Si të trajtoni diabetin e tipit 1 dhe tipit 2 në shtëpi

Konsideroni ilaçet dhe metodat më të njohura popullore për trajtimin e diabetit sipas lexuesve të Vestnik ZOZH.

Diabeti mellitus është një sëmundje kronike e sistemit endokrin, zhvillohet kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme (diabeti tip 1) ose kur trupi nuk mund të përdorë në mënyrë efektive insulinën që prodhon (diabeti tip 2). Insulina është një hormon që rregullon nivelin e sheqerit në gjak. Diabeti i pakontrolluar rezulton në një rritje të vazhdueshme të sheqerit në gjak. Me këtë sëmundje, të gjitha llojet e metabolizmit janë ndërprerë, gjë që me kalimin e kohës çon në dëmtim serioz në shumë sisteme të trupit.

Diabeti mellitus është i fshehtë për faktin se mund të “maskohet” si shumë sëmundje të tjera dhe zbulohet kur pacienti vjen për të trajtuar disa komplikime.

Llojet e diabetit.

Diabeti është i ndarë në dy lloje kryesore: 1 lloj dhe 2 lloje.
Diabeti mellitus i tipit 1 karakterizohet nga prodhimi i pamjaftueshëm i insulinës, administrimi ditor i insulinës është i nevojshëm. Mund të shfaqet në çdo moshë, pavarësisht trashëgimisë. Ky lloj quhet i varur nga insulina, më herët quhej edhe rinore ose fëmijë.

Shkaqet e diabetit tip 1.
Arsyeja kryesore është shkatërrimi i qelizave pankreatike që prodhojnë insulinë. Këto shkatërrim ndodhin në lidhje me sulmin e një infeksioni viral (gripi, hepatiti viral, virusi herpes, etj.), Trupi prodhon një përgjigje të antitrupave që shkatërron si virusin ashtu edhe qelizat që prodhojnë insulinë. Insulina, e cila transporton glukozën nga gjaku në qeliza, pushon së prodhuari, gjaku është i tepërt me sheqer, bëhet i trashë, qarkullon dobët në enët e gjakut, ngarkesa në zemër rritet dhe ushqimi i qelizave të trupit është i vështirë.
Gjithashtu, një predispozicion kongjenital mund të jetë shkaku i diabetit tip 1, tek disa njerëz insulina nuk prodhohet që nga lindja.

Shenjat dhe simptomat e diabetit tip 1.
Simptomat përfshijnë urinim të tepërt, etjen, urinë e vazhdueshme, humbjen e peshës, dobësinë, ndryshimin e shikimit dhe lodhjen. Këto simptoma mund të shfaqen papritmas. Prandaj, pacienti mund të përcaktojë me saktësi ditën kur filloi diabetin tip 1.
Shenjat sekondare të diabetit: kruajtje të lëkurës, furunculosis, dhimbje koke, shqetësim i gjumit, dhimbje në zemër, në muskujt e viçit. Shenja e parë e diabetit është etja, goja e thatë

Diabeti i tipit 2 karakterizohet nga përdorimi joefektiv i insulinës nga trupi. Ky lloj diabeti është më i zakonshëm në moshën madhore. 90-95% e diabetit janë të llojit të 2-të. Quhet jo-insulinë e pavarur. Në këtë lloj sëmundjeje, pankreasi prodhon insulinë të mjaftueshme, por qelizat e tij të receptorit janë të pandjeshme, pankreasi duhet të funksionojë me mbingarkesë, dhe me kalimin e kohës, qelizat që prodhojnë insulinë janë varfëruar plotësisht.

Shkaqet e diabetit tip 2.
– mbipesha, overeating. Rreziku i gjetjes së tipit 2 te njerëzit me obezitet të rëndë është 30 herë më i lartë
– mungesë e aktivitetit fizik
– trashëgimia
– konsumimi i tepërt i sheqerit dhe derivateve të tij,
– përvojat neuropsikike
– sëmundjet e sistemit endokrin (hipofizën, gjëndrën tiroide, korteksin mbiveshkor)

Shenjat e diabetit tip 2.
Simptomat mund të jenë të ngjashme me ato të diabetit tip 1, por zakonisht janë më pak të theksuara, duke u rritur gradualisht. Këtu janë disa shenja të tjera të diabetit tip 2: shtimi gradual i peshës, infeksionet e shpeshta, shfaqja e plagëve që shërohen me vështirësi, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje të duarve ose këmbëve, ngërçe në ekstremet, dhimbje në këmbë, më keq gjatë natës, ndjeshmëria ndaj dhimbjes zvogëlohet, tek burrat, fuqia është e dëmtuar – këto simptoma shoqërohen me dëmtimi i mbaresave nervore dhe enëve të vogla të gjakut me ekspozim të zgjatur të sheqerit në gjak të lartë.
Një person mund të ndiejë shenjat e para të diabetit në 5-7 vjet pas fillimit të sëmundjes, pasi të jenë shfaqur komplikime.

Komplikimet e diabetit – pasojat.

Mund të jetoni me diabet për një kohë shumë të gjatë, por duhet të monitoroni nivelin e sheqerit në gjak dhe të parandaloni ngritjen e tij. Pacientët me diabet mund të jetojnë në një moshë shumë të vjetër dhe të jetojnë më gjatë se personi mesatar, për faktin se ata duhet të monitorojnë dietën dhe regjimin e tyre, të hanë vetëm ushqime të shëndetshme, të braktisin zakonet e këqija. Të gjitha ndërlikimet shoqërohen vetëm me një rritje afatgjatë të niveleve të sheqerit. Pacientët vdesin jo nga diabeti, por nga komplikimet e shkaktuara nga sëmundja.
Komplikimet janë si më poshtë:
1. Zhvillimi i sëmundjes kardiovaskulare. 50% e pacientëve vdesin nga kjo ndërlikim.
2. Paraqitja e ulçerave të këmbës, gangrenës (këmbës diabetike) – kjo ndërlikim shoqërohet me dështim të qarkullimit të gjakut
3. Në diabet, enët e vogla të gjakut të retinës dëmtohen, gjë që çon në dëmtim të shikimit dhe verbim.
4. Ndodh dështimi i veshkave. Nga kjo, 10-20% e pacientëve vdesin.
5. Si ndërlikim i diabetit, shfaqet neuropatia diabetike – një dëmtim nervor. Shenjat e neuropatisë: ndjesi shpimi gjilpërash, dhimbje, mpirje në krah dhe këmbë dhe çrregullime të tjera.
6. Sheqeri i lartë në gjak mund të ndikojë në disa forma të kancerit.
Komplikimet e diabetit mund të mos fillojnë nëse kontrolloni nivelin e sheqerit tuaj që nga fillimi i sëmundjes. Problemi është se me llojin e dytë, fillimi i sëmundjes nuk mund të vërehet.

Lexoni artikullin:  Problemet e lëkurës me diabetin

Qëllimi i trajtimit të diabetit mellitus, përfshirë mjetet juridike popullore, është të normalizojë nivelin e sheqerit në gjak dhe të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve.

Dieta dhe ushqimi për diabetin – Ushqime të ndaluara dhe të shëndetshme.

Ushqyerja për diabetin luan një rol të madh. Me diabetin tip 2, sëmundja mund të kontrollohet pa ilaçe, vetëm për shkak të ushqyerjes së duhur. Përveç kësaj, pacientët shpesh janë mbipeshë. Prandaj, dieta ka për qëllim gjithashtu të zvogëlojë peshën e trupit.
Qëllimi kryesor i dietës është të parandalojë rritjen dhe hedhjen e sheqerit në gjak. Për ta bërë këtë, është e nevojshme të kufizohet, dhe në forma të rënda të sëmundjes, të përjashtohen enët që përmbajnë karbohidrate lehtësisht të tretshme. Hani 6 herë në ditë në pjesë të vogla. Dieta për diabet tip 2 duhet të jetë e ulët në kalori

Ushqime pa diabet (ushqime që rritin sheqerin në gjak):
1. Përmban shumë sheqer: ëmbëlsirat, bllokimet, mjaltin, rrushin, rrushin, bananet, lëngjet e ëmbla.
2. Ushqime të yndyrshme: mish yndyror, salcice, salcice, salcice, djathra, salcë kosi, majonezë – ato pengojnë mëlçinë, e cila çon në çrregullime metabolike, pra të dëmtuara në diabet.
3. Enët e skuqura, të tymosura dhe pikante.
4. Alkooli – ato mund të shkaktojnë një gjendje kome diabetike.
5. Pjatat më të rrezikshme të diabetit janë ato që ndërthurin shumë yndyrë dhe sheqer: çokollatë, halva, akullore, akullore dhe ëmbëlsira …
Të gjitha sa më sipër lejohet të përdoret vetëm në doza më minimale.

Produkte të dobishme për diabetin:
Ushqimet e mëposhtme mund të hahen pa kufizime (por me diabet 2, dieta duhet të jetë e kufizuar në kalori):
1. Perime me niseshte të ulët: lakër, tranguj, domate, kungull i njomë.
2. Frutat dhe manaferrat e varieteteve acidike, çaji nga trëndafili i egër dhe hiri i kuq malor.
3. Qull dhe hikërror, qull, krunde, arra.
4. Djathë gjizë.
Këto produkte do t'i sigurojnë trupit trupat e nevojshëm, vitaminat. Përveç kësaj, ato përmirësojnë metabolizmin e dhjamit dhe normalizojnë funksionimin e mëlçisë. Prandaj, ato duhet të përfshihen në dietë çdo ditë.
Diabetikët duhet të hanë më shumë ushqim të trashë: fruta në vend të lëngut, qull të fshehur në vend të njollosjes, etj. Ushqimi i trashë thithet më ngadalë, dhe trupi nuk merr një ngarkesë të njëkohshme të glukozës.

Ushqime për uljen e sheqerit në gjak:
Perimet e mëposhtme do të ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak: artichoke të Jeruzalemit, çikore, lëng lakre, qepë, hudhër, rrikë, majdanoz, selino, kanellë, infuzion të rrushit.

Ushqime të aprovuara nga diabeti:
Ushqimi i diabetit mund të përfshijë si vijon:
1. Bukë – deri në 200g në ditë, krunde me proteina të zeza dhe madje edhe më mirë.
2. Mish me pak yndyrë, peshk – 100-150 g në ditë.
3. Patate, karrota – jo më shumë se 200 g në ditë.
4. Produkte të qumështit 1-2 gota në ditë.
5. Vezë – jo më shumë se 1 copë. në ditë
6. Drithëra (përveç bollgur) në një sasi të vogël.
7. Supa në supë me perime. Supat e përgatitura në një peshk të dobët ose supë mishi duhet të konsumohen jo më shumë se 2-3 herë në javë.

Mbledhja e bimëve në trajtimin e diabetit me mjete shtëpiake.
Në trajtimin tradicional të diabetit, futja e hithrës në përgatitjet bimore jep rezultate shumë të mira. Përveç uljes së sheqerit në gjak, përmirëson funksionimin e sistemit të frymëmarrjes dhe mëlçisë, normalizon procesin e tretjes dhe përmirëson mikroflora e zorrëve.
Receta shtëpiake për diabetin:
Përziejini gjethet e grimcuara të hithrës, boronica, lingonat, galega në përmasa të barabarta. 2 tbsp. l. përzierja mbushet me 0,5 l ujë të valë. Pini 2/3 filxhan 3 herë në ditë. (recetë nga mënyra e jetesës së shëndetshme 2000 Nr. 15, f. 15 – nga bisedat me Clara Doronina)

Trajtimi me mjete juridike popullore: hithra, yarrow dhe tërfili.
Diabeti nuk mund t'i rezistojë një recete të tillë: hithra – 4 pjesë, yarrow – 3 pjesë, tërfili – 2 pjesë, celandine – 1 pjesë. 1 tbsp. l. mbledhja derdh 1 gotë ujë të valë. Merrni 3 herë në ditë për 1/3 filxhan. (recetë nga mënyra e jetesës së shëndetshme 2000, nr. 15, f. 21)

Trajtimi i miletit është një recetë shumë e efektshme.
Shpëlajeni, meli, grijeni në miell. Merrni 1 lugë gjelle. l. në stomak bosh, duke pirë 1 lugë gjelle. l. qumësht. Kursi i trajtimit është 1 muaj. (2000, nr. 21, f. 20)

Një kurë e plotë për diabetin tip 1.
Artikulli përshkruan aktivitetet e Qendrës Zakharov, ku me ndihmën e mjekësisë zyrtare dhe tradicionale, diagnoza e diabetit tip 1 hiqet plotësisht. Pacientët nga 4 deri në 16 vjeç dhe njerëzit mbi 45 vjeç reagojnë më mirë ndaj trajtimit. Artikulli është një email. adresa e qendrës dhe telefonit për regjistrim. Edhe çmimet për konsultim dhe për kursin e plotë të trajtimit tregohen. (HLS 2001, nr. 10, f. 16-17)

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit dhe metodat për trajtimin e tij

Koleksioni kryesor i bimëve kundër diabetit.
Koleksioni antidiabetik përbëhet nga shtatë bimë: një gjethe boronicë, gjethe fasule – 4 pjesë nga pesha, hipotekë, ijet e trëndafilave – 3 pjesë secila, wort e Shën Gjonit, lule kamomili, rrënjë aralia – 2 pjesë secila. Derdhni 10 g të koleksionit me dy gota ujë të nxehtë, ngrohni në një banjë me ujë për 15 minuta. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Kursi i trajtimit është 1 muaj. Pas 2 javësh, përsëritni kursin. Bëni këtë 3-4 herë në vit.
Ky ilaç popullor shëron në mënyrë të plotë trupin, ul sheqerin në gjak dhe përmirëson funksionin e mëlçisë. (2002, nr. 8, f. 16, nga bisedat me Dr. Lyubimova)

Joga kalmike.
Ka raste kur stërvitja "Yoga Kalmyk" largoi plotësisht diagnozën e diabetit. Por ju duhet ta bëni atë çdo ditë për 2-3 vjet. Kjo është një kohë e gjatë, por këto klasa do të ndihmojnë jo vetëm për të përballuar këtë sëmundje, por edhe për të rinovuar plotësisht dhe forcuar trupin, presioni kthehet në normalitet, sistemi imunitar forcohet dhe kalon astma.
"Yoga Kalmyk" është një mbledhje me një mbajtje frymë dhe një trup i përkulur paralel me dyshemenë. Gjatë kryerjes së stërvitjes, bazat e gishtërinjve mbyllin hundët. Ju duhet të bëni 10-15 grupe 20-60 mbledhje. (2003, nr. 3, f. 23)

Trajtim alternative me një dietë.
Burri arriti të shpëtoj nga diabeti i tipit 2 me ndihmën e faktit se ai humbi peshën nga 96 kg në 75 (me një lartësi prej 176 cm). Sheqeri ishte nga 6 në 10, tani ai ka nga 3,5 në 4,5. (2003, nr. 8, f. 14-15)

Koriandr.
Grind 10 g të bimës në pluhur, derdh 200 g ujë dhe vlim për 3 minuta. Pini supë për tre vakte midis vakteve. Kursi i trajtimit është 2-3 muaj. Ky është një trajtim i diabetit popullor Mongol. Për pacientët kronikë, kjo metodë ndihmon për të zvogëluar dozën e insulinës, në raste të paarritshme, shërimi i plotë nga kjo sëmundje është i mundur. (recetë nga HLS 2003, nr. 24, f. 18,)

Si ta trajtojmë diabetin me farën e lirit.
1-3 lugë farën e lirit (në varësi të peshës së pacientit) derdhni 1 gotë ujë të ftohtë, lëreni 2-3 orë. Pini 1 herë para gjumit.
Një recetë tjetër me farën e lirit:
1 pjesë e farave të lirit, rrënja e çikores, rrënja e rodheve, 3 pjesë e gjetheve të boronicës dhe gjetheve të fasules. 3 lugë gjelle. l. koleksion, derdhni 0,5 l ujë të ftohtë, insistoni 12 orë, pastaj ziejeni për 5 minuta, insistoni 1 orë, merrni gjysmë gote 4 herë në ditë pas ngrënies. (2004, nr. 4, f. 23).
Receta e tretë për farën e lirit: Grind farën e lirit në një mulli kafeje. 2 tbsp. l. derdhni gjysmë litër ujë të valë, vlim për 5 minuta, insistoni derisa të ftohet. Pini një gotë 2 herë në ditë në stomak bosh. Në këtë kohë, pini infuzion të çikores në vend të çajit dhe ujit. Pas dy muajve të një trajtimi të tillë, pankreasi fillon të funksionojë më mirë, trupi shërohet, gjendja përmirësohet. Pas kësaj, merrni një zierje 2-3 herë në javë për një vit. Gruaja që përdori këtë metodë popullore filloi të bëjë pa ilaçe, vetëm se ndjekja e një diete mban nën kontroll diabetin. (2004, nr. 5, f. 26).

Sofra është japoneze.
Me diabetin tip 1, trajtimi me Sofrën Japoneze jep një rezultat të mirë. Përdoren tretësirë ​​(100 g fruta të freskëta të bimës ose 50 g të thata për 100 g alkool 56%) – 1 lugë secila. 3-4 herë në ditë. Në mënyrë që të parandaloni komplikimet e diabetit siç është shkëputja e retinës së syrit – bëni kompresa nga infuzioni me ujë i frutave të Sofrës në sy të mbyllur për 45 minuta dy herë në ditë – derisa të ndalet procesi i shkëputjes së retinës. Për të shmangur një ndërlikim të tillë si ndryshimi trofik në muskujt e shpinës, skleroderma – bëni masazh me mjaltë – 20 ditë të çdo muaji, pas masazhit – fërkoni lehtësisht tretësirën e holluar të alkoolit të Sofrës në shpinë. Kryeni trajtim derisa pikat karakteristike të errëta të zhduken. Sofra Japoneze – një ilaç i fuqishëm që përmirëson metabolizmin, i cili është shumë i rëndësishëm në trajtimin e diabetit. (2004, nr. 5, f. 23)

Lehja e Aspen është ilaçi më efektiv.
Trajtimi i diabetit me infuzion të lehut të aspenit ndihmoi një grua të ulë nivelin e sheqerit nga 7,6 në 4 njësi, dhe shoqen e saj nga 13 në 4 njësi. Gjatë ditës, merrni disa gllënjka të supës. Ky trajtim gjithashtu do të forcojë mishrat e dhëmbëve. (HLS 2004 Nr. 14, f. 27, HLS 2005 Nr. 1, f. 30-31).
Edhe më e dobishme është kvasi i aspenit: mbushni një kavanoz tre litra në gjysmë me leh aspen, shtoni ujë, shtoni 1 gotë sheqer dhe 1 lugë. salcë kosi. Mbajeni të ngrohtë për 2 javë. Pini 2-3 gota në ditë: pini një gotë, menjëherë duhet të shtoni një gotë ujë dhe 1 lugë. sheqer në një kavanoz. Përdorni një shërbim të lëvores për diabet për 2-3 muaj. (2005, nr. 7, f. 29-30).
Burri uli sheqerin gjatë muajit të trajtimit me infuzion të lehave të aspenit nga 7,5 në 4 (2006, nr. 17, f. 30-31).

Lexoni artikullin:  Diabeti tek burrat

Ngjyra e limonit.
Trajtimi alternativ i diabetit me lulen e lisit jep një efekt të mirë – në vend të çajit, pini infuzion të livadhit – në një grua, për katër ditë të pirjes së tillë të çajit, sheqeri u ul nga 12 në 7 njësi. (HLS 2004 Nr. 15, f. 26). Teaaji me gjethe arre ka të njëjtën pronë.

Limon dhe Vezë.
Do mëngjes në stomak bosh, 1 orë para vaktit, për tre ditë një grua shtrydh lëng nga një limon, e tundi atë me një vezë të freskët të papërpunuar dhe e piu. Nivelet e sheqerit ranë nga 18 në 6,6. (2004, nr. 18, neni 25).

Trajtimi i diabetit me mjete juridike popullore – qepë.
Qepët e pjekura ndihmuan në uljen e sheqerit në gjak: ju duhet të hani 1 qepë të pjekur në ditë. (HLS 2006 Nr. 17, f. 33). Dhe hani çdo ditë sa më shumë qepë të papërpunuara (2009, Nr. 8, f. 27-28).

Edukimi fizik kundër diabetit.
Mami u sëmur me autorin e artikullit, filloi të verbohej, nuk mund të shëtiste. Ai studioi shumë letërsi dhe arriti në përfundimin se aktiviteti fizik dhe një dietë me karburant të ulët do ta shpëtonin atë. Në moshën 74 vjeç, ai e detyroi të bënte kallamishte, në moshën 79 vjeç, ajo filloi të gërmonte 300 herë me radhë, në 82 vjeç, ajo filloi të vrapojë dhe të marrë pjesë në garat. Tani ajo është 87 vjeçe, ajo kërcen pa pushim 500 herë, lexon pa syze dhe dhjetë vjet ndërsa u nda me diabetin e saj. Pas këtij fati, njeriu publikoi shumë artikuj në median e shkruar, fitoi shumë ndjekës të cilët gjithashtu shpëtuan nga diabeti me këtë metodë. (HLS 2006 Nr. 1, faqe 14-15).

Trajtimi me morra.
Ju mund të kuroni diabetin me morrat e drurit. Ju duhet të hani sallatë me morra druri 3 herë në ditë para vaktit kryesor. Pas 20 ditësh, sheqeri kthehet në normalitet. Druri mund të jetë i ngrirë, konservuar lëngun e tij, dhe përdoret gjatë gjithë dimrit. Ky ilaç popullor në të njëjtën kohë përmirëson vizionin shumë mirë (HLS 2003, nr. 9, f. 28). Trajtimi i diabetit do të jetë edhe më efektiv nëse shtoni barishte të hidhura në këtë sallatë: gjethe rrepkë, luleradhiqe, pendë hudhër (2006 Nr. 7, f. 29).

Rrënjë elecampane.
20 g rrënjë elecampane ziejnë për 20 minuta, insistojnë 20 minuta, pini 2 lugë gjelle. l. 3 herë në ditë para ngrënies. (HLS 2009, nr. 15, f. 22-23). Burri që e përdori këtë recetë uli nivelin e sheqerit të tij nga 14 në 4,6 njësi (2009, nr. 24, nga 9)

Trajtimi alternative i diabetit me artichoke të Jeruzalemit.
Gjatë një testi gjaku, një njeri gjeti sheqer – 9,8 njësi, ai vendosi të normalizojë nivelin e sheqerit me artichoke të Jeruzalemit. Do ditë hëngra 3-5 copë. Tre javë më vonë, sheqeri ishte 4.6 njësi. Mjeku tha që sheqeri në gjak është 5 njësi. Pastaj burri kaloi në një dozë prej 1-2 copë. Sheqeri ka qenë normal që nga atëherë. (2009, nr. 9, f. 33)

Ilaç popullor kozak.
Në një rende plastike, grijmë qepën blu gjysmë ore para se të hahet, shtrydh lëngun në një lugë druri dhe pije menjëherë, duke ngrënë bukë kafe. Skuqni qepët për 10 sekonda në një tigan të nxehtë me vaj perimesh dhe hani. Procedura kryhet para çdo vakt 3-4 herë në ditë. Kursi i trajtimit është 5 kg qepë. Për kontroll, kontrolloni përmbajtjen e sheqerit përpara trajtimit, në mes dhe pas trajtimit. Rezultatet do të jenë të shkëlqyera (HLS 2009, nr. 11, f. 3)

Një ilaç i thjeshtë popullor.
Shtoni 25 g maja të freskëta në një gotë kos të bërë në shtëpi dhe pijeni në stomak bosh. Burri kishte diabet për shumë vite, pa këtë recetë popullore dhe vendosi ta zbatojë atë. Pas 10 ditësh, niveli i tij i sheqerit u kthye në normalitet. Ai tregoi për këtë ilaç për një të afërm që vuan nga diabeti – kjo recetë gjithashtu ndihmoi. Pas kësaj, ai i tha mjekut të tij, ai vendosi të kryejë një eksperiment mbi pacientët (ishte në shekullin XIX). 19 pacientë me debitim të llojeve 30 dhe 1 pinë këtë pije, zhvilluan dy kurse nga 2 ditë me një interval prej 10 ditësh. Niveli i sheqerit në gjak është ulur në 10% të pacientëve me diabet tip 50 dhe në 1% të pacientëve me diabet tip 70. Në të njëjtën kohë, të gjithë vunë re një përmirësim të mirëqenies së përgjithshme, një rritje të kapacitetit të punës, puna e zorrëve u përmirësua dhe këmbët e tij ndaluan së lënduari. (recetë nga mënyra e jetesës së shëndetshme 2, nr. 2010, f. 1)

Diabetus Shqipëri