Simptomat dhe trajtimi i cistitit në diabet

Diabeti mellitus dhe cystitis shpesh gjenden në kombinim, gjë që shpjegohet me një dobësim të mbrojtjes së trupit, duke e bërë atë të ndjeshëm ndaj mikroorganizmave patogjenë. Me një shkelje të metabolizmit të karbohidrateve, vërehet një rritje e mprehtë e niveleve të glukozës në gjak, e cila bëhet një tjetër faktor provokues për inflamacionin e organeve.

Dëmtimi i fshikëzës në diabet

Dëmtimi i sistemit sekretues në diabet ndikon në cilësinë e jetës së pacientit. Ky ndërlikim manifestohet nga dëmtimi i mbaresave nervore përgjegjëse për aktivitetin kontraktues të muskujve të fshikëzës, dhe zhvillimin e infeksioneve bakteriale.

Tsistopatiya

Cistopatia diabetike kontribuon në mosfunksionimin e akumulimit të urinës dhe zbrazjen e fshikëzës. Sëmundja karakterizohet nga zhvillimi i një çrregullimi neurogjenik, në të cilin preken enët që ushqejnë mbaresat nervore.

Si rezultat, organi bëhet i paaftë për të kryer funksione ekskretuese, të ndjeshme dhe autonome.

Sëmundja karakterizohet nga zhvillimi i ngadaltë dhe shfaqja e simptomave të mëposhtme:

 • trashje e mureve të fshikëzës;
 • prania e një sasie të madhe të urinës së mbetur;
 • rrjedhë e dobët e urinës;
 • ulje e frekuencës së urinimit.

Llojet dhe format e cistitit

Për nga natyra e kursit, ndodh cistiti që shfaqet në sfondin e diabetit:

 1. Sharp. Dallohet nga zhvillimi i shpejtë i figurës klinike, me fillimin me kohë të trajtimit, përfundon me rikuperim.
 2. Kronike. Sëmundja ka një kurs të ngjashëm me valën – acarimet zëvendësohen me falje.

Bazuar në natyrën e ndryshimeve patologjike, dallohen format e mëposhtme të cistitit:

 1. Katarrale. Procesi inflamator lokalizohet në mukozën e fshikëzës. Fotografia klinike përfshin simptomat klasike të sëmundjes – dysuria dhe dehja e trupit.
 2. Ulcerative. Defektet e rrumbullakosura shfaqen në mukozën, duke depërtuar në indet e thella. Në këtë rast, inflamacioni ndodh vetëm në zonat e prekura nga ulcera. Sindroma e dhimbjes është e përhershme.
 3. Gangrenizuar. Në mukozën e fshikëzës, shfaqen zona të nekrozë. Në mungesë të trajtimit, ndodh shpimi i murit, si rezultat i të cilit urina futet në zgavrën e barkut. Një shenjë karakteristike e cistitit të tillë është mungesa e dhimbjes.
 4. Fibrinës. Një inflamacion i tillë karakterizohet në atë që zonat e prekura janë të mbuluara me pllaka fibrine. Depozitat mund të përhapen në zona të shëndetshme, gjë që shkel funksionet e trupit. Cistiti fibrinor zvogëlon kapacitetin e fshikëzës.
 5. Hemorragjike. Një kriter diagnostik për patologjinë është hematuria – shfaqja e papastërtive të përgjakshme në gjak. Kontribuon në këtë shkatërrim të mureve të enëve të gjakut. Shenjat e dehjes mund të mungojnë.
Lexoni artikullin:  Hudhra për diabetin e tipit 2 - diabeti

Shkaqet e inflamacionit

Inflamacioni i fshikëzës kundër diabetit mellitus tip 1 ose 2 zhvillohet nën ndikimin e faktorëve të mëposhtëm:

 • mosha e avancuar;
 • dëmtimi i venave dhe arterieve të vogla;
 • shkelje e furnizimit me gjak të organit për shkak të rritjes së presionit të gjakut;
 • dobësimi i imunitetit lokal, për shkak të të cilit mukoza e fshikëzës bëhet e paaftë t'i rezistojë sëmundjeve.

Agjentët shkaktarë më të zakonshëm të cistitit në diabet përfshijnë:

 1. E. coli. Një mikroorganizëm patogjen me kusht jeton në zorrën e njeriut dhe, në një gjendje normale imuniteti, nuk shkakton inflamacion.
 2. Klebsiella. Infeksionet bakteriale të shkaktuara nga ky patogjen konsiderohen shkaku më i zakonshëm i cistitit në diabet.
 3. Enterokoket dhe Proteus. Proceset inflamatore ndodhin me procedura të gabuara diagnostike. Cistiti i shkaktuar nga këto baktere ka një kurs kronik.
 4. Kërpudha të gjinisë Candida. Në një person të shëndetshëm, kandidatizmi rrallë shoqërohet me dëmtim të sistemit sekretues, ndërsa në diabet, bakteret përhapen jo vetëm në fshikëz, por edhe në veshka.

Simptomat e cistitit në diabetikët

Fotografia klinike e cistitit në diabetikë nuk ndryshon nga ajo në njerëzit që nuk kanë këtë sëmundje, ajo përfshin simptomat e mëposhtme:

 • urinim të shpeshtë;
 • shfaqja e urimeve të rreme, në të cilat urina ekskretohet në pika ose mungon;
 • dhimbje gjatë urinimit;
 • kruajtje dhe djegie në uretër;
 • rrjedhje të urinës pas zbrazjes së fshikëzës;
 • ndryshimi i ngjyrës së urinës i shoqëruar me shfaqjen e mukusit dhe epitelit;
 • shfaqja e papastërtive të përgjakshme në urinë;
 • ngërçe dhe një ndjenjë e rëndimit në barkun e poshtëm;
 • ethe;
 • dobësi e përgjithshme, dhimbje koke.
Diabetus Shqipëri