Shenjat e para të diabetit

Diabeti mellitus është një nga epidemitë jo infektive të shekullit tonë. Si ta njohim atë dhe të fillojnë ta trajtojnë atë në kohë? Cilat janë shenjat e para të diabetit? Cilat risitë e mjekësisë moderne do të ndihmojnë për të përballuar sëmundjen?

Dr. Sergey Agapkin, prezantuesi i programit "Për gjënë më të rëndësishme" u përgjigj pyetjeve të lexuesve.

Shenjat e para të diabetit

Cilat janë shenjat e para të diabetit? A është e mundur të kuptohet që një sëmundje zhvillohet pa teste speciale?

L. Zhukina, Tambov

Simptoma e parë që duhet t'ju paralajmërojë është etja.

Nëse një person ka diabet, atëherë sasia e glukozës në gjak është rritur. Prandaj, gjaku bëhet më i trashë.

Për ta bërë atë më të rrjedhshëm, pjesa e trurit tonë – hipotalamusi – jep një sinjal që provokon një ndjenjë të etjes. Sa më shumë të pijë një person, aq më shumë rrjedhë gjaku. Prandaj, diabetikët pinë rreth katër litra ujë në ditë. Të rriturit mund ta vënë re këtë vetë. Dhe prindërit duhet të monitorojnë me kujdes fëmijët.

Nëse ju ose fëmija juaj vazhdimisht keni ndjenjën e etjes, atëherë duhet të dhuroni gjak për të kontrolluar nivelin e sheqerit në gjak (analizat jepen në stomak bosh).

Me diabetin, nivelet e glukozës janë ngritur.

Ju mund të matni nivelin e glukozës në gjak duke përdorur një glukometër – ato shiten lirshëm në një farmaci.

Ju duhet të shqetësoheni për urinimin e shpejtë, si dhe lodhjen e shpejtë, dobësinë në rritje.

Me diabet tip 2, shfaqet pesha e tepërt.

Një simptomë tjetër mund të jetë ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje të gishtave. Me diabet, kruajtja e lëkurës është e mundur për shkak të zhvillimit të rritur të kërpudhave.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i ulët i gjakut

Meanfarë do të thotë shija në gojë?

A është e vërtetë që nëse një person gjatë gjithë kohës ka një aromë të ëmbël në gojë, atëherë ai ka diabet?

O. Grechko, Magnitogorsk

Simptoma të tilla si një shije e ëmbël e gojës dhe djersitje e tepërt mund të mos shfaqen fare.

Sidoqoftë, ndonjëherë një shije e ëmbël tregon që një person mund të ketë diabet. Kjo për faktin se përmbajtja e glukozës në gjak është rritur.

Nga rruga, një shije e hidhur në gojë mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit, gjëndrës tiroide.

Shija e thartë tregon rritjen e aciditetit të stomakut, gastritit. Lëngu i stomakut hyn në zgavrën me gojë dhe shkakton një ndjesi të pakëndshme.

Shija e metaleve mund të jetë rezultat i sëmundjes së mishrave të dhëmbëve. Përveç kësaj, kjo mund të tregojë sëmundje të mëlçisë, si dhe helmim me kripëra metalike.

Pse vuajnë këmbët?

Xhaxhai im, një diabetik, ka plagë të zhvilluara në këmbë. Pse? Si të merreni me këtë?

R. Terekhova, Tumbotino

Nëse niveli i glukozës në gjak është i lartë dhe gjaku është i trashë, rrjedhja e gjakut në enët është e shqetësuar. Gjaku mezi arrin në ekstremet. Nëse, përveç kësaj, një infeksion futet në trup, qelizat imunitare të gjakut nuk mund të luftojnë infeksionin në ekstremet e poshtëm, prandaj ndodhin ulcera trofike. Në rastin më të keq, këmbët duhet të amputohen.

Në vitet '80. Kishte një metodë që shpëton nga amputimi – një metodë e terapisë me valë radio. Terapia me valë goditje, "forca" e së cilës rregullohet nga një mjek, ju lejon të përshpejtoni qarkullimin e gjakut, lehtësoni ënjtjen, dhembjen.

Pse na duhet pompë?

Whatfarë lloj pompë duhet të përdorni për diabetin? Për çfarë është?

G. Vodorezova, Essentuki

Një pompë insuline është një pajisje elektronike që automatikisht jep insulinë në doza të vogla gjatë gjithë ditës duke përdorur një kateter. Kjo ju lejon të harroni për nevojën për të dhënë vazhdimisht injeksione, domethënë, për të udhëhequr një mënyrë jetese të plotë.

Lexoni artikullin:  A mund të shërohet diabeti tip XNUMX përherë

Pompat e gjeneratave të fundit janë të pajisura me një telekomandë që ju lejon të kontrolloni pajisjen. Duke përdorur telekomandën, mund të kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak, i cili është jetik për diabetin.

Duke programuar pajisjen, mjeku llogarit dozën e insulinës. Në pajisjet e fundit, mund të instaloni disa programe menjëherë. Për shembull, në rast se një person ka rritur aktivitetin fizik.

Instalimi i një pompë është një procedurë mjaft e thjeshtë që nuk kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Pajisja në vetvete është e vogël, zakonisht e montuar në një rrip.

Cilat ushqime mund të ndihmojnë në parandalimin e diabetit tip 2?

Mishi i lepurit.

Përveç që është një produkt dietik, mishi i lepurit përmban vitaminë PP, e cila ul sheqerin dhe ndihmon në normalizimin e metabolizmit.

Миндаль.

Magnezi që ai përmban normalizon metabolizmin e karbohidrateve.

Herring.

Ka selen, i cili përmirëson prodhimin e insulinës.

Boronica.

Përmban substanca që ulin sheqerin në gjak.

Mëlçisë.

Përmban Vitaminë B1, e cila ndikon në përdorimin e glukozës.

Skumbri.

Ky peshk është i pasur me acide yndyrore të pangopura, të cilat forcojnë murin vaskular.

Bollgur.

Në qullën e zakonshme në shikim të parë, që është mirë të hani në mëngjes, shumë mangan. Dhe është e nevojshme për të rregulluar metabolizmin e karbohidrateve.

Piper.

Kjo perime e freskët është e dobishme për t’u shtuar në sallata, ose thjesht mund ta grumbulloni mes vakteve. Piper është i pasur me bioflavonoide që forcojnë enët e gjakut.

Zemra e viçit.

Shtë një burim i kromit që ndikon në prodhimin e insulinës.

Banane.

Ka shumë vitaminë B6, e cila shpejton përdorimin e substancave nga qelizat.

Diabetus Shqipëri