SUGAR DIABETON TRAJTIMIN E TOPINAMBUR

Kjo perime unike ndihmon në rezistencën e diabetit mellitus, promovon rigjenerimin e indeve (rikuperimin), zvogëlon eksitueshmërinë e refleksit, normalizon funksionin e zemrës dhe ngadalëson rrahjet e zemrës, përmirëson tretjen, rikthen imunitetin dhe rrit stabilitetin mendor në situata stresuese dhe depresive.

Barnat e forta sintetike, duke rritur efektivitetin e trajtimit në një kohë të shkurtër, shkaktojnë efekte të shumta anësore, ndonjëherë më të rrezikshme për trupin sesa vetë sëmundja. Sëmundjet e provokuara nga marrja e ilaçeve (për shembull, alergjitë) tani janë një realitet objektiv.

Trajtimi i diabetit me ilaçin tradicional

Ne jemi dëshmitarë të një situate paradoksale kur operacioni është më pak i rrezikshëm sesa terapia. Për hir të suksesit të menjëhershëm, urdhërimi kryesor i mjekësisë – "mos bëj dëm" u harrua.

Rreth njëqind vjet më parë, njerëzit kundërshtuan me nxitim përvojën mijëravjeçare të mjekësisë tradicionale dhe tani po aq shpejt, një person dëshiron të rimarrë njohuritë në lidhje me vetitë shëruese të bimëve medicinale, perimeve, frutave.

Readerdo lexues mund të përfitojë nga thesari i Natyrës, që është artichoke i Jeruzalemit.

Kjo perime unike ndihmon në rezistencën e diabetit mellitus, promovon rigjenerimin e indeve (rikuperimin), zvogëlon eksitueshmërinë e refleksit, normalizon funksionin e zemrës dhe ngadalëson rrahjet e zemrës, përmirëson tretjen, rikthen imunitetin dhe rrit stabilitetin mendor në situata stresuese dhe depresive.

Angjinarja e Jeruzalemit gjithashtu promovon eliminimin e radionuklideve, toksinave të dëmshme "të emetuara" nga ndërmarrjet kimike dhe industriale, dhe vepron si një mjet për pastrimin e përgjithshëm të gjakut dhe sistemit limfatik.

Pasi të keni zgjedhur tarifat më të përshtatshme për ju, alternojini ato më shpesh në mënyrë që trupi të mos ketë kohë të mësohet me to.

Lëngu i freskët i zhardhokëve të artichoke të Jeruzalemit ka një efekt të uljes së sheqerit.

• Hidhni 1/4 filxhan lëng me ujë silikoni në një raport 1: 1, më pas, me një tolerancë të mirë, rrisni sasinë e lëngut në 1 filxhan dhe merrni 2-3 herë në ditë.

• Lani, copëtoni, 10 zhardhokët e freskët të artichoke të Jeruzalemit, derdhni 1 litër ujë silikoni, gatuajeni për 20 minuta, tendosni. Merrni në formën e nxehtësisë 1/2 filxhan 3 herë në ditë para ngrënies.

• 20 kokrra të manit të bardhë dhe 5 g secila gjethe dhe lule të artichoke të Jeruzalemit dhe gjethe boronicash derdhin 1 gotë ujë të zier me silikon. Këmbëngulni 30-40 minuta, tendosje. Pini gjatë ditës midis vakteve. Mulet mund të thahen dhe të trajtohen gjatë gjithë vitit.

• Përzierja e mëposhtme ndihmon: përziejeni gjethet dhe lulet e artichoke të Jeruzalemit, bishtajave të fasules, gjetheve ose rrënjës së rodheve në përmasa të barabarta (mund të përdorni lëndë të parë të thatë ose të freskët).

Grind të gjithë përbërësit, 1 lugë gjelle. l. derdhni 2 gota ujë të zierë silikoni në përzierje, mbështilleni dhe insistoni për 20-30 minuta.

Tendosje, pini 1/3 filxhan 6-7 herë në ditë për 20 minuta para se të hani.

• Qëroni 4-5 llamba të mesme nga lëvozhga, copëtoni imët, futeni në një kavanoz 2 litra dhe derdhni lëng artichoke të ftohtë në Jeruzalem. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies, duke shtuar çdo ditë 1 gotë me lëng artichoke të ftohtë të Jeruzalemit në një kavanoz. Shtë më mirë të ruani infuzionin në një vend të errët të errët.

Kursi i trajtimit është 17 ditë. Ky infuzion përdoret vetëm një herë në vit.

• Përziejini në përmasa të barabarta gjethet e artichoke të Jeruzalemit, manaferrën, kuajt, hirin, rrënjën valeriane.

6-8 g të përzierjes (një lugë të paplotë) krijoj 0,7 l ujë silikoni të vluar. Këmbëngulni 30 minuta në një termos. Pini të ftohtë ose të ngrohtë 1/3 filxhan 5-7 herë në ditë.

• Një infuzion i një përzierje të gjetheve të artichoke të Jeruzalemit, arra të mbledhura në korrik, gjethe të manit, boronica, hithra dioica, të mbledhura në prill-maj para lulëzimit, copëza fasule – të gjitha në pjesë të barabarta. 1 tbsp. l. përzihet në 1 gotë ujë të zierë silikoni. Vlim në zjarr të ulët për 20 minuta, ftohur. Tendosje. Pini 1/2 filxhan në stomak bosh dhe në mbrëmje para gjumit.

Lexoni artikullin:  Norma e kolesterolit te burrat sipas moshës - tabela

• Infuzion i sythave jargavan, të cilat mblidhen në pranverë kur fryhen. Mundohuni të zbuloni paraprakisht ngjyrën e jargavanëve; vetëm sythat jargavan-vjollcë janë të përshtatshme për trajtim. Thatë veshkat në hije.

Sipas 1 tbsp. l. sythat e jargavanit dhe lulet dhe gjethet e artichoke të Jeruzalemit krijuan 1 litër ujë të valë silikoni.

Këmbëngulni, mbështjellë, 6-7 orë, është më mirë ta bëni këtë në mbrëmje, kullojeni, mbani në frigorifer dhe pini 1 tbsp. l. 20-30 minuta para ngrënies 3-4 herë në ditë.

• Teaji në lëng artichoke të Jeruzalemit nga gjethet e arrës zvogëlon nivelin e sheqerit. Pini çaj kikiriku në sezonin e ftohtë dhe të ftohtë. 2 tbsp. l. gjethet e copëtuara derdhin 1,5 gota me lëng artichoke të nxehtë në Jeruzalem, insistojnë si çaji. Pini mes vakteve 5-7 herë në ditë.

• Grind gjethe të freskëta të gjethe delli në një mulli mishi. Shtoni sa më shumë lëng artichoke të ftohtë në Jeruzalem në masën që rezulton, pastaj shtrydhni lëngun. Pini 5/6 filxhan midis vakteve 1-4 herë në ditë. Doza ditore është 1,5 gota lëng.

• tuberat Dahlia përmbajnë polisakaridin inulin, i cili në trup shndërron sheqerin në fruktozë. Lani rrënjën tërësisht, thatë, hekura.

1 lugë krijoni lëndë të para me 1 filxhan çaji të thuprës së nxehtë. Pini çaj 1/4 filxhan si çaji midis vakteve 5-6 herë. Kursi i trajtimit është 10 ditë, 20 ditë është pushim. Kurset e tilla mbahen 2 herë në sezon. Për një vit – 8 kurse.

• Rrënja elecampane, e cila përmban substancën inulin, ka veti të mira shëruese. Për trajtim, përdoren rrënjët, të cilat korren në vjeshtë – në shtator ose në fillim të pranverës – në mars.

2 tbsp. l. rrënjë hidhni 1,5 gota me lëng artichoke të ftohtë në mbrëmje. Në mëngjes vishni një zjarr të vogël, çojeni në një çiban. Lejo që të ftohet, tendosje.

Pini 1/4 filxhan 20-30 minuta para ngrënies 6-7 herë në ditë.

• Infuzion i gjetheve të hithrës dioica, të mbledhura gjatë lulëzimit, zvogëlon sheqerin në gjak.

2 tbsp. l. të freskëta ose 1 tbsp. l. derdhni gjethe të thata të hithrës me 1 filxhan lëng të ngrohtë artichoke të Jeruzalemit. Këmbëngulni, mbështjellë, 10 minuta, tendosje dhe ftohje. Merrni 1 lugë gjelle. l. 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

• veryshtë shumë e dobishme në vjeshtë, dimër dhe verë të pini çaj në ujë silikoni nga gjethet e lingonberry, Olderberry e zezë, qershi, manaferrë, boronicë, trëndafil të egër dhe artichoke të Jeruzalemit.

• 1 tbsp. l. shtypni stigmat e misrit në një pluhur shumë të imët, derdhni 1 litër lëng artichoke të nxehtë në Jeruzalem, lëreni të krijojë, tendosje. Pini gjatë ditës në vend të ujit.

• 250 g pluhur artichoke të Jeruzalemit dhe 30 g kashtë elbi hidhni 2 l ujë silikoni të ftohtë, të lënë mënjanë gjatë natës. Në mëngjes, gatuajeni për 30 minuta, tendosni. Pini gjatë ditës në vend të ujit, duke shtuar disa pika lëng limoni.

• Merrni 1 lugë gjelle. l. rrënjët e hithrës, gjethet e gjetheve të gjetheve të mëdha dhe artichoke të Jeruzalemit, gatuajeni për 10 minuta në 0,5 l ujë silikoni. Pini 150 g 2 orë pas një vakt, duke shtuar 1 lugë në çdo shërbim të supës. meli i grimcuar.

• 90 g miell artichoke të Jeruzalemit derdhni 0,9 l ujë silikoni dhe gatuajeni për 1 orë, hiqni nga nxehtësia, shtoni 2 lugë gjelle. l. shurup qershi ose mjedër, 3 lugë gjelle. l. arra terren, 1 lugë gjelle. l. Pluhuri i artichoke në Jeruzalem dhe manaferra, kripë. Hani 300 g përzierje 3 herë në ditë para ngrënies. Kursi i trajtimit është 10 ditë. Merrni çajra medicinale në të njëjtën kohë.

Lexoni artikullin:  Si të trajtoni ulcerat trofike në këmbë me diabet

• Në trajtimin dhe parandalimin e diabetit, tarifat me përdorimin e luleve të artichoke të Jeruzalemit (përbërësit merren në pjesë sipas peshës) janë të dobishme.

Opsioni 1. Gjethet e rrush pa fara e zezë – 3 pjesë, gjethet e hips të majit – 2,5 pjesë, lulet e artichoke të Jeruzalemit – 2,5 pjesë, lule të marigoldit – 1,5 pjesë, gjethet e thuprës – 1 pjesë. 2 tbsp. l. përzierje e thërrmuar e thërrmuar derdhni 1,5 gota ujë të zier me silikon, insistoni, mbështjellë, 30 minuta, tendosni dhe pijeni me lëng dardhe në dy doza të ndara para drekës.

Pas drekës, krijoni të njëjtën dozë dhe pijeni në dy doza të ndara.

Koleksioni mund të aplikohet si për pacientët me hipertension, ashtu edhe për hipotension. Especiallyshtë veçanërisht e dobishme ta pini atë në fillim të pranverës për të parandaluar përkeqësimin e diabetit. Nëse nuk ka lëng dardhe të freskët, mund të pini vetëm një zierje.

Opsioni 2. Lulet e artichoke të Jeruzalemit – 3 pjesë, gjethet e thuprës së majit – 2 pjesë, gjethet e manaferrës – 1 pjesë, gjethet e mjedrës – 0,5 pjesë, lulet e kamomilit në farmaci – 1 pjesë. 2 tbsp. l. përzierje me pluhur të thatë derdhni 1,5 gota ujë të zier me silikon, këmbëngulni, mbështilleni, 30 minuta, tendosni dhe pijeni me zierje ose zierje dardhe, në një pjesë në gllënjka të vogla.

Pas drekës, përgatitni të njëjtën dozë dhe pijeni në një hap.

Mund të pini para dhe pas ngrënies. Merrni 3 ditë në javë.

Opsioni 3. Lule artichoke e Jeruzalemit – 3 pjesë, gjethe luleshtrydhe – 2 pjesë, gjethe aguliçe – 1,5 pjesë, gjethe thupër maji – 1 pjesë. 2 tbsp. l. përzierje e thërrmuar e thërrmuar derdhni një gotë ujë të zierë silikoni, insistoni, të mbështjellur, 15 minuta, tendosni dhe pijeni të ngrohtë në një lëvizje.

Gatuajeni infuzionin 3 herë në ditë. Pija e fundit 2 orë para gjumit. Pini 3 ditë në javë.

Opsioni 4. Një përzierje e gjetheve dhe luleve të artichoke të Jeruzalemit – 4 pjesë, gjethe të majave të majit – 3 pjesë, lule calendula – 0,5 pjesë, gjethe luleshtrydhe – 3 pjesë, gjethe fasule – 4 pjesë. 2 tbsp. l. derdhni përzierjen e thatë pluhur në një gotë ujë të zierë silikoni, insistoni në një enë të mbyllur, mbështilleni mirë, 3 orë, tendosni dhe pijeni të ngrohtë në një lëvizje.

Për të përgatitur një infuzion të tillë 3 herë në javë. Midis pritjeve të kësaj koleksioni, është e dobishme të pini lëngun e zhardhokëve të artichoke të Jeruzalemit ose dardha.

• 1 tbsp. l. rrënjët e thatë të copëtuar të bagazhit të madh hidhni 200 ml ujë të zierë silikoni, gatuajeni në një enë të mbyllur mbi nxehtësi të ulët për 10 minuta, pastaj insistoni, të mbështjellur, 2 orë, tendosje.

• Sipas 2 tbsp. l. një përzierje e artichoke të Jeruzalemit dhe luleve të bërrylit të Shën Gjonit derdh 400 ml ujë të valë silikoni, këmbëngulin, mbështillen, 5 minuta, tendosin dhe përzihen me një zierje të rrënjëve të bagazhit.

Pini në dy doza: në mëngjes dhe gjatë drekës. Në mbrëmje dhe mëngjesin tjetër, bëni një infuzion të ri.

• Përzieni 2 pjesë lule të thata të artichoke të copëtuara në Jeruzalem dhe gjethe aguliçe, 1 pjesë gjethe manaferrash dhe gjethe artichoke të Jeruzalemit, 3 pjesë gjethe lingonberry. 2 tbsp. l. derdhni 300 ml ujë të zierë silikoni në përzierje, insistoni, mbështjellës, 40 minuta, tendosje.

Lexoni artikullin:  Isfarë është hipoglikemia

Pini gllënjka të ngrohta me një lëvizje. Shtë e dobishme për të marrë çdo ditë tjetër për një kohë të gjatë.

• Përzieni 3 pjesë (nga vëllimi) me lule të thata artichoke të copëtuara në Jeruzalem, 2 pjesë të gjetheve të artichoke të Jeruzalemit, dhe Jeruzalemit, 1 pjesë të kone hopit dhe barit të trumzës. 1 tbsp. l. derdhni 200 ml ujë të zierë silikoni në përzierje, insistoni në një enë të mbyllur në një banjë me ujë të valë për 15 minuta, ftohur në temperaturën e dhomës për 45 minuta, tendosje. Pini infuzion në trajtimin e diabetit në dy doza: para drekës dhe 2 orë para gjumit.

• Përzieni 2 pjesë (sipas vëllimit) të luleve të artëkokut të copëtuar të Jeruzalemit dhe gjetheve të arrave, 1 pjesë të gjetheve të arrave, gjetheve të nenexhikut të ftohtë dhe gjetheve të artichoke të Jeruzalemit.

1 tbsp. l. derdhni 150 ml ujë të zierë silikoni në përzierje, insistoni, mbështjellës, 30 minuta, kullojeni.

Në trajtimin e diabetit mellitus, pini në gllënjka të vogla të ngrohta 50 ml 3 herë në ditë 15-20 minuta para ngrënies.

• Përzieni 2 pjesë (sipas vëllimit) të luleve të artëkokës të copëtuar në Jeruzalem dhe vitheve të majit, 3 pjesë të gjetheve të rrush pa fara të zezë, 1 pjesë të thuprës dhe gjetheve të artichoke të Jeruzalemit.

2 tbsp. l. derdhni 300 ml ujë të zierë silikoni në përzierje, insistoni, mbështjellës, 30 minuta, kullojeni. Pini një lëng dardhe në dy doza të ndara para drekës.

Pas drekës, përgatitni të njëjtën infuzion dhe pijeni në dy doza të ndara.

Ky infuzion është veçanërisht i dobishëm në fillim të pranverës. Ndihmon në parandalimin e acarimit sezonal të diabetit.

• Përzieni 2 pjesë (sipas peshës) të artichoke të thata të copëtuara në Jeruzalem dhe lule kamomili, 3 pjesë të gjetheve të rrushit të majit, gjethe të luleshtrydheve të egra, gjethe artichoke të Jeruzalemit, 1 pjesë gjethe manaferrash dhe petale të verdha luledielli.

2 tbsp. l. derdhni 200 ml ujë të zierë silikoni në përzierje, insistoni në një enë të mbyllur në një banjë me ujë të valë për 15 minuta, ftohur në temperaturën e dhomës për 45 minuta, tendosje. Pini në trajtimin e diabetit mellitus në gllënjka të ngrohta dhe të vogla me një lëvizje.

Infuzion për të gatuar dhe marrë çdo ditë tjetër. Midis pritjeve të këtij infuzioni është e dobishme të pini dardhë, dru qeni ose lëng mjedër.

• Përzieni 2 pjesë (sipas peshës) të luleve të artëkokës, të copëtuar në Jeruzalem, 3 pjesë të luleve të çikorisë, 4 pjesë të gjetheve të artikujve të lingonberry dhe të Jeruzalemit, 1 pjesë të gjetheve të mëdha dhe gjetheve të bimëve.

2 tbsp. l. derdhni përzierjen me 300 ml ujë të valë, insistoni, mbështjellës, 30 minuta, kullojeni. Pini në dy para darkës. Pas drekës, përgatitni të njëjtën dozë të infuzionit dhe pijeni në dy doza të ndara.

Ilaçi ka një efekt të fortë diuretik, kështu që koha e fundit në ditë duhet të merret jo më vonë se 2-3 orë para gjumit.

Pini infuzion 3-4 herë në javë. botuar nga econet.ru. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me këtë temë, pyesni specialistët e tyre dhe lexuesit e projektit tonë këtu.

Nga libri i Nikolai Illarionovich Danikov "Shërimi i artichoke i Jeruzalemit"

Materialet janë vetëm për udhëzime. Mos harroni, vetë-mjekimi është kërcënues për jetën, këshillohuni me një mjek për këshilla për përdorimin e çdo ilaçesh dhe metodave të trajtimit.

PS Dhe mos harroni, thjesht duke ndryshuar konsumin tonë – së bashku ne ndryshojmë botën! © ekonet

Ju pëlqen artikulli? Shkruajeni mendimin tuaj në komente.
Regjistrohu në FB-në tonë:

Diabetus Shqipëri