Trajtimi i lëngut të patates

Lëngu i patates është një pije, pronat e dobishme të së cilës njihen nga mjekësia popullore dhe tradicionale. Të freskëta të shtrydhura të freskëta nga patatet përdoren në trajtim si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. Para trajtimit, mësojmë për vetitë e dobishme dhe të dëmshme të patateve.

Farë ndihmon lëngun e patates

Elementet natyrore të gjurmëve – kaliumi, fosfori, magnezi, squfuri, vitaminat B, C, PP dhe 12 aminoacide përmbajnë mish patatesh. Ato janë të nevojshme për të stabilizuar proceset metabolike të trupit në tërësi. Shtë i pasur me fibra, proteina, acide organike, karbohidrate lehtësisht të tretshme.

Me dispepsi kronike, lëngu i patates ndihmon. Ul nivelin e ure dhe sheqerit në trup, zvogëlon ngërçet e zorrëve, blozën. Ka një veti të dobët diuretike dhe antispazmatike, qetëson nervat, normalizon gjumin.

Patatet e reja kanë sasinë maksimale të vitaminave të shëndetshme. Prandaj, ekspertët e quajnë periudhën optimale të terapisë me patatet kohën nga korriku deri në shkurt. Duke lëshuar lakër, tuber humbet vetitë e tij. Pijet e shtrydhura fllad nga patatet e vjetra nuk janë të përshtatshme për konsum.

Përmbajtja kalorike e 100 ml pije është vetëm 77 kcal, kështu që është e dobishme ta përdorni atë për ata që janë në dietë. Në varësi të shumëllojshmërisë së zhardhokëve, sasia e substancave që përmbajnë niseshte ndikon në përmbajtjen kalorike të produktit, duke zvogëluar performancën e tij. Për shembull, 100 ml lëng patatesh të freskët përmban vetëm 55 kcal.

Patatet janë të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore dhe baktervrasëse – zhardhokët përdoren në locione për artrit, reumatizëm ose dhimbje në nyje, shpinë. Marrja e pijeve në stomak bosh siguron një ulje të simptomave të dhimbshme gjatë sprains dhe gunga.

Konsumimi i rregullt i lëngut të freskët të shtrydhur rregullon tensionin e gjakut dhe parandalon rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare. Pirja e lëngut të patates menjëherë gjysmë ore para se të hahet zvogëlon aciditetin, stimulon mëlçinë dhe veshkat dhe normalizon mirëqenien e përgjithshme.

Përfitime shtesë të trajtimit të lëngut të patates

 • në ushqimin dietik i siguron organizmit vitaminat, mineralet dhe aminoacidet e nevojshme;
 • ul kolesterolin, parandalon zhvillimin e arteriosklerozës dhe mbipeshes;
 • largon toksinat nga trupi, toksinat;
 • ka një efekt antitumor;
 • normalizon ekuilibrin acid-bazë të mikroflora të zorrëve;
 • stabilizon sheqerin në gjak në diabetin e varur nga insulina;
 • lehtëson inflamacionin dhe dhimbjen e pankreasit, zvogëlon ngarkesën në mëlçi;
 • me sëmundje të fytit ose zgavrës me gojë, ajo ka një efekt dezinfektues, zvogëlon acarimin dhe lehtëson dhimbjen;
 • në kozmetologji përdoret si lëndë ushqyese për lëkurën dhe flokët.

Në trajtimin e diabetit

Në trajtimin e diabetit ekziston një nuancë – pija përmban një sasi të madhe niseshte, dhe vetëm një lëng i qartë ul glukozën në gjak. Për të zvogëluar raportin e niseshtës në pije, filtroni lëngun disa herë nëpër garzë. Pastaj prisni, lëreni që lëngu të vendoset për disa minuta. Pini vetëm lëng të pastër përmes një kashtë. Terapistët rekomandojnë të merrni lëng nga patatet për një kohë të gjatë – produkti ul në mënyrë të përkryer sheqerin, normalizon mirëqenien.

Lexoni artikullin:  Shkaqet e metodave të zhvillimit dhe trajtimit të diabetit steroide

Cilësia e frutave të freskëta ndikohet nga teknologjia e saktë e gatimit, freskia e lëndëve të para dhe kushtet e ruajtjes së pijeve. Për trajtim, lëngu nga një kulture e freskët e patates është më e dobishme. Patatet e ndriçuara, të gjelbërta nuk mund të përdoren të papërpunuara. Shtë e rëndësishme të dini se një pije me patate është veçanërisht e dobishme për trupin 10 minutat e para pas përgatitjes së saj.

Para se të filloni trajtimin me patate, përgatitni trupin.

 1. Dy ditë para se të kapeni, ndaloni të hani peshk dhe mish.
 2. Një javë para terapisë së patates, mos hani ëmbëlsira, pjata pikante dhe pikante, ushqime të kripura.
 3. Gjatë dy ditëve të para, bëni pastrimin e enemas – ata do të ndihmojnë trupin të çlirohet nga mbetjet e ushqimeve jo të shëndetshme, duke bërë vend për thithjen e plotë të lëndëve ushqyese të patates.

Gjatë trajtimit me patate, hani enët me perime dhe fruta.

Si të pini lëng patatesh

Ata përdorin lëng patatesh, përfitimet e të cilit vërtetohen për humbjen e peshës. Merrni zhardhokët e larë mirë, të padëmtuar me një furçë. Pritini me kujdes dhe me kujdes vendet e gjelbërta dhe të nxirë. Pikat e gjelbërta tregojnë akumulimin e solaninës në patate, dhe zeza në lëkurë mund të jetë shkaku kryesor i helmimit nga ushqimi.Sasia maksimale e ushqyesve është nën lëkurë, kështu që hiqeni atë me një çip të hollë nga zhardhokët. Ju mund të përdorni patate për lëng me lëvozhgë, kështu që pija do të ketë sasinë maksimale të ushqyesve. Për lehtësi, prerë patatet në copa të vogla.

Lëngu i patates mund të bëhet në disa mënyra:

 1. Zhardhokët fërkohen me një rende të hollë në tul. Ndani pulpën përmes garzës.
 2. Grind tubers përmes një mulli mishi ose shtrydhëse frutash e perimesh, e ndjekur nga shtrydhja e pulpës.
 3. Për të gatuar së pari me një blender, patatet e papërpunuara të papërpunuara. Pastaj tendosni hollimin që rezulton përmes një tendosës, duke shtuar më parë ujë të zier në të.

Përgatitni një pije me patate menjëherë përpara se të përdorni si ilaç. Ruajtja afatgjatë ndikon në vlerën e tij të dobishme – lëngu humbet vetitë e tij shëruese dhe përkeqësohet.

Pija nuk është e shijshme, kështu që përpara se të përdorni shtoni një tjetër lëng të freskët, për shembull, nga karrota, mollë ose panxhar. Një lugë mjaltë me një fetë limon do t’i japë pije një shije në mënyrë që të mund të pihet. Para se të pini, përzieni mirë që niseshti që është vendosur në fund të ngrihet.

Për të forcuar mirëqenien e përgjithshme, pini patate të freskëta në stomak bosh në mëngjes ose një orë para ngrënies. Mos blini për përdorim në të ardhmen, produkti shpejt humbet vetitë e tij shëruese, kështu që pini vetëm një pije të shtrydhur fllad. Meqenëse frengu përmban substanca alkaline, përdorimi i shpeshtë prish smaltin e dhëmbëve. Përdorni një kashtë për të pirë një pije me patate.

Për të përmirësuar shijen e lëngut, shtoni ujë të zier. Erëzat, kripa dhe sheqeri nuk rekomandohen të shtohen, në mënyrë që të mos prishin efektin e tij shërues.

Lexoni artikullin:  Glukoza e gjakut gjatë shtatëzanisë

Për një asimilim të mirë, pasi të keni pirë të freskët, merrni një pozicion horizontal për disa minuta. Gastroenterologët janë unanime sipas mendimit të tyre, poza ka një efekt të dobishëm në përhapjen e shpejtë të produktit përmes stomakut. Kjo është e dobishme për pacientët me gastrit aktiv ose në falje të ulçerës peptike.

Përdorimi i lëngut të patates për qëllime medicinale është gjithashtu i dobishëm për ata që vuajnë nga patologjitë e lëkurës, sëmundjet e nyjeve dhe janë të prirur ndaj infeksioneve të shpeshta për shkak të imunitetit të dobët.

Lëngu i patates së gastrit

Para se të filloni trajtimin me lëng patatesh, tregoni mjekun tuaj. Nuk do të jetë e tepërt të bëni një ekzaminim paraprak mjekësor. Pija ditore tregohet për aciditet të lartë. Për njerëzit me aciditet të ulët, patatja e freskët ka më shumë të ngjarë të bëjë dëm sesa mirë.

Kur gëlltitet, niseshte siguron një mbështjellje të butë të mureve të stomakut, duke zvogëluar kështu efektin e acidit klorhidrik. Një dozë ditore prej 50 ml lëng patates përshpejton rigjenerimin e brendshëm të qelizave. Siguron shërimin e shpejtë të ulçereve në muret e stomakut dhe zorrëve në rast ulçere të stomakut dhe 12 ulcera duodenale. Pini pijen në mënyrë që urth dhe dhimbje barku të zhduken, lëvizshmëria e zorrëve përmirësohet dhe stooli normalizohet.

Në trajtimin e gastritit, vështirësisë në tretje ose urth, ata pinë lëng në një gotë tre herë në ditë për 10 ditë. Me rritjen e aciditetit, rekomandohet të pini lëng patatesh një orë para ngrënies. Me ulçerë duodenal, terapia me patate kryhet sipas skemës së mëposhtme:

 • 5 ditët e para ata pinë 50 ml pije gjysmë ore para ngrënies (mëngjes);
 • 5 ditët e ardhshme, 80 ml gjysmë ore para mëngjesit;
 • Pjesa tjetër 5 ditë, 120 ml në të njëjtën mënyrë;
 • 5 ditët e mbetura, rriteni dozën në 150 ml. Pini lëng para mëngjesit.

Kursi i trajtimit të ulçerës peptike nuk duhet të kalojë 20 ditë kalendarike, pastaj të bëni një pushim për 10 ditë.

Lëng patatesh për kapsllëk

Patatet e gatshme janë të njohura për të rregulluar përmbajtjen e zorrëve. Lëngjet e papërpunuara të niseshtës dhe zbrazin butësisht zorrët. Me kapsllëk, gastroenterologët rekomandojnë të merrni një gotë pije të freskët një çerek ore para se të hani. Lëngu i patates me kapsllëk ka një efekt të fortë laksativ. Kursi i trajtimit kryhet sipas nevojës. E freskëta duhet të pihet në stomak bosh, pa u larë me ujë.

Një efekt i shpejtë do të arrihet duke përzier pijen me lëng panxhar të freskët, i cili do t'i japë asaj një shije dhe do të forcojë vetitë laksative.

Kur nervozizmi dhe pagjumësia

Produkti ka një efekt terapeutik gjithëpërfshirës, ​​pra, përdorimi i patateve për qëllime terapeutike me nervozizëm të tepërt dhe pagjumësi është i dobishëm ekonomikisht. Duke ulur presionin e gjakut, e freskëta normalizon qarkullimin e gjakut të trupit, duke siguruar një ulje të adrenalinës dhe stabilizimin e sistemit kardiovaskular. Procesi po qetësohet, personi pushon së qeni nervoz dhe i shqetësuar.

Për të mbështetur efektin terapeutik të pagjumësisë dhe nervozizmit, duhet të pini lëng patatesh të paktën dy herë në ditë gjysmë ore para ngrënies. Për të rritur efektin, holloni sasinë e lëngut në një raport prej 2: 1 me karrota ose selino.

Lexoni artikullin:  Infarkt miokardi në pacientët me diabet mellitus

Në shtatzëni

Falë vetive shëruese të tij, patatet përdoren në gjinekologji për të trajtuar problemet e grave – inflamacioni i vezoreve, mioma dhe erozioni. Gjatë shtatëzënësisë, një grua rrit ndjeshëm nevojën e trupit për ushqim shtesë të fortifikuar. Në të njëjtën kohë, gruaja shtatzënë fillon të përjetojë parehati – shfaqen kapsllëk, dhimbje barku i zorrëve, fryrje ose dhimbje e një etiologjie të paqartë.

Shtatzënia është një gjendje e veçantë e trupit në të cilin nuk përjashtohen keqfunksionimet imune. Mjekët vërejnë shfaqjen e shpeshtë të sëmundjeve gjinekologjike latente gjatë ndryshimeve hormonale. Meqenëse pozicioni i grave është i kundërindikuar në marrjen e pilulave që përmbajnë një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve, perimet do të jenë shumë të dobishme. Prandaj, me një tendencë në rritje për të përkeqësuar fenomenet e zorrëve ose inflamatore, mjeku përshkruan përdorimin e lëngut të patates të shtrydhur fllad gjatë shtatëzanisë.

E freskëta nga patatet është e dobishme për të pirë gjatë toksikozës së tremujorit të parë dhe të fundit. Pirja e një pije lehtëson shqetësimin e urthit, të vjellave, qetëson një stomak të irrituar dhe përmirëson tonin e zorrëve.

Lëng patatesh për lëkurën

Pulpa mund të përdoret për qëllime kozmetike. Maska me patate të freskëta ushqejnë në mënyrë të përkryer lëkurën, pastrojnë shtresën e sipërme të epidermës, lehtësojnë puçrrat dhe pikat e zeza. Shtoni mjaltë në pulpë, aplikoni një maskë në sipërfaqen e lëkurës dhe mbajeni për 15 minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Pas trajtimit, aplikoni një krem ​​ushqyes.

Përdorni mbetjet e pijeve ose pulpës si fasha për të hequr qarqet e errëta nën sy. Thith një shtupë pambuku në lëng dhe vish përgjithmonë. Mbajeni kompresën për rreth 20 minuta. Kjo procedurë do të qetësojë mirë lëkurën, do të normalizojë rrjedhën e gjakut dhe do të lehtësojë lodhjen. Në kombinim me lëvozhgën e limonit, pulpat do t’i japin fytyrës një efekt zbardhës të lehtë dhe anti-plakje.

Pulpa është e përshtatshme si një ilaç kundër djegies për djegien nga dielli. Aplikoni një shtresë grueli në sipërfaqen e dëmtuar dhe mbajeni për 15 minuta. Kompresoni pothuajse menjëherë lehtëson dhimbjen, dhe zvogëlon skuqjen e lëkurës.

Противопоказания

Lëngu i patates, si çdo prej ilaçeve tradicionale, ka një numër kundërindikacionesh, pa dijeninë e të cilave është e pamundur të vetë-mjekohet.

Ndalimi kryesor – përdorimi i pijeve është kundërindikuar në mënyrë rigoroze për njerëzit që kanë patologji me aciditet të ulët shoqërues.

Në rast të një reagimi alergjik individual ndaj lëndëve të para, përdorimi i patateve në trajtim duhet të jetë i kufizuar, dhe të konsultoheni me një mjek.

Megjithë efektivitetin e një pije me patate në stabilizimin e niveleve të glukozës, terapia me përdorimin e saj është kundërindikuar në mënyrë rigoroze për njerëzit që vuajnë nga diabeti i rëndë.

Lëngu i patates është një ilaç natyral ideal. Duke pasur parasysh disponueshmërinë e tij, lehtësinë e përgatitjes dhe prodhimin pa shpresë. Duke e marrë atë për qëllime medicinale, mos harroni të konsultoheni me mjekun pasi të keni kaluar disa kurse. Mos harroni, vetë-mjekimi është i rrezikshëm për shëndetin.

Diabetus Shqipëri