 2017

Shtatzënia dhe diabeti. Përvoja në katror.

Shtator 25 2017

Lajmet e fundit për diabetin: rishikime të arritjeve të mjekësisë moderne, vëzhgime interesante, intervista të specialistëve në fushën e diagnostikimit dhe trajtimit.

Ne përkthejmë lajme mbi trajtimin dhe parandalimin e diabetit nga artikuj të freskët dhe autorizues nga gjuhë të huaja, në mënyrë që të jeni gjithmonë të azhurnuar me lajmet më të fundit.

Lajmet në trajtimin e diabetit janë gjëja e parë që një diabetik duhet të lexojë gjatë mëngjesit.

Nëse keni diabet të tipit 1, zbuloni në këtë pjesë në lidhje me të rejat më të fundit në trajtimin e diabetit tip 1. Në fund të fundit, së shpejti ky lloj diabeti do të jetë i shërueshëm.

Dua të bëj një reklamë të vogël për lexuesit e faqes sonë.

Omega-3, përmirëson shëndetin e zorrëve dhe ndihmon në parandalimin e …

Kjo u raportua nga shërbimi për shtyp i Ministrisë së Shëndetësisë së Ukrainës.

Qelizat e tëmthit shndërrohen në qeliza beta

Ata larguan qelizat nga fshikëza e tëmthit të njeriut, dhe më pas …

Vazhdimi i një seri artikujsh me një përmbledhje të shkurtër të lajmeve të fundit.

Lajmet që vlen të përmenden për një kuptim më të mirë të botës së hulumtimit të diabetit.

Për herë të parë, implantimi i qelizave burimore u krye me sukses.

Përdorimi i magnezit në prediabet dhe llojet e varura nga insulina nga diabeti është i rëndësishëm …

Invokana, e përdorur për trajtimin e diabetit tip 2, zvogëlon rrezikun e …

Studiuesit danez kanë zhvilluar një mënyrë për të rritur sigurinë e qelizave prodhuese të insulinës.

Mungesa e gjumit rrit rrezikun që prediabeti të bëhet diabeti i plotë.

Hulumtimet në Projektin Sanford të kryera mbi fëmijët e moshës …

Kombinimi i ushqimeve gjatë ngrënies ndikon gjithashtu në enët GI.

Agjërimi i sheqerit trajton diabetin me ndihmën e rigjenerimit të qelizave pankreatike.

Ato heqin në mënyrë efektive pjesët nekrotike nga plagët e pacientit.

Hedhjet në peshë janë një sinjal edhe më i madh për diabetin.

Klasat e rregullta të yogas jo vetëm që ulin nivelin e sheqerit me 10%.

Diabetus Shqipëri