Simptomat e diabetit steroid, diagnoza dhe trajtimi

Diabeti steroid është një nga llojet e diabetit në të cilin formohen një sasi e madhe e hormoneve të lëvoreve veshkore (kortikosteroide) në gjak. Si rezultat, një mbingarkesë e hormoneve provokon një mosfunksionim të të gjitha organeve dhe sistemeve, duke formuar një ndjeshmëri të pasaktë ndaj insulinës. Diabeti steroid përfshin karakteristikat e diabetit tip XNUMX dhe tipit XNUMX.

Farë është diabeti steroide?

Diabeti steroid ka emrin dytësor të "diabet mellitus", sepse në shumicën e rasteve provokohet nga administrimi i tepërt i glukokortikosteroideve. Kjo është e mundur me përdorimin e zgjatur të ilaçeve të caktuara.

Patogjeneza e sëmundjes nuk shoqërohet me çrregullime në pankreas, prandaj, në terapi, detyra kryesore është heqja e një sasie të tepruar të steroidëve nga trupi. Një tipar i sëmundjes është se ai përfshin shenja të diabetit mellitus tip 1 dhe tip 2, por në shumicën e rasteve dikton nevojën e përdorimit të insulinës si terapi mirëmbajtjeje.

Kursi i sëmundjes mund të jetë në dy drejtime:

 1. Pankreasi nuk prodhon sasinë e duhur të hormoneve, kështu që ju duhet të plotësoni artificialisht mangësinë e tyre duke administruar insulinë.
 2. Pankreasi prodhon nivelin e nevojshëm të hormoneve, por qelizat e trupit nuk reagojnë më si duhet ndaj insulinës.

Një ekzaminim gjithëpërfshirës përdoret për të bërë një diagnozë, dhe trajtimi ka për qëllim zvogëlimin e efektit të një faktori provokues.

Shkaqet e sëmundjes

Shkaqet e dëmtimit të tolerancës së glukozës mund të ndahen në dy kategori:

 1. Ekzogjene – shoqërohen me ndikimin në trupin e faktorëve të jashtëm që krijojnë të gjitha kushtet për përparimin e diabetit.
 2. Endogjene – lindin drejtpërdrejt në vetë trupin nën ndikimin e sëmundjeve të njëkohshme.

Sëmundja gjithashtu ka një predispozitë gjenetike, prandaj, mund të ndodhë në njerëz absolutisht të shëndetshëm që kanë të afërm të gjakut në familje me një sëmundje të ngjashme.

ekzogjene

Disa ilaçe hormonale mund të stimulojnë sintezën e një sasie të rritur të kortikosteroideve dhe të rrisin artificialisht numrin e tyre, duke përfshirë:

 • deksametazon;
 • hydrocortisone;
 • Prednisolon.

Dexamethasone mund të stimulojë sintezën e sasive të rritura të kortikosteroideve dhe të rrisë artificialisht numrin e tyre

Diabeti steroid prek gratë që kanë përdorur pilula hormonale të kontrollit të lindjes për një kohë të gjatë.

Lexoni artikullin:  Diabeti dhe ateroskleroza

Sëmundja shoqëron pacientët pas një transplanti të veshkave dhurues, i cili kërkon përdorim të zgjatur të terapisë anti-inflamatore.

Diabeti mund të ndodhë kur përdorni ushqim dhe ujë me cilësi të ulët. Në sfondin e ushqyerjes jo të drejtë dhe të pabalancuar, ka një efekt të rritur jo vetëm në traktin tretës, por edhe në proceset metabolike të të gjithë organizmit.

endogjen

Këto arsye janë për shkak të përparimit të sëmundjeve që shkaktojnë çrregullime metabolike. Kjo përfshin:

 1. Patologjitë autoimune – trajtimi përdor terapi që synon shtypjen e sistemit imunitar (imunosupresantët).
 2. Ndërprerjet në punën e hipotalamusit dhe gjëndrës së hipofizës – provokojnë një shkelje të sintezës së të gjitha hormoneve në trup, gjë që çon në zhvillimin e një çekuilibri (sindromi i Itenko-Cushing).
 3. Sëmundja e Bazedova është një sëmundje e varur nga hormoni që ndikon gjithashtu në qelizat e trupit që ndalojnë reagimin ndaj insulinës.

Diabeti steroid mund të jetë i përkohshëm dhe i butë, dhe pas tërheqjes së glukokortikosteroideve, gjendja përmirësohet, dhe kronike, kur ka nevojë për insulinë.

Grupi i rrezikut

Më shpesh, patologjia prek kategoritë e mëposhtme të pacientëve:

 1. Atletët që përdorin steroide për fitim të përshpejtuar të muskujve.
 2. Njerëzit me sëmundje autoimune hormonet e të cilëve përdoren për të korrigjuar gjendjen e tyre.
 3. Pacientët që jetojnë në kushte të pafavorshme mjedisore dhe përjetojnë vazhdimisht dehje me substanca të dëmshme.
 4. Pacientët me mbipeshë të cilët nuk përqendrohen te problemi dhe vazhdojnë të hanë rastësisht.
 5. Predispozicioni gjenetik dhe tendenca për të qenë mbipeshë.
 6. Varësia e alkoolit për më shumë se 5 vjet.

Grupi i rrezikut përfshin atletët që përdorin steroide për fitim të përshpejtuar të muskujve.

Nëse shenjat e diabetit zhvillohen gjatë marrjes së kortikosteroideve, atëherë ky person është në rrezik dhe kërkon kontroll të veçantë mbi dozën e ilaçeve.

Sipas statistikave, gratë në moshë lindjeje kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë diabet steroide. Në prani të shtatzënisë dhe një ndryshim në nivelet hormonale, është e rëndësishme të kontrolloni peshën, pasi kjo mund të bëhet një nga parakushtet për zhvillimin e sëmundjes.

Симптомы

Manifestimet klinike të diabetit steroide janë pothuajse identike me diabetin, i cili përfshin simptoma të tilla si:

Lexoni artikullin:  Mjetet juridike popullore për diabetin

 • ndjenjën e etjes së vazhdueshme dhe gojës së thatë;
 • uri e rëndë, e cila mund të zhvillohet edhe pas ngrënies;
 • djersitje e tepruar dhe një erë e pakëndshme e djersës;
 • lodhje kronike dhe humbje e forcës, e cila nuk shoqërohet me motin dhe aktivitetin fizik;
 • ënjtje e ekstremiteteve;
 • mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash të duarve dhe këmbëve;
 • ulje e ndjeshmërisë së lëkurës;
 • mosfunksionime seksuale;
 • urinim i shpeshtë.

Ndjenja e etjes së vazhdueshme dhe gojës së thatë është një nga simptomat e diabetit steroide

Anydo plagë që zhvillohet në trupin e pacientit shërohet shumë ngadalë, i acaruar dhe i lënduar. Në sfondin e imunitetit të zvogëluar, ekziston rreziku i sëmundjeve të shpeshta të frymëmarrjes, si dhe pranimi i infeksioneve gjenitale.

Vizioni është zvogëluar, në të cilin pacienti e sheh foton të paqartë. Syzet e zgjedhura me përparimin e shpejtë të sëmundjes mund të ndryshojnë çdo gjashtë muaj, gjë që tregon shpejtësinë e humbjes së shikimit.

Pacienti shpejt humbet peshën, megjithëse sasia e ushqimit dhe përmbajtja e tij totale e kalorisë rritet. Një siluetë diabetike tregon këmbët dhe krahët shumë të hollë, por një bark të zgjeruar patologjikisht.

Diagnostics

Diabeti steroid diagnostikohet nga një studim i testeve të gjakut dhe urinës:

 1. Testi i tolerancës së glukozës – gjaku i provës merret nga një gisht në stomak bosh dhe 2 orë pas pirjes së 200 ml glukozë në formën e tij të pastër.
 2. Gjaku për sheqerin – analiza tregon devijime të vogla, jo më shumë se 7-9 mmol / l.
 3. Urinaliza – zbulohen oksikortikosteroide dhe ketosteroide.
 4. Gjaku në nivelin e hormoneve – është e nevojshme një analizë e hollësishme e nivelit të të gjitha hormoneve të sintetizuara nga sistemi endokrin.
 5. Biokimi i gjakut – vlerësohet niveli i hemoglobinës së glikuar, insulinës, triglicerideve, peptideve pankreatike.

Diabeti Steroid diagnostikohet nga një test gjaku

Mjeku interviston pacientin për shkaqet e mundshme të sëmundjes, duke vendosur një predispozicion gjenetik.

Trajtim

Qëllimi kryesor i terapisë është të stabilizojë nivelin e glukokortikosteroideve në trup, si dhe mbajtjen e niveleve normale të sheqerit në gjak. Kjo arrihet në mënyrat e mëposhtme:

 1. Përjashtimi i ilaçeve glukokortikosteroide nga kursi i trajtimit.
 2. Normalizoni sheqerin në gjak duke administruar doza të zgjedhura individuale të insulinës.
 3. Marrja e ilaçeve antidiabetikë që mund të kontrollojnë proceset metabolike në trup.
 4. Përdorimi i diuretikëve, të cilët do të kontrollojnë presionin e gjakut dhe parandalojnë zhvillimin e edemës.
 5. Pas një diete të rreptë.
Lexoni artikullin:  Diabeti dhe impotenca

Doza ditore e insulinës zgjidhet individualisht. Në fazat fillestare të trajtimit, gjendja e pacientit monitorohet nga një specialist, pas së cilës administrimi i mëtutjeshëm mund të kryhet në shtëpi.

Shtë e domosdoshme të ndiqni një dietë të bazuar në minimizimin e niveleve të karbohidrateve dhe rritjen e proteinave dhe yndyrës. Rekomandohet të refuzoni produktet e mëposhtme:

 • ëmbëlsirat;
 • mish të tymosur dhe produkte gjysëm të gatshme;
 • ushqim nga institucionet e ushqimit dhe ushqimit të shpejtë (ushqim i shpejtë);
 • turshi dhe turshi;
 • Enët shumëkomponente që treten për një kohë të gjatë.

Me diabet steroide, rekomandohet të braktisni ëmbëlsirat

Dieta duhet të përbëhet nga mish të ligët, perime të freskëta dhe fruta. Ushqimi duhet të avullohet ose piqet në furrë, duke përjashtuar gatimin duke përdorur yndyrna bimore dhe shtazore.

Shtë e nevojshme t'i përmbahen ushqimit të pjesshëm. Ushqimi i ushqimit pas 2-3 orësh do të zvogëlojë urinë, si dhe do të shmangë overeating. Pini ujë 1 orë pas një vakt. Pirja e ushqimit është e padëshirueshme, pasi kjo ndikon në procesin e tretjes.

Vëmendje e veçantë i kushtohet pijeve alkoolike. Me futjen e insulinës, ato janë rreptësisht të ndaluara, pasi ato kanë një efekt patogjen në pankreas.

parandalim

Si parandalim i zhvillimit të diabetit steroide, rekomandohet:

 1. Kufizoni marrjen e kortikosteroideve, e cila shpesh përshkruhet shpesh në luftën kundër një reaksioni alergjik.
 2. Dhuroni çdo vit gjak për sheqerin, duke kontrolluar nivelin e tij.
 3. Ndiqni rregullat e një jetese të shëndetshme, duke i kushtuar vëmendje të veçantë ushqimit.
 4. Refuzoni pije alkoolike që ndikojnë negativisht në shëndetin.
 5. Merrni kohë për aktivitete fizike dhe aktivitete në natyrë.
 6. Monitoroni peshën, dhe në rast të ndonjë ndryshimi, këshillohuni me një mjek.

Në prani të dëmtimit të shikimit, ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitetet, kruajtje të lëkurës dhe shenjave të tjera të diabetit, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek. Në rastin e një predispozicioni gjenetik ndaj sëmundjes, parandalimi do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të sëmundjes, si dhe në eliminimin e komplikimeve të tij.

Diabetus Shqipëri