Pilula të diabeteve – një listë e barnave më të mira

Pilulat për diabet zgjidhen në varësi të llojit të sëmundjes, e cila ndahet në 2 lloje: të varura nga insulina dhe që nuk kërkojnë futjen e insulinës. Para fillimit të trajtimit, studioni klasifikimin e barnave për uljen e sheqerit, mekanizmin e veprimit të secilit grup dhe kundërindikacionet për përdorim.

Marrja e pilulave është një pjesë thelbësore e jetës së një diabetiku.

Klasifikimi i tabletave për diabetin

Parimi i menaxhimit të diabetit është ruajtja e sheqerit në një nivel prej 4,0–5,5 mmol / L. Për këtë, përveç ndjekjes së një diete të ulët karboni dhe trajnimit të rregullt fizik të rregullt, është e rëndësishme të merrni ilaçet e duhura.

Ilaçet për trajtimin e diabetit ndahen në disa grupe kryesore.

Derivatet e sulfonylureas

Këto ilaçe diabetike kanë një efekt hipoglikemik për shkak të efektit në beta – qelizat përgjegjëse për prodhimin e insulinës në pankreas. Mjetet e këtij grupi zvogëlojnë rrezikun e funksionimit të dëmtuar të veshkave dhe zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Maninil – pilula të përballueshme për diabetikët

Lista e derivateve më të mirë të sulfonylurea:

EmërRregullat e pranimitПротивопоказанияSasia, copaPricemimi, rubla
DIABETONNë fillim të trajtimit, merrni 1 tabletë në ditë me vakt. Në të ardhmen, doza mund të rritet në 2-3 copë në ditëKomë, shtatëzani, dështimi i veshkave dhe mëlçisë30294
GlyurenormDoza fillestare është 0,5 tableta në mëngjes gjatë mëngjesit. Me kalimin e kohës, sasia rritet në 4 copë në ditëMbartja dhe ushqyerja me gji, koma dhe gjendja e paraardhësit, acidoza diabetike60412
ManinDoza sillet nga 0,5 në 3 tableta.Ketoacidoza, hipa hiposmolare, obstruksioni i zorrëve, insuficienca renale dhe hepatike, shtatzënia, leukopenia, sëmundjet infektive120143
AmarylPini 1-4 mg të barit në ditë, duke pirë tableta me shumë lëngjeFunksionimi i dëmtuar i mëlçisë dhe veshkave, intoleranca e galaktozës, mungesa e laktazës, shtatzënia dhe laktacioni, koma30314
GlidiabMerrni 1 orë 1 vakt para ngrënies në mëngjes dhe në mbrëmjeObstruksion i zorrëve, leukopenia, patologji e veshkave dhe mëlçisë e një forme të rëndë, intoleranca ndaj gliclazide, mbajtja dhe ushqimi i fëmijëve, sëmundja e tiroides, alkoolizmi739

meglitinidet

Ilaçet për diabetikët e këtij grupi janë të ngjashëm në efektin terapeutik me derivatet e sulfanilurea dhe stimulojnë prodhimin e insulinës. Efektiviteti i tyre varet nga sheqeri në gjak.

Lexoni artikullin:  Droga për Parandalimin e Diabeteve

Novonorm është i nevojshëm për prodhimin e insulinës

Lista e meglitinides të mirë:

EmërMetoda e pritjesПротивопоказанияSasia, copaKostoja, rubla
NovonormPini 0,5 mg ilaç 20 minuta para se të hani. Nëse është e nevojshme, doza rritet 1 herë në javë në 4 mgSëmundjet infektive, koma diabetike dhe ketoacidoza, mbajtja dhe ushqyerja e fëmijëve, funksioni i dëmtuar i mëlçisë30162
StarliksHani 1 copë 30 minuta para vaktit kryesorMosha deri në 18 vjet, shtatzënia, laktacioni, intoleranca nateglinide, sëmundja e mëlçisë842820

Në trajtimin e diabetit të varur nga insulina, meglitinidet nuk përdoren.

biguanide

Ilaçet e këtij grupi parandalojnë lëshimin e glukozës nga mëlçia dhe kontribuojnë në thithjen e saj më të mirë në indet e trupit.

Një ilaç për marrjen më të mirë të glukozës

Biguanides më efektive:

EmërMetoda e pritjesПротивопоказанияSasia, copaKostoja, rubla
MetforminPini 1 vakt pas vaktit. Ju mund ta rritni dozën pas 10-15 ditëve të trajtimit në 3 tabletaMosha më e re se 15 vjeç, gangrene, paraardhës, mbindjeshmëri ndaj përbërësve të ilaçeve, infarkt miokardi, acidozë laktike, alkoolizëm, shtatëzani dhe laktacion60248
SioforMerrni 1-2 copa me shumë ujë. Doza maksimale ditore është 6 tableta. Përdoret për humbje peshe në diabetDiabeti mellitus i tipit 1, dështimi i veshkave, frymëmarrjes dhe mëlçisë, acidoza laktike, dieta me kalori të ulët, alkoolizmi kronik, mbajtja dhe ushqimi i fëmijëve, infarkti i miokardit, kirurgjia e fundit314
GlyukofazhNë fillim të trajtimit, merrni 1-2 tableta në ditë, pas 15 ditësh mund ta rritni dozën në 4 copë në ditë162

tiazolidinedionet

Ato karakterizohen nga të njëjtat efekte në trup si biguanides. Dallimi kryesor është kostoja më e lartë dhe një listë mbresëlënëse e efekteve anësore.

Një ilaç i tretur dhe efektiv i tretjes së glukozës

К мен относятся:

EmërRregullat e pranimitПротивопоказанияSasia, copaPricemimi, rubla
Avandia1,5 muajt e parë për të pirë 1 copë në ditë, atëherë, nëse është e nevojshme, doza rritet në 2 tableta në ditëHipersensitiviteti ndaj rosiglitazonit, dështimi i zemrës, sëmundja e mëlçisë, intoleranca e galaktozës, shtatëzënia, ushqyerja me gji284820
ActosKonsumoni 0,5-1 copë në ditëSëmundja e zemrës, nën moshën 18 vjeç, intoleranca ndaj përbërësve të barit, ketoacidozës, shtatëzënësisë3380
PioglarMerrni 1 tabletë çdo ditë me ose pa ushqim.Intoleranca e Pioglitazonit, ketoacidoza, lindja e një fëmije30428
Lexoni artikullin:  Lista e shërimeve të dëmshme të diabetit tip 2

Tiazolidinedionet nuk kanë një efekt pozitiv në trajtimin e diabetit mellitus tip 1.

Gliptiny

Barnat e gjeneratës së ardhshme që rrisin prodhimin e insulinës dhe çlirojnë sheqerin nga mëlçia.

Galvus është i nevojshëm për të lëshuar sheqerin nga mëlçia

Lista e glyptins efektive:

EmërUdhëzimПротивопоказанияSasia, copaPricemimi, rubla
YanuviyaPini 1 tablet në ditë në çdo kohë.Mosha nën 18 vjeç, intoleranca ndaj përbërësve të ilaçit, shtatzënia dhe laktacioni, diabeti mellitus tip 1, zemra, veshkat dhe mëlçia281754
GalvusMerrni 1-2 copë në ditë812

Januvia për të ulur glukozën në gjak

Frenuesit e alfa – glukozidazat

Këta agjentë modernë antidiabetikë parandalojnë prodhimin e një enzime që shpërndan karbohidrate komplekse, duke zvogëluar kështu shkallën e përthithjes së polisaharideve. Frenuesit karakterizohen nga një minimum efektesh anësore dhe janë të sigurt për trupin.

К мен относятся:

EmërUdhëzimПротивопоказанияSasia, copaKostoja, rubla
GlyukobayPini 1 copë 3 herë në ditë para ngrëniesSëmundjet e stomakut dhe zorrëve, përkeqësimi i traktit të tretjes, shtatzënia, laktacioni, nën moshën 18 vjeç, ulçera, hernia30712
miglitolNë fillim të terapisë, 1 tabletë në kohën e gjumit, nëse është e nevojshme, doza rritet në 6 tableta, e ndarë në 3 doza846

Ilaçet e mësipërme mund të merren në kombinim me ilaçet e grupeve të tjera dhe insulinën.

Frenuesit e transportuesve të transportit të natriumit – glukozë

Brezi i fundit i ilaçeve që ulin në mënyrë efektive sheqerin në gjak. Ilaçet e këtij grupi bëjnë që veshkat të ekskretojnë glukozën me urinë në një kohë kur përqendrimi i sheqerit në gjak është nga 6 deri në 8 mmol / L.

Mjet i importuar për uljen e sheqerit në gjak

Lista e Glyphlosins efektive:

EmërMetoda e pritjesПротивопоказанияSasia, copaKostoja, rubla
ForsigaPini 1 në ditëSëmundja e zemrës, infarkti i miokardit, dehja nga alkooli, diabeti tip 1, shtatzënia, laktacioni, acidoza metabolike, intoleranca dhe mangësia e laktazës303625
DzhardinsMerrni 1 tabletë çdo ditë. Nëse është e nevojshme, doza rritet në 2 copë2690

Droga të kombinuara

Ilaçet që përfshijnë metformin dhe gliptinat. Lista e mjeteve më të mira të llojit të kombinuar:

EmërMetoda e pritjesПротивопоказанияSasia, copaKostoja, rubla
YanumetMerrni 2 herë në ditë 1 tablet me vaktShtatzënia, ushqyerja me gji, diabeti tip 1, funksioni i dëmtuar i veshkave, alkoolizmi, intoleranca ndaj përbërësve të ilaçit562920
Galvus Met301512
Lexoni artikullin:  Diabeti tip 1 parandalim

Mos merrni ilaçe të kombinuara në mënyrë të panevojshme – përpiquni t'i jepni përparësi biguanides më të sigurt.

Kombinim diabetik

Insulinë apo pilula – cila është më e mirë për diabetin?

Në trajtimin e diabetit mellitus tip 1, përdoret insulina, trajtimi i sëmundjes së tipit 2 të një forme të pakomplikuar bazohet në marrjen e medikamenteve për normalizimin e niveleve të sheqerit.

Avantazhet e tabletave në krahasim me injeksionet:

  • lehtësia e përdorimit dhe ruajtjes;
  • mungesa e shqetësimit gjatë pritjes;
  • kontrolli i hormonit natyror.

Përparësitë e injeksioneve të insulinës janë një efekt i shpejtë terapeutik dhe aftësia për të zgjedhur llojin më të përshtatshëm të insulinës për pacientin.

Injeksionet në insulinë përdoren nga pacientët me diabet mellitus tip 2 nëse terapia me ilaçe nuk jep një efekt pozitiv dhe pas ngrënies niveli i glukozës rritet në 9 mmol / L.

Injeksionet në insulinë përdoren vetëm kur tabletat nuk ndihmojnë.

Shqyrtime

“Kam 3 vjet që vuaj nga diabeti tip 1. Për të normalizuar sheqerin në gjak, përveç injeksioneve të insulinës, marr tableta Metformin. Sa për mua, ky është ilaçi më i mirë për diabetikët me një kosto të përballueshme. Një mik është duke pirë këtë ilaç në punë për të trajtuar diabetin e tipit 2 dhe është i lumtur me rezultatin. "

"Unë kam diabet tip 2, të cilin e trajtova për disa vjet me ilaçin Januvia, dhe më pas Glucobaya. Në fillim, këto pilula më ndihmuan, por kohët e fundit gjendja ime u përkeqësua. Kalova në insulinë – indeksi i sheqerit ra në 6 mmol / l. Unë jam gjithashtu në një dietë dhe po bëj sport ”.

"Sipas rezultateve të testeve, mjeku zbuloi se kisha një sheqer të lartë në gjak. Trajtimi konsistonte në dietë, sport dhe Miglitol. Unë e kam pirë ilaçin prej 2 muajsh – niveli i glukozës është rikthyer në normalitet, shëndeti im i përgjithshëm është përmirësuar. Pilula të mira, por pak të shtrenjta për mua. "

Kombinimi i një diete të ulët karboni me ushtrime dhe terapia e duhur do të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak në diabetin tip 2.

Në mungesë të komplikimeve, jepni përparësi ilaçeve që përfshijnë metformin – ato stabilizojnë nivelin e glukozës me efekte minimale anësore. Doza dhe shpeshtësia e përdorimit të injeksioneve të insulinës për sëmundjen e tipit 1 llogaritet nga mjeku, duke marrë parasysh karakteristikat individuale të sëmundjes së pacientit.

Diabetus Shqipëri