Përdorimi i xhenxhefilit për qëllime medicinale

Edhe 2000 vjet më parë, njerëzit dinin për pronat e dobishme të rrënjës së xhenxhefilit. Sot, informacioni rreth kësaj bime shëruese nuk pushon së mahnitni shkencëtarët që kryejnë hulumtime serioze për përbërjen e tij dhe rezultatet e mundshme kur konsumohen. Disa e trajtojnë atë si një erëz të mirë, të tjerët si panacea për të gjitha sëmundjet. Cilat janë bazat e trajtimit të rrënjës së xhenxhefilit dhe a ia vlen të eksperimentoni me shëndetin tuaj?

Pronat e dobishme

Përbërja e rrënjës së xhenxhefilit është pothuajse 400 përbërës, duke përfshirë vitamina, mikro dhe makro elemente, vajra esencialë, acide, kripëra, komponime të tjera organike, të cilat janë nën studim nga shumë laboratorë dhe institute të famshme. Trajtimi i xhenxhefilit bazohet në vetitë e mëposhtme të dobishme të bimës:

 • tonik;
 • anti-inflamator;
 • ngrohja;
 • mucolytic;
 • ilaçet e dhimbjes;
 • dezinfektues.

Xhenxhefili ka aftësinë të përmirësojë qarkullimin e gjakut, veçanërisht në enët e trurit. Recetat për përdorimin e xhenxhefilit për të pastruar enët e gjakut mund të gjenden këtu. Isshtë burimi i disa llojeve të antioksidantëve, pra, qëndron mbrojtës ndaj rinisë së të gjithë organizmit. Përdorimi për qëllime medicinale bazohet në aftësinë për të forcuar sistemin imunitar, të përbëjë mungesën e vitaminave, mineraleve, aminoacideve thelbësore dhe substancave të tjera që i duhen trupit. Rrënja forcon metabolizmin, përmirëson prodhimin e enzimave tretëse, shëron mikrofloren e zorrëve, promovon humbjen e peshës.

Possibilitiesfarë mundësi të tjera fsheh rrënja e xhenxhefilit? Jo shumë kohë më parë, ajo filloi të përdoret për problemet me nyjet, veshkat, me prostatinë, PMS, bronkit, pneumoni. Notedshtë vërejtur aftësia e tij për të pastruar gjakun dhe për të hequr kolesterolin, si dhe për të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak, megjithëse është e ndaluar përdorimi i tij për pacientët me diabet kompleks. Ekzistojnë prova që ekstrakti i bimës mund të jetë efektiv në luftën kundër kancerit të gjirit.

Bleedingdo gjakderdhje e brendshme, përfshirë menstruacionin në gratë, gjithashtu përfshihet në listën e kundërindikacioneve për marrjen e këtij ilaçi. Duke pasur parasysh që xhenxhefili rrit qarkullimin e gjakut, nuk rekomandohet për pacientët pas sulmit në zemër, goditje në tru, me trombozë dhe venat me variçe. Hipertensioni është një tjetër arsye për të braktisur erëzën.

Ndalohet pirja e xhenxhefilit në një temperaturë.

Bazat e trajtimit të xhenxhefilit

Trajtimi i xhenxhefilit përfshin përdorimin e vetë rrënjës në formë të freskët ose të tharë, si dhe lëngun e tij. Mund të jetë një përbërës në çajrat medicinale dhe parandalues, pije, zierje, përzierje. Në mënyrë që të mos humbni shumicën e substancave të dobishme të bimës, nuk rekomandohet zierja ose trajtimi i zgjatur i nxehtësisë.

Pra, për qëllime parandaluese, rekomandohet të përdorni çajra të bazuara në gruel nga rrënja e grirë. Pije të tilla janë të mira në sezonin jashtë për të zvogëluar ndjeshmërinë e trupit ndaj viruseve dhe infeksioneve. Edhe në fazat fillestare të ftohjes së zakonshme, çaji i tillë do të ndihmojë në dezinfektimin e mukozës së traktit të sipërm respirator dhe parandalimin e rritjes aktive të mikrobeve.

Për ftohjet, dhimbjet e fytit, kollën dhe hundën e ndezur, mbytja mund të bëhet me një zierje të xhenxhefilit ose vajit të saj. Avujt që përmbajnë vajra esencial pastrojnë pasazhet e hundës, dezinfektojnë mukozën, lehtësojnë inflamacionin lokal, ndihmojnë në përballimin e dhimbjeve të kokës dhe lehtëson frymëmarrjen e hundës.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i ulët i gjakut (2)

Përdorimi i tinkturave të alkoolit nga rrënja ka një gamë më të gjerë aplikimesh. Kjo është forcimi i imunitetit, luftimi i infeksioneve të brendshme, pastrimi i gjakut dhe largimi i proceseve inflamatore në sistemin gjenitourinar. Tinktura është forma më e fuqishme e ilaçit nga xhenxhefili, kështu që nuk u tregohet të gjithëve.

Për përdorim të jashtëm, përdorni vaj xhenxhefili ose tinkturë. Ata ngrohin mirë lëkurën, kështu që depërtojnë thellë dhe veprojnë në indet e eshtrave, nyjeve dhe foci të tjera të inflamacionit.

Lëngu i xhenxhefilit u jepet fëmijëve, për çfarë? Ky është një imunostimulues i fuqishëm që rrit shpejtësinë e përgjigjes imune ndaj veprimit të stimujve – viruseve dhe baktereve. Në lidhje me tiparet e përdorimit të xhenxhefilit për fëmijë është përshkruar në këtë artikull. Zakonisht, lëngu hollohet në ujë dhe u jepet fëmijëve, duke filluar me disa pika, në mënyrë që të vlerësojë mundësinë e zhvillimit të një alergjie. Fëmijët pëlqejnë të trajtohen me karamele xhenxhefili, dhe lëngu i xhenxhefilit, boronicë dhe shurupi i sheqerit përdoren gjithashtu për përgatitjen e tyre.

Për të filluar trajtimin me xhenxhefil, duhet të dini disa fakte:

 • xhenxhefili është një produkt që shpesh shkakton alergji, kështu që nuk rekomandohet përdorimi i tij në doza të mëdha menjëherë, veçanërisht kur bëhet fjalë për trupin e fëmijëve;
 • xhenxhefili i freskët është më pak agresiv se xhenxhefili në tokë, kështu që përdoret në doza më të mëdha sesa erëzat pjesa më e madhe;
 • xhenxhefil i freskët në ditë mund të hahet jo më shumë se 30-70 gram për të rritur dhe jo më shumë se 10 gram për fëmijë;
 • nëse ka një histori të rëndë mjekësore, këshillohuni me një mjek.

Për nyjet e sëmura

Përfitimet e xhenxhefilit për nyjet janë studiuar nga ekspertët e OBSH-së. Ata kryen studime depistuese për efektet e të ushqyerit, nivelin e aktivitetit fizik dhe shkallën e ndotjes së mjedisit në gjendjen e sistemit muskulor skeletik të njeriut. Doli se njerëzit që konsumojnë rregullisht të paktën 10 gram xhenxhefil në ditë kanë më pak të ngjarë të vuajnë nga sëmundje të tilla si artriti, artrozë, reumatizëm, të shoqëruar nga dhimbje në nyje, muskuj dhe ënjtje.

Një studim më i detajuar i përbërjes së rrënjës shëruese zbuloi një kompleks të tërë përbërësish aktiv farmakologjikisht, numri i të cilave arrin në qindra. Asnjë ilaç sintetik nuk mund të mburret me një përbërje të tillë dhe, në përputhje me rrethanat, efektin në trupin e njeriut.

Më të rëndësishmet për trajtimin e nyjeve, shkencëtarët kanë identifikuar:

 • curcumin;
 • gingerol;
 • salicilatet e bimëve;
 • beta carotene;
 • vitamina E;
 • acid kafeik;
 • vajra esencialë.

Xhenxhefili mund të përdoret si nga jashtë, si fasha, ashtu edhe nga brenda, në formën e çajrave ose tinkturave. Për përdorim të jashtëm, përdorni një tretësirë ​​alkooli në të cilën një copë pëlhurë pambuku është lagur dhe aplikohet në një zonë të dhimbshme ose të fryrë. Një kompresë e tillë ndihmon në lehtësimin e dhimbjes, inflamacionit, ënjtjes, përmirësimin e qarkullimit të gjakut në vendin e mavijosjes, nëse ka. Tinktura mund të merret edhe oralisht nga 1 lugë çaji në mëngjes para ngrënies dhe pasdite.

Xhenxhefili mund të përdoret në prani të sëmundjeve të shoqëruara me lëvizje të dëmtuar të nyjeve siç janë spondiliti, osteoartriti, artriti, artriti, sindroma e Reiterit, lima dhe të tjerët. Xhenxhefili për secilën nga këto sëmundje do të ketë efektet e mëposhtme:

 • ngadalëson inflamacionin e mëtejshëm të kockave ose kërc;
 • lehtëson dhimbjen;
 • të fillojnë proceset e rivendosjes së lëvizshmërisë normale të indit artikular dhe kërc;
 • forcimi i imunitetit lokal;
 • pastroni trupin e toksinave dhe toksinave;
 • forconi reagimin antioksidues të trupit;
 • do të ngrohet.
Lexoni artikullin:  Shqyrtime të pacientëve me diabet

Për të trajtuar nyjet, shpesh përdoret paste xhenxhefili, merren banjot e xhenxhefilit dhe masazhi bëhet me vaj nga një bimë ekzotike. Për banjën, mjafton të vloni për 10 minuta 3 lugë rrënjë tokë për 1 litër, derdhni në banjë dhe uleni në të për 20-30 minuta. Banjë lehtëson dhimbjet e muskujve dhe nyjeve, heq dhimbjet dhe qetëson trupin.

Për dhimbjen e shpinës, ju mund të bëni një kompresë të ngrohtë të pluhurit të shafranit dhe xhenxhefilit në një raport 1: 2. Të gjitha të holluara me ujë të nxehtë në një gjendje të kërmuar, shtoni pak vaj perimesh të nxehtë, përhapni përzierjen në leckë prej liri dhe aplikoni në vendin e lënduar, rregulloni me një peshqir të ngrohtë dhe lëreni për 30 minuta. Kjo procedurë mund të përsëritet çdo ditë për 2 javë.

Për nyjet e sëmura është e dobishme të masazhoni me vaj xhenxhefili. Procedura rekomandohet të kryhet në mëngjes pas zgjimit dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat. Një sasi e vogël vaji aplikohet në nyjen e lënduar dhe masazhohet për 10 minuta, së pari me lëvizje të lehta, dhe më pas me lëvizje patting. Kjo procedurë përmirëson qarkullimin e gjakut në nyje, ngroh, përmirëson lëvizshmërinë.

Për veshkat dhe prostatën

Xhenxhefili është një ilaç i fuqishëm anti-inflamator që është veçanërisht i efektshëm për trajtimin e sistemit urogjenital të burrave dhe grave. Me cystitis, sëmundjet e shpeshta inflamatore të grave, ngacmimin e dobët të seksit, sëmundjet e veshkave dhe prostatës, një pije me xhenxhefil ndihmon mirë. Përgatitet në një termos, duke këmbëngulur 2 lugë rrënjë të copëtuar në 1,5 litër ujë të nxehtë. Pini gjysmë gotë gjatë ditës. Sa më shumë lëng i ngrohtë të marrë trupi, aq më mirë dhe më shpejt sistemi urinar do të pastrohet, dhe proceset inflamatore të veshkave, fshikëzës dhe gjëndrës së prostatës do të hiqen.

Nga prostatiti në mjekësinë popullore ka informacione në lidhje me efektivitetin e mikroklystëve me një zierje të dobët të xhenxhefilit. Mikroklimat e tillë bëhen gjithashtu me vaj xhenxhefili. Për të parandaluar prostatinë, rekomandohet që çdo njeri të konsumojë disa feta xhenxhefili të freskët çdo ditë. Thjesht mund ta përtypni pas mëngjesit ose drekës, duke pastruar njëkohësisht gojën e ushqimit të mbetur dhe duke parandaluar kariesin dhe pllakën.

Për shëndetin e veshkave, është e dobishme të përdorni xhenxhefil dhe barishte me veti diuretike dhe anti-inflamatore. Kjo është lingonberry, veshë ari, kamomil, lythat e Shën Gjonit, lulja e limonit, tansy, melilot dhe të tjerët. Zierjet e tyre lehtësojnë proceset inflamatore, duke iu nënshtruar përdorimit të zgjatur dhe të rregullt. Ndonjëherë kursi i trajtimit zgjat deri në gjashtë muaj.

Për sistemin e frymëmarrjes

Dhimbja e fytit, kolla e keqe, problemet me ndarjen e pështymës janë të gjitha simptoma të sëmundjeve të sistemit të frymëmarrjes, siç janë laringiti, tracheiti, faringjiti, bajamet, bronkiti dhe pneumonia. Për të trajtuar këto sëmundje, xhenxhefili përdoret për të përgatitur shpëlarje, mbytje dhe çajra anti-inflamatorë dhe mukolitikë.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut është normal tek gratë sipas moshës; tabela e nivelit kritik

Mund të gargarisni një dhimbje të fytit me një përzierje prej 1 lugë gjelle lëng të shtrydhur fllad në një gotë me ujë të ngrohtë. Ju duhet të shpëlani deri në 10 herë në ditë në mënyrë që të arrini një rezultat të prekshëm dhe të parandaloni që infeksioni të hyjë në pjesët e poshtme të sistemit të frymëmarrjes. Programi i trajtimit të fytit mund të plotësohet me mbytje me vaj xhenxhefili. Për 1 litër ujë, mjaftojnë disa pika vaj aromatik.

Përdorimi i zierjes së xhenxhefilit ndihmon në zvogëlimin e viskozitetit të pështymës dhe largimin e tij në mënyrë që të përhapet inflamacioni. Zierje gjithashtu ndihmon në lehtësimin e një kollë të fortë poshtëruese, hidratimin dhe dezinfektimin e mukozës së fytit. Supë përgatitet nga 1 lugë gjelle rrënjë e grirë dhe një litër ujë. Xhenxhefili zihet mbi nxehtësi të ulët për 5 minuta pa zier. Pini gjysmë gote 4 herë në ditë. Për trajtimin e ftohjes, mund të kombinoni zierje, lëngje dhe ëmbëlsira me xhenxhefil në kompleks.

Disa receta të shëndetshme

Xhenxhefili përdoret në sfera të ndryshme të jetës njerëzore, por vetitë medicinale të tij vlerësohen më së shumti. Më poshtë janë receta efektive për trajtimin e sëmundjeve të caktuara që janë të lehta për tu përsëritur në shtëpi.

 • Paste xhenxhefili për trajtimin e sëmundjeve të sistemit muskulor skeletor përgatitet nga një sasi e vogël uji i valë dhe 1 lugë gjelle xhenxhefil terren. Përzierja duhet të dalë e trashë, shtoni disa pika vaj bukuroshe ose bajame në të, trazojeni, përhapeni në garzë dhe e përdorni si kompresë në një vend të lënduar. Sigurohuni që të mbuloni kompresën në krye me polietileni dhe një shall ose shall të ngrohtë. Pas 1-2 orësh hiqeni.
 • Një përzierje për të forcuar imunitetin mund të përgatitet nga një rrënjë e mesme xhenxhefili, 2 limona dhe 100 gramë mjaltë. Xhenxhefili është fërkuar në një rende të hollë, limoni dhe lëkura kalohen përmes një mulli mishi. Të gjitha të kombinuara me mjaltë, të trazuar, vendosen në një enë qelqi dhe ruhen në frigorifer. Të rriturit mund ta marrin këtë përzierje në 1 lugë gjelle në mëngjes para ngrënies, fëmijët – një lugë çaji secili.
 • Teaaji i zakonshëm i zi me xhenxhefil dhe limon, i pirë çdo ditë në të paktën një filxhan, është në gjendje ta mbajë trupin në gjendje të mirë, të përmirësojë tretjen, forcojë imunitetin, të parandalojë inflamacionin, të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe qarkullimin e gjakut. Përgatiteni atë nga 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë, pykë limoni, gjethe çaji për 250 ml ujë të valë. Xhenxhefili së bashku me çajin derdhet me ujë të valë, lihet të insistojë, shtoni një fetë limoni ose lëng limoni. Një pije shëruese dhe e shijshme është e gatshme.

Xhenxhefili mund të mjekohet për shumë sëmundje, por është më mirë t'i parandaloni ato, dhe këtu përsëri një rrënjë e mrekullueshme do të vijë në shpëtim. Vetëm 2-3 feta xhenxhefil në ditë, të ngrënë në formë të pastër, të dehur me çaj ose të shtuar në një sallatë, do të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të shumë sëmundjeve dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm.

Diabetus Shqipëri