Parandalimi gjithëpërfshirës i diabetit

Diabeti mellitus shfaqet në prani të trashëgimisë së ngarkuar, kjo është karakteristike si për format e para ashtu edhe për të dytën e sëmundjes. Por, edhe nëse i nënshtrohet një predispozicioni gjenetik, zhvillimi i një sëmundjeje të dukshme kërkon faktorë provokues. Rëndësia e tyre ndryshon për llojet 1 dhe 2:

 • Lloji i parë. Fëmijët dhe të rinjtë sëmuren më shpesh. Shpesh, manifestimet e para ndodhin pas një infeksioni: shytat, gripi, hepatiti, rubeola. Helmimi me ilaçe, toksina, pesticide mund të jetë një shtysë për zhvillim. Ndonjë prej faktorëve nxit procesin e autoimunitetit. Kjo çon në shkatërrimin e tyre dhe një mungesë absolute të insulinës. Manifestimet ndodhin me shkatërrimin pothuajse të plotë të indeve ishullore funksionuese.
 • Lloji i dytë. Ajo përbën pothuajse 90% të të gjitha rasteve. Obeziteti vjen i pari. Në këtë rast, prodhohet një sasi e mjaftueshme e insulinës, por indet humbasin ndjeshmërinë e tyre ndaj tij.

Humbja e aftësisë për t'iu përgjigjur sekretimit të hormoneve predispozojnë:

 • ateroskleroza;
 • hipertensioni dhe hipertensioni arterial;
 • situata të vështira;
 • mungesa e fibrave në dietë;
 • mbizotërimi i ushqimeve me karbohidrate;
 • ilaçe që prishin proceset metabolike;
 • inflamacion i pankreasit;
 • sindromi i vezores policistike;
 • ndryshimet në lidhje me moshën në trup pas 50 vjetësh.

Përveç faktorëve të zakonshëm të rrezikut për gratë, rreziku i diabetit rritet gjatë shtatëzanisë. Diabeti i tillë quhet diabeti gestacional dhe manifestohet gjatë periudhës së lindjes së një fëmije, por në rast të shkeljeve të rekomandimeve për ushqimin dhe aktivitetin fizik, ai shndërrohet me diabet tipik të sheqerit.

Parandalimi i diabetit tek gratë:

 • rrinë në një dietë;
 • kontrolloni rreptësisht peshën e trupit, me një tepricë, është e nevojshme të ulet në normale;
 • të paktën 5 herë në javë për të bërë ushtrime terapeutike, ecje, not, vrapim;
 • eliminojnë faktorin e stresit;
 • hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Në fëmijëri, lloji i parë i sëmundjes është diabeti i varur nga insulina. Meqenëse ai është një sëmundje trashëgimore, fëmija tregohet të kryejë teste për:

 • antitrupa ndaj indit pankreatik;
 • insulinë, C-peptid dhe proinsulin;
 • toleranca e glukozës;
 • hemoglobinë e glikuar;
 • trupat e ketonit në gjak dhe urinë.

Rreziku është infeksion për fëmijë të tillë. Ai tregon imunoprofilaksinë me interferonin dhe imunokorrektorin. Para emërimit të imunostimulantëve, vaksinave dhe serumeve, kërkohet një ekzaminim gjithëpërfshirës, ​​përfshirë testet e stresit.

Meqenëse inflamacioni autoimun është një faktor kryesor zhvillimor, ciklosporina përshkruhet kur antitrupat zbulohen në përqendrime të larta. Me fillimin e hershëm të një terapie të tillë, në disa raste është e mundur të ndaloni zhvillimin e sëmundjes ose të vononi shfaqjen e simptomave të para për një kohë të gjatë.

Një faktor tjetër që provokon çrregullime metabolike është ushqyerja artificiale e fëmijëve. Kjo është për shkak të faktit se proteina e qumështit të lopës është e ngjashme në strukturë me proteinat pankreatike. Kjo çon në faktin se qelizat imune nuk e njohin indin e ishullit si të tyre, dhe fillojnë të shkatërrojnë atë. Prandaj, për fëmijët me një predispozitë gjenetike ndaj diabetit, qumështi i gjirit është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

Tek burrat, më e rëndësishmja në parandalimin e sëmundjes është ushqimi me kufizimin e ushqimeve yndyrore me origjinë shtazore, ushqimeve të skuqura, me yndyrë dhe pikante, pijeve alkoolike.

Parandalimi parësor i diabetit fillon me identifikimin e faktorëve predispozues:

 • trashëgim,
 • pesha e tepërt e trupit
 • sëmundjet shoqëruese
 • zakone të këqija
 • mosha,
 • planifikimi i shtatzënisë
 • dëmtuar tolerancën e glukozës.

Nëse pacienti është një nga grupet e rrezikut, atëherë ai tregohet:

 • përjashtimi i karbohidrateve të thjeshtë (sheqeri dhe mielli i bardhë), kufizimi i yndyrave shtazore;
 • aktiviteti fizik i rregullt, kohëzgjatja minimale është 150 minuta. në javë. Klasat duhet të jenë të realizueshme;
 • normalizimi i peshës së trupit. Për të, është e nevojshme të llogaritet përmbajtja kalorike e dietës, duke marrë parasysh kostot e energjisë, indeksin e glicemisë, të kaloni një ditë agjërimi një herë në javë;
 • ulje stresi – zotërim i metodave të relaksimit, ushtrime të frymëmarrjes, yoga;
 • parandalimi i kontaktit me pacientët gjatë epidemive;
 • braktisja e duhanit dhe pirja e alkoolit.

Profilaksia sekondare vlen për pacientët me diabet. Qëllimi i tij është të parandalojë ose vonojë zhvillimin e komplikimeve vaskulare dhe nervore. Për ta bërë këtë, duhet të:

 • Kontrolli i glukozës në gjak
  monitorojnë vazhdimisht nivelin e glukozës në gjak, hemoglobinës së glikuar;
 • sillni maksimalisht indikatorët tuaj të karbohidrateve dhe metabolizmit të yndyrës në ato të rekomanduara, mbani një nivel normal të presionit të gjakut;
 • respektoni rreptësisht rregullat e të ushqyerit;
 • rregullimi në kohë i dozës së insulinës dhe tabletave për uljen e sheqerit, me dekompensimin e diabetit ose sëmundjeve të rënda të organeve të brendshme (pavarësisht nga lloji), tregohet terapi e intensifikuar me insulinë.
Lexoni artikullin:  Si të trajtoni diabetin e fshehtë

Parandalimi i diabetit terciar përdoret në rast të komplikimeve të sëmundjes:

 • retinopatia (dëmtimi i retinës);
 • nefropatia (funksion i veshkës së dëmtuar);
 • neuropatitë (këmbë diabetike, mosfunksionim autonom);
 • angiopatitë (ulur rrjedhjen e gjakut në gjymtyrët, organet e brendshme dhe trurin).

Masat e përgjithshme parandaluese:

 • të jetë nën mbikëqyrjen e një endokrinologu dhe specialistë të afërt (optometrist, nefrolog, kardiolog, neuropatolog);
 • të mos shkelin termat e ekzaminimit të planifikuar dhe vetë-monitorimin e glikemisë, presionit të gjakut;
 • kompensojë ndryshimet në karbohidrat dhe metabolizmin e yndyrës me ilaçe;
 • të marrë trajtimin në kohë në spital, përfshirë rehabilitimin kirurgjik në sanatoriumet në mungesë të kundërindikacioneve;
 • përjashtojnë çdo çrregullim diete, zakone të këqija.

Dieta për çrregullimet metabolike është një bazë e detyrueshme për parandalimin efektiv. Nëse diabetikët duhet të marrin parasysh sasinë e karbohidrateve (njësi buke) për të llogaritur dozën e insulinës, indeksin e glicemisë, atëherë për pacientët e tjerë me një predispozitë ndaj sëmundjes, mjafton të hiqni ushqimet e ndaluara nga menyja. Këto përfshijnë:

 • pasta nga pasta me gjalpë ose pudre, bukë nga mielli i bardhë;
 • cookie, waffles, tortë ose pasta;
 • sheqer, ëmbëlsirat, mjaltë;
 • pije alkoolike me sheqer;
 • lëngje të paketuara, nektarë, sode të ëmbël;
 • bllokime, konserva, shurupe;
 • akullore, ëmbëlsira;
 • snacks, crackers, patate të skuqura, ushqim të shpejtë;
 • data, rrush të thatë, rrush, fiq;
 • salca të blera, produkte gjysëm të gatshme, ushqim të konservuar;
 • makarona, oriz të bardhë, bollgur;
 • peshk i tymosur, i kripur;
 • mish yndyror, jeshile, sallam;
 • gjizë është më e lartë se 9% yndyrë, salcë kosi dhe krem ​​nga 10%.

Produkte të dobishme për pankreasin

Burimi i proteinave është shpendët dhe peshqit e ligët. Ata janë zier ose pjekur, ngrënë me sallata nga perime të freskëta. Pijet e rekomanduara të bëra në shtëpi të qumështit të thartuar, gjizë me përmbajtje të moderuar yndyre. Karbohidratet – nga frutat, drithërat nga drithërat, perimet. Me një tendencë për kapsllëk, krunde me avull është e dobishme në qull ose produkte të qumështit.

Lexoni më shumë në artikullin tonë për parandalimin e diabetit.

Faktorët e rrezikut të diabetit

Diabeti mellitus shfaqet në prani të trashëgimisë së ngarkuar, kjo është karakteristike si për format e para ashtu edhe për të dytën e sëmundjes. Por, edhe nëse i nënshtrohet një predispozicioni gjenetik, zhvillimi i një sëmundjeje të dukshme kërkon faktorë provokues. Rëndësia e tyre ndryshon për llojet 1 dhe 2.

Lloji i parë

Fëmijët dhe të rinjtë sëmuren më shpesh. Shpesh, manifestimet e para ndodhin pas një infeksioni: shytat, gripi, hepatiti, rubeola. Helmimi me ilaçe, toksina, pesticide mund të jetë një shtysë për zhvillim.

Anydo prej këtyre faktorëve nxit procesin e autoimunitetit, si rezultat i të cilit antitrupat formohen në trup kundër qelizave të pankreasit. Kjo çon në shkatërrimin e tyre dhe një mungesë absolute të insulinës. Manifestimet e sëmundjes ndodhin me shkatërrimin pothuajse të plotë të indeve ishullore funksionuese.

Dhe këtu flitet më shumë për diabetin tek fëmijët.

Lloji i dytë

Mbizotëron në shumicën e pacientëve, ajo përbën pothuajse 90% të të gjitha rasteve. Ndër të gjitha arsyet e zhvillimit të saj, mbipesha vjen e para. Shkeljet e karbohidrateve dhe metabolizmit të dhjamit janë reciprokisht të rëndë, duke çuar në shfaqjen e shpejtë të komplikimeve vaskulare.

Mekanizmi kryesor për shfaqjen e çrregullimeve metabolike është përvetësimi i rezistencës ndaj insulinës. Kjo është, prodhohet një sasi e mjaftueshme e insulinës, por indet humbasin ndjeshmërinë e tyre ndaj tij. Humbja e aftësisë për t'iu përgjigjur sekretimit të hormoneve predispozojnë:

 • ateroskleroza;
 • hipertensioni dhe hipertensioni arterial simptomatik;
 • shpesh duke përsëritur situata stresuese;
 • mungesa e fibrave në dietë, mbizotërimi i ushqimeve me karbohidrate – produkte mielli dhe ëmbëlsirat;
 • përdorimi afatgjatë i barnave që shkelin proceset metabolike – prednizon dhe analoge, diuretikë, disa ilaçe më pas presion, levotiroksinë, antitumor;
 • inflamacion i pankreasit;
 • sindromi i vezores policistike;
 • ndryshimet në lidhje me moshën në trup pas 50 vjetësh.

Masat e parandalimit të diabeteve

Në varësi të moshës së pacientëve dhe gjinisë, ekzistojnë disa dallime të cilave duhet t'i kushtoni vëmendje kur planifikoni aktivitete për të parandaluar diabetin.

Lexoni artikullin:  Si ta trajtojmë diabetin; dinë shëruesit popullorë

Në gratë

Përveç faktorëve të zakonshëm të rrezikut për gratë, rreziku i diabetit rritet gjatë shtatëzanisë. Kjo është për shkak të lëshimit të placentës së hormoneve kontra-hormonale (pengojnë veprimin e insulinës). Diabeti i tillë quhet diabeti gestacional dhe manifestohet gjatë periudhës së lindjes së një fëmije, por me shkelje të rekomandimeve për ushqimin dhe aktivitetin fizik, ai shndërrohet me diabet tipik.

Për të parandaluar zhvillimin e tij duhet:

 • rrinë në një dietë;
 • kontrolloni rreptësisht peshën e trupit, me një tepricë, është e nevojshme të ulet në normale;
 • të paktën 5 herë në javë për t'u përfshirë në ushtrime terapeutike, ecje, not, vrapim të lehtë;
 • eliminojnë faktorin e stresit;
 • hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Në një fëmijë

Në fëmijëri, lloji i parë i sëmundjes është diabeti i varur nga insulina. Meqenëse shfaqet në familjet ku njëri ose të dy prindërit janë diabetikë ose kanë sëmundje te të afërmit e gjakut, fëmijës i tregohen teste për:

 • antitrupa ndaj indit pankreatik;
 • insulinë, C-peptid dhe proinsulin;
 • toleranca e glukozës;
 • hemoglobinë e glikuar;
 • trupat e ketonit në gjak dhe urinë.

Rreziku është infeksion për fëmijë të tillë. Ai tregon imunoprofilaksinë me interferonin dhe imunokorrektorin. Para emërimit të imunostimulantëve, vaksinave dhe serumeve, kërkohet një ekzaminim gjithëpërfshirës, ​​përfshirë testet e stresit.

Meqenëse inflamacioni autoimun është një faktor kryesor zhvillimor, ciklosporina përshkruhet kur antitrupat zbulohen në përqendrime të larta. Me fillimin e hershëm të një terapie të tillë, në disa raste është e mundur të ndaloni zhvillimin e sëmundjes ose të vononi shfaqjen e simptomave të para për një kohë të gjatë.

Një faktor tjetër që provokon çrregullime metabolike është ushqyerja artificiale e fëmijëve. Kjo është për shkak të faktit se proteina e qumështit të lopës është e ngjashme në strukturë me proteinat pankreatike. Kjo çon në faktin se qelizat imune nuk e njohin indin e ishullit si të tyre dhe fillojnë ta shkatërrojnë atë. Prandaj, për fëmijët me një predispozitë gjenetike ndaj diabetit, qumështi i gjirit është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

gji

U muçkinë

Më e rëndësishmja në parandalimin e sëmundjes është ushqimi me kufizimin e produkteve shtazore yndyrore, ushqimeve të skuqura, yndyrore dhe pikante, si dhe pijeve alkoolike. Alkooli etilik jo vetëm që ndryshon reagimin e trupit ndaj karbohidrateve të marra, por gjithashtu prish mëlçinë, e cila është një organ që mund të ndikojë në përqendrimin e glukozës në gjak.

Një rrezik i veçantë ekziston kur merrni verëra të ëmbla, pije, pije alkoolike dhe kokteje me sheqer. Ato çojnë në ndryshime të papritura të glukozës, vështirësi në zgjedhjen e një doze të ilaçeve për uljen e sheqerit. Nëse jeni të varur nga alkooli, rreziku i ndërlikimeve neurologjike të sëmundjes rritet ndjeshëm.

Llojet e masave parandaluese

Për të parandaluar zhvillimin e diabetit, pasojat e tij, janë zhvilluar disa faza të parandalimit.

kryesor

Ajo ka për qëllim zvogëlimin e rrezikut të diabetit. Për të, identifikohen faktorët predispozues:

 • trashëgim,
 • pesha e tepërt e trupit
 • sëmundjet shoqëruese
 • zakone të këqija
 • mosha,
 • planifikimi i shtatzënisë
 • dëmtuar tolerancën e glukozës.

Nëse pacienti është një nga grupet e rrezikut, atëherë ai tregohet:

 • përjashtimi i karbohidrateve të thjeshta nga ushqimi (sheqeri dhe mielli i bardhë) dhe kufizimi i yndyrave shtazore;
 • aktiviteti i rregullt fizik. Kohëzgjatja minimale e ngarkesave në javë është 150 minuta. Klasat duhet të jenë të realizueshme, me një tolerancë të mirë, intensiteti gradualisht rritet;
 • normalizimi i peshës së trupit. Për të, ju duhet të llogarisni përmbajtjen kalorike të dietës, duke marrë parasysh kostot individuale të energjisë, të merrni parasysh indeksin e glicemisë (aftësia për të rritur në mënyrë dramatike nivelet e glukozës), të kaloni një ditë agjërimi një herë në javë;
 • ulje stresi – zotërim i metodave të relaksimit, ushtrime të frymëmarrjes, yoga;
 • parandalimi i kontaktit me pacientët gjatë epidemive;
 • braktisja e duhanit dhe pirja e alkoolit.

Shikoni videon për parandalimin e diabetit:

dytësor

Aplikohet për ata pacientë që tashmë kanë diabet. Qëllimi i tij është të parandalojë ose vonojë zhvillimin e komplikimeve vaskulare dhe nervore. Për ta bërë këtë, duhet të:

 • monitorojnë vazhdimisht nivelin e glukozës në gjak, hemoglobinës së glikuar;
 • sillni maksimalisht indikatorët tuaj të karbohidrateve dhe metabolizmit të yndyrës në ato të rekomanduara, mbani një nivel normal të presionit të gjakut;
 • respektoni rreptësisht rregullat e të ushqyerit, pasi që kur konsumoni ushqime të ndaluara, përmbajtja e glukozës rritet me shpejtësi, dhe efekti i ilaçeve ndodh pas një kohe;
 • rregullimi në kohë i dozës së insulinës dhe tabletave për uljen e sheqerit në gjak, me dekompensimin e diabetit ose sëmundjeve të rënda të organeve të brendshme (pavarësisht nga lloji), tregohet terapi e intensifikuar me insulinë.
Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus - shkaqet, simptomat, parandalimi

terciar

Përdoret në rast të komplikimeve të sëmundjes:

 • retinopatia (dëmtimi i retinës);
 • nefropatia (funksion i veshkës së dëmtuar);
 • neuropatitë (këmbë diabetike, mosfunksionim autonom);
 • angiopatia (ulur rrjedhjen e gjakut në gjymtyrët, organet e brendshme dhe trurin).

Secili prej efekteve të diabetit mund të ketë efekte të pakthyeshme. Për t'i parandaluar ato, duhet të:

 • të jetë nën mbikëqyrjen e një endokrinologu dhe specialistë të afërt (optometrist, nefrolog, kardiolog, neuropatolog);
 • të mos shkelin termat e ekzaminimit të planifikuar dhe vetë-monitorimin e glikemisë, presionit të gjakut;
 • kompensojë ndryshimet në karbohidrat dhe metabolizmin e yndyrës me ndihmën e terapisë komplekse të ilaçeve;
 • të marrë trajtimin në kohë në spital, përfshirë rehabilitimin kirurgjik në sanatoriumet në mungesë të kundërindikacioneve;
 • përjashtojnë çdo çrregullim diete, zakone të këqija.

Dieta e Parandalimit të Diabeteve

Ushqyerja për çrregullimet metabolike është një bazë thelbësore për parandalimin efektiv. Nëse diabetikët duhet të marrin parasysh sasinë e karbohidrateve (njësi buke) për llogaritjen e dozës së insulinës, indeksin e glicemisë, atëherë për pacientët e tjerë me një predispozitë ndaj sëmundjes, mjafton të hiqni ushqimet e ndaluara nga menyja. Këto përfshijnë:

 • pasta nga pasta me gjalpë ose pudre, bukë nga mielli i bardhë;
 • cookie, waffles, tortë ose pasta;
 • sheqer, ëmbëlsirat, mjaltë;
 • pije alkoolike me sheqer;
 • lëngje të paketuara, nektarë, sode të ëmbël;
 • bllokime, konserva, shurupe;
 • akullore, ëmbëlsira;
 • snacks, crackers, patate të skuqura, ushqim të shpejtë;
 • data, rrush të thatë, rrush, fiq;
 • salca të blera, produkte gjysëm të gatshme, ushqim të konservuar;
 • makarona, oriz të bardhë, bollgur;
 • peshk i tymosur, i kripur;
 • mish yndyror, jeshile, sallam;
 • gjizë është më e lartë se 9% yndyrë, salcë kosi dhe krem ​​nga 10%.

Burimi i proteinave është shpendët dhe peshqit e ligët. Ata janë zier ose pjekur, ngrënë me sallata nga perime të freskëta. Pijet e rekomanduara të bëra në shtëpi me qumësht të thartë (nga kulturat fillestare dhe qumështi), gjizë me yndyrë të moderuar. Karbohidratet duhet të merren nga frutat, drithërat nga drithërat, perimet. Me një tendencë për kapsllëk, krunde me avull është e dobishme në qull ose produkte të qumështit.

Parandalimi i diabetit përfshin identifikimin e faktorëve të rrezikut te pacientët. Nëse ekziston një predispozitë, rekomandohet dieta, aktiviteti fizik, ekzaminimi i rregullt, refuzimi i zakoneve të këqija. Tek fëmijët, zbulimi i hershëm i antitrupave ndaj indeve pankreatike dhe korrigjimi i imunitetit është i rëndësishëm.

Dhe këtu flitet më shumë për ilaçin Metformin për diabetin.

Foshnjat kanë nevojë vetëm për ushqyerjen me gji. Për llojin e dytë të sëmundjes, fokusi kryesor është në ushqimin e duhur, duke zvogëluar peshën e tepërt. Për të parandaluar komplikimet e diabetit dhe përparimi i tyre është i mundur vetëm me korrigjimin e sheqerit në gjak.

Kryerja e trajtimit alternativ të diabetit në përgjithësi lejohet si për llojin 1 ashtu edhe për llojin 2. Sidoqoftë, i nënshtrohet vetëm terapisë me ilaçe të vazhdueshme. Cilat metoda mund të përdoren? Cilat ilaçe rekomandohen për të moshuarit?

Nëse vendoset diabeti tip XNUMX, trajtimi fillon me një ndryshim në dietë dhe ilaçe. Shtë e rëndësishme të ndiqni rekomandimet e endokrinologut, në mënyrë që të mos përkeqësoni gjendjen. Cilat ilaçe dhe ilaçe të reja për diabetin tip XNUMX keni arritur?

Metformina është përshkruar shpesh për diabetin e tipit 2. Sidoqoftë, përdorimi i tabletave lejohet edhe me qëllim të parandalimit. Doza e barit zgjidhet individualisht. Për sa efekt të ilaçit Metformin, sa kohë për ta marrë atë, lexoni në artikullin tonë.

Komplikimet e diabetit parandalohen pavarësisht nga lloji i tij. Shtë e rëndësishme te fëmijët gjatë shtatëzënësisë. Ekzistojnë komplikime parësore dhe sekondare, akute dhe të vonë në diabetin tip 1 dhe tip 2.

Shpesh lindja e fëmijëve nga prindërit me diabet çon në faktin se ata janë të sëmurë me një sëmundje. Arsyet mund të jenë në sëmundjet autoimune, mbipesha. Llojet ndahen në dy – e para dhe e dyta. Shtë e rëndësishme të njihni tiparet tek të rinjtë dhe adoleshentët në mënyrë që të diagnostikohen dhe të sigurohen ndihmë në kohë. Ekziston parandalimi i lindjes së fëmijëve me diabet.

Diabetus Shqipëri