Simptomat dhe trajtimi i ulçerave trofike në diabet

Trajtimi i një ulçeri trofik në diabet është mjaft i ndërlikuar. Me sheqer të ngritur në gjak, mjekët i kushtojnë vëmendje të shtuar shëndetit të ekstremiteteve të poshtme të pacientit. Në të vërtetë, me zhvillimin e kësaj sëmundje, rreziku i sëmundjeve të mbaresave nervore dhe enëve të vogla rritet shumë herë, gjë që, në fund të fundit, çon në shfaqjen e ulcerave trofike në këmbë.

Sipas statistikave, 3% e shfaqjes së ulçerave trofike ndodh pikërisht te diabetikët. Në shumicën e rasteve, këto simptoma të pakëndshme ndikojnë në thonjtë e gishtave. Mund të shfaqen në thembra. Në shumicën e rasteve, shfaqja e ulcerave të tilla shoqërohet me lëndime mikro për shkak të veshjes së vazhdueshme të këpucëve me cilësi të dobët, gërryes, pedikyrëve të bërë në mënyrë jo të duhur. Për shkak të gjithë kësaj, edhe dëmi më i vogël nuk shërohet për një kohë shumë të gjatë, gjë që çon në shfaqjen e sëmundjes së lartpërmendur.

Një tipar dallues i ulcerave trofike që ndodhin kur ekziston një tepricë e sheqerit në gjak është dhimbja e fortë, e cila ndodh edhe me ulcerat e vogla. Sindromi i dhimbjes, si rregull, rritet gjatë natës. Edhe pse ka edhe gjendje polare kur edhe me ulcerat trofike të thella dhe të mëdha nuk ka dhimbje fare. Një karakteristikë tjetër dalluese e kësaj sëmundje është se me diabet, ulcerat vetëm nuk mund të shërohen. Përveç kësaj, ato mund të thellohen dhe të shndërrohen në gangrene. Kjo është arsyeja pse trajtimi i kësaj sëmundje duhet të fillojë menjëherë pas zbulimit të simptomave të para të pakëndshme.

Si të trajtojmë ulcerat trofike te diabetikët në fazën e shfaqjes së tyre?

Siç tregon praktika, sa më shpejt të filloni trajtimin për këtë sëmundje, aq më e madhe është mundësia që simptomat e pakëndshme të shkojnë shumë më shpejt dhe më lehtë.

Para së gjithash, mjekët janë të përfshirë në korrigjimin e nivelit të sheqerit në gjak të pacientit. Qëllimi i trajtimit në fazën fillestare të zhvillimit të sëmundjes është parandalimi i përparimit të saj të mëtejshëm. Për ta bërë këtë, mjekët mund të përshkruajnë një kurs injeksioni me ilaçe vaskulare. Droga mund të përshkruhet që ndihmojnë në përmirësimin e ushqyerjes së indeve të sëmundura të këmbëve.

Lexoni artikullin:  Trajtimi kirurgjik i diabetit (2)

Trajtimi lokal në fazën fillestare të sëmundjes konsiston në trajtimin e skajeve të plagës me zgjidhje alkooli të antiseptikëve, si dhe në trajtimin e plotë të zonave të prekura me zgjidhje antiseptike në ujë. Grupi i parë i antiseptikëve përfshin 70% alkool, zelenka, jod, dhe grupi i dytë përfshin peroksid hidrogjeni, furatsilin, një zgjidhje e dobët e permanganatit të kaliumit.

Pas një trajtimi të tillë të plagës, një ilaç që përshpejton shërimin duhet të aplikohet në ulçerë. Një mjet i tillë duhet të jetë vetëm në formën e një xhel. Shtë një ilaç i tillë që nuk do të krijojë një film hermetik mbi plagë. Fashë zona e ulçerit duhet të jetë 1-2 herë në ditë, ndërsa duhet të monitoroni me kujdes sterilitetin e materialeve të përdorura. Mos harroni të lani duart tuaja me sapun përpara se të filloni këtë procedurë.

Sot ka veshje të reja që nuk ngjiten në plagë – fibër hidrofile, fustane të bëra nga shkumë poliuretani. Shtë më mirë të jepni preferencën tuaj vetëm për veshjet e tilla.

Trajtimi i sëmundjes në fazën e pastrimit

Ulçera trofike në diabet mellitus në fazën e pastrimit gjithashtu duhet të trajtohet nën nivele të kontrolluara fort të sheqerit. Në fazën e pastrimit, skajet e plagës duhet së pari të trajtohen me një antiseptik që përmban alkool. Më shpesh, tinkturë kalendula e përgatitur me alkool ose acid salicilik përdoret për këtë; e gjithë kjo mund të blihet në farmacinë më të afërt. Pas kësaj, zonat e prekura duhet të lahen plotësisht me një zgjidhje 3% të peroksidit të hidrogjenit. Tjetra, ju duhet të bëni një banjë të dobët me permanganat kaliumi dhe t'i mbani këmbët në të për një çerek orë. Masat e tilla terapeutike duhet të përsëriten çdo ditë. Lëngu duhet të jetë me temperaturë mesatare.

Për të hequr qafe pllakën në këmbë me këtë sëmundje, mjekët rekomandojnë së pari të aplikoni salcat me substanca medicinale që pastrojnë ulcerat trofike. Dhe pastaj ka veshje me një xhel të veçantë që do të ushqejë faqet e indeve të sëmura. Procedura të tilla duhet të kryhen të paktën 2 herë në ditë derisa plagët të pastrohen plotësisht.

Lexoni artikullin:  Diabeti dhe një mbidozë e insulinës - shenja, pasoja

Faza e shërimit

Nëse ulcera tashmë është duke u shëruar, atëherë trajtimi i tyre zakonisht kryhet me ndihmën e xhel dhe ointments, të cilat sigurojnë ushqim të mirë për indet dhe nxisin shërimin e shpejtë.

Xhel duhet të aplikohet vetëm në plagët që rrjedhin gjakderdhje, dhe vajin – përgjatë skajeve të plagës dhe në ato zona që tashmë janë tharë. Ndërsa plagët shërohen, duhet të kaloni në përdorimin e vetëm ointments.

Në fazën e shërimit, veshjet mund të bëhen vetëm 1 herë në ditë, por ato duhet të vazhdojnë deri në rikuperimin e plotë.

Afërsisht gjysma e pacientëve janë të përshkruar me antibiotikë. Përzgjedhja e antibiotikëve duhet të bëhet vetëm nga një mjek profesionist pasi të marrë të gjitha rezultatet e plating nga një plagë.

Si ta mbroni ulçerën nga stresi kur ecni?

Ju mund të trajtoni ulcerat trofike në diabet me ilaçet më të shtrenjta, por plaga nuk do të shërohet. Gjë është se ndërsa pacienti hap mbi plagë, sëmundja nuk ka gjasa të fitojë. Trajtimi nuk do të jetë efektiv edhe nëse pacienti përpiqet të shkelë këmbën e lënduar sa më pak të jetë e mundur. Në këtë rast, problemi mund të zgjidhet vetëm me ndihmën e pajisjeve speciale të shkarkimit.

Më parë, gjysmë pranga, e cila mbante gjithë ngarkesën kur ecnin në ballë, ishte shumë e popullarizuar. Sot, pajisja më efektive e shkarkimit konsiderohet të jetë një "boot", i cili është bërë nga materiale fiksimi të polimerit. Falë kësaj pajisje, ulçerat trofike në diabet shërohen shumë më shpejt. Përveç kësaj, pacienti mund të udhëheqë një mënyrë jetese aktive, të cilën ai nuk mund ta bënte me ndihmën e "gjysmë këpucëve".

Mjetet juridike popullore për sëmundjen

Për të trajtuar ulcerat trofike në këmbë me sheqer të ngritur në gjak mund të jetë gjithashtu përdorimi i ilaçit tradicional.

Ointment nga bredh i zakonshëm – një ilaç i tillë në shtëpi përgatitet mjaft lehtë. 100 gr. rrëshira e bredhit duhet të përzihet me të njëjtën sasi dylli dhe salcë. Të gjithë përbërësit duhet të zihen. Plaga duhet të lahet me përbërjen e mëposhtme: 1 tbsp. një lugë gjelle të shpejtë për 1 litër ujë. Pas kësaj, një sasi e vogël e vajit të fituar duhet të aplikohet në një fashë të pastër dhe të aplikohet në zonën e prekur. Siç tregon praktika, pas 5-6 prej këtyre veshjeve, sëmundja fillon të zvogëlohet.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i gjakut tek gratë dhe burrat, testi i sheqerit në gjak

Një zgjidhje e alumit të djegur – një mjet i tillë ka një efekt të shkëlqyer anti-inflamator dhe promovon shërimin e shpejtë të plagëve që acarohen. Në 100 ml ujë të vluar ju duhet të shtoni një sasi të vogël alumi të djegur. Lëngu i gatshëm duhet të fshihet plagë.

Përballimi i kësaj sëmundje gjithashtu mund të ndihmojë hirit thupër – 1 kg e këtij produkti duhet të sitet përmes një sitë dhe të derdh 10 litra ujë të zier. Produkti duhet të qëndrojë në një vend të ngrohtë për 2 orë. Në një lëng të ngrohtë, është e nevojshme të ulni pjesën e prekur të trupit dhe ta mbani atje për të paktën gjysmë ore. Nëse kjo procedurë është e papërshtatshme, mund ta zëvendësoni me një kompresë të hirit të thuprës dy herë në ditë. Mbajeni këtë kompresë për të paktën 7 orë. Një rezultat pozitiv do të shfaqet brenda një muaji.

Lëngu i ferulit është një ilaç tjetër shumë i efektshëm për ulcerat trofike në diabet. Shtë e nevojshme të shtrydhni një sasi të vogël të lëngut të rrënjës së ferulës dhe të lubrifikoni ulcerat me lëngun që rezulton disa herë në ditë.

Në shtëpi, ju gjithashtu mund të përpiqeni të bëni një vaj të parfumuar nga vazelinë dhe respektin e fortë të rrënjës së ferrit.

Para se të përdorni ndonjë recetë alternative për ulcerat trofike me sheqer të lartë në gjak, patjetër që duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

Përndryshe, mund të lindin rrethana të paparashikuara që do të përkeqësojnë shumë rrjedhën e sëmundjes. Nuk është sekret që shumë përbërës popullorë shpesh shkaktojnë reaksione të pakëndshme alergjike. Bëhu i shëndetshëm!

Diabetus Shqipëri