Si ta trajtojmë diabetin; dinë shëruesit popullorë

Hiperglicemia, ose sheqeri i lartë në gjak, është shenja kryesore e pranisë së një sëmundjeje siç është diabeti. Për më tepër, shenja kryesore klinike e sëmundjes është mungesa e insulinës në metabolizëm. Me një lloj të caktuar të diabetit, këta tregues shfaqen në mënyra të ndryshme, për shembull, me llojin e parë, gjithçka përparon shumë shpejt, dhe me të dytin, ajo gradualisht dhe ngadalë. Simptomat kryesore të diabetit përfshijnë polururinë – një sasi mjaft e madhe e urinës.

Pacienti shkon mjaft shpesh në tualet, shpesh ngrihet gjatë natës. Nga kjo, mund të shihet edhe një shenjë – një ndjenjë e vazhdueshme e etjes dhe urisë. Në diabetin tip XNUMX, ndodh humbja e peshës, e cila përfundimisht mund të çojë në zhvillimin e ketoacidozës. Në llojin e dytë të diabetit, gjenden sëmundje të ndryshme infektive, duke përfshirë infeksione të traktit urinar, dermatit, kruajtje të rëndë dhe shkarkime nga organet gjenitale.

Receta efektive popullore

Dua të vërej se parandalimi i diabetit është një faktor i rëndësishëm. paralajmërimi është një vështirësi për të trajtuar sëmundjen.

Për tu siguruar që kjo sëmundje është e pranishme, është e nevojshme të bëni një test gjaku, i cili do të përcaktojë nivelin e sheqerit. Ju gjithashtu duhet të bëni një provë të urinës. Një person i shëndetshëm nuk ka sheqer në urinën e tij. Pa analiza, është thjesht e pamundur të diagnostikohet kjo sëmundje. Dhe nëse diabeti është diagnostikuar, mund të përdorni mjete juridike popullore për të hequr qafe atë.

1. Merrni rrënjën rrikë dhe fërkojeni. Përzieni një lugë gjelle të pllakës që rezulton me një gotë qumësht të thartë. Ju nuk mund të përdorni kefir për përgatitjen e ilaçit. Përziejini të gjithë përbërësit plotësisht dhe vendoseni në frigorifer. Mbajeni aty për 6 deri në 8 orë. Merrni ilaçin e përfunduar 30 minuta para një vakt në një lugë gjelle. Duhet ta pini ilaçin derisa gjendja e pacientit të përmirësohet.

Lexoni artikullin:  Diabeti i tipit 1 - Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

2. Merrni gjysmë litër ujë të nxehtë dhe vendosni në të dy gramë xhenxhefil pluhur dhe 6 gram çaj jeshil. Përziejini gjithçka tërësisht dhe vendosni nxehtësi mesatare. Silleni në një çiban dhe vlim për rreth tre minuta. Merrni produktin e përfunduar 200 mililitra disa herë në ditë. Kursi është dy javë.

3. Merrni dru të butë dhe pres atë. Hidh një lugë gjelle bar me një gotë ujë të nxehtë. Duke derdhur infuzion në një termos, lëreni brenda natës. Në mëngjes, filtroni ilaçin e përfunduar dhe merrni rreth 1/3 filxhan diabeti të agjërimit të llojit të dytë në stomak bosh. Kursi është nga 10 deri në 15 ditë.

4. Një ilaç i shkëlqyeshëm në shtëpi është lëngu i një limoni dhe një veze pule. Derdhni gjithçka në një mikser dhe përzieni plotësisht. Në mëngjes, pini përzierjen në stomak bosh në një hap.

5. Merrni 50 mililitra panxhar të përgatitur dhe lëng karrote. Përziejini ato tërësisht dhe pini në stomak bosh në mëngjes. Kursi është nga dy deri në tre javë.

Trajtimi i sheqerit të lartë me qepë dhe hudhër

Merrni qepë të freskëta dhe shtrydhni lëng nga ajo. Për të përgatitur ilaçin tuaj për diabetin, keni nevojë për gjysmë litër lëng qepë. Përziejeni atë me gjysmë litër alkool.

Për pesë javë, merrni ilaçin në një lugë gjelle. Pas kësaj, bëni një pushim prej 20 ditësh, dhe pastaj përsërisni kursin përsëri. Shtë më mirë të ruani tretësirën e përfunduar në një enë qelqi të errët në një vend të freskët.

Merrni tre karafil të hudhrës, zhvishem dhe fërkojeni në mizëri. Masën që rezulton krijojeni me gjysmë litër ujë të vluar, dhe më pas mbështilleni enën me infuzion për 20 minuta.Krijoni produktin e përfunduar dhe pijeni në formën e çajit gjatë gjithë ditës.

Aspen është një ilaç efektiv popullor

Merrni rreth një grusht leh aspen dhe derdhni në kazan tre litra. Mbushni vëllimin e mbetur me ujë. Vendoseni enën në nxehtësi të ulët dhe silleni në një çiban.

Lexoni artikullin:  Agjërimi i sheqerit venoz në gjak

Hiqeni supën nga zjarri dhe merrni në çdo formë: të ngrohtë, të nxehtë ose të ftohtë. Ju mund të pini supë si çaj në sasi të pakufizuar. Pasi të keni pirë të gjithë lëngun, rimbushni enën me ujë dhe vlim për pesë minuta.

Pasi të keni pirë pjesën e dytë të supës, bëni një pushim të shkurtër për rreth shtatë ditë. Pas kësaj, merrni lëvore të freskëta dhe përsëritni trajtimin, duke marrë një pushim në fund për një muaj të tërë. Pas kësaj, për të kontrolluar gjendjen, bëni një test gjaku në klinikë.

Ekzistojnë dy lloje të diabetit – të varur nga insulina (lloji II) dhe jo-i varur nga insulina (lloji II). Në rastin e parë, qelizat pankreatike thjesht nuk prodhojnë insulinë të mjaftueshme, në rastin e dytë, ka mjaft insulinë në gjak, por qelizat e trupit nuk i përgjigjen asaj. Pavarësisht nga forma e patologjisë, vetëm një endokrinolog është i përfshirë në trajtimin e diabetit.

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë bazë provash që do të konfirmonte ndikimin pozitiv të metodave të mësipërme në rrjedhën e sëmundjes. Sidoqoftë, ju mund ta ndihmoni trupin të përballet me sëmundjen. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni me kujdes një dietë, të bëni ushtrime, të hiqni dorë nga zakonet e këqija dhe të merrni ilaçet e përshkruara në kohën e duhur.

Trajtimi i fasules

1. Merrni nga 5 deri në 7 fasule, mundësisht të verdhë, të bardhë-verdhë ose të bardhë të pastër. Në mbrëmje, vendosini në 100 gram ujë të zier. Në mëngjes, hani këtë fasule dhe lani atë me ujin në të cilin ishte vendosur. Një orë më vonë, ai mund të ha mëngjes. Kursi i një trajtimi të tillë është një muaj e gjysmë.

2. Ilaçi i mëposhtëm është i ndaluar për ata që vuajnë nga hipertensioni. Nëse diabeti është në një fazë fillestare, atëherë mund ta përdorni për trajtimin e tij. Merrni një termos dhe derdhni disa lugë fasule të copëtuara në të, dhe pastaj derdhni një gotë ujë të valë. Mbyllni termos dhe vendoseni për 6 orë. Merrni produktin e përfunduar 20 minuta para ngrënies, duke e ndarë në tre doza gjatë ditës.

Lexoni artikullin:  Informacioni i Neuropatisë Periferike

Diabeti është një sëmundje shumë e fshehtë. Mos lejoni që gjithçka të shkojë vetë sipas tij dhe të refuzojë trajtimin e plotë. Kërkoni ndihmë nga specialistët për të përshkruar ilaçe që janë të përshtatshme për ju. Nëse është e nevojshme, mjeku do t'ju ndihmojë të zgjidhni një ilaç specifik popullor. Mos u bëni vetë-trajtim, pasi kjo mund të ndikojë në gjendjen tuaj.

Diabetus Shqipëri