Simptomat dhe shenjat e diabetit tek gratë

Simptomat e diabetit tek gratë: Kjo faqe ju tregon gjithçka që ju duhet të dini rreth tyre. Shqyrtoni shenjat e fazave fillestare dhe të avancuara të metabolizmit të glukozës së dëmtuar. Lexoni në detaje rreth simptomave akute, si dhe shenjave të diabetit latent. Kuptoni se cilat teste duhet të kaloni për të konfirmuar ose hedhur poshtë diagnozën. Karakteristikat e diabetit në gratë e moshës rreth 30, 40 dhe 50 vjeç konsiderohen. Mësoni si të shpëtoni nga kërcitja pa ndihmën e ilaçeve toksike antifungale.

Simptomat e diabetit tek gratë: një artikull i hollësishëm

Mbani në mend se sheqeri i lartë në gjak është më i rrezikshëm për gratë sesa për burrat. Për shembull, për burrat, rreziku i sulmit në zemër rritet me 2-3 herë, dhe për gratë – 6 herë. Statistika të ngjashme vërehen për komplikime të tjera. Gratë diabetike ndonjëherë marrin trajtim me cilësi më të ulët se burrat. Arsyet për këtë:

 • gratë kanë më shumë simptoma të paqarta të komplikimeve sesa burrat, veçanërisht sulmet në zemër;
 • shovinizmi mashkull i mjekëve që konsiderojnë gratë hypochondriacs manifestohet herë pas here.

Uebfaqja e Dr. Bernstein dhe Endocrin-Patient.Com mëson diabetikët se si të mbajnë sheqerin në gjak 3,9-5,5 mmol / L 24 orë në ditë. Ky është niveli i njerëzve të shëndetshëm, i cili është i garantuar për të mbrojtur kundër komplikimeve të veshkave, këmbëve dhe shikimit, si dhe nga sëmundjet kardiovaskulare. Për të arritur një kontroll të shkëlqyeshëm të diabetit, nuk është e nevojshme të shkoni në një dietë të uritur, të merrni pilula të shtrenjta dhe të dëmshme, të injektoni doza kali të insulinës. Për më shumë informacion, shihni planin hap pas hapi të trajtimit të diabetit tip 2 ose programin e kontrollit të diabetit tip 1. Rekomandimet janë të përshtatshme për gratë dhe burrat të cilët janë të mbingarkuar me punë dhe probleme familjare, dhe veçanërisht pensionistët.

Cilat janë shenjat e para të diabetit tek gratë? Si manifestohet metabolizmi i dëmtuar i glukozës?

Diabeti i tipit 2 më shpesh mbetet i fshehur për disa vjet. Shkakton simptoma të buta, duke përkeqësuar gradualisht mirëqenien dhe cilësinë e jetës. Si rregull, gratë e pranojnë këtë, në vend që të ngrejnë alarmin, të vendosin një diagnozë dhe të trajtohen. Shenjat e para të diabetit tip 2 janë lodhja, problemet e shikimit dhe zvogëlimi i vëmendjes. Siç mund ta shihni, ata lehtë mund të gabohen për ndryshimet natyrore të lidhura me moshën. Plagët, prerjet, fryrje dhe lezione të tjera të lëkurës nuk shërohen mirë.

 • etje e fortë, urinim i shpeshtë;
 • humbje e shpejtë e pashpjegueshme e peshës, mundësisht për shkak të rritjes së oreksit;
 • të përzier, të vjella;
 • nervozizëm, zbutje;
 • erë acetoni nga goja;
 • ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje në duar, dhe veçanërisht në këmbë;
 • mund të ketë pamje të paqartë, një ndarje në sy.
Lexoni artikullin:  Metoda e trajtimit të diabetit

Cilat janë simptomat e fazës fillestare të diabetit? Si ta njohim këtë sëmundje?

Në fazën fillestare të diabetit, pacienti mund të mos ketë ndonjë simptomë të rëndë për disa vjet. Në mënyrë që të njihet kjo sëmundje në kohë, këshillohet që t’i nënshtrohen një ekzaminimi mjekësor parandalues ​​çdo vit. Ose të paktën të marrë teste diagnostike të gjakut.

Shfaqja e simptomave akute të listuara më sipër tregon se sheqeri në gjak tek pacienti shkon jashtë shkallës. Ndoshta jo shumë larg një gjendje kome diabetike. Fatkeqësisht, më shpesh sëmundja fillon me një telefonatë në ambulancë për shkak të vetëdijes së dëmtuar. Mjekët nuk janë në gjendje të shpëtojnë 3-5% të pacientëve të tillë nga vdekja. Për të mos marrë kujdesin intensiv dhe problemet e tjera të panevojshme, mos u bëni dembel të kontrolloni nivelin tuaj të glukozës në dyshimin më të vogël të diabetit.

Nëse jeni të interesuar për shtatzëninë, shikoni artikujt:

 • Diabeti shtatzënë – Planifikimi dhe administrimi i shtatzënisë te gratë me diabet.
 • Diabeti gestacional – sheqeri në gjak u rrit në gjysmën e dytë të shtatëzanisë.

Vlen të diskutohet për infeksione të njëkohshme tek gratë që shkaktojnë diabentë latentë ose të kontrolluar dobët tek gratë. Ankesa më e zakonshme është hidhërimi. Ajo manifestohet me kruajtje në vaginë, rrjedhje të djathit, probleme në jetën intime. Ju mund ta heqni qafe atë pa u drejtuar te ilaçet antifungale toksike, nëse shkoni në një dietë të ulët karboni. Kërpudhat e candida albicans që shkaktojnë Thrush mund të shkaktojnë herë pas here probleme oral.

Rritja e sheqerit në gjak krijon kushte të favorshme për shumëzimin e majave, si dhe shumë baktere të tjera të dëmshme. Mund të ketë infeksione të traktit urinar, në veçanti, cistiti – inflamacion i fshikëzës. Gratë janë shumë të ndjeshme ndaj tyre për shkak të veçorive të tyre anatomike. Këto sëmundje janë të pakëndshme në vetvete. Më e keqja nga të gjitha, bakteret mund të arrijnë në veshkat dhe të fillojnë t'i shkatërrojnë ato. Pyelonephritis është një sëmundje inflamatore e veshkave, agjentët shkaktarë të së cilës mund të jenë baktere të ndryshme patogjene. Shtë e vështirë për tu trajtuar.

Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus

Cilat manifestime të diabetit mund të shihen në lëkurë?

Lëkura mund të jetë e thatë, kruar dhe zhvishem. Diabeti i tipit 2 ndonjëherë shkakton errësim të kanateve të lëkurës që quhen acanthosis nigricans. Sidoqoftë, metabolizmi i dëmtuar i glukozës nuk shkakton gjithmonë probleme të lëkurës. Ju nuk mund të përqendroheni në simptomat e jashtme të kësaj sëmundje. Zakonisht, problemet me lëkurën nuk janë të dukshme, edhe kur sheqeri në gjak i pacientit është shumë i lartë. Diabeti përshpejton plakjen e trupit, dhe kjo ndikon në gjendjen e lëkurës. Kjo shqetëson gratë, por ndryshimet për keq janë më të ngadalta. Zakonisht pacientët mësohen me ta dhe nuk krijojnë alarm.

Cilat janë shenjat e diabetit tek gratë rreth moshës 30 vjeç?

Nëse një metabolizëm i dëmtuar i glukozës shfaqet në një grua të moshës rreth 30 vjet, atëherë kjo ka shumë të ngjarë diabeti tip 1 – një sëmundje serioze autoimune. Një rritje e sheqerit në gjak të shkaktuar nga një mënyrë jetese jo e shëndetshme zakonisht nuk zhvillohet në një moshë kaq të hershme. Diabeti tip 1 manifestohet shpejt. Pothuajse menjëherë shkakton simptomat akute të listuara më sipër në këtë faqe. Në moshën rreth 30 vjeç, nuk mund të keni frikë nga diabeti i fshehtë.

Kontrolloni nivelin tuaj të glukozës në laborator ose të paktën me një matës të glukozës në gjak në shtëpi. Nëse diagnoza konfirmohet, atëherë studioni programin e kontrollit të diabetit tip 1 dhe ndiqni rekomandimet e tij. Ngushëlloni veten për faktin se është e pamundur të mbroheni nga kjo sëmundje, nuk është faji juaj në pamjen e saj. Sidoqoftë, është përgjegjësia juaj të parandaloni paaftësinë dhe të mbroni kundër komplikimeve.

Cilat janë tiparet e metabolizmit të dëmtuar të glukozës te gratë e moshës rreth 40 vjeç?

Gratë rreth moshës 40 vjeç mund të kenë të dy llojet e diabetit. Sheqeri në gjak mund të rritet për shkak të dietave jo të shëndetshme dhe një stili jetese të ulur. Sulmet autoimune ndaj qelizave beta të pankreasit që prodhojnë insulinë gjithashtu mund të fillojnë. Viktimat e tyre janë më shpesh njerëz me fizikë të hollë dhe të hollë. Nuk ka kuptim të bëni teste të shtrenjta të gjakut për antitrupat për të vendosur një diagnozë të saktë. Sepse nuk ndikon në metodat e trajtimit.

Diabeti autoimun në gratë dhe burrat e moshës 40 vjeç e lart quhet LADA. Shtë më e zakonshme sesa mendohej më parë. Mjekët e kuptuan këtë pas vitit 2010. Tani ata po ndryshojnë ngadalë rekomandimet standarde të trajtimit. Duke filluar pas moshës 40 vjeç, sëmundja është e lehtë, me kusht që pacienti të ndjekë një dietë të ulët karboni. Sidoqoftë, injeksione me insulinë në doza të ulëta mund të jenë të nevojshme, edhe pse të hahet një vakt i shëndetshëm.

Lexoni artikullin:  Diabeti tek burrat

Diabeti i tipit 2 tek gratë shpesh zhvillohet pas 45 vjetësh. Sidoqoftë, mund të fillojë më herët, veçanërisht nëse sheqeri tashmë është rritur më herët gjatë shtatëzanisë. Kjo sëmundje është e lehtë për tu kontrolluar duke kaluar në një mënyrë jetese të shëndetshme. Nëse vetëm pacienti kishte motivim të mjaftueshëm për t'u pajtuar me regjimin. Fatkeqësisht, me diabetin tip 2, vërehen edhe sulme autoimune ndaj qelizave beta të pankreasit. Predispozita për këto sulme përcakton nëse obeziteti do të shndërrohet në diabet. Injeksione insuline mund të jenë të nevojshme për të kompensuar sulmet autoimune. Mos u bëni dembel dhe mos kini frikë të trajtoheni me insulinë, nëse është e nevojshme. Sidomos gjatë ftohjes dhe sëmundjeve të tjera infektive.

Cilat janë simptomat e diabetit tek gratë pas 50 vjeç?

Njerëzit e hollë dhe të hollë të diabetit autoimunik LADA rrallë fillojnë në moshën mbi 50 vjeç. Megjithatë, kjo sëmundje mund të fillojë disa vjet më parë, dhe pastaj të mbetet në një formë të fshehur për një kohë të gjatë, me një diagnozë të vonë. Prandaj, duhet të kihet parasysh si një nga shkaqet e mundshme të sheqerit në gjak të lartë. Sidoqoftë, diabeti i tipit 2 është shumë më shpesh shkaku i vërtetë.

Menopauza tek gratë përkeqëson metabolizmin, provokon zhvillimin e mbipeshës, rrit rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Për më tepër, sëmundja mund të mbetet e fshehur për shumë vite. Simptomat e mundshme të butë dhe akute janë renditur më lart. Nëse keni ardhur në këtë faqe, atëherë jeni padyshim një pacient i motivuar. Prandaj, nuk do të bëni asgjë marrëzi, duke injoruar shenjat e metabolizmit të dëmtuar të glukozës. Bëni një test gjaku për sheqerin. Shtë më mirë të kontrolloni hemoglobinë të glikuar. Më tej, nëse është e nevojshme, përdorni një regjim hap-pas-hapi të trajtimit të diabetit. Ose ndiqni një program kontrolli të diabetit tip 2 i cili është gjithashtu i përshtatshëm për LADA.

2 komente mbi "Simptomat dhe shenjat e diabetit tek gratë"

Përshëndetje, unë jam 39 vjeç, pesha 60 kg, lartësia 168 cm. Unë dhurova gjak për sheqer – 7.6 në stomak bosh nga një gisht, dhe hemoglobinë glikoziluar 4%, çfarë do të thotë kjo?

Dhurohet gjaku për sheqer – 7.6 në stomak bosh nga një gisht, dhe hemoglobina glikoziluar 4%, çfarë do të thotë kjo?

Rezultatet e provës suaj nuk përputhen. Merrni në një laborator tjetër.

Diabetus Shqipëri