Shqyrtime të pacientëve me diabet

Sa pacientë, aq shumë të dhëna mjekësore. Njerëzit nuk janë makina, çdo organizëm është unik. Edhe pacientët që vuajnë nga e njëjta patologji e trajtojnë problemin e tyre në mënyra të ndryshme, shërimi i tyre vazhdon ndryshe, dhe arrihen rezultate të ndryshme.

Shqyrtimi i një pacienti me diabet të tipit 1 Daria Maximovna, 52 vjeç:

Unë u diagnostikova me diabet kur isha 34 vjeç. Nga 42 vjeç ajo detyrohet të marrë insulinë. Në fillim, kur mësova për diagnozën, u frikësova shumë. E dija që ishte e pamundur të rikuperohej plotësisht, mund të kishte shumë komplikime të ndryshme. Por, Zoti ishte i mëshirshëm. Disi nuk ndodh asgjë. Dhe unë mund të ha gjithçka – gjëja kryesore është të monitoroj nivelin e sheqerit në gjak dhe të marr ilaçe në kohë, dhe gjithçka do të funksionojë.

Shqyrtimi i një pacienti me diabet tip 2 Nina Vasilievna, 66 vjeç:

Unë kam qenë mjaft e plotë gjatë gjithë jetës sime, por kurrë nuk kam ndjekur asnjë dietë. Po, dhe nuk i mohoi vetes asgjë. Unë e doja shumë mishin dhe miellin, dhe thithja vetëm ëmbëlsirat me kilogramë. Në tryezën pranë shtratit gjithnjë kishte një vazo ëmbëlsirash. Unë u diagnostikova me diabet 6 vjet më parë. Më është dashur të heq dorë nga shumë, por jo shumë, natyrisht. Thjesht duhej ta ktheja dietën time në normalitet. Tani ha dardha dhe majdanoz çdo ditë. Mbi të gjitha jam i shqetësuar për ënjtje në këmbë. Unë pi diuretikë, por ënjtja ende nuk ikën – këmbët si dy jastëk, mos u përkulni, nuk përkuleni.

Shqyrtimi i një pacienti me diabet mellitus tip 1, Denis, 19 vjeç:

Farmacitë edhe një herë dëshirojnë të fitojnë para për diabetikët. Ekziston një ilaç i ndjeshëm modern evropian, por ata heshtin për këtë. Kjo.

Unë kam qenë e sëmurë që nga fëmijëria. Tashmë është mësuar me të. Përkundrazi, as nuk e di se si është të mos kesh diabet. Babai im është një diabetik dhe gjyshja ime. Unë vetë nuk jap injeksione dhe marr pilula vetëm kur është e nevojshme, por gjyshja ime ka pasur nevojë të marrë injeksione insulinë çdo ditë. Tani, megjithatë, ajo menaxhon vetëm me pilula.

Lexoni artikullin:  Pse lëngjet pa sheqer rritin sheqerin

Shqyrtimi i një pacienti me diabet tip 1 Tamara Igorevna, 44 vjeç:

Jo vetëm diabeti më shqetëson. Ju madje mund të thoni që ai nuk më shqetëson aspak – kam një problem tjetër: hipertensioni dhe sëmundje koronare të zemrës. Por për shkak të diabetit, unë u detyrova të bëja operacion. Një herë, gjatë një krize hipertensioni, më duhej të telefonoja një ambulancë. Doktori më dha magnezi intramuskulare. Disa ditë më vonë, për shkak të diabetit, unë zhvillova një absces purulent në vendin e injektimit. Në fillim ajo u përpoq të trajtohej vetë me mjete juridike popullore, por vetëm filloi procesin edhe më shumë. Pastaj, në spitalin e qytetit tonë, ata më futën në repartin e kirurgjisë purulente, ku u hap kjo abscesi dhe u largua i gjithë qelbi. Por vuajtja ime nuk mbaroi këtu – për gati një muaj më duhej të shkoja në salcë, ku mjeku përsëri hapi abscesin, lau zgavrën, hiqte qelb të ri dhe kështu çdo ditë. Ishte e vështirë. Dhe pasi që abscesi ishte i vendosur në mollaqe, është përgjithësisht e vështirë – nuk mund të ulesh, thjesht të qëndrosh ose të qëndrosh në stomak ose në anën tënde. Torturuar në përgjithësi …

Komentet dhe komentet

Kam diabet të tipit 2 – i varur nga insulina. Një mik këshilloi uljen e sheqerit në gjak me DiabeNot. Kam porositur përmes Internetit. Filloi pritja. Unë ndjek një dietë jo të rreptë, fillova të ecja 2-3 kilometra çdo mëngjes. Gjatë dy javëve të fundit, vërej një ulje të qetë të sheqerit në njehsor në mëngjes para mëngjesit nga 9.3 në 7.1, dhe dje madje në 6.1! Vazhdoj kursin parandalues. Unë do të abonoj në lidhje me sukseset.

Margarita Pavlovna, edhe unë jam ulur tani në Diabenot. SD 2. Në të vërtetë nuk kam kohë për një dietë dhe shëtitje, por nuk abuzoj me ëmbëlsirat dhe karbohidratet, mendoj XE, por për shkak të moshës, sheqeri është akoma i lartë. Rezultatet nuk janë aq të mira sa tuajat, por për 7.0 sheqeri nuk del për një javë. Me cilin glukometër matni sheqerin? A ju tregon plazma apo gjak të tërë? Dua të krahasoj rezultatet nga marrja e drogës.

Lexoni artikullin:  Rreziku i mbipeshes ne pankreasit

Së bashku me terapinë me insulinë, unë injektoj edhe cerebrolizinë. Sipas mjekut, cerebrolizina mbron enët e vogla nga efekti shkatërrues i sheqerit në gjak, në terma njerëzorë. Kujtesa po përmirësohet, vëmendja, mirëqenia

Reklamimi nga Pozner për mjetin "dialekt" është një pyetje e pakuptimtë. Presidenti Poroshenko ka diabet. Nëse diabeti mund të kurohej, a nuk do të ishte shëruar me paratë e tij. Ndaleni gënjeshtrën, bërtas. Kështu që ju gjithmonë trajtoheni si kjo.

Unë jam mjaft e vjetër dhe jam njohur me diabetin për një kohë të gjatë. Kam ndërtuar një kurs trajtimi nga disa receta popullore. Para fillimit të kursit, ai shkoi në spital për 2 javë. Procedurat e mëposhtme kaluan atje pa dështuar: pikatore-Thioctacid-600; milgamma; dhe procedura VLOK është pastrimi lazer i enëve të gjakut. Pas spitalit, ai filloi kursin e tij të trajtimit, duke filluar me pastrimin e trupit nga toksinat. Pas kursit, sheqeri është normal, unë bëj një jetë të plotë. Nëse dikush është i interesuar për metodën time, ju lutemi kontaktoni!

Kush ka nevojë për Deocor – 05.2018, Eufilin – 11.2016, Korglikon – 03.18, Farmasulin – 03.16 Unë do të jap gjithçka për 300 UAH 0939490883

Kur u diagnostikova, unë, natyrisht, u frikësova shumë, tani jam më i qetë, jam mësuar me të. Unë drejtoj një mënyrë jetese të shëndetshme, futem rregullisht për sport, ndjek një dietë, gruaja ime mbështet aq shumë gjëra që kam mësuar të gatuaj sa të mundem, ende vazhdimisht kontrolloj nivelin e sheqerit me qarkun e automjetit, dhe mund të shijoj jetën si njerëzit e zakonshëm.

Diabetus Shqipëri