Trajtimi i diabetit boronicë

Për trajtimin e diabetit, përdoren jo vetëm manaferrat, por edhe gjethet e mbledhura gjatë lulëzimit të bimës. Boronica përmban vitamina B, acide organike, tanina, acid askorbik dhe elemente minerale. Për shkak të kësaj, ato kanë efekte anti-inflamatore, diuretike, antibakteriale dhe carminative, normalizojnë metabolizmin dhe kanë një efekt të dobishëm në sistemin e tretjes. Manaferrat e dobishëm jo vetëm të freskët, por edhe të thatë, të cilët kanë një pronë astringent.

Të dyja manaferrat e freskëta dhe të thatët përdoren me sukses për komplikimet e diabeteve – renale, zorrëve, enuresë dhe diarre të dëmtuar.

Sidoqoftë, një efekt i fortë terapeutik ushtrohet nga gjethet e boronicës që përmbajnë një agjent hipoglikemik, mertillin.

Një zierje e gjetheve të boronicës. Merrni 3 lugë gjelle. lugë boronica të copëtuara, derdhni 3 gota ujë të valë, mbuloni dhe nxeheni në një banjë me ujë për 15 minuta. Më pas hiqeni nga nxehtësia dhe ngrini në temperaturën e dhomës. Merrni 1 gotë pije 3 herë në ditë para ngrënies.

Infuzion i boronicave. Hidh 2 gota ujë të valë 3 lugë gjelle. lugë boronica të thata. Mbyllni kapakun, mbështilleni dhe insistoni për 5 orë. Ju mund të përgatisni një infuzion në një termos. Merrni 1/2 gota 5-6 herë në ditë gjatë gjithë ditës.

Ky tekst është një fletë faktesh.

Lexoni tërë librin

Kapituj të ngjashëm nga libra të tjerë:

boronicë

Boronica Bimë shumëvjeçare e lartë 15–50 cm Lulet janë të gjelbërta-të bardha me një nuancë rozë. Manaferrat janë të zinj me një lulëzim të kaltërosh, zakonisht vjollcë brenda. Ajo rritet në pyje, kryesisht halore. Shpërndarë kudo, përveç rajoneve jugore dhe stepave. mbledh

BLACKBERRY DHE "FALSE BLACKBERRY"

BLACKBERRY DHE "BLACKBERRY FALSE" Boronica lulëzon në të njëjtën kohë me qershinë e shpendëve: në maj-qershor, dhe frutat piqen rreth dy muaj pas lulëzimit. Dhe ashtu si një qershi zogj, lulëzimi nuk zgjat shumë. Mos kini kohë të shikoni përreth, pasi bien korollat ​​dhe në vend të luleve para syve tanë

Lexoni artikullin:  Amarant për diabetin tip 2

boronicë

Boronica Kjo është një kaçubë shumëvjeçare e degëzuar, jo më shumë se 40 cm e lartë. Manaferrat janë lëng, sferik, pak të rrafshuar, me ngjyrë të zezë-blu, me një lulëzim të kaltërosh. Pulpa është e kuqe, vjollcë, ka shumë fara të vogla vezake. Boronica ka një të këndshme, të ëmbël dhe të thartë

boronicë

Boronica beenshtë vërtetuar se boronica është më e shëndetshme nga të gjitha manaferrat. Especiallyshtë veçanërisht e nevojshme për bërthamat. Ai përmban një substancë afër përbërjes me të ashtuquajturat fibrate. Këto janë ilaçe që ulin kolesterolin e keq dhe rrisin kolesterolin e mirë. Boronica paralajmëron

boronicë

Boronica. Jo vetëm manaferrat përdoren për të trajtuar diabetin, por edhe gjethet e mbledhura gjatë lulëzimit të bimës. Boronica përmban vitamina B, acide organike, tanina, acid askorbik dhe elemente minerale. Falë kësaj ata

boronicë

Boronica Pronat e dobishme Boronica është një zbukurim i çdo kopshti. Sidoqoftë, përveç vetive dekorative, është shumë e shëndetshme. Karakteristikat shëruese të frutave të kësaj kaçubë janë përdorur prej kohësh në mjekësinë popullore për trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. 100 g

boronicë

Sorrat e kuqërremta kanë përdorur prej kohësh boronica si një mjet efektiv në trajtimin e shumë sëmundjeve. Karakteristikat shëruese të kësaj kokrra të kuqe të shijshme dhe me lëng përcaktohen nga substancat që përmbahen në të. Boronica është e pasur me tanin, fibra, sheqerna, etj.

boronicë

Boronica Kjo pamje e paqartë në shikim të parë, kokrra të kuqe ka një pronë të mahnitshme – pasi të keni provuar një kokrra të kuqe, veçanërisht të freskët, të këputur nga një shkurre e vogël në pyll, atëherë mund të jetë shumë e vështirë të ndalet. Mos harroni zërin e trupit tonë? Pra, shumica prej nesh kanë

boronicë

Sorrat e kuqërremta kanë përdorur prej kohësh boronica si një mjet efektiv në trajtimin e shumë sëmundjeve. Karakteristikat shëruese të kësaj kokrra të kuqe të shijshme dhe me lëng përcaktohen nga substancat që përmbahen në të. Boronica është e pasur me tanin, fibra, sheqerna, etj.

Lexoni artikullin:  Sheqeri i ulët në gjak; arsyet, metodat e rritjes

boronicë

Boronica 657. Cilat janë përfitimet e boronica përveç përmirësimit të shikimit? Boronica është një kokrra të kuqe shumë shëruese që është përdorur prej kohësh në mjekësinë popullore. Boronica përmban elemente gjurmë të rëndësishme për trupin e njeriut (kalium, squfur, kalcium, hekur, mangan, bakër, bor, krom, etj).

boronicë

Boronica Boronica për humbje peshe Boronica është një thesar i vërtetë për ata që duan të humbasin ato paund shtesë. Një gotë boronica përmban rreth 4 g fibra dietike – ashtu si një mollë – dhe vetëm 84 kcal. Meqenëse fibra dietike tretet ngadalë,

boronicë

Boronica boronica – manaferrat e një tufë të familjes lingonberry. Raporti optimal i vitaminave C, grupeve B dhe P, magnezit, hekurit, bakrit në përbërjen e boronicave shpjegon karakteristikat e tij vaso-forcuese, antibakteriale, antianemike dhe aftësinë për të shëruar zorrët.

boronicë

Boronica ORAC boronicat (si dhe shumë produkte të tjera) varen nga origjina e saj. Pra, tek boronica e egër e freskët është 2 herë më e lartë se sa e kultivuar (9621 kundrejt 4669). Kushdo që ka zgjedhur boronica të paktën një herë nuk është i befasuar me emrin e kësaj, në të vërtetë, manaferrën e purpurt të errët.

Diabetus Shqipëri