Medicinesfarë ilaçesh për të trajtuar pankreasin

Trajtimi i pankreasit kryhet me metodat e përshkrimit të një diete dhe barnave. Kjo do të ndalojë zhvillimin e pankreatitit dhe përparimin e inflamacionit të pankreasit. Pankreatiti është një patologji serioze, e cila gjatë zhvillimit global të shkencës dhe farmaceutikës, konsiderohet një sëmundje e pashërueshme. Prandaj, drejtimi kryesor në terapi është lehtësimi i simptomave dhe përfundimi i sëmundjes në një gjendje të faljes së vazhdueshme.

Mjeku që merr pjesë, me inflamacion të pankreasit, i përshkruan viktimës këto grupe të barnave:

 • antispasmodics;
 • antacidy;
 • qetësues për qetësimin e dhimbjeve (analgjezikë);
 • do të thotë të përshpejtosh largimin e biliare nga trupi;
 • një profil i gjerë i ekspozimit – antibiotikë.

Në disa raste, përshkruhen metoda të mjekësisë tradicionale që mund të ndihmojnë në rivendosjen e sistemit imunitar dhe përmirësimin e gjendjes së gjëndrës së prekur. Të gjitha ilaçet kanë rëndësi mjekësore, kanë forma të ndryshme të lëshimit – tableta, shurupe, ilaçe të terapisë injektuese. Në varësi të dëmtimit të organit, pacientët përdorin metoda të ndryshme. Mjetet e përdorura për trajtim, origjinë sintetike ose organike.

Sëmundjet pankreatike

Pankreatiti i sëmundjes shpesh ndodh për shkak të efektit të fortë në pankreasit të alkoolit, pirjes së duhanit, përdorimit të produkteve të bollshme që përmbajnë yndyrë dhe sëmundjes së tëmthit. Përveç kësaj, pankreatiti do të provokojë sëmundje kardiovaskulare, mbidozë të drogës, ulçerë peptike të duodenit dhe zorrëve, predispozicion gjenetik dhe diabet. Nuk është e çuditshme, por edhe infeksionet helminthike krijojnë gjithashtu kushte për shfaqjen e saj, për të mos përmendur sëmundjet infektive dhe ndërprerjet hormonale në trupin e njeriut.

Fillimi i procesit patogjen të pankreasit shoqërohet me simptoma të rënda:

 • nauze me periudha të vjella;
 • ethe (të dridhura);
 • rritje e temperaturës së trupit;
 • dhimbje të mprehta të prerjes në plexusin diellor;
 • fryrje;
 • diarre me papastërti të ushqimit të tretur.

Shkalla e patologjisë së sëmundjes thotë se sa më i madh të jetë lezioni i organit pankreatik, aq më të fortë janë simptomat e sëmundjes. Prandaj, kur përshkruani një ilaç për inflamacionin e pankreasit, merret parasysh tabloja klinike e zhvillimit të sëmundjes. Pankreatiti ka dy forma të zhvillimit të tij – akut dhe kronik. Prandaj, secila formë ka simptomat e veta dhe emërimet individuale të metodave të trajtimit.

Në kohën e një sulmi akut të inflamacionit, terapia në shtëpi është kundërindikuar dhe nuk do të sjellë efektin e shumëpritur dhe të dobishëm, por vetëm do të përkeqësojë gjendjen e pacientit. Prandaj, terapia kryhet nën mbikëqyrjen gjatë gjithë orarit të personelit mjekësor, në kushtet e një rutine të rreptë ditore në një institucion spitalor. Në rrjedhën akute të sëmundjes, përdorimi i ushqimit para së gjithash është i ndaluar, dhe uria e plotë përshkruhet për 2-3 ditë.

Gjatë një përkeqësimi të pankreatitit, përshkruhen trajtimet e mëposhtme:

 • ilaçe që ndalojnë punën e enzimave dhe lëngut pankreatik të pankreasit;
 • qetësues për qetësimin e dhimbjeve (analgjezikë);
 • përgatitjet e mjekësisë tradicionale dhe metodat për detoksifikimin e trupit;
 • me konfirmimin e komponentit infektiv të procesit të inflamacionit – antibiotikët me spektër të gjerë.

Në fazën fillestare të procesit inflamator të gjëndrës, injektohen medikamente në mënyrë që të mos përkeqësojnë acarimin e organeve pankreatike. Pilula për pankreas, ato fillojnë të marrin vetëm me një proces të qëndrueshëm të faljes dhe një rënie në procesin inflamator të sëmundjes. Pas ndalimit të dhimbjes, viktimës i lejohet të hajë ushqim në tryezën e dietës Nr. 5P.

Lexoni artikullin:  Thelbi i diabetit

Pasi të keni kapërcyer pragun e pankreatititit akut, pacientit rekomandohet që të përputhet në mënyrë rigoroze me recetat e mjekut dhe të respektojë kursin dietik të trajtimit me dietën e përshkruar. Gjithashtu, në kohën e pankreatitit, këshillohet që të përjashtohen zakonet e këqija nga jeta e përditshme dhe konsumi.

Me pankreatitin që ka një kurs kronik, përgatitjet enzimë janë të përshkruara për të përmirësuar performancën (Mezim, Festal).

Këto ilaçe krijohen nga substanca organike nga pankreasi i bagëtisë, dhe në kohën e problemeve me prodhimin e enzimave në gjëndër, ato mund të zëvendësojnë dhe përmirësojnë traktin tretës.

Dhe gjithashtu për ndalimin e procesit inflamator, me një kurs kronik të sëmundjes, mjekët përshkruajnë një ilaç anti-inflamator:

Këto pilula janë në gjendje të largojnë procesin inflamator nga pankreasi dhe të parandalojnë zhvillimin e peritonitit, sepsës, abscesit. Dozat dhe numrin e ditëve të përdorimit, mjeku përshkruan, pasi që, duke pasur fotografinë klinike të sëmundjes në dorë, ai do të jetë në gjendje të përshkruajë saktë trajtimin me metoda mjekësore. Përveç këtyre fondeve, përcaktohen edhe preparate që përmbajnë enzima që përmirësojnë traktin tretës. Këto ilaçe përfshijnë: Creon, Pancreatin.

Në çdo rast, pa përvojë dhe njohuri mjekësore, vetë-mjekimi nuk do të sjellë fryte pozitive dhe në një moment do të krijojë një gjendje të mos kthimit të plotë në trajtimin e patologjisë. Prandaj, rekomandohet që një ekzaminim i plotë i trupit dhe një zbatim i qartë i standardeve të përcaktuara të trajtimit në spitalin e një institucioni mjekësor.

Cilat ilaçe janë të përshkruara

Cilat pilula mund të ndihmojnë me pankreatitin dhe të rivendosin siç duhet funksionet në traktin tretës? Kjo është pyetja kryesore që shtrohet vazhdimisht nga viktimat gjatë konsultimeve në një institucion mjekësor.

Me pankreatitin, ka sulme akute periodike dhe simptoma të dhimbjes, prandaj, tabletat janë të përshkruara për të eleminuar këto pika:

 1. Antispasmodics. Ilaçet përdoren për dhimbje akute dhe prerëse të barkut, kështu që ato janë të përshtatshme: No-spa, analgin, baralgin dhe qetësues të tjerë. Me një efekt të fortë dhimbjeje, rekomandohet të aplikohet me injeksion.
 2. Bllokuesit H2. Për të zvogëluar prodhimin e lëngut pankreatik dhe enzimave të gjëndrave, përdoren Ranitidine dhe Famotidine.
 3. Antacids. Nëse fotografia klinike e sëmundjes së gjëndrës tregon një mundësi të pamjaftueshme për sekretimin e sekreteve dhe enzimave, mjeku do të përshkruajë trajtim për pankreasin, tabletat ose barnat e tilla: Almagel, Fosfalugel.
 4. Agjentët enzimatikë. Këto përgatitje përmbajnë lipaza, amylaza dhe tripsinë. Ndër ilaçet më të zakonshme, kërkesa kryesore është: Creon 8000, Mezim, Festal, Pancreatin.

Ilaçet dhe disa ilaçe për procesin inflamator të pankreasit duhet të konsumohen për më shumë se një vit, dhe efekti i marrjes së ilaçeve është i dukshëm vetëm pas 3-4 muajve të përdorimit të vazhdueshëm dhe sistematik.

antispasmodics

Efekti kryesor simptomatik në trup, me inflamacion të pankreasit, është dhimbja. Prandaj, në radhë të parë, përshkruhen agjërimet terapeutike dhe ilaçet – antispasmodics. Ato do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe të mos prishin tablonë klinike të sëmundjes, e cila nuk do të krijojë probleme dhe nuk do të ndërhyjë në vendosjen e një diagnoze të saktë.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus dhe thembrat - çarje, dhimbje

Shkaqet e simptomave të dhimbjes në procesin inflamator të pankreasit, ekziston një sasi e madhe. Midis tyre, kryesori dhe më i dhimbshmi:

 • ënjtje e organit të gjëndrës;
 • shtrirje e rëndë e pankreasit për shkak të edemës;
 • Gjendja e valvulës Oddi dhe sulmi spazmatik;
 • spazma e tëmthit dhe kanalet;
 • spazma e zorrëve të vogla.

Të gjitha këto veprime negative janë një reagim vegjetativ ndaj prodhimit të fortë të adrenalinës dhe kortizolit (hormoni i frikës dhe stresit). Duke pasur një efekt në muskujt e lëmuar, këto hormone provokojnë dhimbje dhe efekte anësore në trupin e njeriut.

Prandaj, kur shfaqet, përdoren antispazmatikë, të cilët kanë një efekt relaksues në këtë grup muskulor, i cili largon të gjithë ose një pjesë të dhimbjes. Si funksionon ilaçi në rast të një sëmundje kronike të zhvilluar dhe cili ilaç duhet të përdoret për të lehtësuar dhimbjet e pankreasit?

Në përgjithësi është vërtetuar se shkaku i pankreatitit është spazma e valvulës Oddi, përmes së cilës lëngu tretës dhe substanca biliare depërtojnë në duodenum 12. Prandaj, ne trajtojmë pankreasin duke përdorur ilaçin Duspatalin. Ndihmon mirë në patologjinë kronike të pankreatitit, por meqenëse ilaçi ka formën e një tableti ose pluhuri, përdorimi në fazën akute të pankreatitit është i padëshirueshëm.

Në formën akute të pankreatitit, sindroma e dhimbjes ka një sulm të rëndë, i cili në disa raste provokon shok dhe vdekje. Prandaj, për të lehtësuar këtë gjendje të dhimbjes, përdoren ilaçe speciale dhe injeksione:

Ilaçi No-shpa është me origjinë bimore, i cili ju lejon ta përdorni atë në tableta, por vetëm në mungesë të fecesit të vjelljes. Prandaj, mos e vononi në përdorim, pasi pragu i dhimbjes së një personi me pankreatitit akut do të sjellë dëm të rëndë në gjendjen mendore dhe do të shkaktojë tronditje të dhimbjes.

Sa për papaverinë, ilaçi është i ngjashëm me veprimet e tij në No-shpa, dhe heq tensionin nga muskujt e lëmuar të rajonit të barkut. Disavantazhi është një kohëzgjatje e shkurtër e veprimit, e cila kërkon një përsëritje të dozës pas 3-4 orësh.

Droga me veprim të gjatë është Platifillin. Përdorimi lehtëson simptomat e dhimbjes për 12-14 orë, dhe administrohet në mënyrë intramuskulare. Duke pasur një efekt të fortë në fokusin e dhimbjes patologjike, përdorimi i tij kryhet nën mbikëqyrjen e mjekëve.

Antispasmodics bëhet mirë me simptomat e dhimbjes së pankreasit, ilaçet përdoren për të ruajtur tonin e muskujve në një gjendje të relaksuar, gjë që përmirëson rrjedhën e sëmundjes.

Droga me veprim antibakterial

Ilaçet e përshkruara në trajtimin e inflamacionit akut të pankreasit ndalojnë gjendjen negative të një personi të sëmurë dhe sjellin këtë patologji në një kanal të qëndrueshëm të faljes. Një manifestim i rrezikshëm i pankreatitit në fazën akute, kontribuon në humbjen e jo vetëm të vetë organit, por edhe gërryerjes së mureve të gjëndrës dhe kanaleve të saj me lëng pankreatik. Nga ana tjetër, kjo do të çojë në shfaqjen e pankreasit të vdekur – nekroza e indeve ose peritoniti.

Qëllimi në trajtimin e pankreasit me antibiotikë:

 • heqja e procesit inflamator;
 • parandalimi i zhvillimit të një sëmundje infektive të organeve fqinje të prekur nga enzimat dhe lëngu i pankreasit;
 • heqja e inflamacionit nga vetë organi i gjëndrës.
Lexoni artikullin:  Mumiyo në diabet, aplikim

Kur konfirmoni analizën e këputjes së kanaleve biliare ose ngecjes në fshikëz, ilaçet kryesore janë gjithashtu antibiotikë me spektër të gjerë. Mjeku, me testet në dispozicion, përshkruan, në varësi të patologjisë së zhvillimit, kursin e nevojshëm të trajtimit të ilaçeve me ilaçe antibakteriale.

Helpsfarë ndihmon dhe cilat tableta antibakteriale kontribuojnë në trajtimin e pankreasit, gjëndrës:

 • në kohën e terapisë në shtëpi dhe një fazë të lehtë të sëmundjes, përshkruhen Oletetrin, grupet e ilaçeve Tetraciklin, Sigmamycin;
 • zhvillimi i pankreatitit akut, në spital, institucionet mjekësore përdorin Tienam, Cefotaxime, Abactal, Vancramycin;
 • përmirësimi i mikroflora, jepni Linex, Bifiform, Laktiale.

Në mënyrë më të detajuar, cilat ilaçe për të marrë, dhe cilat për të anashkaluar kur trajtoni pankreasin, mjeku që merr pjesë do të tregojë pas një kursi të plotë të masave diagnostikuese.

anti-inflamator

Ilaçet anti-inflamatore përdoren për të trajtuar patologji të ndryshme të sëmundjeve inflamatore. NSAID-të jostoidale konsiderohen një nga mjetet më të forta. Ato nuk janë të lehta për të hequr proceset patogjene, por gjithashtu ulin temperaturën e trupit, ndalojnë gjendjen e dhimbjes në trup. Këto ilaçe përshkruhen nga një gastroenterolog. Prandaj, një vendim i pavarur dhe përdorimi jo konsistent është kategorikisht i papranueshëm, pasi ai do të sjellë pasoja shëndetësore nëse përdoret në mënyrë jo të duhur. Cilat ilaçe përdoren për të trajtuar patologjinë e pankreasit?

Në thelb, në trajtimin e inflamacionit të pankreasit, ato përdoren në një spital, institucione mjekësore, ilaçe anti-inflamatore, të cilat futen në trup në një masë më të madhe, duke anashkaluar traktin gastrointestinal, intravenoz, intramuskular. Falë metodës, ilaçi shpejt hyn në qarkullimin e gjakut të një personi, i cili përshpejton shërimin dhe heqjen e simptomave të sëmundjes.

Një ilaç i mirë anti-inflamator për trajtimin e pankreasit është një përbërje e kombinuar e Analgin dhe Baralgin, në varësi të simptomave të pankreatitit, madhësia dhe sasia e çdo ilaçi përshkruhet nga mjeku që merr pjesë.

Dhe gjithashtu në trajtimin e gjëndrës, Atropine me shtimin e Papaverine dhe Fenikaberan përdoret në trajtim. Duke pasur aftësi të fortë për të lehtësuar inflamacionin dhe vetitë patogjene të pankreatitit, kjo përbërje lehtëson simptomat dhe përshpejton shërimin.

Mjetet juridike popullore

Kur trajtoni procesin inflamator të pankreasit, mjetet juridike popullore dhe dieta ndihmojnë mrekullisht. Këto metoda ndalojnë simptomat e dhimbjes, lehtësojnë inflamacionin dhe përmirësojnë funksionimin e sistemit imunitar të njeriut. Dieta, përkundrazi, pasuron trupin e njeriut me mineralet e nevojshme, ndihmon në lehtësimin e acarimit të mukozës nga organi pankreatik i sëmurë. Shumë nga metodat për trajtimin e pankreatitit nuk kanë kundërindikacione dhe nuk kanë një efekt negativ në trupin në tërësi.

Besohet se ilaçi më i fortë dhe më efektiv për inflamimin e pankreasit është Krythea Amur. Me prodhimin e saktë të përbërjes medicinale, ai ka veti të tilla tek një person kur konsumohet:

 • përmirëson sistemin tretës;
 • lehtëson nauze dhe lehtëson të vjellat;
 • lehtëson simptomat e dhimbjes.

Vërtetë, ekziston një grup njerëzish – alergji. Prandaj, para se të përdorni mjekësinë tradicionale, ia vlen të konsultoheni me mjekun tuaj.

Diabetus Shqipëri