Trajtimi alternative për diabetin, simptomat dhe shkaqet

Trajtimi i diabetit me mjete juridike popullore praktikohet mjaft gjerësisht dhe e ka vendosur veten si një mënyrë shumë efektive, nëse nuk shpëton plotësisht nga një sëmundje, atëherë lehtëson ndjeshëm gjendjen e pacientit. Në thelb, trajtimi alternativ për diabetin bie në përdorimin e infuzioneve nga bimë me veti të uljes së sheqerit. Do të merrni informacione për simptomat dhe trajtimin e diabetit, si dhe shkaqet e sëmundjes më poshtë.

Me siguri, ju e dini mirë mençurinë gjysmë shaka që thotë: "Dhe diabeti nuk është sheqer!" Në të vërtetë, diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme sot, i cili vetëm në Rusi prek më shumë se 8 milion njerëz. Diabeti shpesh shkatërron trupin aq shumë, prish shumë nga funksionet e tij sa që një person shpejt mund të bëhet plotësisht i paaftë. Por kjo ndodh vetëm nëse diabeti fillohet të trajtohet ose kurohet në mënyrë jo të duhur.

Shumica e bashkëqytetarëve tanë janë të bindur se diabeti është vetëm rezultat i një shkelje të metabolizmit të karbohidrateve në trup, i manifestuar nga një rritje e sheqerit në gjak (kufiri i sipërm i normës së tij është 5,5–6,0 mmol / l) dhe shfaqja e tij në urinë. Sidoqoftë, në diabet mellitus, shqetësime ndodhin edhe në metabolizmin e yndyrës, proteinave, ujit dhe mineraleve.

Shkaqet e diabetit

Shkaqet e diabetit janë të shumëllojshme: mund të jetë trashëguese, mund të shkaktojë trashje, trauma fizike dhe mendore, aterosklerozë, hipertension, dehje dhe infeksion, kolecistit dhe hepatit. Pankreatiti, sëmundjet endokrine, abuzimi i karbohidrateve lehtësisht të tretshëm, overeating e shpeshtë dhe madje edhe shtatzënia mund të jenë gjithashtu shkaqe të diabetit.

Ndër faktorët e rrezikut që mund të “shkaktojnë” mekanizmat e diabetit janë një mënyrë jetese e ulur, dhe mungesa e vitaminave A, B dhe E në ushqim, si dhe elementë gjurmë si squfuri dhe nikeli.

Kjo është arsyeja pse kaq shumë mund të jenë në "rrjetën e ëmbël" të kësaj sëmundje. Dhe prandaj është kaq e nevojshme të "dëgjojmë" ndjesitë e reja, të pazakonta që shfaqen në vendin tonë, për simptoma që mund të rezultojnë të jenë sinjale të diabetit fillestar.

Lexoni artikullin:  Trajtimi i diabetit Amaranth

Simptomat kryesore të diabetit

Simptomat kryesore të diabetit janë faktorët e mëposhtëm:

1. Rritja e etjes dhe ndjenja e gojës së thatë.

2. Kruajtje të lëkurës, plagë që shërojnë dobët, furunculosis ose ekzemë.

3. Rritja e asenisë – një ndjenjë lodhjeje, lodhjeje dhe pafuqie.

4. Zhvillimi i dobësisë seksuale tek burrat.

5. Ndryshimet në peshën e trupit (rritje ose ulje).

Në dyshimin më të vogël për fillimin e diabetit mellitus, duhet të nxitoni te endokrinologu (ose të paktën të filloni me një terapist), duhet të bëni urgjentisht teste gjaku dhe urina për sheqerin.

Mjetet juridike popullore për diabetin

Po sikur të keni shenja të diabetit, por për ndonjë arsye akoma nuk mund të merrni prova për shfaqjen e tij? Për të filluar, përdorni mjete juridike popullore për diabetin, të cilat mund të vendosin një pengesë për zhvillimin e sëmundjes.

1. Refuzoni ushqimet yndyrore dhe të ëmbla.

2. Mos hani arra të kripura.

3. Mos përdorni erëza të nxehta (piper, mustardë, salcë djegës …).

4. Ulni konsumimin e lajthive, arrave, bajameve, fistikës dhe kikirikut.

5. Kufizoni konsumin e alkoolit (sidomos pijet e forta dhe me sheqer).

6. Ulni në mënyrë dramatike, dhe madje edhe më mirë eliminoni plotësisht përdorimin e kafesë.

7. Përqendrohuni në bukën e thekës, bukën e krunde dhe kokrrën e grimcuar në dietën tuaj; hikërror, bollgur dhe qull elbi margaritar; perime dhe fruta të freskëta (përveç bananeve, rrushit, dardha të ëmbla, hurmat, fiq dhe pjepër); produkte qumështi me pak yndyrë dhe mundësisht me pak yndyrë; shpendët ose mishi i ligët; peshk dhe ushqim deti. Mos kini frikë të zëvendësoni sheqerin me mjaltë, manaferrat dhe frutat. Shtë gjithashtu mirë të hani një sallatë të bërë nga 50 g të skalitur me ujë të valë dhe unaza qepë të copëtuar, së cilës i shtohen 15 g kopër dhe majdanoz të grirë imët. Kjo sallatë duhet të kalohet me 8-10 g vaj vegjetal (afërsisht 1 lugë çaji). Desirableshtë e dëshirueshme për 3-4 javë, pas së cilës ju duhet të bëni një pushim për 7-10 ditë.

Lexoni artikullin:  E re në standardet e ADA-2018 për diagnostikimin dhe trajtimin e diabetit

8. Mund të pini lëngje nga frutat e freskëta të mjedrave, viburnum dhe dardha.

E megjithatë, këshillohet që të shoqërohet çdo vakt me përdorimin e një numri të vogël të bimëve që kanë një shije të hidhur (dhe kjo është luleradhiqe, gështenjë, yarrow, verdhëz gri), pasi hidhërimi rrit pankreasin.

Receta popullore për diabetin

Sigurisht, specialistët duhet të kuptojnë se çfarë lloj diabeti keni sa më shpejt të jetë e mundur (diabeti i varur nga insulina konsiderohet më e vështira, me të cilat masat dietike, ilaçet antidiabetikë tabletash dhe ilaç bimor nuk mund të përballojnë më).

Për simptomat e para, edhe nëse ende nuk janë të qarta, ato janë më të mirat (ndoshta edhe në mënyrë profilaktike) të përdorin recetat e mëposhtme. Një nga metodat më të mira për trajtimin e diabetit mellitus me mjete juridike popullore është të pini 3 herë në ditë para ngrënies, një e treta e një gote infuzion të majave të manaferrës. Përgatitet si më poshtë: 1 lugë gjelle manaferri injektohet me 1 gotë ujë të valë për 1 orë.

Recetat më të mira popullore për diabetin me forma jo të shprehura dhe të buta të diabeteve mund të rekomandohen si më poshtë:

1. Breni 1 lugë çaji gjethe boronice të copëtuar me 1 gotë ujë të vluar, lini për 30 minuta në një sobë të nxehtë, pastaj ftohuni, kullojeni dhe merrni një të tretën deri në gjysmë gotë 3-5 herë në ditë para ngrënies.

2. Pini lëng panxhar të kuq në një çerek filxhan 4 herë në ditë.

3. Përgatitni një zierje të lëvores së aspenit: Ziejni 1 lugë gjelle lëvore të copëtuar të aspenit mbi nxehtësinë e ulët në 2 pjesë të ujit, pastaj insistoni, mbështjellës, 2-3 orë, tendosje. Pini një të tretën deri në një çerek gote 3 herë në ditë para ngrënies për 1 deri në 3 muaj.

4. Një zierje e bishtajave të fasules është përgatitur si vijon: 15-20 pods ziehen për 3-4 orë në 1 litër ujë deri në gjysmën e vëllimit, më pas lëreni të ftohet, filtrohet dhe pihet gjysmë gotë 30 minuta para ngrënies 3-4 herë në ditë brenda 3-4 muajve.

Lexoni artikullin:  Komplikimet okulistike të diagnostikimit, trajtimit dhe prognozës së diabetit mellitus

5. Infuzioni i gjetheve të gjirit gjithashtu mund të jetë efektiv. 10 gjethe të gjirit të mesëm derdhen me 3 gota ujë të valë, insistohet për 2-3 orë dhe më pas merren gjysmë gote 3 herë në ditë.

6. isshtë gjithashtu mirë të pini një infuzion të gjetheve të boronicës gjysmë gote 4-5 herë në ditë para ngrënies.

7. Gjysma gotë gjethe alder, 1 lugë gjelle gjethe quinoa derdhet me 1 gotë ujë, insistohet për 4-5 ditë në dritë, pastaj shtohet një majë kripe dhe shtohet 1 lugë çaji 2 herë në ditë – në mëngjes para ngrënies dhe në mbrëmje para gjumit.

8. Besohet se është e dobishme të merrni 3 herë në ditë për 1 lugë çaji farër mustardë.

9. Në trajtimin e diabetit me barishte, merrni 20 g hithër, pansies, gjethe boronicë dhe sytha thupre, 10 g rrënjë luleradhiqe dhe 5 g barishte të lehit të Shën Gjonit. Përziejini, bluajeni, pastaj 4 lugë të përzierjes që rezulton, krijojini në 1 gotë ujë të valë, lërini për 20 minuta dhe më pas tendosni. Pini këtë infuzion në një të tretën e një gote 3 herë në ditë.

10. Bimët me vetitë e uljes së sheqerit janë hithra, pluhuri, kuajt, malësori i zogjve dhe rrënja e luleradhiqes. Prandaj, mund të përgatisni infuzione prej tyre.

11. Mund të pini gjithashtu lëng lakër lule, 1-3 gota 3 herë në ditë.

12. niceshtë bukur të pini gjysmë gote me lëng patatesh

2 herë në ditë – mëngjes dhe mbrëmje, 30 minuta para ngrënies.

13. Dhe një recetë tjetër popullore për diabetin: bluaj 2 lugë hikërror në një mulli kafeje dhe derdhni pluhurin që rezulton në një gotë me kefir, përzieni plotësisht. Pini një pije të tillë 2 herë në ditë, mëngjes dhe mbrëmje 30 minuta para ngrënies (të paktën 3 javë).

Dhe një rekomandim jo shumë i zakonshëm, por jashtëzakonisht i rëndësishëm: përpiquni të qeshni sa më shumë që të jetë e mundur, sepse e qeshura përmirëson gjendjen shpirtërore dhe ul sheqerin në gjak!

Diabetus Shqipëri