Nodules tiroide Trajtimi në shtëpi

Trajtimi i nodules tiroide me mjete juridike popullore. Sipas gazetës Vestnik ZOZH.

Diagnostifikimi dhe llojet.

Nyjet në gjëndrën tiroide janë një rritje pikë në disa zona të gjëndrës tiroide. Ato mund të kenë madhësi, struktura dhe forma të ndryshme. Nëse nyja është e vogël, atëherë nuk ka simptoma të sëmundjes tiroide. Nyje të tilla zakonisht gjenden në procesin e diagnozës parandaluese duke përdorur ultratinguj. Ndërsa nyja rritet, enët e gjakut të afërt, litarët vokale, fibrat nervore, trake janë të ngjeshura.
Kjo sëmundje nuk është e rrallë, ajo është gjetur në 25-30% të popullsisë së rritur. Për më tepër, nyjet në gjëndrën tiroide tek gratë pas 50 vjetësh janë në çdo sekondë. Tek burrat, ky fenomen është 3 herë më pak i zakonshëm.

Cilat janë nyjet në gjëndrën tiroide.
Të gjitha format nodale të sëmundjes tiroide ndahen në dy kategori të gjera:

 • Goiter nodulare koloid është një formacion absolutisht beninj që nuk do të shndërrohet kurrë në kancer.
 • Tumoret tiroide. Mund të jenë kancer beninje – adenoma dhe malinje.

Me nyjet në gjëndrën tiroide, duhet të kryhet një biopsi birë. Vetëm mbi bazën e këtij studimi do të bëhet e qartë se pacienti ka: goiter nyjëtim koloid, adenoma ose kancer, dhe trajtimi mund të përshkruhet. Bazuar në rezultatet e biopsisë, mjeku merr një vendim: nëse ta trajtoni nyjen në gjëndrën tiroide me tableta, ose duhet të hiqet, ose thjesht të vëzhgohet.

Kur është i nevojshëm trajtimi kirurgjik i nodules tiroide.

Nevoja për operacionin nuk varet nga numri i nyjeve. Nëse nyja është vetëm një, por ka një madhësi më shumë se tre cm, tashmë kërkohet një operacion për të hequr nyjen e gjëndrës tiroide. Fakti është se një person nuk ka aq shumë hapësirë ​​të lirë në fyt, dhe nyjet e mëdha fillojnë të bëjnë presion në organet e afërta, duke e bërë të vështirë për të marrë frymë, gëlltitur ushqim. Nëse nyja është një tumor malinj, gjithashtu nuk ka dyshim për nevojën për kirurgji.
Nëse nyja është beninje, koloidale, me madhësi të vogël dhe gjëndra tiroide po funksionon si duhet, atëherë operacioni duhet të vonohet.
Nëse madhësia e gjëndrës tiroide është më pak se 1 cm, është e vështirë të bësh një birë. Në këtë rast, tregohet vetëm vëzhgimi dhe profilaksia e jodit. Një pacient i tillë duhet të përdorë domosdoshmërisht kripë të jodizuar.
(Jetë e shëndetshme 2005, Nr. 2, Nr. 7. Nga një bisedë me drejtuesin e departamentit të Qendrës Kërkimore të Endokrinologjisë të Akademisë Ruse të Shkencave Mjekësore E. A. Troshina)

Cinquefoil është një ilaç popullor për nyjet e gjëndrës tiroide.

Rishikimi Nr. 1 – trajtimi i gjëndrës tiroide me cinquefoil dhe medunica.
Gruaja kishte hidhërim në gojë për një vit, pastaj mëlçia e saj u sëmur, dhe stomaku i saj u dhemb. Një vulë është formuar në qafë. Me pak fjalë, sëmundjet bien shi. E gjithë familja në lidhësin e gazetës "Vestnik ZOZH" ata filluan të kërkojnë mjete juridike popullore për gjëndrën tiroide. Zgjedhja ra në kinquefoil dhe medunica officinalis. Këto barëra shërojnë gjëndrën tiroide, mëlçinë, forcojnë enët e gjakut.
Recetë e tretësirës: derdhni 50 g rrënjë cinquefoil në 500 ml vodka, insistoni 1 muaj. Në një kavanoz gjysmë litri 1/3 shtroni gjethet dhe kërcellin e Lungwort, derdhni vodka në qafë, lëreni për 2 javë. Tendosni të dy tinkturat dhe bashkoni në një kavanoz.
Muajin e parë gruaja pinte 1 lugë ëmbëlsirë për 100 ml ujë 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies. Pastaj ajo bëri një pushim javë dhe e rriti dozën në 1 lugë gjelle. Trajtimi i nyjeve tiroide zgjati 3 muaj. Vula në qafë u zhduk, dhimbja në mëlçi dhe stomak u zhduk, hidhërimi u zhduk. (HLS 2011, nr. 14, f. 33)

Rishikimi Nr. 2 – si ishte e mundur për të zgjidhur nyjet në gjëndrën tiroide me ndihmën e një kinquefoil.
Ultratinguj zbuluan nyje të shumta në gjëndrën tiroide tek gratë. Doktori madje tha që gjëndra tiroide dukej si rrush. Një grua gjeti në HLS për 2011 një ilaç popullor për trajtimin e gjëndrës tiroide me cinquefoil dhe medunica. Gatuar dhe filloi të pijë. Një vit më vonë, ajo bëri përsëri një ultratinguj. mjeku nuk gjeti asnjë nyje. (HLS 2015, nr. 9, f.6)

Trajtimi i nodules tiroide me lesh druri.

Gruaja ka një goiter toksike multinodale të shkallës IV. Unë u përpoqa të trajtoja me ilaçe të përshkruara nga mjeku i saj dhe mjetet juridike popullore. Si rezultat, ënjtja në qafë u bë më e vogël, por nyjet e gjëndrës tiroide nuk u tkurrën. Për më tepër, testet treguan një sfond të keq hormonal. Një morra druri ka ndihmuar në trajtimin e gjëndrës tiroide; ata kanë lexuar në lidhje me pronat e saj të jashtëzakonshme në gazetën Vestnik ZOZh – një intervistë me terapistin barishtor Kosterov "Morrat e barërave të këqija – për të trajtuar një ekspert".
Përdori këtë recetë: 1 tbsp. l. këmbënguli për barishte të freskëta për 4 orë në një kamp me ujë të valë, pastaj filtrohej dhe pinte 50 mg 3 herë në ditë. Nuk ishte e mundur të kurohej plotësisht gjëndra tiroide me këtë ilaç popullor, por sfondi hormonal dhe mirëqenia u përmirësuan ndjeshëm. (HLS 2012, nr. 13, f. 29)

Lexoni artikullin:  Sugarfarë sheqeri në gjak duhet të jetë para një vakt dhe pas një vakt në një diabetik tip 2

Nyjet në trajtimin bimor të gjëndrës tiroide.

Gruaja kishte një goiter difuz-nodulare me madhësi 11 cm. Dhe ai ndihmoi plotësisht të shpëtoj nga receta, të cilën ajo lexoi në stilin e jetës së shëndetshme "Gjashtë përbërës për shërimin". Nyja është zgjidhur në më pak se një vit. Kjo konfirmohet me ultratinguj. Rezultatet pozitive nga trajtimi me këtë metodë u bënë të dukshme pas tre javësh. Vetëm një grua piu përbërjen jo në 50 ml, siç tregohet në recetë, por në 25 ml.
Receta për trajtimin e nodules tiroide me barishte është mjaft e ndërlikuar, por ia vlen:

 1. 1. Merrni një gotë bari celandine të thatë ose të freskët, derdhni atë në një kavanoz gjysmë litri, derdhni 250 ml vodka.
 2. 50 g rrënjë elecampane dhe një gotë e paplotë e lëvores së thuprës së grimcuar (jo lëvorja e thuprës, domethënë lëvorja nën lëvore, kafe) derdh 250 ml vodka.
 3. Një gotë bari i thatë ose i papërpunuar me lëndë drusore dhe një gotë rrënjë të thata me bar të grurit, derdh 250 ml vodka.
 4. Derdhni 2 gota vodka në 250 gota predha të copëtuara arre së bashku me kërcyesit (bërthama nuk është e nevojshme).
 5. .Për 1 filxhan lule kalendula 250 ml vodka.
 6. Rrënjë luleradhiqe – 3 lugë gjelle. lugë me majë, të njëjtën sasi rrënjë të copëtuar dhe një sasi të barit në çantën e një bari. E gjithë kjo derdh 250 m vodka.

Kur të gjashtë kontejnerët janë gatuar, duhet t'i vendosni në një vend të errët në temperaturën e dhomës për 20 ditë. Pas 20 ditësh, tendosni të gjitha infuzionet veç e veç dhe shtrydhni, pastaj përzieni në një enë. Do të rezultojë rreth një litër e gjysmë infuzion. Hidh 0,5 litra vaj luledielli të parafinuar në infuzion dhe lëreni për një javë në një vend të errët, duke tundur 4-5 herë në ditë. Pas një jave, mund të merrni 50ml. 1 orë para ngrënies 2 herë në ditë. Shkundni infuzionin para çdo pritjeje. (HLS 2009, nr. 4, f. 14-15)

Mjetet efektive popullore për nodulet tiroide.

 • Trajtimi i nodules tiroide pa operacion.
  Ky ilaç popullor ndihmon në kurimin e gjëndrës tiroide pa një operacion me goiter të ndonjë kompleksiteti, dhe gjithashtu ndihmon në thithjen e nyjeve. Moss është gjithashtu i mirë për sëmundjet e sistemit të tretjes. Normalizon metabolizmin, stimulon rrjedhën e gjakut, përmirëson funksionimin e mushkërive dhe zemrës.
  Këtu është receta: 1 lugë gjelle. l. renë e copëtuar derdhni 1 gotë ujë të valë, insistoni në ngrohtësi dhe errësirë ​​derisa të ftohet plotësisht, por jo më pak se një orë. Tendosni dhe pini 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë 20-30 minuta para ngrënies. Ju nuk mund ta mbani infuzionin në dritë. Kursi i trajtimit me këtë ilaç popullor është nga 15 ditë deri në 6 muaj, në varësi të neglizhencës së sëmundjes. Me një trajtim afatgjatë, duhet të bëni një pushim dy-javor çdo muaj pranimi. (HLS 2012, nr. 13, f. 26)
 • Si të trajtoni nyjet në gjëndrën tiroide me një rrënjë luledielli.
  Një luledielli do të ndihmojë në trajtimin e nyjeve tiroide. Shtë e nevojshme të merrni 2 grusht rrënjë luledielli, të derdhni në një kavanoz me tre litra dhe të derdhni ujë të ftohtë në majë. Pas një ore, kullojeni ujin, silleni në një çiban dhe derdhni përsëri rrënjët në kavanoz. Lëreni të krijojë për 1 ditë. Merrni këtë infuzion të 1/3 filxhan 3 herë në ditë për një muaj pa pushim. Gjatë dimrit kaloni 2-3 kurse. (HLS 2015, nr. 3, f. 20)
 • Ilaçi popullor për nodulat tiroide është një eliksir i shëndetit.
  Gjëndra tiroide në një grua u zmadhua mbi 35 vjet, dhe kohët e fundit nyjet u gjetën në të dy kunjat. Për të ruajtur mirëqenien, duke shmangur simptomat e hipotiroidizmit, ndihmon "eliksirin e shëndetit".
  Shtë e nevojshme të përzieni në një kavanoz me tre litra 1 gotë karrota, rrepkë, lëng panxhar, 1 gotë mjaltë të lëngshëm dhe 1 litër vodka. Llokoçis mirë, afër, mbaj në një vend të errët për 2 javë. Kulloni shtresën e sipërme të dritës, derdhni precipitatin. Pini 30 g 3 herë në ditë para ngrënies. (HLS 2005, nr. 3, f. 25)
 • Si të trajtoni nyjet tiroide me kone pishe
  Merrni kone pishe me 15 maj dhe thërrmojini sa më pak të jetë e mundur, derdhni 50 g vodka dhe lyeni për 10 ditë. Merrni 5 pika tre herë në ditë. Kursi i trajtimit të gjëndrës tiroide është 3 javë. (HLS 2004, nr. 10, f. 24).

Reagime për trajtimin e nyjeve në gjëndrën tiroide me këtë ilaç popullor.
Një grua ka një nyje në gjëndrën tiroide, hipotiroidizëm. Për të përmirësuar gjendjen dhe rezultatet e provës ndihmon tretjen e kone pishe. Ajo i mbledh ato në fund të majit, ato janë 2-3 cm të gjata dhe jeshile, të buta. Ajo thërrmon 15 copa sa më të vogla të jetë e mundur dhe i derdh ato me alkool në mënyrë që lëndët e para të mbulohen plotësisht. Këmbëngul në një vend të errët për 10 ditë. Mora 5 pika për 3 javë, pas së cilës tretësira mbaroi. Ajo bëri një pushim prej 2 javësh dhe pinte një kurs tjetër tre-javor. Gjashtë muaj më vonë, trajtimi u përsërit.
Kjo është, rezulton se për kursin një vjeçar të trajtimit, janë përdorur 60 kone dhe rreth 200 g alkool. (HLS 2009, nr. 10, f. 32)

Lexoni artikullin:  Si të ulni shpejt sheqerin në gjak
 • Krem endokrinol për gjëndrën tiroide.
  Jo mjaft ilaç popullor, por nuk do të jetë i zoti për t’u përmendur.
  Në një grua, nyja në gjëndrën tiroide ishte e tillë që një tumor ishte qartë i dukshëm në qafën e saj. Pas një viti të përdorimit të këtij ilaçi, tumori u ul me 2 herë. Vazhdon të njollosni kremin e endokrinolit 2 herë në ditë. Operacioni nuk kërkohet më, vetëm një vëzhgim nga një mjek. Një herë në vit bën një ultratinguj. (Jeta e shëndetshme 2010, nr. 19, f. 30)
 • Trajtimi i nodules tiroide në shtëpi me veshkat e plepit.
  Gruaja u operua për goiter nodulare. Dy vjet më vonë, një nyje u shfaq në gjëndrën tiroide. Spitali rajonal u diagnostikua me tiroide Autoimune me hipotiroidizëm. Operacioni nuk u tregua. Mjeku sugjeroi plotësimin me L-teroxin me një ilaç popullor – tretësirë ​​të veshkave të plepit, e cila do të ndihmojë në ndalimin e rritjes së gjëndrës tiroide.
  Gruaja përdori këtë metodë të trajtimit, dhe me të vërtetë, ultrazërit konfirmojnë se nyja nuk rritet, megjithëse kanë kaluar pothuajse 30 vjet.
  Receta për këtë ilaç popullor. Ju duhet të thirrni 0,5 gota me sytha të plepit ngjitës, të shpëlani, të thatë lehtë dhe derdhni vodka 2 cm mbi veshkat. Vendoseni në një vend të errët për 3 muaj. Pas kësaj periudhe, për tre muaj, merrni tretësirë ​​të plepit në 2 pika për 0,5 gotë ujë çdo mëngjes në stomak bosh 30 minuta para mëngjesit. Dhe kështu veproni një herë në vit. (HLS 1, nr. 2009, f. 10)
 • Kompresat ndihmuan në thithjen e nyjeve në gjëndrën tiroide.
  Kjo recetë nxiti një fqinj. Para kësaj, një grua ishte regjistruar në spital për tre vjet me këto nyje. Trajtimi nuk ndihmoi, rritja e nyjeve vazhdoi. Dhe ky ilaç i thjeshtë popullor ishte në gjendje të kuronte nyjet e gjëndrës tiroide – u hoq nga llogaria e endokrinologut.
  Receta për nyjet në gjëndrën tiroide. Shtoni 50 pika jod në 10 g urinë të freskët (më mirë për fëmijët, por mund ta keni atë), njomni një leckë të kuqe të palosur në tre shtresa pambuku në këtë zgjidhje, shtrydhni atë dhe vendosni mbi qafë natën, duke ngrohur me celofan dhe një shall të leshtë. Në mëngjes, hiqni kompresën, vendosni një leckë në qesen plastike deri në mbrëmje. Dhe para se të shkoni në shtrat, përsëri me të njëjtën leckë, aplikoni një kompresë me urinë të freskët. Dhe kështu 25-30 ditë.
  Kur gruaja u ekzaminua përsëri, nuk u gjetën nyje. Tani ajo kryen këtë kurs të trajtimit një herë në vit për parandalim për 10-15 ditë. (HLS 2007, nr. 2, f. 33)
 • Si të trajtoni nyjet tiroide me një mustaqe të artë – një përvojë shëruese.
  Një grua në vitin 1964 hoqi një nyjë në gjëndrën tiroide madhësinë e një fasule. Saktësisht 40 vjet më vonë, një nyje u gjet përsëri në të njëjtin vend. Doktori tha që operacioni nuk mund të bëhet, sepse mosha dhe shëndeti nuk e lejojnë atë. Gruaja vendosi të kërkojë mjete juridike popullore për nyjet në gjëndrën tiroide. Vendosa që bima e Artë Mustaqe do ta ndihmonte. Por ajo nuk dinte ta përdorte, ajo filloi të prerë rreth 2 cm gjethe çdo ditë në mëngjes dhe përtyp me stomak bosh. Gjashtë muaj më vonë, nyja në gjëndrën tiroide u zgjidh, molet u zhdukën (kishte 12 mol të varur në qafë) dhe zëri pushoi së zhdukur (u zhduk pas stresit). Kështu që mustaqet e arta ndihmuan në shërimin e tre sëmundjeve menjëherë. (HLS 2007, nr. 16, f. 31)
 • Veshjet e kripës për nyjet tiroide.

  Gruaja kishte një sëmundje kronike të tiroides me tre nyje dhe vula. Nyjet në gjëndrën tiroide ishin në gjendje të shpërndaheshin duke përdorur rrobat e kripës. Pacienti e lexoi këtë recetë në mënyrën e jetesës së shëndetshme Nr. 20 për 2002 dhe Nr. 24 për 2005 "Nga vdekja e bardhë tek shpëtimi i bardhë". Vendosa të përdor këtë ilaç popullor, fillova trajtimin e gjëndrës tiroide me presione kripe.
  Unë e bëra këtë: zier 1 litër ujë dhe shtova atje 90 g kripë të zakonshme. Rezultati ishte një zgjidhje 9%. Pastaj ajo mori një pëlhurë të butë pambuku, të palosur në 4 shtresa (ju mund të merrni garzë, por dele në 8 shtresa). Kjo salcë ishte zhytur në kripë të ngrohtë dhe u aplikua në gjëndrën tiroide. Veshja nuk duhet të jetë shumë e lagësht, por jo edhe shumë e thatë. Mbulojeni me një peshqir të thatë. Kur fustani ishte i ftohur, e nxehte atë me kripë. Dhe kështu, me një salcë kripe, unë ulem çdo ditë për 3-4 orë në mbrëmje para TV. Pasi mbaroi procedurën, ajo e fshiu mirë fashën. Kishte 10 ditë. (HLS 2007, nr. 6, f. 24-25)

  Trajtimi i nodules tiroide me arra.

  • Arra jeshile + mjaltë nga nyjet tiroide.
   Kjo recetë popullore u shkrua nga një mjek, ai e testoi atë vetë. Duke aplikuar arra në nyjet e gjëndrave tiroide, ai mori rezultate të jashtëzakonshme. Për tre muaj marrje ditore të arrave jeshile me mjaltë, zgjidhen dy nyje 9 dhe 5 mm secila në gjëndrën tiroide. Përveç kësaj, dy herë në javë në tryezë kishte një sallatë me panxhar, karrota, alga deti, hudhra, arra, plus vaj perimesh dhe lëng limoni. Por gjëja më e rëndësishme është të shmangni stresin. Gjatë stresit, ndryshime difuze ndodhin në gjëndër.
   Receta për përdorimin e arrave për gjëndrën tiroide me nyje. Për trajtim, duhet të merrni arra jeshile të papjekur, në Territorin Krasnodar, periudha e grumbullimit për arra të tilla është afërsisht 22 qershor. Marrim dhe kalojmë arrat përmes një mulli mishi, shtojmë një sasi të barabartë të mjaltit të freskët të majit dhe, pas përzierjes, vendosim në një vend të errët për 12 ditë. Përbërja e nxirë ruhet në frigorifer jo më shumë se 1 vit dhe konsumohet çdo ditë në majë të një lugë çaji përpara se të hahet.
   (HLS 2007, nr. 13, faqe 26-27)
  • Tinkturë nga ndarjet e arrave në trajtimin e nyjeve.
   Nëse nyjet në gjëndrën tiroide janë të vogla, atëherë një metodë e tillë popullore për trajtimin e gjëndrës tiroide ndihmon:
   50 g ndarëse të arre, rrënjë valeriane, sytha thupër – pije gjithçka, thajeni atë nga lagështia, lëvizni në një mulli mishi. Shtoni 1 litër vodka dhe 1 litër mjaltë. Lëreni përzierjen në një vend të errët për 3 javë, duke kujtuar të shkundni çdo ditë. Pastaj tendosni dhe pini 1 lugë gjelle. l. 2 herë në ditë: në mëngjes në stomak bosh 20-30 minuta para mëngjesit dhe natën me pak ujë. Kjo recetë ndihmoi shumë, e dha një endokrinolog. Ju mund të merrni këtë ilaç popullor për parandalimin e sëmundjeve të tiroides. Kursi i trajtimit është derisa tretja të ketë mbaruar. Pas 3 muajsh, ju mund të zhvilloni një kurs të dytë. (HLS 2011, nr. 15, f. 38, 2015, nr. 3, f. 20)
  • Ndarjet e arrave nga nyjet e gjëndrës tiroide – përmbledhje.
   Ajo trajtoi gjëndrën e saj tiroide me ndarje të arrave për rreth 5 vjet. Për fat të mirë, nyjet ishin të vogla. Me skrap nga muaji në muaj përgatisja tretësirë ​​dhe kontrollohej një herë në gjashtë muaj për një skanim me ultratinguj. Nuk kam përdorur asnjë ilaç.
   Recetë e tretësirës: 1 gotë ndarëse arre për 2 gota vodka, insistoni në errësirë ​​për 3 javë, tendosni. Saw çdo ditë për 1 lugë. 30 ml ujë 30 minuta para ngrënies. Dhe kështu çdo ditë derisa tretja të ketë mbaruar. Pushim 1 muaj Pastaj një kurs i ri.
   Pas disa muajsh, ultrazërit treguan një rënie të lehtë të nyjeve. Pas 3 vjetësh, mjeku shkruajti “normë”, por vendosi një pikëpyetje. Piva tretësirë ​​për një vit tjetër. Dhe së fundi, një skanim me ultratinguj tregoi se sëmundja ishte zhdukur. (HLS 2008, nr. 19, f. 10)
  Lexoni artikullin:  Uria për diabet, trajtimi me urinë, a është e mundur të vuani nga uria, agjërime terapeutike

  Bimët e mitrës së pishës dhe furça e kuqe ndihmuan në shërimin e nyjeve të gjëndrës tiroide.

  Gruaja arriti të shpëtoj nga nyjet në gjëndrën tiroide me mjete juridike popullore. Ajo vendosi të ndante një recetë shëruese me lexuesit e gazetës Vestnik ZOZH.
  Dy vjet më parë, një grua ndjeu se kishte një gungë në fyt. Ultratinguj tregoi se gjëndra tiroide është zmadhuar dhe ka nyje të shumta, dhe tre prej tyre janë tashmë të një madhësie të përshtatshme. Testet treguan hipotiroidizëm.
  Një grua filloi të kërkojë mënyra për të kuruar nyjet me mjetet juridike popullore. Gjeta një artikull në një gazetë të vjetër, në të cilën një barishte nga Altai ofroi barishte dhe infuzione për trajtimin e gjëndrës tiroide dhe siguroi që nuk do të kishte nyje në një muaj. Një grua i bleu këto barishte në një farmaci, ato quhen barku i pishës dhe një furçë e kuqe dhe bëri infuzione.

  • Recetë 1. Merrni 50 g mitër bor, derdhni 0,5 litra. vodka e mirë, insistoni në një vend të errët për të paktën 30 ditë, duke u lëkundur.
   Në të njëjtën mënyrë, përgatitni në një kavanoz tjetër një tretësirë ​​të një furçe të kuqe. Mos përzierni tinkturat.
   Pini 30 pika tinkturë të mitrës bor, pas 15 minutash – 30 pika tretësirë ​​të furçës së kuqe. Bëni këtë 3 herë në ditë gjysmë ore para ngrënies. Kursi është 30 ditë. Përsëriteni pas 8 muajsh.
  • Receta e 2-të. Merrni 50 g urinë të ngrohtë, shtoni 25 pika jod atje. lagni një leckë të kuqe pambuku; bashkojeni atë në qafë në zonën e gjëndrës tiroide, lidhuni, kështu që flini gjatë gjithë natës.
  • Receta e 3-të. Varni një ditë si rruaza, një gjerdan hudhër dhe kështu shkoni gjithë ditën, përsëri një kompresë gjatë natës.

  Gruaja përdori të gjitha këto mjete juridike popullore për nyjet në gjëndrën tiroide. Një muaj më vonë, shkova në një skanim ultratinguj – jo një nyje të vetme. Pacienti nuk besoi dhe shkoi në qendrën rajonale për një takim me një endokrinolog. Pas ultrazërit, ai gjithashtu u befasua dhe tha: "Kjo ndodh vetëm në përralla".
  (Stili i shëndetshëm i jetesës 2008, nr. 14, f. 33)

  Diabetus Shqipëri