Sheqeri i ulët i gjakut

Sheqeri i ulët në gjak, përndryshe hipoglikemia është një gjendje jonormale e trupit, shpesh e rrezikshme për shëndetin. Mungesa e glukozës tregon një shkelje kronike ose një herë të proceseve metabolike, në veçanti, përpunimin dhe thithjen e karbohidrateve.

Glukoza është burimi kryesor i ushqimit për trurin, dhe mbështetja e energjisë për jetën. Ushqimi që hyn në zorrë gjatë fermentimit prishet, duke formuar sakaride nga produktet e karbohidrateve, dhe aminoacidet nga proteina. Këto dy përbërës shërbejnë si burim për formimin e molekulave të glukozës, një pjesë e të cilave thithet në qarkullimin sistemik, dhe transportohet nga insulina hormonale në të gjitha indet dhe qelizat e trupit.

Mëlçia përpunon sheqerin e mbetur në glikogjen, i cili është një rezervë karbohidrate. Në një trup të shëndetshëm, një përqendrim i qëndrueshëm i glukozës mbahet në raport me qëndrueshmërinë e mjedisit të brendshëm (homeostazë). Sheqeri i ulët i gjakut do të thotë që organet dhe sistemet po përjetojnë uri energjetike dhe nuk janë në gjendje të funksionojnë plotësisht.

Performanca normale

Sipas standardeve mjekësore, kufiri i sipërm i sheqerit në agjërim në gjak është 5,5 mmol / L, i ulti është 3,3 mmol / L. Vlera kritike në të cilën është e mundur humbja e vetëdijës konsiderohet të jetë 2,8 mmol / L ose më pak.

Arsyet e uljes së glukozës

Duke zbuluar pse ka një ulje të nivelit të sheqerit, është e nevojshme të merret parasysh prania e sëmundjeve kronike, veçanërisht diabeti mellitus. Faktorët e mëposhtëm provokojnë zhvillimin e hipoglikemisë në diabetikët:

 • Terapia e pasaktë e insulinës për diabetin tip 1. Në shumicën e rasteve, kjo është një tepricë e dozës së lejuar të insulinës së shkurtër dhe ultrashort (Actrapid, Novorapid).
 • Prania e një tumori aktiv (hormoni aktiv) (insulinomat). Një neoplazmë e pankreasit është e aftë të prodhojë në mënyrë të pavarur insulinë. Sasitë e tepërta të hormonit në trup çojnë në një ulje të sheqerit.
 • Doza të papërshtatshme të tabletave për uljen e sheqerit për diabetin tip 2. Përgatitjet bazuar në derivatet e sulfonilureas kanë tendencë të grumbullohen dhe vonojnë sekretim nga trupi (Maninil, Tolbutamide, Glimepiride, Glyrid, Diabeton).
 • Marrja e pafundme e ushqimit. Pas një injeksioni të insulinës, një pacient me diabet duhet të hahet në mënyrë që trupi të prodhojë glukozën e nevojshme, dhe ilaçi e dërgon atë në indet dhe qelizat.
 • Aktiviteti fizik që tejkalon aftësitë e një diabetiku. Me një sëmundje të varur nga insulina, ngarkesa duhet të shoqërohet me përdorimin e karbohidrateve komplekse. Pa mbështetjen e karbohidrateve, sheqeri në gjak bie shpejt.
 • Një kombinim jo proporcional i përbërësve të trajtimit kompleks (ilaçe, ushqim dhe ilaç tradicional që ulin glukozën). Një entuziazëm i tepërt për terapi alternative në lidhje me trajtimin me ilaçe hipoglikemike mund të shkaktojë një mbidozë.
 • Futje e pakontrolluar e pijeve alkoolike. Etanoli pengon prishjen e ushqimit, pra, prodhimi dhe përthithja (thithja) e glukozës ngadalësohet.

Përveç diabetit mellitus, një përmbajtje e ulët e glukozës mund të vërehet në fazën e dekompensuar të sëmundjeve kronike të mëlçisë dhe veshkave, në periudhën pas operacionit pas ndërhyrjes kirurgjikale në traktin tretës, në sfondin e dështimit akut ose kronik të zemrës, në rast të sëmundjeve hipotalamike-hipofizore, në veçanti, në shkelje të prodhimit të hormoneve (adrenokortikotropina, prolaktina, somatotropina, etj.), me sintezë të pamjaftueshme të kortikosteroideve (hormonet veshkore).

Lexoni artikullin:  Kur dëshironi të hani me diabet

Arsyet e uljes së sheqerit te njerëzit që nuk vuajnë nga këto sëmundje:

 • alkoolizmi kronik;
 • ngarkesë e tepruar sportive ose punë fizike;
 • ushqim i dobët (overeating pas abstinencës së zgjatur nga ushqimi);
 • agjërimi (përfshirë terapeutik);
 • faza menstruale e ciklit tek gratë;
 • Mënyra të pasakta për t'u marrë me paund shtesë (pasioni për dietat që nuk përputhen me gjendjen e shëndetit);
 • reagimi i trupit ndaj marrjes dhe përpunimit të shpejtë të një numri të madh të karbohidrateve të thjeshtë (hipoglikemia përgjigje).

Një nivel i paqëndrueshëm i glukozës përcaktohet shpesh në gratë shtatzëna. Në këtë rast, shkaqet kryesore të zvogëlimit të sheqerit janë prodhimi i insulinës pankreatike mbiveaktive, ushqimi i dobët (mungesa e vitaminave, mineraleve, karbohidratet) dhe prodhimi i pamjaftueshëm i glukozës për dy organizma. Në një foshnjë të porsalindur, sheqeri i ulët në gjak mund të shkaktohet nga arsyet e mëposhtme:

 • hipoksia (uria e oksigjenit) ndodhi gjatë lindjes;
 • foshnja e lindur para kohe (lindja e parakohshme);
 • fëmija është diagnostikuar me infeksion intrauterine;
 • nëna ka diabet, ose diabeti gestacional u zbulua gjatë shtatëzënësisë.

Një rënie e glukozës në fëmijët e moshës parashkollore dhe shkollore tregon një dietë të pabalancuar në sfondin e ushtrimit fizik irracional, paqëndrueshmërisë neuropsikologjike. Sindromi Mack Curry, përndryshe hipoglikemia familjare idiopatike. Një sëmundje e rrallë, përcaktohet në një fëmijë mashkull, nën moshën 2 vjeç. Shkaku i shfaqjes është patologjia trashëgimore e enzimës që prish insulinën (insulinazën).

Simptomat e hipoglikemisë

Njerëzit të cilët nuk kanë diabet fillojnë të ndjehen të mirë kur vlerat bien në 3,3 mmol / L. Në diabetikët me përvojë, sheqeri zakonisht rritet. Trupi i tyre reagon më qartë ndaj një rënie të mprehtë të treguesve. Simptomat e hipoglikemisë, me kusht, ndahen në tre grupe, varësisht nga ashpërsia e manifestimit.

Shenjat e butë:

 • sindromi cefalgjik (dhimbje koke), marramendje;
 • hiperhidroza (djersitje e tepruar), ndonjëherë me lëshimin e djersës së ftohtë;
 • rritje e ngacmueshmërisë psiko-emocionale, bujë, ankth i paarsyeshëm;
 • presioni i ulët i gjakut (presioni i gjakut);
 • sindromi astheno-vegjetativ (dobësi, ulje e aftësisë për të punuar);
 • tkurrje të shpejtë, ritmike të fibrave muskulore të këmbëve dhe krahëve (dridhje ose dridhje);
 • polifagia (oreks i rritur);
 • ulje e mprehtësisë vizuale.

Simptomat e hipoglikemisë së moderuar:

 • paqëndrueshmëria psiko-emocionale (nervozizmi dhe agresiviteti zëvendësohen nga apatia);
 • mungesë përqendrimi;
 • asthenia (dobësi neuropsikologjike);
 • rritje e rrahjeve të zemrës (takikardia);
 • funksioni i dëmtuar i të folurit (fjalimi i ngadaltë);
 • ataksia (koordinim i dëmtuar);
 • ulje në ndjeshmëri (ndjeshmëri);
 • zbehja e lëkurës;
 • disfagia (shkelje e funksionit të gëlltitjes);
 • kontraktimi i pavullnetshëm i muskujve (sindromi konvulsiv).

Simptomat e një gjendjeje të rëndë: mungesa e ndjesisë, manifestime të rënda paroxysmal të konfiskimeve, nxënësve të dilatuar, gjendja soporoze (zhdukja e aktivitetit të trurit), ulja e reflekseve natyrore, sindroma e çmendurisë (çmenduri), humbja afatshkurtër e vetëdijes (ligështimi). Në mungesë të kujdesit mjekësor, një komë vendoset, duke kërcënuar një përfundim fatal.

Përveç kësaj

Tek fëmijët, hipoglikemia shoqërohet me erën e amoniakut nga zgavra me gojë, pasi trupat e ketonit (acetoni) shfaqen në gjak. Ekziston një derdhje refleksi e përmbajtjes së stomakut përmes gojës. Një ulje e glukozës në gjak mund të ndodhë gjatë gjumit të një nate. Në këtë rast, hipoglikemia mund të dyshohet nga manifestimet e mëposhtme:

 • shqetësimi në ëndërr, "hedhja" në një shtrat;
 • përgjumja e gjumit (kryerja e çdo veprimi të pavetëdijshëm dhe të pakontrolluar në një ëndërr);
 • skuqje;
 • ulërima dhe rënkime në lidhje me makthet.
Lexoni artikullin:  Rrush për diabet

Pas zgjimit, një pacient që ka përjetuar një sulm hipoglikemik, ankohet për dhimbje koke, vjellje dhe dobësi. Ndoshta shfaqja e shenjave të vetëdijes së hutuar.

Pasojat e mundshme

Cili është rreziku i uljes së nivelit të sheqerit nën një normë kritike? Së pari, sheqeri i ulët në gjak është mungesë e ushqimit për trurin dhe sistemin nervor. Hipoglikemia e qëndrueshme mund të ndikojë negativisht në gjendjen psikologjike dhe aktivitetin e trurit. Së dyti, me mungesë të glukozës, trupi përpiqet të marrë energjinë e nevojshme përmes prishjes së proteinave. Rezultati mund të jetë dehje e rëndë me produktet e kalbjes.

Kur sheqeri është jashtëzakonisht i ulët, ekziston rreziku i zhvillimit të komës hipoglikemike. Kjo gjendje karakterizohet nga mosfunksionimi i departamenteve strukturore të trurit dhe sistemit nervor qendror (sistemi nervor qendror). Shenjat kryesore janë areflexia (mungesa e reflekseve), humbja e reagimit ndaj stimujve të jashtëm, humbja e vetëdijes, aktiviteti i dëmtuar i frymëmarrjes, dështimi funksional i sistemit kardiovaskular. Pa shtrimin në spital urgjent në njësinë e kujdesit intensiv, pacienti ndalon aktivitetin kardiak dhe frymëmarrjen, ndodh vdekja e trurit.

Ndihma e parë në gjendje akute

Me simptoma të niveleve të ulëta të sheqerit në fazën e butë, sulmi mund të parandalohet duke konsumuar një pije frutash (lëng, nektar, pije me fruta të ëmbla) – 100 ml, mjaltë të holluar me ujë (2 lugë çaji për gotë), nja dy copa sheqer të rafinuar. Me zhvillimin e përshpejtuar të hipoglikemisë, pacienti ka nevojë për kujdes urgjent.

Farë duhet të bëni së pari:

 • telefononi një ambulancë;
 • shtrojeni personin horizontalisht në anën e tij, në mënyrë që të mos lodhet në të vjella (pastroni mukozën nga goja me dorë);
 • vendosni një rul ose një jastëk nën këmbët tuaja;
 • liroj jakën e veshjeve;
 • hap një dritare për të siguruar qasje në ajër të pastër;
 • mbuloni pacientin me një batanije për të zvogëluar transferimin e nxehtësisë.

Nëse një person vuan nga diabeti, është e nevojshme të matni nivelin e glukozës duke përdorur një glukometër të lëvizshëm. Me sheqer të ulët, jepni pacientit ujë të ëmbël për të pirë. Swembëlsirat e ngurta nuk janë të dëshirueshme sepse disfagia zhvillohet në gjendjen e paraardhësit. Në rastin e një gjendje të pavetëdijshme, para ardhjes së ekuipazhit të ambulancës, monitoroni dhe regjistroni rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes. Ky informacion mund të jetë i nevojshëm nga mjeku juaj. Nëse keni aftësi mjekësore, duhet të merren masa ringjalljeje për ta kthyer pacientin në vetëdije.

Diagnoza e hipoglikemisë latente

Në një nivel të ulët të glukozës vazhdimisht, një pacienti përshkruhet një ekzaminim, duke përfshirë një grevë të kontrolluar të urisë (deri në 24 deri në 72 orë), gjaku merret çdo 2 orë për mikroskopi laboratorike për glukozën në plazmë. Për burrat dhe gratë e rritur, një diagnozë diferenciale mund të bëhet për pseudohypoglycemia provokuar nga anomalitë psikopatologjike.

Lexoni artikullin:  Fazat, retinopatia diabetike, simptomat dhe trajtimi

Trajtim

Pacientët me hipoglicemi të rëndë trajtohen në njësinë e kujdesit intensiv. Pacientët janë të përshkruar pika intravenoze e zgjidhjes së glukozës (kjo do të ndihmojë në ndalimin e rënies së sheqerit, dhe zvogëlimin e rrezikut të shfaqjes së edemës cerebrale), dhe diuretikëve. Nëse nuk ka rezultat, adrenalina injektohet nënlëkurë, hidrocortizoni hormon steroid injektohet intravenoz (ose intramuskular).

Taktikat e mëtutjeshme të reanimacionit të trajtimit varen nga gjendja e pacientit dhe vendimi i mjekut. Pas largimit të pacientit nga një gjendje akute, terapia e rihidrimit është e përshkruar për të rivendosur rezervat e lëngjeve, dhe trajtimin e detoksifikimit për të eleminuar trupat e ketonit. E detyrueshme është konsultimi i një kardiologu, neurologu, optometristi.

Terapia gjatë periudhës së rehabilitimit përfshin eleminimin e arsyeve që provokuan një ulje të sheqerit në gjak, aderimin në një dietë të zhvilluar posaçërisht (dieta e rekomanduar "Tabela Nr. 9-B" sipas klasifikimit të Profesor V. Pevzner), aktiviteti fizik racional (sipas aftësive të pacientit), përdorimi i mjekësisë tradicionale.

Dieta e përditshme për sheqer të ulët bazohet në rregullat e mëposhtme:

 • eliminoni karbohidratet e thjeshta nga dieta (ëmbëlsirat, ëmbëlsirat, pasta, akullore, etj.);
 • eliminoni pije të ëmbla nga menyja (lëngje të paketuara, limonadë, çaj në shishe, shkopinj kafeje 3-në-1);
 • refuzoni mishin yndyror, mishin e tymosur, salcat yndyrore të bazuara në majonezë, ushqim të shpejtë, ushqime me aromë;
 • përjashtoni enët e gatuara në një mënyrë kuzhine të tiganisjes (vetëm të ziera, të pjekura në petë, ushqim të zier ose të zier në avull);
 • zëvendësoni 50% të yndyrave shtazore me vajra bimore;
 • respektoni regjimin e pirjes (1,5 – 2 litra ujë në ditë), dhe konsumimi racional i ushqimit (intervali duhet të jetë 3 – 3,5 orë);
 • të kufizojë përdorimin e kripës së tryezës (jodizuese) dhe ushqimeve të kripura;
 • prezantoni ushqime të pasura me fibra (perime, fruta me indeks të ulët glukemik dhe të mesëm);
 • konsumoni produkte të qumështit dhe qumështit të thartë vetëm me një përqindje të ulët të yndyrës;
 • rrisin konsumimin e karbohidrateve të ngadalta (drithëra dhe bishtajore, bukë kokërr integrale, makarona të qëndrueshme).

Ushqyerja duhet të jetë e balancuar në raport me proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet. Kaloritë ditore duhet të vendosen në kuadrin e 2200 – 2800 kcal.

Me normalizimin e treguesve të glicemisë, për të parandaluar sulmet e uljes së sheqerit, rekomandohen tinktura nga leuzea, lemongrass, supë me trëndafili, boronica, çaji me kanellë ose xhenxhefil. Acacia dhe mjalti i gështenjës lejohen në sasi të kufizuara.

Rezultatet e

Kufiri i poshtëm është vlera e glukozës prej 3,3 mmol / L. Ulja e shpejtë e sheqerit te njerëzit me diabet kërcënon zhvillimin e komës hipoglikemike. Nëse përjetoni simptoma marramendjeje, dobësie, paqëndrueshmëri psikoemotive, është e nevojshme të matni sheqerin. Në rast të niveleve të ulëta, jepni pacientit ujë të ëmbël dhe telefononi një ambulancë. Për të parandaluar një rënie të treguesve të sheqerit, duhet të ndiqni një dietë të shëndetshme, të përfshini sistematikisht në sporte të mundshme.

Diabetus Shqipëri