Si të shmangeni diabeti, 13 mënyra

Diabeti prek miliona njerëz në të gjithë botën. Pa trajtimin e duhur, kjo sëmundje kronike mund të çojë në patologji të ndryshme kardiake, dështim të veshkave dhe humbje të shikimit. Kjo i bën shumë njerëz të pyesin se si të minimizojnë rreziqet e zhvillimit të diabetit. Parandalimi është mënyra më e mirë për të ruajtur shëndetin tuaj dhe të dashurit tuaj. Ky aspekt është veçanërisht i rëndësishëm, duke pasur parasysh që shumë njerëz janë të predispozuar ndaj sëmundjes. Kjo do të thotë që sheqeri është i lartë, por ende nuk e ka arritur nivelin kur pacienti diagnostikohet me diabet.

Parandalimi i diabetit

Shtatëdhjetë përqind e njerëzve që janë të predispozuar për këtë sëmundje mund të zhvillojnë diabet tip XNUMX. Sidoqoftë, duke ndërmarrë hapa të caktuar, kjo është plotësisht e mundur për të shmangur. Nuk do të funksionojë të ndikojë në moshën, gjenet, stilin e jetës që i paraprijnë momentit kur një person vendos të japë vëmendjen e tij të shëndetshme, por është e mundur që të gjithë të zhdukin zakone të caktuara të këqija dhe të fitojnë ato të dobishme që ndihmojnë në minimizimin e rreziqeve të zhvillimit të sëmundjes.

№1 Refuzoni karbohidratet e rafinuara dhe sheqerin

Rishikimi i dietës tuaj është hapi i parë drejt parandalimit të diabetit. Ushqimet në të cilat sheqeri dhe karbohidratet e rafinuara janë të pranishme në sasi të mëdha mund të japin një impuls të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes. Molekulat e sheqerit të formuara si rezultat i prishjes së produkteve të tilla hyjnë drejtpërdrejt në sistemin e qarkullimit të gjakut. Kjo shkakton një rritje të mprehtë të nivelit të sheqerit në gjak dhe sintezën e insulinës, një hormon i prodhuar nga pankreasi që kryen një funksion "transporti", si rezultat i të cilit sheqeri në gjak futet në qelizat e tjera.

Insulina nuk perceptohet nga trupi i njerëzve që janë të predispozuar ndaj diabetit, dhe, në vend të shpërndarjes, sheqeri i marrë nga ushqimi "i keq" mbetet plotësisht në gjak. Pankreasi, duke u përpjekur të rivendosë ekuilibrin, fillon të zhvillojë insulinë edhe më në mënyrë aktive. Kjo nuk normalizon sheqerin, por, përkundrazi, e rrit atë edhe më shumë. Përveç kësaj, sasia e insulinës fillon të shkojë jashtë shkallës. Një model i ngjashëm po bëhet impuls për zhvillimin e diabetit.

Lidhja midis konsumit të ushqimeve të pasura me karbohidrate të rafinuara dhe sheqerit, dhe rritjes së gjasave për një sëmundje është vërtetuar në studime të ndryshme. Nëse nuk përmbaheni të hani ushqim të tillë, ky rrezik minimizohet shumë. Nga tridhjetë e shtatë studimet e kryera deri më tani, të gjithë kanë konfirmuar se njerëzit me karbohidrate të shpejtë kanë dyzet përqind më shumë të ngjarë të kenë diabet.

Nr. 2 Ushtrimi rregullisht

Aktiviteti fizik ju lejon të rritni ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës, gjë që lejon që pankreasi të mos prodhojë këtë hormon në sasi të mëdha, dhe, për këtë arsye, bëhet shumë më e lehtë të ruani nivelin e sheqerit. Jo domosdoshmërisht duke u bërë një atlet profesionist. Gjëja kryesore është thjesht të kryeni ushtrime të ndryshme. Shkencëtarët ishin në gjendje të zbulojnë se klasa me intensitet të lartë rrisin ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës me 85, dhe me të moderuar – me 51 përqind. Efekti, për fat të keq, vazhdon vetëm në ditët e trajnimit.

Ushtrimi me lloje të ndryshme të aktivitetit fizik ul nivelin e sheqerit jo vetëm tek njerëzit me diabet, por edhe tek njerëzit obez. Ky rezultat jepet nga forca, intensiteti i lartë dhe trajnimi aerobik. Nëse e bëni sportin një pjesë të jetës tuaj, atëherë insulina do të fillojë të prodhohet pa asnjë ndërprerje. Ky rezultat mund të arrihet duke sjellë numrin e kalorive të djegura gjatë ushtrimit në dy mijë në javë. Për ta bërë këtë më të lehtë për tu arritur, duhet të zgjidhni llojin e aktivitetit që ju pëlqen më shumë.

Lexoni artikullin:  Fasule te bardha per diabetin

Nr. 3 Bëni ujin burimin kryesor të lëngut në hyrje

Mos u përfshini në pije të ndryshme. Ata, për dallim nga uji i zakonshëm i pijshëm, veçanërisht uji i blerë, përmbajnë sheqer, konservues dhe aditivë të tjerë jo gjithmonë të njohur për blerësin. Pirja e pijeve të gazuara rrit mundësinë e zhvillimit të LADA, pra diabeti tip 18, i cili prek njerëzit XNUMX vjeç e më të vjetër. Fillon të zhvillohet në fëmijëri, por pa ndonjë simptomë të theksuar dhe më ngadalë, ajo ka nevojë për trajtim kompleks.

Studimi më i madh për këtë aspekt përfshin rreth 2800 njerëz. Në njerëzit që pinin dy shishe me lëng të ëmbël të gazuar në ditë, rreziku i zhvillimit të diabetit tip 20 u rrit me 99, dhe i pari – me XNUMX përqind. Duhet pasur parasysh se lëngjet e frutave gjithashtu mund të bëhen një faktor provokues. Një efekt krejtësisht i ndryshëm në trup është uji.

Për dallim nga lëngjet e tjera të ëmbla dhe të gazuara, uji ka shumë cilësi pozitive. Ajo jo vetëm që shuan etjen, por ju lejon të kontrolloni insulinën dhe sheqerin. Një efekt i ngjashëm u zbulua në mënyrë eksperimentale, kur një grup njerëzish që vuanin nga një mbivlerësim në masë, në vend të sode, u lejua të pinte ujë të zakonshëm gjatë dietës. Të gjithë pjesëmarrësit treguan jo vetëm një ulje të nivelit të sheqerit, por edhe një rritje të ndjeshmërisë ndaj insulinës.

№4 Sillni peshë në normën optimale

Jo vetëm njerëzit me mbipeshë vuajnë nga diabeti, por ato përbëjnë shumicën dërrmuese. Dhe nëse ekziston një predispozitë ndaj sëmundjes, atëherë dhjami grumbullohet rreth mëlçisë dhe zgavrës së barkut. Teprica e saj bëhet arsyeja kryesore që trupi bëhet më pak i ndjeshëm ndaj insulinës, gjë që rrit rrezikun e diabetit.

Duke pasur parasysh këtë fakt, edhe disa kilogramë të humbur, shkaktojnë përmirësime të konsiderueshme dhe parandalimin e sëmundjes. Sa më shumë peshë është e humbur, aq më mirë. Në një eksperiment me rreth një mijë pjesëmarrës, u zbulua se humbja e peshës për kilogram zvogëlon rrezikun e zhvillimit të një sëmundje me 16%. Arritja maksimale që u identifikua gjatë studimit ishte mbresëlënëse 96%.

Për të hequr qafe peshën e tepërt të trupit, duhet t'i përmbaheni një diete. Ju mund të ndiqni një dietë mesdhetare, vegjetariane ose ndonjë dietë tjetër që nuk dëmton shëndetin. Shtë e rëndësishme jo vetëm për të humbur peshë, por edhe për të ruajtur rezultatin. Së bashku me kilogramët e kthyer, problemet e vjetra do ta bëjnë veten të ndjehen, kur përsëri përqendrimi i insulinës dhe sheqerit në trup rritet.

Nr 5 braktis duhanpirjen

Duhanpirësit janë në rrezik për njerëzit që janë të prirur për shumë probleme shëndetësore, duke përfshirë diabetin tip 2. Kjo vlen edhe për pirjen e duhanit aktiv dhe pasiv, domethënë thithjen e tymit të duhanit. Studimet që tregojnë më shumë se një milion duhanpirësit kanë treguar që rreziku i sëmundjes tek njerëzit që pinë një sasi të moderuar cigaresh në ditë rritet me 44%, dhe nga 20 ose më shumë – me 61%.

Ekzistojnë dëshmi se si refuzimi i këtij zakoni i keq pasqyrohet në një rënie të manifestimit të sëmundjes në një person të moshës së mesme. 5 vjet pas ndërprerjes së pirjes së duhanit, mundësia e zhvillimit të sëmundjes zvogëlohet për 13%, dhe pas 20 vjetësh kjo shifër nuk tejkalon atë që kanë njerëzit që nuk kanë pirë duhan.

Duhet të kuptohet se braktisja e duhanit do të ketë një efekt pozitiv si me normal ashtu edhe me mbipeshë. Një person që heq një zakon të keq dhe që më pas fiton peshë gjithmonë do të ketë rreziqe shumë më të ulëta sesa nëse vazhdoi të pi duhan më tej.

Nr. 6 Provoni një dietë të ulët karboni

Një dietë me karbur të ulët quhet edhe dietë ketogjene. Shtë më e efektshmja dhe më e efektshmja për ata që duan të humbin peshë pa ndonjë pasojë dhe dëm, sepse shqetësimet duhet të jenë në lidhje me gjendjen e përgjithshme, dhe jo vetëm për sheqerin e lartë dhe insulinën. Ushqimi i tillë rekomandohet si një profilaksi si për shkak të rezultatit të mirë në humbjen e kilogramëve, dhe si rezultat i faktit se ul rezistencën ndaj insulinës.

Një eksperiment tremujor, gjatë të cilit njerëzit ndoqën një dietë të ulët karboni, zbuloi një ulje të përqendrimit të sheqerit me 12 dhe insulinës me 50% krahasuar me ata që kishin një dietë që kufizonte konsumimin e yndyrës për një periudhë të ngjashme kohore. Treguesit e grupit të dytë ishin shumë më modestë dhe arritën në 1% rënie të nivelit të sheqerit dhe 19% – insulinë. Kjo tregon më së miri përfitimet e dietave me pak karburant. Mungesa e karbohidrateve e krijuar artificialisht ju lejon të mirëmbani sheqerin si para ashtu edhe pas ngrënies pothuajse të njëjtë. Kështu, një sasi e madhe e insulinës nuk do të prodhohet nga pankreasi, i cili është një profilaksi për diabetin.

Lexoni artikullin:  Diabeti tip 1 (3)

Ky nuk është eksperimenti i vetëm mbi marrëdhëniet e karbohidrateve me përqendrimin e insulinës dhe sheqerit në trup. Një studim tjetër tregoi se për shkak të dietës ketogjene te njerëzit e prirur për diabet, sheqeri në gjak ra në 92 mmol / l, d.m.th., ai ra në normalitet, edhe pse para kësaj ai ishte në nivelin 118. Përmirësime të tjera në gjendjen shëndetësore u vunë re, si dhe humbje peshe

№7 Hani ushqime të vogla

Kjo vlen si për ushqimin dietik ashtu edhe për atë të rregullt. Shërbimet e pjatave të vendosura në një pjatë duhet të jenë të vogla. Kjo është thelbësore për njerëzit që janë mbipeshë. Sa më shumë ushqim të konsumohet në një kohë, aq më shumë sheqeri dhe insulina rriten. Dhe nëse hani ushqim në pjesë të vogla, mund të shmangni plasaritjet e papritura.

Për dy vjet, një studim zgjati që vërtetoi se sasia e konsumit të ushqimit ndikon në gjasat e zhvillimit të diabetit. Ajo u gjet në mënyrë eksperimentale për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të diabetit me 46% pas kalimit nga pjesë të mëdha në ato të vogla. Nëse nuk ndryshoni asgjë në dietë, nuk do të keni nevojë të mbështeteni në ndryshime të tilla. Një eksperiment tjetër vërtetoi se falë porcioneve të vogla, pas tre muajsh mund të vini re ndryshimin në gjendjen e nivelit të insulinës dhe gjakut.

Go8 Shkoni nga një ulje në një mënyrë jetese aktive

Ju nuk mund të lëvizni dhe të parandaloni shfaqjen e diabetit. Mungesa e lëvizjes, siç mund ta zbulojnë shkencëtarët, luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes. Janë realizuar rreth 47 studime të ndryshme, por të gjitha treguan një lidhje midis një stili jetese të ulur dhe një rritje të faktorëve të rrezikut me 91%.

Sigurisht, ndryshimi i kësaj është një detyrë e mundshme. Mjafton të ngrihesh dhe të ecësh një herë në orë. Gjëja kryesore është të kapërceni zakonet tuaja, e cila, siç është vërtetuar, është shumë e vështirë. Të rinjtë që morën pjesë në eksperimentin vjetor, qëllimi i të cilit ishte të ndryshojnë stilin e jetës së tyre, u rikthyen në një mënyrë jetese të ngjashme pas studimit.

Fuqia e zakoneve është ndonjëherë më e fortë se madje edhe më e mira e qëllimeve. Dhe në mënyrë që të mos ketë ndonjë “avari”, nuk duhet ta mposhtni veten, por është më mirë të vendosni synime realiste të arritshme. Nëse është e vështirë të ngrihesh nga tavolina juaj çdo orë dhe të shëtisni zyrën tuaj ose zyrën tuaj, është shumë më e lehtë të ngjitni shkallët në vend që të merrni ashensorin ose të flisni në telefon ndërsa nuk jeni ulur.

# 9 Hani ushqime të pasura me fibra

Ushqimet me fibra të larta janë të mira për shëndetin tuaj dhe ndihmojnë në mbajtjen e insulinës dhe sheqerit në një nivel optimal. Në varësi të aftësisë për të thithur ujë, fibrat janë të tretshme dhe të tretshme.

E veçanta e së parës është që, kur thith lëngun, formon një lloj përzierje pelte në traktin tretës, i cili ngadalëson procesin e tretjes, gjë që ndikon në marrjen më të ngadaltë të sheqerit në gjak. Fibra e pazgjidhshme gjithashtu parandalon që sheqeri të rritet ndjeshëm, por mekanizmi i saktë i veprimit të kësaj substance nuk është plotësisht i njohur.

Prandaj, ushqimet që janë të pasura me fibra, pavarësisht nga lloji, duhet të përfshihen në dietë, duke pasur parasysh që përqendrimi maksimal i fibrave bimore gjendet në ushqim kur nuk i është nënshtruar trajtimit të nxehtësisë.

Nr. 10 Shmangni mungesën e vitaminës D

Kolecalciferol është një nga vitaminat më të rëndësishme që janë të përfshirë direkt në kontrollin e sheqerit në gjak. Dhe nëse një person nuk e merr atë, atëherë rreziqet e shfaqjes së sëmundjes janë rritur ndjeshëm. Niveli optimal i përmbajtjes së tij konsiderohet të jetë së paku 30ng / ml.

Lexoni artikullin:  Mjetet juridike popullore për diabetin

Studimet kanë treguar që për shkak të përqendrimit të lartë të vitaminës D në gjak, gjasat për diabet të tipit 2 zvogëlohen me 43%. Kjo vlen për të rriturit. Në Finlandë, monitorimi i gjendjes shëndetësore të fëmijëve që marrin shtesa kolecalciferol tregoi se rreziku i tyre për zhvillimin e diabetit tip 1 është ulur me 78%.

Vitamina D, besojnë shkencëtarët, ka një efekt pozitiv në qelizat që sintetizojnë insulinë, normalizon sheqerin dhe zvogëlon gjasat e diabetit. Për të kompensuar normën e saj ditore, e barabartë me nga 2000 deri në 4000 ME, lejon ekspozimin në diell, përdorimin e mëlçisë së merlucit, peshkut yndyror.

Nr. 11 Minimizoni sasinë e ushqimit të trajtuar nga nxehtësia

Metoda e gatimit ndikon drejtpërdrejt në gjendjen e shëndetit të njeriut. Besohet se aditivët dhe vajrat vegjetale të përdorura në gatim kanë një efekt negativ në procesin e mbipeshes dhe zhvillimin e diabetit.

Ushqime bimore, perime, arra dhe fruta, d.m.th. ushqime të tëra, parandalojnë këto rreziqe. Gjëja kryesore është se ata nuk janë të ekspozuar ndaj efekteve termike. Produktet e përfunduara rrisin mundësinë e një sëmundjeje me 30%, ndërsa ushqimet e papërpunuara, përkundrazi, e zvogëlojnë atë.

Dr12 Pini çaj dhe kafe

Së bashku me ujin, është e nevojshme të përfshini kafenë dhe çajin në dietën e përditshme. Studime të shumta tregojnë se kafeja mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit nga 8 në 54%. Përhapja vjen për shkak të sasisë së konsumit të kësaj pije gjallëruese. Teaji ka një efekt të ngjashëm, veçanërisht tek njerëzit me mbipesha dhe gratë.

Teaji dhe kafeja përmbajnë antioksidantë të quajtur polifenole. Ata i rezistojnë diabetit, duke mbrojtur trupin nga kjo sëmundje. Një përbërës tjetër antioksidues, por i pranishëm vetëm në çajin jeshil, është EGCG ose epigallocatechin gallate, i cili ul sheqerin, i cili rrit ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës.

Nr. 13 Përfshini kurkumin dhe berberinën në dietë

curcumin

Shtë një nga përbërësit e shafranit – erëzave, e cila është baza e kerrit. Ajo shfaq veti të fuqishme anti-inflamatore, përdoret në Ayurveda. Kjo substancë ndihmon në mënyrë të përkryer për të përballuar artritin, ka një efekt pozitiv në shumë shënues përgjegjës për shfaqjen dhe përparimin e diabetit. Këto veti të substancës u provuan në mënyrë eksperimentale.

Studimi, i cili zgjati 9 muaj, morën pjesë 240 persona. Të gjithë ata ishin në rrezik, domethënë, ata kishin një predispozitë ndaj diabetit. I gjithë eksperimenti, pjesëmarrësit morën 750 mg substancë në ditë, si rezultat, të gjithë kishin zero përparim të një sëmundje kronike. Për më tepër, secili pjesëmarrës rriti ndjeshmërinë ndaj insulinës, përmirësoi funksionimin e qelizave përgjegjëse për prodhimin e këtij hormoni.

berberinës

është pjesë e disa bimëve të përdorura tradicionalisht në mjekësinë tradicionale kineze për disa mijëvjeçarë. Ajo, si kurkumina, zvogëlon inflamacionin, por gjithashtu ndihmon për të hequr qafe kolesterolin e keq. Veçantia e substancës qëndron në faktin se ul sheqerin edhe tek ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2.

Ekzistojnë rreth katërmbëdhjetë studime shkencore që konfirmojnë faktin se berberina ka veti të ngjashme me metforminën – më i famshmi nga ilaçet antike për trajtimin e diabetit, domethënë ul sheqerin. Sidoqoftë, duhet të kuptohet se studime të drejtpërdrejta që do të kishin të bëjnë me testimin e efekteve të një substance në njerëzit që janë në rrezik nuk janë kryer.

Përfitimet e supozuara të berberinës bazohen në aftësinë e tij për të rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe përqendrimit të ulët të sheqerit. Kjo është mjaft e mjaftueshme për të nxjerrë përfundimet e duhura, për të rekomanduar përbërësin për përfshirje në dietë për pacientët që janë të predispozuar për diabetin. Sidoqoftë, duke vendosur të merrni berberinë, së pari duhet të konsultoheni me mjekun, pasi i përket substancave të fuqishme.

Përfundim

Shtë e pamundur të eliminohet plotësisht rreziku nëse ekziston një predispozitë ndaj diabetit, por është e mundur të kontrollohen faktorët që mund të çojnë në zhvillimin e kësaj sëmundje. Nëse analizoni rutinën tuaj të përditshme, zakonet e këqija, ushqimin, aktivitetin fizik, bëni ndryshime në një mënyrë jetese tashmë të njohur, atëherë është mjaft e mundur të parandaloni zhvillimin e sëmundjes. Gjëja kryesore është të bëjmë përpjekje maksimale, pasi ruajtja e shëndetit varet nga kjo.

Diabetus Shqipëri