Shkaqet, simptomat e diabetit tip 2

Diabeti mellitus i tipit 2: simptoma, dieta, komplikimet

Diabeti mellitus është një sëmundje e sistemit endokrin të njeriut, i cili karakterizohet nga një rritje e sheqerit në gjak për shkak të prodhimit jo adekuat të insulinës (hormoni pankreatik). Ekzistojnë disa lloje sëmundjesh, por më e zakonshme është diabeti i tipit 2, ose diabeti që nuk varet nga insulina.

Simptomat e diabetit tip 2 shfaqen për shkak të mungesës së insulinës. Ky hormon në fillim të sëmundjes prodhohet në sasi normale, por qelizat e tij janë të mbuluara me një membranë të dendur, e cila nuk lejon që hormoni të depërtojë në gjak. Në këtë gjendje, pankreasi fillon të prodhojë më shumë insulinë (trupi dërgon sinjale se niveli i sheqerit në gjak është i lartë), por mungesa e efektit çon në faktin se insulina bëhet gjithnjë e më pak.

Shkaqet e diabetit tip 2

Obeziteti dhe predispozita trashëgimore përfshihen në mënyrë aktive në zhvillimin e sëmundjes në fjalë. Nëse një person ka vetëm 1 gradë obezitet, atëherë rreziku i zhvillimit të diabetit tip 2 rritet me 3 herë. Për më tepër, ajo është më shpesh e diagnostikuar te njerëzit me një trashje të barkut, domethënë, në sfondin e shpërndarjes së yndyrës në bark. Sigurisht, jo çdo person i trashë do të ketë sëmundjen në fjalë – duhet të ketë një kombinim të disa faktorëve:

 • patologjia e pankreasit
 • marrje e detyruar e barnave të caktuara për një kohë të gjatë
 • sëmundjet hormonale
 • disa sindroma gjenetike.

Shkaqet dhe pasojat e diabetit duhet të jenë të njohura për çdo person, sepse vetëm kjo njohuri do të parandalojë zhvillimin e saj. Komplikimet e sëmundjes në fjalë janë:

 • dëmtimi patologjik i enëve të gjakut
 • nefropati
 • ndryshimet aterosklerotike në enët e gjakut
 • këmbë diabetike
 • humbje e shikimit patologjik
 • sindromi konvulsiv me lokalizim në ekstremet e poshtme.

Komplikimi më serioz i diabetit tip 2 është koma, kur ndihma duhet t'i ofrohet pacientit në raste urgjente – jeta llogaritet fjalë për fjalë për minuta.

Lexoni artikullin:  Përdorimi i rrënjës së xhenxhefilit në diabet

Si është diabeti

Shenjat e para të diabetit tek burrat, gratë dhe fëmijët do të jenë identike:

 • etje e rëndë – pacienti konsumon 5 litra lëng në ditë, në disa raste më shumë
 • urinim i shpeshtë gjatë ditës dhe natës
 • ndjenjë e vazhdueshme e gojës së thatë
 • oreks i lartë
 • lodhje dhe përgjumje
 • trashje
 • një ndjenjë e shpeshtë e dobësisë së muskujve
 • plagë të gjata jo shëruese në këmbë – me diabet, në to fillon një proces purulent, mund të formohen ulcerat trofike.

Mjekët vërejnë se zhvillimi i diabetit mellitus tip 2 vazhdon pa probleme, gradualisht dhe simptomat e tij nuk janë kurrë intensive.

Masat diagnostikuese

Diagnoza e diabetit përfshin një ekzaminim gjithëpërfshirës të pacientit. Një pacient testohet për tolerancën ndaj glukozës, urina duhet të ekzaminohet për praninë e trupave të glukozës dhe ketonit në të, dhe përcaktohen hemoglobina glikoziluar dhe C-peptid. Studimi më i rëndësishëm është kontrollimi i sheqerit në gjak – do të rritet në diabet.

Vetëm pasi të marrë të gjitha rezultatet e testeve të gjakut dhe urinës, mjeku mund të bëjë një diagnozë përfundimtare dhe të zgjedhë një terapi efektive.

Trajtimi i diabetit mellitus tip 2

Terapia për sëmundjen në fjalë duhet të jetë gjithëpërfshirëse. Dhe para së gjithash, duhet të kërkoni ndihmë nga një ushqyes profesionist – menyja e dietës për diabetin ka disa karakteristika:

 • sheqeri, ëmbëlsirat, alkooli përjashtohen nga dieta
 • ushqimi duhet të konsumohet në pjesë të vogla dhe shpesh – të paktën 5 herë në ditë
 • ia vlen të hani ushqime të ulëta në yndyrë dhe erëza; duhet të shmangni ngrënien e ushqimeve të skuqura, turshitë dhe ushqimet e kripura.

Frutat me diabet mellitus nuk janë kundërindikuar, por varietetet e ëmbla duhet të përjashtohen nga dieta – për shembull, bananet dhe mangot, luleshtrydhet dhe mjedrat, pjeshkët dhe hurmat do të ndalohen, dhe mjekët lejojnë mollë, rrush dhe rrush pa fara. Veçanërisht vlen të përmendet nevoja për të kursyer sistemin e tretjes – ushqimi për diabet duhet të jetë i freskët, në mënyrë ideale të mos përmbajnë yndyrna të modifikuar gjenetikisht (vaj palme).

Lexoni artikullin:  Cilat ushqime ulin sheqerin në gjak në listën e diabetit

Sa i përket zgjedhjes së ilaçeve për diabetin tip 2, këtu mjekët përdorin një qasje individuale. Zakonisht, emërimet reduktohen në marrjen e përgatitjeve specifike të tabletave që ndihmojnë në ruajtjen e sheqerit në gjak brenda kufijve normal. Ka kuptim që të merren ilaçe të tilla vetëm në fillim të zhvillimit të sëmundjes në fjalë, dhe insulina në diabet tip 2 përshkruhet vetëm nëse sëmundja përparon dhe ilaçet e marra nuk mund të mbajnë nivelin e sheqerit në gjak brenda kufirit normal.

Përveç kësaj, sportet do t'i rekomandohen pacientit (aktivitet i vogël fizik), kontroll mbi peshën e tyre. Një qasje kompetente për trajtimin, zbatimi i të gjitha emërimeve dhe rekomandimeve të specialistëve mund të parandalojë përparimin e sëmundjes, dhe pastaj paaftësia me diabet nuk do të ndodhë kurrë.

Më shumë informacion në lidhje me trajtimin e diabetit të varur nga insulina, në lidhje me terapinë për diabetin tip 2 mund të gjenden në faqen tonë të internetit Dobrobut.com.

Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes në fjalë është mjaft realiste – parandalimi i diabetit tip 2 është mjaft i thjeshtë dhe nuk kërkon shumë përpjekje. Një person duhet, para së gjithash, të monitorojë peshën e tij – mbipesha është e papranueshme. Nëse ka njerëz në familje me sëmundjen në fjalë, atëherë do të jetë e nevojshme që në mënyrë periodike t'i nënshtrohet një ekzaminimi parandalues ​​dhe të monitorojë gjendjen e pankreasit. Të gjitha sëmundjet që lidhen me sistemin hormonal ose pankreasin rekomandohen të mjekohen me kohë dhe në përputhje të rreptë me recetën e mjekut. Masat e tilla parandaluese mund të parandalojnë diabetin gjatë shtatëzanisë.

Diabeti i tipit 2 nuk është fjali. Shtë e nevojshme të respektohen në mënyrë rigoroze të gjitha rekomandimet e specialistëve, dhe pastaj nuk do të ketë komplikime.

Diabetus Shqipëri