Trajtimi i diabetit kriket

Këshillim falas Vkontakte. Klikoni në lidhje!

Tinkturë Cinquefoil. SHQYRTIMET, TRAJTIMI, UDHZIMET, ZBATIMI

Potentilla

Sabelnik është një bimë shumëvjeçare që ka një rizomë mjaft të fortë dhe të degëzuar dhe i përket oligotipit të gjinisë. Në popull, shumë njerëz e njohin këtë bimë si dru të thatë, krimbat e zjarrit dhe një vrimë, dhe sipas një versioni ajo mori emrin zyrtar "saber", sepse procesi i trajtimit të sëmundjeve kalon, sikur të ishte ndërprerë saberi.

Në fitoterapi, të gjitha pjesët e bimës përdoren për të trajtuar sëmundjet, por janë rrënjët që kanë një pronë të shkëlqyeshme shëruese. Ato përmbajnë:

 • keratin
 • Acidet karboksilike të fenolit
 • Acidet organike
 • flavonoids
 • Vajra esencialë
 • taninet

Cinquefoil në mjekësi përdoret në forma të ndryshme: ointments, tinctures ose lëndëve të para të thata. Por më e zakonshme është tinkturë e saberfish dhe aplikojeni atë si:

 • qetësues kundër dhimbjes dhe veti rigjeneruese – për sëmundjet e nyjeve
 • ilaç imunostimulues dhe restaurues.

Zbatimi i tretësirës së saberit

Tinktura e Hirushes pranohet:

 • – Për sëmundjet e sistemit muskuloskeletor
 • – Në rast sëmundjesh kardiovaskulare
 • – Për sëmundjet e zorrëve dhe stomakut
 • – Në rast të çrregullimeve të traktit digjestiv
 • – SARS, gripi, bajamet

Kjo bimë mrekullie është aq e pasur me vetitë e saj medicinale sa që, duke marrë tretësirë ​​të saberfishit, mund të mendoni se po kryeni një trajtim kompleks të të gjithë organizmit, dhe jo vetëm një sëmundje specifike. Por tretësira e saberfish është përdorur gjerësisht në trajtimin e nyjeve – artriti, artriti, reumatizmi, poliartriti dhe radikuliti.

Duke pasur parasysh aftësitë unike të këtij ilaçi, atëherë mund të përdoret jo vetëm për trajtim, por edhe për ta përdorur atë në masa parandaluese.

Për profilaksinë, rekomandohet të merrni tretësirën e saberfishit:

10-15 pika për 0,5 gotë ujë 1-2 herë në ditë. Një sasi e tillë e tretësirës do të përmirësojë punën e trupit, do të stimulojë gjallërinë dhe do të ndihmojë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet e mundshme.

Por, mjetet juridike popullore gjithashtu kanë kundërindikacionet e tyre, kështu që para se t'i përdorni, do të ishte mirë të kërkoni këshillën e një fitoterapisti ose specialisti tjetër në këtë fushë

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabetit tek fëmijët

Trajtimi i tinkturës së Hirushes

Ilaçet e shtrenjta jo gjithmonë ndihmojnë në kurimin e sëmundjeve të padëshiruara. Por pse ne mendojmë gjithmonë: "Nëse është e shtrenjtë, atëherë duhet të ndihmojë" – ky është një mendim i gabuar. Pse shumë nuk duan të besojnë se mjekësia tradicionale mund të shërohet.

Por tretësira e shokut saber ka vërtetuar vazhdimisht të kundërtën, sëmundje serioze të tërhiqura dhe pacientët – të cilët ishin të dënuar me dhimbje të forta dhe jetë të dhimbshme me sëmundjen e tyre, vazhdojnë të jetojnë një jetë të plotë dhe të gëzueshme.

Për trajtim, mund të përdorni një tretësirë ​​të gatshme ose ta gatuani vetë në shtëpi. Për gatimin në shtëpi, na duhen:

– 5 pjesë rrënjë të thata tokë rrënjë

– 0,5 litra alkool 40% ose vodka

Hidhni paraprakisht rrënjën e fituar për 21 ditë me alkool ose vodka, dhe fshihuni të insistoni në një vend të errët të freskët. Efektiviteti i tinkturave përcaktohet nga ngjyra e ngopur. Nëse tinkturë ka një pamje të përafërt transparente, ajo nuk ka një efekt të fortë terapeutik, në raste të tilla rekomandohet të përgatisni përsëri tretësirën.

Trajtimi i tinkturës së Hirushes:

– Nga përdhes ose tuberkulozi – 1 lugë çaji tretësirë ​​3 herë në ditë, për një muaj.

– Nga depozitat e kripës në nyje – 25 pika 3 herë para ngrënies

– Për osteokondrozën – fërkoni zonën e prekur të shtyllës kurrizore gjatë natës, si dhe merrni tretësirë ​​brenda – 1 lugë 2-3 herë gjatë 4-8 javëve.

NUK është e rekomanduar për të trajtuar tretësirën e cinquefoil për gratë shtatzëna dhe fëmijët nën moshën 12 vjeç, si dhe për njerëzit që vuajnë nga reaksione alergjike.

Shqyrtime mbi tretësirën e saberit

Tinktura e saberit thuhet në mënyrën më të mirë, për dikë që ajo tashmë e ka ndihmuar, dhe dikujt që ajo i ka dhënë vetëm shpresë. Por ilaçet që përmbajnë bar ose rrënjë saber, në përdorimin popullor, janë mënyra më e mirë për të trajtuar sëmundjet e kyçeve, të paktën kështu thonë njerëzit që e kanë përjetuar atë. Siç na tregon praktika, tretësira e saberfishit ka gjetur aplikim në luftën kundër sëmundjeve të tjera.

Lexoni artikullin:  Demtimet vaskulare te diabeti

Duke studiuar shumë komente për tinkturën e saberfish, kuptova se një nga pengesat më të mëdha të këtij ilaçi është alkooli. POR Unë dua ta them këtë vetëm për ata që kanë intolerancë ndaj alkoolit, rekomandova përdorimin e zierjeve dhe infuzioneve për njerëz të tillë.

Në çdo rast, pavarësisht nëse e njihni trupin tuaj, apo jo, kontaktoni fitoterapistët ose herbalistët, ata do t'ju ndihmojnë të kuptoni dhe të zgjidhni ilaçin e duhur.

Për këshilla mbi trajtimin me metoda alternative, shkoni te

Diabetus Shqipëri