Simptomat e diabetit tek fëmijët

Ashtu si tek të rriturit, shenjat e diabetit tek fëmijët mund të zhvillohen me shpejtësi ose gradualisht. Diabeti i fëmijëve konsiderohet një sëmundje mjaft e rrallë, por, sipas statistikave, numri i rasteve të patologjisë tek fëmijët rritet çdo vit. Sëmundja diagnostikohet edhe tek foshnjat dhe parashkollorët. Duke ditur shenjat e para të sëmundjes, mund të zbuloni diabetin në fazat e hershme. Kjo do të ndihmojë në fillimin e trajtimit, për të parandaluar pasojat serioze.

Disa fjalë për sëmundjen

Diabeti mellitus është emri i zakonshëm për një sëmundje që shoqërohet me një rritje të përqendrimit të sheqerit në gjak të pacientit. Shumë nuk e dinë që ekzistojnë disa lloje të patologjisë, dhe mekanizmi i zhvillimit të tyre është rrënjësisht i ndryshëm. Diabeti tip 1 shpesh ndodh tek fëmijët me një predispozicion gjenetik të sëmundjes. Ndonjëherë faktorët provokues janë streset, çrregullimet hormonale në trup.

Ky lloj quhet i varur nga insulina, pacienti kërkon monitorim të vazhdueshëm të niveleve të sheqerit, administrimin e insulinës. Me patologjinë e tipit 2, shkaqet e diabetit janë çrregullimet metabolike nën ndikimin e shkaqeve të ndryshme. Diabeti i tipit 2 konsiderohet i pavarur nga insulina, rrallë zhvillohet tek fëmijët, të qenësishëm të popullatës së rritur.

Simptomat e para të sëmundjes

Simptomat kryesore të diabetit tek fëmijët mund të jenë mjaft të vështira për tu vërejtur. Shkalla e zhvillimit të shenjave të sëmundjes varet nga lloji i saj. Diabeti tip 1 ka një kurs të shpejtë, gjendja e pacientit mund të përkeqësohet në mënyrë dramatike në 5-7 ditë. Në diabetin tip 2, simptomat rriten gradualisht. Shumë prindër nuk u japin vëmendjen e duhur, shkojnë në spital pas komplikimeve serioze. Për të shmangur situata të tilla, duhet të dini se si ta njohni diabetin në fazat e hershme.

Nevojë për ëmbëlsira

Glukoza është e nevojshme që trupi ta përpunojë atë në energji. Shumë fëmijë i duan ëmbëlsirat, por me zhvillimin e diabetit, nevoja për ëmbëlsira dhe çokollatë mund të rritet. Kjo ndodh për shkak të urisë së qelizave të trupit të fëmijës, sepse glukoza nuk absorbohet dhe nuk përpunohet në energji. Si rezultat, foshnja tërhiqet vazhdimisht në ëmbëlsira dhe pasta. Detyra e prindërve është të dallojnë me kohë dashurinë e zakonshme të ëmbëlsirave nga zhvillimi i procesit patologjik në trupin e fëmijës së tyre.

U rrit uria

Një tjetër shenjë e zakonshme e diabetit është një ndjenjë e vazhdueshme e urisë. Foshnja nuk ngopet edhe me marrje të mjaftueshme të ushqimit, ajo vështirë se mund të përballojë intervalet midis ushqimeve. Shpesh, ndjesia patologjike e urisë shoqërohet me dhimbje koke, duke u dridhur në gjymtyrët. Fëmijët e moshuar vazhdimisht kërkojnë diçka për të ngrënë, ndërsa preferenca u jepet ushqimeve me karbele të larta dhe të ëmbla.

Lexoni artikullin:  Kriteret për diagnostikimin e diabetit tip 1

Ulur aktivitetin fizik pas ngrënies

Pas ngrënies tek fëmijët me diabet, aktiviteti fizik mund të ulet. Fëmija bëhet i irrituar, qan, fëmijët më të rritur refuzojnë lojëra aktive. Nëse një simptomë e tillë shfaqet në kombinim me shenja të tjera të diabetit (skuqje të lëkurës, formacione pustulare, ulje të shikimit, rritje të prodhimit të urinës), testet e sheqerit duhet të bëhen menjëherë.

Shenja të dukshme të patologjisë

Me zhvillimin e mëtutjeshëm të sëmundjes, shenjat e diabetit tek fëmijët bëhen të theksuara. Për të përcaktuar nëse ekziston një patologji tek fëmija, prindërit mund për shumë simptoma.

Etja patologjike

Polidipsia është një nga shenjat e qarta të diabetit. Prindërit duhet t'i kushtojnë vëmendje se sa lëng konsumon fëmija i tyre në ditë. Me diabetin, pacientët përjetojnë një ndjenjë të vazhdueshme të etjes. Pacienti mund të pijë deri në 5 litra ujë në ditë. Në të njëjtën kohë, mukozat e thata mbeten të thata, ju vazhdimisht ndjeheni të etur.

polyuria

Një rritje në sasinë e urinës që ekskretohet shpjegohet nga një konsum i madh i lëngjeve. Një fëmijë mund të urinojë deri në 20 herë në ditë. Urinimi gjithashtu vërehet gjatë natës. Shpesh, prindërit e ngatërrojnë këtë me enuresën e fëmijërisë. Përveç kësaj, mund të vërehen shenja të dehidrimit, thatësi të mukozës orale dhe zhvishem të lëkurës.

Humbje peshe

Diabeti tek fëmijët shoqërohet me humbje peshe. Në fillimin e sëmundjes, pesha e trupit mund të rritet, por më vonë pesha bie. Kjo për faktin se qelizat e trupit nuk marrin sheqerin e nevojshëm për përpunimin e tij në energji, si rezultat i së cilës yndyrnat fillojnë të prishen, dhe pesha e trupit zvogëlohet.

Shërimi i ngadaltë i plagës

Shtë e mundur të njihet diabeti fillestar përmes një shenje të tillë si shërimi i ngadaltë i plagëve dhe gërvishtjeve. Kjo ndodh për shkak të një mosfunksionimi të anijeve dhe kapilarëve të vegjël për shkak të një rritje të vazhdueshme të sheqerit në trup. Kur lëkura është e dëmtuar në pacientë të vegjël, suppurimi shpesh ndodh, plagët nuk shërohen për një kohë të gjatë, dhe një infeksion bakterial shpesh bashkohet. Nëse zbulohen shenja të tilla, duhet të kontaktoni një endokrinolog sa më shpejt të jetë e mundur.

Lezione të shpeshta pustulare dhe kërpudhore të dermisit

Diabetikët shpesh vuajnë nga lezione të ndryshme të lëkurës. Kjo simptomë ka një emër shkencor – dermopatia diabetike. Ulçera, pustula, skuqje, pika të moshës, vula dhe manifestime të tjera në trupin e pacientit. Kjo shpjegohet me një ulje të imunitetit, dehidrim të trupit, një ndryshim në strukturën e dermis, një shkelje të proceseve metabolike dhe funksionimin e enëve të gjakut.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i urinës shtatzënë - çfarë do të thotë

Irritim dhe dobësi

Lodhja kronike zhvillohet për shkak të mungesës së energjisë, fëmija përjeton simptoma klinike të tilla si dobësi, lodhje dhe dhimbje koke. Pacientët me diabet mbeten prapa në zhvillimin fizik dhe mendor, vuan punën e shkollës. Fëmijë të tillë, pasi ndjekin shkollën ose kopshtin e fëmijëve, ndjejnë përgjumje, lodhje kronike, nuk duan të komunikojnë me bashkëmoshatarët.

Erë acetoni nga goja

Një simptomë e qartë e diabetit tek një fëmijë është era e uthullit ose mollëve të tharta nga goja. Kjo simptomë çon në një vizitë të menjëhershme në spital, sepse era e acetonit tregon një rritje në trupin e trupave të ketonit, gjë që tregon kërcënimin e zhvillimit të një komplikacioni serioz – ketoacidosis dhe koma ketoacidotic.

Simptomat e sëmundjes në varësi të moshës së fëmijës

Klinika e diabetit është e ndryshme në foshnjat, parashkollorët, fëmijët e shkollës dhe adoleshentët. Tjetra, ne konsiderojmë se cilat shenja të sëmundjes shfaqen tek fëmijët, në varësi të moshës.

Kursi i diabetit tek foshnjat

Në fëmijët e porsalindur është mjaft e vështirë të identifikohet sëmundja. Në të vërtetë, tek foshnjat deri në një vit, është e vështirë të dallosh etjen patologjike dhe polururinë nga një gjendje normale. Shpesh, patologjia zbulohet me zhvillimin e simptomave të tilla si të vjella, dehje të rënda, dehidrim dhe komë. Me zhvillimin e ngadaltë të diabetit, pacientët e vegjël mund të fitojnë peshë dobët, gjumi është i shqetësuar, vërehet marramendje, probleme të tretjes dhe çrregullime në jashtëqitje. Tek vajzat vërehet skuqje e pelenë, e cila nuk kalon për një kohë të gjatë. Fëmijët e të dy gjinive kanë probleme të lëkurës, djersitje, lezione pustulare, reaksione alergjike. Prindërit duhet t'i kushtojnë vëmendje ngjitjes së urinës së foshnjës. Kur godet dyshemenë, sipërfaqja bëhet ngjitëse. Pelenat pas tharjes bëhen niseshte.

Shenjat në parashkollorët

Zhvillimi i simptomave dhe shenjave të diabetit tek fëmijët nën 7 vjeç është më i shpejtë sesa te foshnjat. Para fillimit të një gjendje kome ose vetë komës, është e vështirë të përcaktohet diabeti, kështu që prindërit duhet gjithmonë t'i kushtojnë vëmendje manifestimeve të mëposhtme tek fëmijët:

 • humbje e shpejtë e peshës së trupit, deri në distrofi;
 • fryrje e shpeshtë, një rritje në vëllimin e peritoneumit;
 • shkelja e kryesuesit;
 • dhimbje të shpeshta në rajonin e barkut;
 • nauze, dhimbje koke;
 • letargji, lotësi;
 • refuzimi i ushqimit;
 • erë acetoni nga zgavra me gojë.

Kohët e fundit, diabeti i tipit 2 tek fëmijët parashkollorë është shumë më i zakonshëm. Kjo është për shkak të përdorimit të ushqimit të hedhurinave, shtimit në peshë, uljes së aktivitetit motorik të foshnjës, çrregullimeve metabolike. Shkaqet e diabetit tip 1 tek fëmijët parashkollorë qëndrojnë në karakteristikat gjenetike, kjo lloj sëmundje shpesh trashëgohet.

Manifestimet tek fëmijët e shkollës

Simptomat e diabetit në adoleshentët janë të theksuara, është më e lehtë të përcaktohet sëmundja. Për këtë moshë, simptomat e mëposhtme janë karakteristike:

 • urinim të shpeshtë;
 • enuresë e natës;
 • etje e vazhdueshme;
 • humbje peshe;
 • sëmundjet e lëkurës;
 • shkelje e veshkave, mëlçisë.
Lexoni artikullin:  Diabeti dhe Sëmundja Kardiovaskulare

Për më tepër, nxënësit e shkollës kanë manifestime atipike të diabetit. Ankthi, lodhja kronike shfaqet, performanca akademike bie, dëshira për të komunikuar me bashkëmoshatarët zhduket për shkak të dobësisë së vazhdueshme, depresionit.

Komplikimet e diabetit tek fëmijët dhe simptomat e tyre

Komplikimet e diabetit tek fëmijët e vegjël dhe adoleshentët ndahen në akute dhe kronike. Në rastin e parë, pasojat e rënda të sëmundjes zhvillohen në çdo fazë të patologjisë, kërkojnë vëmendje të menjëhershme mjekësore.

Koma hiperglicemike

Në sfondin e mungesës së mprehtë të insulinës, përqendrimi i sheqerit në gjakun e pacientit rritet ndjeshëm. Në këtë rast, ka shenja të tilla:

 • etje e madhe;
 • përkeqësimi i urisë;
 • urinim të shpeshtë;
 • dobësi, përgjumje, ankth, marramendje.

Gjendje kome hipoglikemike

Kjo ndërlikim lind nga administrimi i një doze të madhe të insulinës. Si rezultat, sasia e glukozës në gjakun e pacientit zvogëlohet me shpejtësi, dhe gjendja e përgjithshme përkeqësohet shumë. Fëmija do të falë gjatë gjithë kohës për pirjen, sasia e urinës së lëshuar rritet, zhvillohet dobësia dhe ndërtohet një ndjenjë e urisë. Nxënësit janë holluar, lëkura është e lagur, apatia zëvendësohet me periudha të eksitimit. Me zhvillimin e kësaj gjendje, pacientit duhet t’i jepet një pije e ngrohtë, e ëmbël ose glukozë.

Koma ketoacidotike

Ketoacidoza tek fëmijët është e rrallë, gjendja është jashtëzakonisht e rrezikshme për shëndetin dhe jetën e fëmijës. Komplikimi shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • skuqje e fytyrës;
 • nauze, të vjella;
 • shfaqja e dhimbjes në peritoneum;
 • hija e mjedrës së gjuhës me një shtresë të bardhë;
 • rritje e rrahjeve të zemrës;
 • ulja e presionit.

Në këtë rast, qerpikët e syve janë të butë, frymëmarrja është e zhurmshme, e ndërprerë. Vetëdija e pacientit shpesh ngatërrohet. Në mungesë të trajtimit të duhur, ndodh një komë ketoacidotike. Nëse pacienti nuk dorëzohet në spital në kohën e duhur, ekziston rreziku i vdekjes.

Komplikimet kronike nuk zhvillohen menjëherë. Ato shfaqen me një kurs të gjatë të diabetit:

 • okulistika është një sëmundje e syve. Ndahet në retinopati (dëmtim të retinës), një shkelje e funksioneve të nervave përgjegjës për lëvizjen e syve (sharje). Disa diabetikë diagnostikohen me katarakte dhe komplikime të tjera;
 • artropatia është një sëmundje e përbashkët. Si rezultat i kësaj, një pacient i vogël mund të ketë probleme lëvizjeje, shfaqen dhimbje të nyjeve;
 • neuropatia – dëmtim i sistemit nervor qendror. Këtu ka manifestime të tilla si mpirje të ekstremiteteve, dhimbje në këmbë, shqetësime nga ana e zemrës;
 • encefalopatia – shoqërohet me shfaqje negative të shëndetit mendor të fëmijës. Për shkak të kësaj, një ndryshim i shpejtë i humorit, depresioni, nervozizmi, depresioni;
 • nefropatia – faza fillestare e insuficiencës renale, e karakterizuar nga funksioni i dëmtuar i veshkave.

Rreziku kryesor i diabetit është komplikimet e sëmundjes me trajtim jo adekuat, mosrespektimi i një diete të shëndetshme dhe rregullat e tjera të parandalimit. Duke ditur simptomat e patologjisë, lehtë mund të dyshoni për sëmundjen e një fëmije, këshillohuni me një mjek në kohën e duhur. Një përgjigje e shpejtë ndaj një problemi në zhvillim do të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit dhe jetës së fëmijës tuaj.

Diabetus Shqipëri