Si të trajtohet diabeti i tipit 2 me mjetet juridike popullore

Si rregull, lloji i dytë i diabetit zhvillohet te njerëzit mbi 40 vjeç. Kjo patologji e sistemit endokrin ndodh në sfondin e peshës së tepërt të trupit ose kequshqyerjes. Sëmundja karakterizohet nga shqetësime metabolike dhe sheqer në gjak të lartë, të cilat zhvillohen përkundër sfondit të një shkelje të ndjeshmërisë së qelizave të trupit ndaj veprimit të insulinës (hormoni pankreatik).

Trajtimi për diabetin tip 2 është një proces kompleks dhe shumë qëllimesh që synon arritjen e shkallës optimale të kompensimit, uljen e glukozës në gjak dhe parandalimin e zhvillimit të një numri të ndërlikimeve. Trajtimi i diabetit mellitus tip 2 me mjete popullore është një metodë e pranueshme, e cila është një shtesë e mjekësisë tradicionale. Kjo metodë duhet të përdoret pas konsultimit me një specialist të kualifikuar dhe nën kontrollin e treguesve të glicemisë.

Terapia e dietës

Shtë e pamundur të kurohet diabeti një herë e përgjithmonë, megjithatë, të sigurosh që niveli i glukozës të jetë brenda kufijve të pranueshëm është mjaft realist. Një nga metodat kryesore është dieta. Ekspertët rekomandojnë tabelën numër 9. Parimet kryesore të dietës për diabetin:

 • ushqimi i pjesshëm në pjesë të vogla (të paktën 4-5 herë në ditë);
 • duke kufizuar marrjen e karbohidrateve lehtësisht të tretshëm, preferenca i jepet materialit kompleks "ndërtues" (fibra dietike, fibra);
 • refuzimi i sheqerit, zëvendësimi i tij me ëmbëlsues natyralë dhe artificialë;
 • preferencë për substancat proteinike dhe lipidet me origjinë bimore;
 • mbajtja e një ekuilibri optimal midis proteinave të konsumuara, karbohidrateve dhe yndyrnave;
 • refuzimi i ushqimit të skuqur, të tymosur, pjatave duke përdorur një numër të madh të erëzave.

Phytotherapy

Trajtimi me mjete juridike popullore përfshin përdorimin e bimëve medicinale në mënyrë që të rritet ndjeshmëria e qelizave dhe indeve ndaj insulinës, të zvogëlojë gliceminë dhe të forcojë mbrojtjen e trupit.

Bimët për uljen e sheqerit:

 • rrënjë rodhe;
 • lule të qëndrueshme;
 • gjethe fasule;
 • boronica dhe gjethet;
 • rrënjët oman
 • tërshëra.

Lëndët e para për përgatitjen e infuzioneve dhe zierjeve me efekt tonik:

Bimët medicinale që rivendosin proceset metabolike:

 • fara liri;
 • lule lule;
 • gjethe hypericum;
 • Borovka;
 • bari i qenve;
 • gjethe dhe lule gjethe delli.

Përdorimi i bimëve

Trajtimi i diabetit tip 2 me mjete popullore për të moshuarit dhe të rinjtë përfshin përdorimin e infuzioneve, zierjeve, tretësirave, ekstrakte vaji, lëngje nga bimët e freskëta, pluhurat nga lëndët e para të thata.

Rregullat e përdorimit të ilaçeve bimore për diabetin e tipit 2 janë që trajtimi me bimë medicinale duhet të ndodhë ekskluzivisht nën mbikëqyrjen e mjekut dhe mjekut që merr pjesë. Lëndët e para për përgatitjen e zgjidhjeve duhet të blihen në barnatore. Vetë-përgatitja është gjithashtu e lejuar, por me kusht që pacienti të jetë i aftë për përfaqësuesit e florës.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus; simptoma, shkaqe dhe trajtim

Me zhvillimin e reaksioneve alergjike lokale ose të përgjithësuara, duhet të braktisni përdorimin e zgjidhjeve terapeutike dhe të kërkoni ndihmë nga një specialist i kualifikuar.

Metodat për uljen e glukozës

Lufta kundër hiperglicemisë është një lidhje në trajtimin e diabetit. Më poshtë janë disa receta efektive që përcillen nga brezi në brez.

Kjo perime do të ndihmojë jo vetëm për të ndaluar manifestimet e hiperglicemisë, por edhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit. Për një efikasitet më të madh, duhet të kombinohen disa metoda të zbatimit të tij. Usefulshtë e dobishme të pini 1 lugë gjelle. l. lëng perimesh midis proceseve të marrjes së ushqimit në trup.

Duhet të konsumohet infuzion me qepë. Për ta bërë këtë, i gjithë produkti i pastruar derdhet me ujë të ngrohtë. Pas 2,5 orësh, produkti është gati për përdorim. Ju duhet të pini një të tretën e një gote 3-4 herë në ditë.

Një mjet efektiv u njoh si një perime e pjekur. Për të maksimizuar rezultatin, qërimi i qepëve nuk duhet të jetë. Hani 6 llamba gjatë gjithë ditës.

kanellë

Kjo erëz përdoret jo vetëm për qëllime kuzhine. Isshtë në gjendje të zvogëlojë sheqerin në gjak për shkak të pranisë së vajrave thelbësorë, taninave dhe vitaminave dhe mineraleve të tjera të dobishme, të cilat ndikojnë në mënyrë të dobishme jo vetëm në sistemin endokrin, por edhe në traktin e zorrëve, urinimin dhe fshikëzën e tëmthit.

E rëndësishme! Përveç efektit hipoglikemik, kanella është në gjendje të rikthejë ndjeshmërinë e qelizave të trupit ndaj insulinës. Erëza mund të shtohet në kurset e para, enët anësore, desserts, pije.

Receta për diabetin:

 1. Përdorimi i kanellës me kefir është një nga metodat popullore efektive. Kursi i trajtimit nuk duhet të kalojë 10 ditë. Për të përgatitur një përzierje terapeutike, është e nevojshme të shtoni një shkop kanellë ose një lugë çaji erëz pluhur në një gotë kefir (mund të përdorni qumësht të pjekur të fermentuar). Këshillohet të përdorni produkte të qumështit me përmbajtje të ulët yndyre, por jo plotësisht pa dhjam.
 2. Kombinimi i erëzave me mjaltin. Për të trajtuar diabetin e tipit 2, duhet të shpërndani një lugë çaji mjaltë dhe 1 g pluhur kanelle në gjysmë gote me ujë të nxehtë, përzieni. Ilaçi konsumohet pas gjysmë ore. Zgjidhja që rezulton duhet të pihet në një formë të ngrohtë (e ndarë në 2 doza).
 3. Për të luftuar diabetin e tipit 2 në shtëpi, duhet të pini çaj me kanellë gjatë gjithë ditës.

Bathë

Trajtimi alternative për diabetin e tipit 2 është i mundur me kutitë e fasules. Ato përmbajnë substanca proteinike me cilësi të lartë, aminoacide thelbësore që janë të përfshira në sintezën e insulinës. Përveç kësaj, lënda e parë përmban një sasi të konsiderueshme të vitaminave dhe mineraleve, duke mbajtur gliceminë në një nivel të pranueshëm.

Lexoni artikullin:  Ketoacidoza diabetike

Metodat alternative të trajtimit përfshijnë përdorimin e gjetheve të fasules në formë të tharë. Për të përgatitur një infuzion medicinal, ju duhet të grindni lëndët e para në një pluhur. 3 lugë gjelle. l. pluhuri duhet të mbushet me 2 gota ujë të valë. Necessaryshtë e nevojshme të korrni infuzion në mbrëmje. Në këtë rast, në mëngjes me stomak bosh tashmë do të jetë e mundur të pini filxhan ½.

Një ilaç efektiv për diabetin konsiderohet gjithashtu një zierje. Për ta gatuar atë, 1 tbsp. lëndët e para të grimcuara derdhen në një gotë ujë dhe dërgohen në një banjë me ujë. Pas gjysmë ore, supë që rezulton mund të hiqet, pak më vonë – tendosje. Merrni midis vakteve kryesore për 1 tbsp. l.

Mënyrat për të luftuar rezistencën ndaj insulinës

Mjetet juridike popullore të kësaj kategorie përdoren për diabetin e tipit 2 në mënyrë që të rritet ndjeshmëria e qelizave dhe indeve të trupit ndaj hormonit pankreatik.

Receta Nr. 1

Diabeti i tipit 2 mund të mjekohet me çaj hudhre. Për të marrë një agjent terapeutik, është e nevojshme të derdhni karafil të pastruar dhe tokësor me ujë të valë (raporti – 2 karafil për gotë të lëngshme). Produkti është gati në 30 minuta. Duhet të pini para 14 pasdite në gllënjka të vogla.

Receta Nr. 2

Përdorimi i lëngut të panxharit. Lëngu i rrënjës së shtrydhur fllad duhet të pihet 4 herë në ditë, 50-70 ml. Kursi i trajtimit është 30 ditë. Tjetra, është e nevojshme një pushim gjatë së cilës duhet të monitorohen treguesit e glicemisë. Sapo niveli i sheqerit fillon të rritet, terapia me lëng panxhar duhet të përsëritet.

Receta Nr. 3

Rrënja e rrikë duhet të jetë copëtuar dhe derdhur me kos (raporti – 1 tbsp. L. Lëndët e para për gotë të lëngshme). Zgjidhja dërgohet për të injektuar në një vend të freskët. Merrni një lugë gjelle para çdo vakt në trup.

E rëndësishme! Kohëzgjatja e trajtimit rregullohet nga vetë pacienti. Vazhdon derisa të përmirësohet gjendja.

Receta Nr. 4

Përgatitni përbërësit në sasi të barabarta (2 lugë gjelle L.):

 • boronica (gjethe);
 • medicinale me dhi (bar);
 • luleradhiqe (gjethe).

1 tbsp. l. derdhni lëndët e para një gotë ujë të valë, vendoseni në zjarr për 10 minuta. Pasi supë të jetë ftohur, kullojeni dhe merrni gjysmë gote tri herë në ditë.

Receta Nr. 5

Kombinoni një lugë gjelle të secilit prej përbërësve:

 • liri (farë);
 • ngjyrosje (ngjyra);
 • Wort (bari) i Shën Gjonit;
 • luleradhiqe (rrënjë);
 • zamaniha (rrënja).

Metoda e përgatitjes është e ngjashme me koleksionin e mëparshëm. Dallimi është nevoja për infuzion për 5 orë.

Lexoni artikullin:  Si të trajtoni diabetin e fshehtë

Luftimi i komplikimeve të diabeteve

Përparimi i sëmundjes çon në çrregullime të qarkullimit të gjakut për shkak të dëmtimit të enëve të gjakut, ndryshimeve në funksionimin e veshkave, zemrës dhe sistemit nervor. Metodat tradicionale të trajtimit dhe terapisë alternative janë të kombinuara gjithashtu për të luftuar komplikimet.

Dëmtimi i veshkave

Disa receta që synojnë uljen e presionit të gjakut dhe normalizimin e sistemit urinar:

 • Derdhni kërcell të kungullit me ujë në një raport 1: 5. Vendoseni në zjarr, hiqni pas një çerek ore, dënoni, tendosni. Merrni 50-70 ml tre herë në ditë.
 • Teaaji nga kamomili është një ilaç i dobishëm që ka efekte të dobishme në funksionimin e veshkave, i cili ka një efekt antispazmatik dhe anti-inflamator.
 • Frytet e hirit malor të kuq derdhen me ujë të valë. Vendoseni në një banjë uji për një çerek ore. Tjetra, vendoseni mënjanë në një vend të ngrohtë për 60 minuta të tjera. Pini përgatitjen që rezulton gjatë ditës në gllënjka të vogla.

Patologjia e analizuesit vizual

Në retinopatinë diabetike, boronica konsiderohet substanca më efektive. Rekomandohet të konsumoni deri në 2 gota manaferrat në ditë. Kam arritur të dëshmoj veten dhe polenin. Mund të blihet në farmaci, megjithatë, mund të merret vetëm nëse pacienti është i sigurt se nuk është alergjik ndaj kësaj substance. Merrni 1 lugë. tre herë në ditë.

Një ilaç tjetër është infuzioni i luleve të calendula. Për ta gatuar atë, duhet të derdhni lëndë të parë me ujë të valë (1 lugë gjelle për 1,5 gota të lëngshme) dhe të insistoni për 4 orë. Pas filtrimit, duhet të pini ilaçin në gjysmë gotë 4 herë në ditë. I njëjti infuzion i larë sytë.

Dëmtimi i sistemit nervor

Këto përfshijnë encefalopati diabetike (patologji CNS) dhe neuropati (dëmtimi i pjesëve periferike, kryesisht ekstremiteteve të poshtme).

 • Përdorimi i infuzionit të luleve të calendula (metoda e përgatitjes është përshkruar më lart).
 • Përgatitja e një zierje të hithrës dhe kamomilit farmaci. Për të marrë lëndët e para për grumbullim, duhet të kombinoni përbërësit në sasi të barabarta dhe të zgjidhni një lugë gjelle të përzierjes. Ajo derdhet me një gotë ujë dhe dërgohet në një banjë uji për një çerek ore. Tendosje 30 minuta pasi ta keni hequr produktin nga sobë.
 • Balta blu ose jeshile, vaji kamfuri aplikohet në skajet e poshtme të skajeve, të fërkuara me lëvozhgë limoni.

Si të trajtoni patologjinë endokrine është çështje personale për secilin pacient. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se mjekësia tradicionale nuk mund të përdoret si monoterapi. Mjetet juridike të tilla duhet të plotësojnë trajtimet tradicionale. Vetëm në këtë rast mund të arrihet rezultati i dëshiruar.

Diabetus Shqipëri