Maja për diabetin

Maja për diabetin përdoret për të ulur nivelin e sheqerit, parandaluar dhe rikthyer trupin. Ato lidhen me mjekësinë tradicionale. Maja e Brewerit – organizma të gjalla kërpudhore të rritura nga vera e birrës nga fermentimi, i cili përfshin HOPS dhe malt. Ato përmbajnë një kompleks kimik unik: këto janë minerale dhe vitamina, aminoacide dhe komponime të dobishme natyrore, proteina, mikro dhe makro elemente.

Për çfarë është maja e birrës?

Për shkak të përbërësve të saj, dhe ato përfshijnë: proteina, kolinë, acide pantotenike dhe nikotinike, vitamina E, D dhe C, i gjithë grupi i vitaminave B, zink, magnez, krom, fosfor, bakër, selen dhe squfur, maja:

 • përmirësimi i shëndetit të përgjithshëm;
 • siguroni një kompleks të vitaminave dhe mineraleve;
 • ngre imunitetin;
 • normalizon gjumin;
 • rritjen e efikasitetit;
 • lehtësoni tensionin nervor dhe një ndjenjë ankthi;
 • rrisin rezistencën ndaj depresionit.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

A është e mundur me diabet?

Shtë vërtetuar se maja e birrës jep një rezultat pozitiv në diabet. Ato përdoren si për trajtim ashtu edhe për parandalimin e diabetit mellitus. Kur përdorni maja me diabet:

 • niveli i insulinës është i rregulluar;
 • mban një nivel të qëndrueshëm të glukozës në gjak;
 • metabolizmi normalizohet;
 • pesha e tepërt është zvogëluar;
 • toksinat dhe kancerogjenët ekskretohen;
 • përbërja e gjakut me cilësi të lartë përmirësohet, rritet hemoglobina;
 • qelizat e mëlçisë janë rikthyer;
 • rritet sasia e lëngut të stomakut dhe aciditeti i përgjithshëm;
 • shërimi i plagëve, prerjeve dhe gërvishtjeve është i përshpejtuar;
 • spazmat e muskujve të viçit zhduken;
 • lëkura rinovohet, puçrrat zhduken, rrudhat e vogla janë zbutur;
 • flokët bëhen të shëndetshëm dhe me shkëlqim;
 • thonjtë forcohen.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Rregullat dhe metodat e aplikimit

Në diabetin tip 2, maja e birrës merret me ilaçe. Ata blihen në një farmaci të rregullt në formën e tabletave, kapsulave ose pluhurit.

Produkti mund të shitet në formë tabletash me shtimin e vitaminave të ndryshme.

Mund të jenë në formë të pastër ose me shtimin e vitaminave ose mineraleve. Doza duhet të përshkruhet nga një mjek ose të merret siç shkruhet në shënimin e ilaçit. Në mënyrë tipike, të rriturit përshkruhen 2 lugë çaji 3 herë në ditë. Brew maja në 100 ml ujë të ngrohtë të zier, përzieni mirë dhe pijeni menjëherë. Për fëmijët, doza është 1 lugë çaji. Kohëzgjatja e kursit mesatar të përdorimit është nga një muaj në dy. Merrni rreptësisht pas ngrënies. Mos e tejkaloni dozën e treguar.

Ekziston gjithashtu një recetë e thjeshtë për diabetikët që stimulon prodhimin e insulinës. Një pije e tillë duhet të përgatitet dhe pihet 3 herë në ditë:

 • merrni 200 gram lëng domate;
 • shtoni 30 gram maja të birrës;
 • përzieni mirë;
 • pi nje pije.
Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus; trajtim alternative

Maja e birrës përdoret për përdorim të jashtëm. Ata futen në përbërjen e maska ​​dhe banjot, ndërsa:

 • lëkura rinovohet, pastrohet;
 • ekuilibri i sekretimit të sebumit nga gjëndrat dhjamor është i rregulluar;
 • procesi metabolik dhe qarkullimi i gjakut përmirësohet.

Kthehu tek tabela e përmbajtjes

Maja që krijon dëm për diabetikët

Shtë e rëndësishme të vëzhgoni masën në përdorim dhe të mos tejkaloni dozat e përshkruara – kjo mund të çojë në pasoja të padëshirueshme që lidhen me mikroflora të zorrëve, përfshirë zhvillimin e dysbiosis. Maja është një produkt i gjallë, prandaj ekziston rreziku i zhvillimit të mëlçisë tek ata me sëmundje gjinekologjike.

Kontradiktat e mundshme

Ju duhet të refuzoni të përdorni nëse jeni mbindjeshmërues ose zhvilloni një reaksion alergjik ndaj produktit. Shtë e padëshirueshme të përdoret për ata që kanë probleme me bloating, vuajnë nga belching ose diarre. Mos e përdorni për njerëzit me dështim të veshkave dhe përdhes. Duke vuajtur nga sëmundjet e kërpudhave është më mirë të braktisni përdorimin. Kundërindikimi është shtatzënia dhe laktacioni.

Vitet e fundit, ka gjithnjë e më shumë diabetikë. Shumica e tyre janë njerëz që kanë arritur tashmë radhën e dyzet viteve.

Pankreasi i një pacienti me diabet nuk prodhon insulinë të mjaftueshme, që do të thotë se nuk ka ndarje të plotë të sheqerit në gjak.

Në llojin e parë të diabetit, pacientët detyrohen të marrin vazhdimisht insulinë artificiale, sepse trupi i tyre nuk prodhon fare këtë hormon.

Në diabetin e llojit të dytë, ekzistojnë mënyra të ndryshme të ushqyerjes së duhur dhe trajtimit alternative, të cilat, pa insulinë shtesë, mbajnë normalisht nivelin e hormonit.

Maja e birrës për diabetin

Shumë shpesh, një produkt jo aq i popullarizuar në jetën e përditshme sa maja e birrës përdoret për të ruajtur një gjendje normale për diabetin. Ky produkt shitet në barnatore. Maja në përbërjen e saj ka shumë proteina, ato gjithashtu përmbajnë elemente dhe vitamina që janë të nevojshme për diabetikët (nga rruga, ato gjithashtu do të jenë të dobishme për një person të shëndetshëm).

Produkti i përshkruar normalizon metabolizmin, ndihmon në mbipesha. Gjithashtu, metodat e majave të birrës kanë një efekt të dobishëm në formimin e gjakut, normalizojnë mëlçinë dhe ndihmojnë në rregullimin e sistemit ushqyes. Pika e fundit është jashtëzakonisht e rëndësishme për diabetikët, të cilët janë të detyruar të monitorojnë vazhdimisht dietën e tyre për shkak të sëmundjes së tyre.

Si të konsumoni maja të birrës në diabet?

Edhe institucionet zyrtare shëndetësore shpesh përdorin majanë e birrës, jo vetëm për trajtim, por edhe për parandalimin e diabetit.

Lexoni artikullin:  Farë duhet të dini për diabetin mellitus të varur nga insulina

Ju mund ta përdorni këtë produkt në shtëpi, por para kësaj, këshillohuni me mjekun dhe lexoni me kujdes udhëzimet.

Shumë receta të mjekësisë alternative sugjerojnë që ky produkt mund të merret maksimalisht tre herë në ditë në sasinë e dy lugë çaji.

Receta për pirjen e majave

Në mjekësinë popullore, receta më e njohur për trajtimin e majave të birrës është si më poshtë:

 1. Tridhjetë gramë të produktit të përshkruar duhet të hollohen në një gotë me lëng domate.
 2. Në një lëng, ato duhet të shpërndahen mirë në mënyrë që të mos vërehen gunga.
 3. Pini tre herë në ditë

Pija e përgatitur kontribuon në prodhimin shtesë të insulinës.

Birra e zakonshme gjithashtu përmban maja dhe ju mund të përballoni 0,33 birra me cilësi të mirë një herë në javë. Por është e rëndësishme të kontrolloni marrjen e kësaj pije, sepse përmban alkool, i cili është kundërindikuar në diabet.

Alkooli mund të kontribuojë në zhvillimin e hipoglikemisë (kur nivelet e sheqerit në gjak bien ndjeshëm dhe me shpejtësi).

Kur thahet, majaja e birrës nuk dëmton diabetikun. Ka shumë receta të njohura që ndihmojnë pacientin të luftojë simptomat e sëmundjes dhe të forcojë trupin. Por para se të filloni një trajtim të tillë, është e rëndësishme të diskutoni më tej këtë vendim me mjekun.

Për trajtimin dhe parandalimin e diabetit, përdoren jo vetëm metodat mjekësore, por edhe mjekësia tradicionale, e cila përfshin majanë e birrës. Produkti është i përballueshëm, ai mund të blihet lehtësisht në farmaci. Efekti pozitiv i majave të birrës në trup shpjegohet me përbërjen e tyre.

Përfitimet e majave të birrës për diabetin

Maja është një kërpudha njëqelizore me rreth 1500 lloje në familjen e saj. Maja e birrës kombinon disa
llojet e Saccharomyces, njerëzimi mësoi t'i përdorë ato në pirjen për gjashtë mijëvjeçarë para Krishtit, më vonë u zbuluan vetitë e tyre shëruese.

Studimet moderne kanë vërtetuar që maja e birrës është efektive në trajtimin dhe parandalimin e diabetit për shkak të karakteristikave të përbërjes kimike. Një gram produkt përmban:

 • proteina – 0,48 g;
 • acidi nikotinik, ose vitamina PP – 0,65 mg;
 • kolina – 3 mg;
 • acidi pantothenik – 0,12 mg;
 • vitaminë E, ose tokoferol – 0,03 mg;
 • Vitamina B (B1 – 0,12 mg; B2 – 0,06 mg; B6 – 0,04 mg);
 • Proteinat janë materiali ndërtues për qelizat e trupit.

Vitamina PP është pjesëmarrëse në proceset redoks, është e pranishme gjatë glikogjenolizës (prishja e glukogjenit në glukozë), detyra e së cilës është të ruajë një nivel të qëndrueshëm të glukozës në gjak.

Kolina i referohet substancave që ndikojnë në metabolizmin e karbohidrateve dhe rregullimin e niveleve të insulinës në trup.

Lexoni artikullin:  Sa e dobishme është viburnum për një diabetik

Acidi Pantothenik – pjesëmarrës në metabolizmin e karbohidrateve, ka një efekt ulës të lipideve, i cili është i rëndësishëm për pacientët me diabet mellitus.

Vitamina E është e përfshirë në pothuajse të gjitha proceset që ndodhin në trup, falë tij sigurohet funksioni normal i shumë organeve dhe sistemeve.

Vitaminat e grupit B janë veçanërisht të domosdoshme për pacientët me diabet mellitus, pasi që përmbajtja e tyre në trup gjatë sëmundjes zvogëlohet për 10 herë. Një sasi e madhe e vitaminave B gjendet në drithëra dhe produkte buke, por këto produkte janë të ndaluara për t’u përdorur në diabet mellitus, kështu që pirja e majave këtu bëhet e domosdoshme.

Vitamina B1 ndikon në përpunimin e duhur të glukozës në qeliza; Vitamina B2 ndihmon në përshpejtimin e procesit të rigjenerimit, i cili është i vlefshëm për pacientët me plagë të vështira për t'u shëruar.

Vitaminat e grupit B ndikojnë në kalimin e impulseve nervore, prandaj, përmbajtja e vitaminave të këtij grupi në trup lidhet drejtpërdrejt me parandalimin e polenuropatisë diabetike.

Përdorimi i diabetit

Për trajtimin e diabetit mellitus, maja e birrës përdoret në kombinim me ilaçe të tjera. Para se ta merrni, duhet të konsultoheni me një mjek, të vendosni nivelin e nevojës së trupit për vitamina dhe minerale.

Në barnatore mund të blini majanë e birrës si në formë të pastër ashtu edhe me aditivë të ndryshëm: squfur, vitaminë C, hekur, kalcium.

Maja në formën e tabletave, kapsulave, pluhurave; produkti tolerohet mirë nga pacientët pa shkaktuar efekte anësore. Shumë rrallë, reagimet alergjike janë të mundshme për shkak të intolerancës individuale ndaj majave.

Të rriturit marrin maja pas ngrënies, 2 lugë çaji tri herë në ditë, duke i holluar në 100 ml ujë; fëmijë – një lugë çaji dy deri në tre herë në ditë. Numri i tabletave të majave të birrës në një kohë tregohet në udhëzimet bashkangjitur secilës paketë. Kursi mesatar i trajtimit është 1-2 muaj. Të rriturit duhet të marrin 1200-1800 g maja të birrës gjatë kësaj periudhe.

Për parandalimin e diabetit dhe sëmundjeve të tjera, të rriturit marrin 1 g maja për një muaj, 2-3 herë në ditë. Sasia ditore e majave për fëmijët llogaritet në varësi të moshës: nga 3 deri në 7 vjet – 0,5 g; nga 7 deri në 12 vjeç – 1,0 g.

Ju mund të krijoni majanë e birrës jo në ujë, por në një gotë me lëng domate: një pije e tillë ndihmon në stimulimin e prodhimit të insulinës.

Противопоказания

Kundërindikimet për përdorimin e majave të birrës: ndjeshmëri individuale, përdhes, disa sëmundje të veshkave, sëmundje kërpudhore. Produkti miratohet për përdorim nga fëmijët nga mosha tre vjeç, ndërsa për gratë shtatzëna, pritja duhet të merret vesh me mjekun.

Diabetus Shqipëri