Shenjat e diabetit tip 2

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme të sistemit hormonal. Ka shenja të caktuara me të cilat mund të diagnostikoni në mënyrë të pavarur diabetin, por endokrinologu mund të bëjë diagnozën më të saktë.

Përshkrimi i sëmundjes

Diabeti është një sëmundje e sistemit hormonal. Të gjitha ushqimet dhe pijet që konsumojmë përmbajnë karbohidrate. Këto karbohidrate në formën e glukozës hyjnë në qarkullimin e gjakut. Për përpunimin e glukozës, prodhohet insulina hormonale – prishet glukozën. Kur prodhimi i insulinës është i pamjaftueshëm, përqendrimi i glukozës në gjak është vazhdimisht në rritje.

Një rritje e tillë pa kundër-veprime mund të çojë në ënjtje të këmbëve, sulm në zemër, dhe në raste veçanërisht të avancuara, zhvillohet gjendje kome glikemike ose diabetike. Ndonjëherë, vetëm pas këtij incidenti, një person mëson për praninë e diabetit.

Diabeti është i ndarë në disa lloje. Lloji i parë shpesh shqetëson të rinjtë nën njëzet e pesë që nuk janë mbipeshë. Trajtimi i një sëmundje të tillë kërkon injeksione të vazhdueshme të insulinës.

Lloji i dytë është më i zakonshëm në menopauzë, tek gratë dhe burrat pas dyzet vjetësh, veçanërisht në ato me mbipeshë. Në diabetin tip 2, injeksione insuline nuk kërkohen.

Simptomatologjia

Simptomat e diabetit mellitus tip 2 zhvillohen ngadalë gjatë disa viteve. Një person ndihet vazhdimisht i lodhur, gërvishtjet aksidentale dhe prerjet shërohen për një kohë të gjatë, vizioni humbet përqendrimin e tij, memorja shpërndahet.

Simptomat e diabetit tip 2 janë si më poshtë:

  • Lodhje, ulje e përqendrimit dhe vizion i paqartë;
  • Dëmtimi i kujtesës;
  • Gjendje e dobët e lëkurës – kërpudhat zhvillohen, gërvishtjet shërohen për një kohë shumë të gjatë;
  • Një person është shumë i etur, pi shumë ujë;
  • Tingëllimi ndihet në këmbë, gjymtyrët shpejt mpirë, lëndohen kur vrapojnë dhe ecin;
  • Gratë zhvillojnë mëllenjë, e cila është e vështirë për t'u trajtuar dhe shpejt kthehet pas një kursi të trajtimit;
  • Humbje dramatike në peshë pa ndonjë arsye të dukshme.
Lexoni artikullin:  Diabeti dhe kërpi

Shenja më serioze të diabetit tip 2 janë humbja e papritur dhe pothuajse e plotë e shikimit, pacientët pësojnë goditje ose sulme në zemër, gjatë trajtimit të të cilave rezulton se diabeti ishte shkaku.

Rritja e etjes dhe poliuria

Poliuria është një kërkesë e shpeshtë për të urinuar. Me rritjen e sheqerit në gjak, trupi përpiqet të heqë qafe përqendrimet e mëdha me jashtëqitjen në urinë. Por nëse urina përmban shumë sheqer, veshkat nuk do të mund ta humbasin atë, sepse një shumë e urinës është një nga sinjalet e para për diabetin.

Për të prodhuar sasi të mëdha të urinës, trupit i duhet shumë lëng. Për këtë arsye, lloji i dytë karakterizohet nga etja e fortë gjatë gjithë ditës dhe urinimi gjatë natës.

Era e acetonit

Në shumë pacientë me diabet tip 2, era e acetonit ndihet kur merr frymë. Kjo për shkak se qelizat nuk mund të metabolizojnë glukozën dhe fillojnë të ushqehen me qelizat yndyrore të depozituara nga trupi. Kur yndyra prishet, komponimet ketone dhe, në veçanti, acetoni lëshohen. Kur përqendrimi i këtyre përbërjeve është shumë i lartë, ato hyjnë në ajrin e nxjerrur.

Një rritje në trupa të tillë është gjetur edhe në gjak. Ato ndryshojnë aciditetin e gjakut dhe plazmës, gjë që shkakton përgjumje, nauze, letargji. Me përqendrime të tepërta dhe kërcime në aciditetin e gjakut, shfaqet ketoacidoza. Frshtë i mbushur me zhvillimin e komës.

Për sa i përket diabeteve të tipit 2, pacientët shpesh përshkruhen dieta të ulët karboni. Për më tepër, edhe nëse përqendrimi i trupave të ketonit në inde dhe gjak rritet, aciditeti i gjakut nuk ndryshon dhe pacienti ndihet i kënaqshëm. Por në të njëjtën kohë, dieta ju lejon të heqni qafe yndyrën e tepërt.

Rritja e oreksit

Rritja e oreksit dhe etja janë simptomat më të zakonshme të diabetit tip 2. Ato janë të rrezikshme pasi ato janë të ngjashme me simptomat e shumë sëmundjeve të tjera.

Për shkak të mungesës së glukozës në qeliza, truri merr një sinjal në lidhje me urinë e trupit dhe një oreks zgjohet. Por karbohidratet e ngrira ende nuk hyjnë në qeliza, pasi insulina nuk i përpunon ato. Rezulton një rreth vicioz, në të cilin një person vazhdimisht ha, pi ujë, por ndjen uri dhe humbet peshë.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i Neuropatisë së Diabetit

Problemet e lëkurës

Thrush dhe kërpudhat në lëkurë zhvillohen me diabet tip 2 është veçanërisht aktive. Glukoza e tepërt gjendet jo vetëm në gjak, por edhe në të gjitha indet dhe lëngjet e trupit. Me arritjen e përqendrimeve të caktuara, mund të sekretohet me djersë nga gjëndrat e djersës së lëkurës.

Kërpudhat dhe mikroorganizmat ushqehen me një medium karbohidrati, riprodhimi i kolonive kërpudhore në një medium karbohidrate të lagësht është veçanërisht i mirë, prandaj zhvillimi i tyre aktiv në sipërfaqen e lëkurës dhe mukozës. Me një ulje të sheqerit në gjak, është shumë më e lehtë të hiqni kërpudhat dhe mikrobet, madje duke përdorur vetëm trajtimin lokal të përshkruar nga një dermatolog.

Shërimi i dobët i plagës

Me një rritje të glukozës në gjak, një efekt toksik ushtrohet në të gjitha muret e qelizave dhe enëve të gjakut që vijnë në kontakt me gjak. Procesi i shërimit të plagëve është një mekanizëm kompleks, i cili gjithashtu përfshin ndarjen e qelizave të shëndetshme, si një nga fazat.

Meqenëse qelizat përjetojnë një efekt toksik, proceset e ndarjes ngadalësohen, dhe në përputhje me rrethanat, shërimi i plagëve ngadalësohet. Përveç kësaj, bollëku i kërpudhave dhe mikroorganizmave në sipërfaqen e lëkurës me djersën e ëmbël nuk nxit shërimin e shpejtë, por përkundrazi prek vetëm lëkurën. Në gratë me diabet tip 2, lëkura plaket më shpejt sesa pa atë.

Dallimet midis llojit të parë dhe të dytë

Diabeti tip 2 zhvillohet shumë shpejt, fjalë për fjalë brenda disa ditësh. Me zhvillimin e diabetit tip XNUMX, simptomat rriten gradualisht.

Një person fillon të ankohet për lodhje edhe pas një gjumë të plotë, përgjumja vazhdon gjatë gjithë ditës. Pastaj ka një etje të fortë – për ta shuar nuk është e mjaftueshme dhe tre litra ujë në ditë.

Fatkeqësisht, në shumicën e rasteve, diabeti diagnostikohet edhe kur pacienti hyn në spital me komplikime, dhe rezulton se ato provokohen nga një nivel i lartë i glukozës në lëngjet e trupit.

Ndonjëherë sëmundja diagnostikohet më herët, kur vetë pacienti viziton klinikën me ankesa të caktuara dhe kalon një test gjaku, i cili tregon sëmundjen. Për diagnozë, ata zakonisht dhurojnë gjak për glukozën dhe C-peptidin.

Lexoni artikullin:  Metodat për trajtimin e diabetit me mjete juridike popullore

Dietë terapeutike

Pacientët me këtë sëmundje, pavarësisht nga lloji i saj, janë të përshkruar një dietë me karboni të ulët. Respektimi i tij do të ndihmojë për të shmangur acarimet, si dhe të zvogëlojë numrin e injeksioneve të insulinës, ose dozën e barit. Gjendja përmirësohet në ditët e para.

Baza e dietës është ushqimi i proteinave. Sigurisht, është e pamundur të përjashtohen plotësisht karbohidratet nga dieta, por numri i tyre duhet të jetë i kufizuar. Nga rruga, përqindja e proteinave, karbohidrateve dhe yndyrnave në dietë vendoset nga mjeku kur përshkruan një dietë, në varësi të dëshmisë dhe shkallës së sëmundjes.

Nga dieta e pacientit duhet të përjashtohen: produkte buke, banane, qull orizi, makarona, vermicelli, sheqer, ëmbëlsira, mjaltë, patate.

Në vend të sheqerit, përdoren zëvendësuesit e sheqerit, dhe në dyqanet e mëdha ka stenda të ndara me produkte diabetik, të cilat bëhen pa sheqer, por kanë një shije të këndshme dhe të ëmbël, të padallueshme nga produktet me sheqer.

Përfundim

Simptomatologjia e diabetit është e fshehtë në atë që është e ngjashme me shumë sëmundje të tjera. Por cilido qoftë rezultati i sëmundjes, etja dhe nxitja e shpeshtë për të urinuar, është më mirë t'i kushtoni vëmendje ndryshimeve në trup menjëherë, deri sa të ndodhin komplikime serioze.

Diabetus Shqipëri