Trajtimi i ilaçeve popullore diabetike të këmbës

A është e mundur për të trajtuar këmbën diabetike në shtëpi? Një pyetje e ngjashme është bërë nga shumë njerëz që vuajnë nga diabeti dhe përballen me një formë kaq të rëndë të ndërlikimit të kësaj sëmundje.

Po, ekspertët rekomandojnë të përdorni disa teknika dhe procedura të kujdesit në shtëpi duke përdorur receta nga mjekësia tradicionale. Por ia vlen të kujtojmë se pa trajtimin kompleks në kohë të përshkruar nga një specialist, sindroma diabetike e këmbës (SDS) mund të çojë në amputim të një ekstremiteti.

SDS: si të kujdesesh për një këmbë të prekur

Siç e dini, diabeti mellitus bën rregullimet e veta në jetën e një personi, duke e bërë atë të varur nga injeksione insulinë (me llojin e parë, të varur nga insulina), ose duke detyruar tërë jetën e tij të monitorojë dietën e tij, duke përjashtuar shumë mirësi nga dieta (me të dytin, jo nga insulina).

Sa i përket sindromës diabetike të këmbës, e cila ndodh për shkak të dëmtimit të furnizimit të gjakut dhe funksioneve të tjera të trupit dhe manifestohet në formën e dëmtimit të ekstremiteteve të poshtme, këtu kërkohet një qasje dhe vëmendje e veçantë.

Kujdesi i duhur i këmbëve për diabetin dhe këmbën diabetike përfshin një sërë aktivitetesh. Dhe, para së gjithash, diabeti është i nevojshëm:

 • kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak;
 • ndiqni rekomandimet e endokrinologut pjesëmarrës;
 • merrni ilaçet e përshkruara në kohë.

Nëse e merrni seriozisht trajtimin e sëmundjes, jo vetëm që mund të zvogëloni humbjen e ndjesisë së këmbëve, por edhe të parandaloni këtë fenomen, dhe për këtë arsye mos u shqetësoni për proceset e mundshme gangrenoze. Sigurisht, në rastin e ndryshimeve të dukshme që ndodhin në inde, rikuperimi mund të jetë një proces shumë i gjatë, por në asnjë rast nuk duhet të hiqni dorë.

Duhanpirësit që vuajnë nga VDS do të duhet të heqin dorë nga varësia e tyre, pasi kjo mund të çojë në përkeqësim dhe paaftësi të mëtejshme.

Një paralajmërim tjetër – ekspozimi ndaj të ftohtit çon në vazokonstrikcion dhe vështirësi në rrjedhjen e gjakut, dhe me ndjeshmëri të zvogëluar, një diabetik mund të mos vërejë që këmbën e tij të dëmtuar e ka të ngrirë. Prandaj, duhet pasur kujdes që këmbët t’i mbani të ngrohta. Përveç kësaj, ekzistojnë një numër ndalimesh dhe nuancash të tjera.

Lexoni artikullin:  Simptomat e diabeteve, llojet, trajtimi dhe parandalimi i sheqerit

Duhet të dini për të gjitha tiparet para se proceset patologjike që përkeqësojnë shëndetin të fillojnë në këmbë.

Cili është trajtimi i lëkurës së dëmtuar

Sindroma diabetike e këmbës shprehet me formimin e plagëve, çarjeve dhe dëmtimeve të tjera në indet e këmbëve, të cilat duhet të trajtohen rregullisht me agjentë antiseptikë për të shmangur infeksionin e mëtutjeshëm.

Sidoqoftë, është e nevojshme të zgjidhni me kujdes një ilaç për këto qëllime, për shembull, nuk rekomandohet të aplikoni barnat e mëposhtme për plagët që lindin në sfondin e diabetit:

 • jeshile e shkëlqyeshme (jeshile e shkëlqyeshme)
 • jod,
 • permanganat kaliumi (permanganat kaliumi),
 • preparate që përmbajnë acid salicilik,
 • ointments, me substanca agresive në përbërje.

Antiseptikët e mëposhtëm janë gjithashtu të përshtatshëm:

Plagët e pastra mund të lahen me tretësirë ​​Furatsilina.

Pas përpunimit, nëse nuk përcillen përgatitjet e tjera, duhet të aplikohet një fashë fashë, garzë ose fustan të veçantë.

Bimët shëruese

Megjithë sigurinë relative, ilaçet natyrore megjithatë kanë kundërindikacione dhe duhet të merren parasysh kur zgjidhni terapinë e duhur barishtore.

Tabela Nr. 1. Bimët medicinale të përdorura për të trajtuar sindromën diabetike të këmbës

EmërSi përgatitet përgatitja?Si të përdorni?Effectfarë efekti ka ajo?
aloeLëngu nxirret nga gjethet e bimës.Produkti aplikohet në zonat e dëmtuara në formën e locioneve ose kompresave.anti-inflamator,

antimikrobik.

Plantain (gjethe)Një infuzion përgatitet duke derdhur një lugë gjelle lëndësh të para të thata me dy gota ujë.Infuzioni filtrohet dhe merret gojarisht në 1/3 filxhan 3 herë në ditë.Normalizon nivelin e glukozës dhe insulinës.

Redukton rreziqet e zhvillimit të CDS.

Xhensen amerikane

(Root)

100 g rrënjë të grimcuar hidhni 1 litër vodka. Enë është e bllokuar dhe dërguar në një vend të errët për një muaj.Merrni 20-25 pika çdo herë gjysmë ore para ngrënies.Rrit imunitetin.

Ul glukozën, kolesterolin.

Ndihmon për rikuperimin pas operacionit.

Boronica dhe gjethetLëndët e para të thata derdhen me ujë të valë dhe insistohen për 10-15 minuta.Një pije boronicë është e dehur në vend të çajit të rregullt.

Isshtë gjithashtu e dobishme për të ngrënë manaferrat e freskët rregullisht.

Një profilaktik i shkëlqyeshëm për ulcerat në lëkurë.

Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe proceset metabolike.

Gjilpëra (bredh, bredh, dëllinjë)Një gotë gjilpërash pishe derdhet me një litër ujë të vluar, të zier mbi një zjarr për 5 minuta. Uji shtohet në produkt për të dhënë vëllimin origjinal.Një zierje përdoret për të larë rregullisht dëmtimet.Një antiseptik i fuqishëm që anestezon dhe

lehtëson inflamacionin.

Fruta të qershisë1 tbsp. l. Manaferrat e thatë derdhen me gjysmë litër ujë të valë dhe insistojnë 30 minuta në një banjë me ujë.Lani plagët ose shtoni në ujë për banjot e këmbëve.Përmirësoni rigjenerimin e lëkurës.
eukaliptMund ta blini produktin e përfunduar në farmaci ose ta gatuani vetë.

100 g gjethe hidhni 200 ml ujë të valë, mbajeni për 20 minuta. në një banjë uji.

Ata ngopin një copë garzë ose leshi pambuku me zgjidhjen dhe bëjnë locione në vendin e ulcerimit.

Për të rritur efikasitetin, mund të shtoni nja dy lugë mjaltë natyral.

Dezinfektues, qetësues kundër dhimbjes, irritues, anti-inflamator dhe antibakterial.

Përveç locioneve, fasha dhe përdorimi i brendshëm, zierjet bimore dhe produktet e tjera përdoren për banjot e këmbëve.

Banja e këmbëve për këmbë diabetike

Sindroma diabetike e këmbës shoqërohet me fenomene të tilla të pakëndshme si kruarja e lëkurës, shfaqja e burrs, mikrokrackat, pustulat, misrat e thatë, misrat, zhvillimi i furunculosis, hyperkeratosis. Ju mund të zvogëloni simptomat e pakëndshme duke marrë banjot e përditshme të këmbëve me mjete medicinale bimore.

Për një procedurë, 50-100 g materiale bimore janë të mjaftueshme.

Tarifa e shërimit

Do të duhen 2 lugë gjelle. l. rrush pa fara dhe gjethe hithre, i njejti numër lulesh tansy, 3-4 tbsp. l. lule plakë dhe barishte kuajsh, 5 tbsp. l. varg. Përzierja që rezulton derdhet me 5 litra ujë të valë dhe dërgohet në zjarr për 8-10 minuta.

Supa duhet të filtrohet, hidhet në një legen dhe të presë derisa temperatura e saj të bjerë në 30-38 gradë.

Kënetë kënetë për banjot e këmbëve

Tabaka me infuzion të kanellës së tharë rekomandohen për thonjtë e brishtë, çarje dhe hiperkerkatozë. Për të përgatitur produktin që ju duhen 2 lugë gjelle. lugë të materialit bimor të copëtuar derdhni 6-7 litra ujë të valë, jepni një orë e gjysmë të ftohet dhe ju mund të ulni këmbët në të.

Ilaç për shëruesit kinezë

Mbledhja e gjetheve të xhinkos, kanellës, rrënjës së xhenxhefilit dhe manit të bardhë mund të lehtësojë ngecjen e gjakut, të përmirësojë qarkullimin e saj dhe të luftojë patogjenët patogjenë (përfshirë kërpudhat patogjene). Një banjë me një mjet të tillë do të lehtësojë lodhjen në këmbë dhe puffiness.

Komponentët merren 1: 1, të mbushur me ujë të valë dhe futen për rreth gjysmë ore nën një kapak të mbyllur.

Dush me vitriol blu

Sulfati i bakrit ndihmon për të hequr qafe inflamacionin, dhimbjen, eliminon fokat e infeksionit. Në diabet, banjot me këtë substancë zvogëlojnë nevojën e trupit për injeksione me insulinë.

Për të përgatitur banjën, ju duhen 2 lugë. Shpërndaj vitriol në 5-6 litra ujë të ngrohtë. Meqenëse substanca është një antiseptik i fuqishëm, një procedurë në javë është e mjaftueshme.

Pasi të duhet të vazhdoni në fazën tjetër, e cila gjithashtu kryhet në shtëpi – duke aplikuar kremra të veçantë, ointments ose mjete juridike popullore.

Mjetet për këmbët – farmaci dhe shtëpi

Siç është vërejtur tashmë, kujdesi është i rëndësishëm për këmbët. Pas banjove dhe trajtimeve, një agjent për shërimin e plagëve ose locion duhet të aplikohet në lëkurë. Për këto qëllime, ju mund të përdorni produktet e mëposhtme që nuk do t'i gjeni në kabinetin e ilaçeve:

 • mjaltë natyral – aplikohet në pëlhurë në formën e tij të pastër ose përzihet me përbërës të tjerë, për shembull, lëng aloe, vaj eukalipt;
 • produkt qumështi i fermentuar (kefir ose kos);
 • bëni locione me një zgjidhje 10% të mamisë;
 • aplikoni presione me vajra esencialë.

Për më tepër, rekomandohet të aplikoni ure dy herë në lëkurën e këmbëve dy herë në ditë, të cilat ndihmojnë në hollimin e epidermës së trashë dhe për të lagur lëkurën. Por ato nuk rekomandohen për përdorim për lëkurën midis gishtërinjve, pasi në këto vende është shumë delikate dhe e hollë.

Droga të ngjashme janë kremrat dhe vajrat: Mikospor, Cleore, Fungoterbin Neo, Uroderm.

Kjo metodë do të jetë më efektive nëse përdorni çorape pambuku pas përdorimit të produktit.

Duke iu drejtuar mjekut me një problem të ngjashëm, pacientët dëgjojnë një përgjigje – është e nevojshme të trajtoni një këmbë diabetike duke përdorur të gjitha mjetet e mundshme. Terapia kompetente, e kryer në shtëpi, mund të zvogëlojë ndjeshëm simptomat.

Diabetus Shqipëri