Si përdoren barërat në trajtimin e diabetit dhe cili është ilaçi bimor

A është ilaçi bimor një metodë efektive?

Mjekësia zyrtare beson se përdorimi i bimëve nuk është një metodë efektive. Sidoqoftë, metodat tradicionale të trajtimit gjithashtu nuk mund ta shpëtojnë pacientin nga sëmundja e sheqerit.

 • Pra, me diabetin tip 2, një kurë e plotë është e mundur (nëse sëmundja është në fazën fillestare të formimit).
 • Me një sëmundje të formuar ose me diabet tip 1, mjetet juridike bimore parandalojnë ndërlikime dhe përmirësojnë mirëqenien e përgjithshme.

Bimët gjithmonë kanë shoqëruar jetën dhe trajtimin e njeriut. Kundër secilës sëmundje, flora e planetit ruan një antidot ose ilaç për terapi. Mungesa e një efekti terapeutik tregon zgjedhjen e gabuar të ilaçit ose dozën e tij.

Për shembull, lloji i bimës ose kombinimi i disa bimëve ishte zgjedhur në mënyrë të gabuar, koha e marrjes së ilaçit bimor ose doza e saj ishte caktuar gabimisht, u zgjodh gabimisht mënyra e përdorimit të materialeve bimore (çaji ose pluhuri nga bima, bluarjet e jashtme ose konsumi i brendshëm, gjethet e gjelbra të freskëta ose rrënjët e thara).

Si të zgjidhni fitoterapinë për diabetin?

Bazat e mjekësisë barishtore për diabetin

Për shembull, diabeti i tipit 2 ndodh në prani të mbipeshes dhe një predispozicion gjenetik, ndërsa rreziku për t'u sëmurë rritet pas 45 vjetësh.

 • bimë për të stimuluar imunitetin;
 • bimë për të stimuluar formimin e qelizave beta;
 • bimë me efektin e insulinës për të ulur sheqerin në gjak;
 • barishte për enët e gjakut;
 • barishte për traktin tretës;
 • bimë për parandalimin e komplikimeve diabetike.

Përshtatës ose imunostimulantë

 • rrënjë xhensen
 • farat e limonit
 • rizoma të eleutherokokut,
 • radiola rozë (emri i dytë i bimës është rrënja e artë),
 • rrënjët e aralia (zamanihi).

Pjesa më e madhe e adaptogens rritet në Altai dhe Lindjen e Largët.
Doza të vogla të adaptogens shkaktojnë frenim të reaksioneve të dhimbshme akute. Me diabetin, është e nevojshme përkundrazi, të rrëshqitni trupin, të stimuloni sistemin imunitar. Prandaj, dozat e adaptogens për diabetikët janë rritur (deri në 10-15 pika të tretësirave bimor).

Si të zgjidhni dozën e duhur?

Shtë e nevojshme të filloni të merrni ilaçin me një dozë të reduktuar (4-5 pika) dhe të kontrolloni ndjenjat tuaja. Nëse pas marrjes së tretësirës ka relaksim dhe letargji, atëherë doza është e pamjaftueshme, të nesërmen në mëngjes duhet të rritet me 1 pikë. Kjo është bërë deri pas marrjes së tretësirës ka një ndjesi të një fuqie dhe dëshirë për të kryer lëvizje aktive fizike.

Kursi i marrjes së një bime stimuluese është 14 ditë. Numri i kurseve të trajtimit në vit është deri në katër. Ky grup i bimëve medicinale merret me gojë në formën e tretësirave të ujit dhe alkoolit (mund të blihen në rrjetin e farmacive). Një kundërindikacion për marrjen e adaptogjenëve është presioni i lartë i gjakut.

Cilat janë përfitimet e terapisë ushtrimore për diabetin? Lexoni më shumë në këtë artikull.

Bimët stimuluese të qelizave Beta

 • rrënjët e rodheve
 • farat e lirit
 • jamball,
 • frutat dhe fidanet e boronicës,
 • galegi bar (emri i dytë është dhi),
 • delli,
 • gjethe arre.

Për më tepër, hidhërimi (vatra e Shën Gjonit, luleradhiqja, gjethet e arrës) ka një efekt stimulues në qelizat beta, ato gjithashtu ofrojnë një efekt antiparasitik.

Bimët stimuluese në pankreas janë bimë që përmbajnë sekret. Shtë një hormon bimor që rregullon pankreasin. Shumë perime dhe fruta janë të pasura me sekrete, mënyra më e mirë për të siguruar trupin me sekrete është të pini lëng të shtrydhur fllad të karrotave, lakrës, patateve, artichokes çdo ditë para se të hani në mëngjes.

Bimët për të ulur sheqerin

 • inulin – një zëvendësues i dobishëm për sheqerin (rrënjët e luleradhiqe, rodhe, Jeruzalemi artichoke, elecampane, çikore, lule misri);
 • zinku – është një pjesë e insulinës (alpinisti është zog – është knotweed, sytha thupre, sherebel, stigmat e misrit);
 • kromi – rrit aktivitetin e insulinës (arnica, dafina, balsami i limonit, urtë, xhensen);
 • biguanidins – zvogëlojnë kolesterolin në gjak (dhi, bizele fletëpaloshe dhe fasulet, fidanezët e boronicës).

Bimët për uljen e sheqerit merren për dy muaj 3 ose 4 herë në ditë. Doza është 50 ml, në të cilën 1/4 lugë gjelle e materialit bimore injektohet. Ose pluhur nga pjesa medicinale e bimës (rrënjë ose rrjedh, gjethe) – 1/5 lugë çaji, pije me ujë, veçmas nga ushqimi.

Përveç kësaj, bimët alkaline ulin nivelin e sheqerit në gjak. Efekti i përdorimit të tyre bazohet në faktin se në një zgjidhje alkaline glukoza shndërrohet në manozë, e cila nuk kërkon që insulina të kalojë nëpër muret e enëve të gjakut. Lëshimi i lisit dhe starletës, si dhe kastraveci, kungulli dhe lëngu i kungullit, kanë një efekt alkalizues.

A mund të përfshihet gjalpi në dietë për diabetin? Lexoni më shumë në këtë artikull.

Bimët për forcimin e anijeve

Ky grup bimësh përfshin:

 • Bimët për pastrimin e anijeve: Sophora japoneze, hudhra, limoni, nenexhiku.
 • Antikoagulantët (parandalon mpiksjen e gjakut dhe mpiksjen e gjakut): bari tërfili, frutat e gështenjës, manaferrat dhe manaferrat e detit, hudhrat.
 • Bimët e vitaminave – sigurojnë një efekt antioksidues (kjo është e rëndësishme për diabetikët, pasi sëmundja stimulon rritjen e formimit të radikalëve të lirë dhe shkatërrimin e trupit). Vitaminat janë gjithashtu të nevojshme për të forcuar enët e gjakut dhe ushqimin. Mjetet juridike të vitaminës janë vithe të trëndafilit, hirit malor, lingonberry, gjethe hithre, luleradhiqe, knotweed.
 • Bimë anti-inflamatore që kundërveprojnë mikrobet dhe bakteret patologjike – kamomil, eukalipt, sherebel, yarrow, Kalanchoe, aloe, wort të Shën Gjonit, Olderberry, dhe barishte pikante (xhenxhefil, shafran i Indisë, farat e selino).

Bimët për aparatin tretës

 1. Për të rivendosur mëlçinë, merrni kurse me rrënjë rrënjësore, luleradhiqe dhe farat e gjembaçit (çaj, supë, infuzion ose pluhur terren).
 2. Për funksionimin e zorrëve, enzimat dhe vitaminat janë të domosdoshme (lista e bimëve vitaminoze tregohet më lart), bifidobakteret (produkte të qumështit ose medikamente speciale janë të nevojshme për këtë), sorbents (fibra dhe pektina e frutave dhe perimeve, si dhe bari, aloe, barishte) dhe barishte anti-inflamatore .
 3. Përveç kësaj, është e nevojshme terapi antiparasitike periodike (çdo gjashtë muaj) (farat e kungullit, pelin, gjethet e arrës, farat e karafilit).

Si përdoret karafili në diabet? Cili është përdorimi i tij praktik?

Si të deshifroj një provë të urinës dhe pse duhet ta marr për diabet?

Bimët kundër komplikimeve diabetike

Bimë për veshkat ose fitonefroprotektorët:

 • lëmsh ​​i thurrur (parandalon akumulimin e acidit oksalik);
 • tërfili (biostimulues, antioksidues, rigjeneron indin e veshkave) ;;
 • jamball dhe kamomil (inflamacion kundërveprues);
 • vjollcë (parandalon proceset purulente inflamatore në një mjedis "të ëmbël").

Bimët për vizion – parandalojnë ose vonojnë retinopatinë diabetike në kohë: boronica dhe preparate vitaminash (boronicë, lingonë, mjedër, buckthorn e detit, gjethe hithre dhe knotweed), si dhe bimë specifike për fundusin (kërp indiane dhe bari i gjumit).

Si të bëni një koleksion shumë përbërës?

 • Numri i bimëve në një koleksion nuk duhet të kalojë 10 artikuj me efekte të ndryshme. Sasia optimale e përgatitjeve të ndryshme barishtore është 4-5.
 • Koleksioni për një pacient me diabet duhet të përfshijë bimë për uljen e sheqerit, bimë për sytë, enët e gjakut, veshkat, ilaçet bimore anti-inflamatore dhe rigjeneruese, plus bimët vitaminë dhe bimët për mëlçinë dhe zorrët.
 • Një imunostimulant merret veçmas në mëngjes me stomak bosh.
 • Koleksioni i shumë përbërësve pihet ose infuzohet, konsumohet 3 ose 4 herë në ditë, një e katërta filxhan (50 ml) veçmas nga ushqimi. Koleksioni shumë përbërës mund të përdoret në formë të thatë, pasi të blini lëndët e para në një mulli kafeje në një pluhur.

Diabeti i tipit I xhaxha, niveli i sheqerit është shumë i lartë, injeksione bëheshin injeksione 5 herë në ditë. Mjeku këshilloi bërjen e një zierje nga gjethet e manaferrës, dhe ka disa përmirësime për të ngrënë vetë manaferrat, tani ka 3 injeksione. në ditë Ajo gjithashtu tha se cinquefoil i bardhë është i dobishëm për pankreasin, por ne nuk mund ta gjejmë atë …

Zbulova diabetin e tipit 2 në 1980 (atëherë isha 3 vjeç). Mami ishte shumë e mërzitur. Por faleminderit shumë për doktorin me të cilin jemi regjistruar. Ajo nuk këshilloi, por rekomandoi me forcë gjetjen e një gjethe boronicë dhe fillimin e trajtimit me zierje të tij. Në atë kohë në zonën tonë (Territori i Stavropolit) kjo fletë nuk mund të gjendej gjatë ditës me zjarr. Të njohurit e mamasë i dërguan atij pako të tëra nga Siberi. Dhe për një kohë të gjatë, pothuajse duke zëvendësuar ujin, nëna ime më dha këtë supë. Kam pirë shumë këmbëngulje, diku piva veten time, që unë, një fëmijë i vogël, të ndiqja shembullin e saj. Dhe kështu për tre vjet. Në çdo provë, njësitë ranë, gjë që nuk mund të gëzohej. Dhe çfarë ishte surpriza kur, pas tre vjetësh, sheqeri në gjak u kthye në normalitet. Sigurisht, pas kësaj, për një vit tjetër ne ishim të regjistruar dhe kontrolluar vazhdimisht sheqerin në gjak. Kur isha 8 vjeç, ata ishin çregjistruar. Që atëherë, sheqeri në gjak nuk është rritur asnjëherë, ai gjithmonë mban normal.

Insulina është një enzimë me origjinë shtazore. Bimët nuk e prodhojnë atë, sepse ato kanë një strukturë të ndryshme gjenesh sesa kafshët, dhe për këtë arsye nuk mund të zëvendësojnë terapinë me insulinë. Të gjitha llojet e antioksidantëve dhe deoksidantëve nuk do të sjellin dëm, por është e nevojshme që të mjekohen me ilaçe që i përshkruan mjeku.

Përdorimi i bimëve dhe tarifave të veçanta është me të vërtetë efektive për diabetin, si tip 1 ashtu edhe tip 2. Infuzione të tilla, zierje, çajra kontribuojnë në uljen e sheqerit në gjak dhe eliminimin e tij të shpejtë nga trupi. E mirë për diabetikët e varur nga insulina dhe boronica. Në sezon është më mirë të hani të freskët, dhe për dimër thjesht ngrini.

Në mënyrë të duhur dhe me kohë, barërat e zgjedhura janë një nga komponentët kryesorë të suksesit në trajtimin e diabetit. Sidoqoftë, fitoterapia nuk zëvendëson trajtimin kryesor ditor të ilaçeve me ilaçe të përshkruara nga mjeku që merr pjesë. Mund vetëm ta plotësojë atë. Shtë e pamundur të përfshihemi në vetë-mjekim – diabeti është një sëmundje shumë serioze për ne që të rrezikojmë. Ju duhet të kontaktoni një fitoterapist i cili do të përshkruaj barëra si një trajtim shtesë, si një ndihmës, dhe do të kontrollojë në të njëjtën kohë pacientin.

Diabetus Shqipëri