Trajtimi i osteokondrozës kurrizore me gjethe rrikë

Pasuria dhe përbërja e larmishme e rrënjës dhe gjetheve të rrikë i jep asaj një masë të vetive shëruese dhe një gamë të gjerë efektesh në trupin e njeriut.

Rrikë e zakonshme, e njohur edhe si rrikë fshatar – një bimë barishtore shumëvjeçare që rritet në të gjithë Evropën, është shumë e thjeshtë.

Gjethet e saj mund të shihen në kopshte, parcela kopshtesh dhe madje edhe në plantacione pyjore.

Rrikë është bërë një pjesë integrale e industrisë ushqimore, ajo është shtuar në shumë salca dhe erëza, vlerësohet për mprehtësinë dhe aromën e saj.

Sidoqoftë, përveç vlerës ushqyese, rrikë është një mjek i shkëlqyeshëm që përdoret në mënyrë aktive nga adhuruesit e metodave alternative të trajtimit të osteokondrozës dhe sëmundjeve të tjera.

Pronat shëruese të rrikë

Rrënja dhe gjethet e kësaj bime përmbajnë vitaminë C shumë herë më shumë sesa në limon.

Një larmi mineralesh, elementë gjurmë dhe makroelemente (kalium, fosfor, hekur, magnez), vitamina PP dhe grupi B, karoteni e bëjnë bimën një depo të substancave të dobishme.

Vajrat esencialë të përmbajtur në rrënjën dhe gjethet e rrikë kanë një efekt të shkëlqyer antiseptik.

Veçanërisht dalloni:

 • pronë antianemike, për shkak të pranisë së hekurit dhe magnezit;
 • veti anti-zingotike e gjetheve – mbron trupin nga mungesa e vitaminës C;
 • pronë kolerike;
 • veti diuretike;
 • pronë formuese e gjakut;
 • vetitë antiseptike, antimikrobike dhe imunomoduluese të rrënjës dhe gjetheve.

Indikacionet për përdorim

Duket si gjethe rrikë

Lista e sëmundjeve dhe kushteve në trajtimin e të cilave përdoret rrikë është shumë e gjatë, kjo është për shkak të masës së cilësive të dobishme që kanë gjethet dhe rrënjët.

Rrënja ruan të gjitha pronat medicinale edhe nëse është e grirë, ky efekt zgjat tre ditë, gjethet e prera mund të ruhen jo më shumë se një ditë.

Rekomandime

Prona koletike, antiseptike e rrikë lejon përdorimin e saj në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të traktit gastrointestinal, përveç kësaj, rrikë rrit aciditetin e stomakut.

Efekti diuretik përdoret në trajtimin e sëmundjeve të veshkave dhe traktit urinar.

Aftësia për të rritur imunitetin dhe për të ekspozuar një pronë baktervrasëse bën që rrikë një produkt i domosdoshëm për ftohjet, infeksionet virale të frymëmarrjes.

Lista e sëmundjeve në trajtimin e të cilave rrikë do t'ju ndihmojë:

 1. sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes: astma bronkiale, bronkiti, pneumonia, trakeiti;
 2. sëmundjet e traktit gastrointestinal: gastrit (i nënshtrohet aciditetit të stomakut të zvogëluar), ngadalësimi i lëvizshmërisë së zorrëve, hepatiti, kolestaza, kolecistiti;
 3. sëmundjet e sistemit urinar – cistiti, gurët dhe rëra në veshkat dhe fshikëzën;
 4. sëmundjet e sistemit hematopoietik, të karakterizuara nga anemia;
 5. sëmundjet vaskulare – ateroskleroza, hipertensioni;
 6. çrregullime menstruale;
 7. sëmundje të shkaktuara nga çrregullime metabolike;
 8. reumatizëm, osteokondrozë.
Lexoni artikullin:  Recetat më të mira për të bërë hikërror për diabet

Противопоказания

Përdorimi i rrikë në ushqim dhe për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme është në dispozicion për shumicën e njerëzve, për shkak të kostos së ulët të produktit, lehtësisë së përdorimit dhe një numri të vogël të kundërindikacioneve dhe efekteve anësore.

Para se të filloni trajtimin me produkte rrikë, duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

Me abuzim me rrikë, efektet anësore të mëposhtme janë të mundshme: të vjella, diarre, tension i lartë

Megjithatë, trajtimi me rrikë nuk është gjithmonë i mundur. Gjethet dhe rrënjët janë kundërindikuar në sëmundje dhe kushte të tilla:

 1. ulçera peptike e stomakut ose duodenit;
 2. faza akute e gastritit;
 3. inflamacion i përgjithësuar në trup – sepsë, ethe;
 4. gjakderdhje (gjatë menstruacioneve);
 5. përdorimi nga gratë shtatzëna dhe fëmijët nën 4 vjeç është i padëshirueshëm.

Trajtimi i osteokondrozës së kuajve

Një pronë antiseptike është e dobishme në vendin e inflamacionit në osteochondrosis – zvogëlon dhimbjen dhe aktivizon mbrojtjen e trupit kundër patogjenëve.

Gjethet dhe nganjëherë rrënja rrikë përdoren në trajtimin e një sëmundjeje kaq të zakonshme siç është osteokondroza.

Shumica e njerëzve pas 25 vjetësh i nënshtrohen osteokondrozës, kjo është për shkak të mbizotërimit të një stili jetese të ulur ose anasjelltas – një përpjekje e tepruar fizike.

Me osteokondrozën, plakjen e përshpejtuar të shtyllës kurrizore, depozitimin e tepërt të kripërave në trupin vertebral, vërehet formimi i rritjeve të kockave që mund të shkelin rrënjët e nervave kurrizorë.

Gjethet e kuajve kanë aftësinë për të nxjerrë kripëra të tepërta nga nyjet dhe shpina, kjo mund të ngadalësojë zhvillimin e sëmundjes.

Perdorimi i rrikë

Të gjithë mund të zgjedhin për veten e tyre formën më të rehatshme të rrikë për përdorim, bazuar në preferencat personale dhe karakteristikat e rrjedhës së sëmundjes.

Njerëzit kanë përdorur rrikë për të trajtuar sëmundjet për shumë vite.

Gjatë kësaj kohe, ata mësuan të shndërrojnë një perime në një numër të madh formash dozimi dhe ta përdorin atë në trajtimin e sëmundjeve të jashtme, në formën e fasha, ointments, fërkimit dhe madje edhe banjot, dhe brenda, në formën e infuzioneve, tinkturave dhe thjesht fërkuara.

Larmia e aplikacioneve është shkaktuar nga një numër i madh qëllimesh për të cilat përdoret rrikë dhe funksionet që gjethet dhe rrënjët e tij kryejnë në trajtimin e sëmundjeve.

Lexoni artikullin:  Trajtimi dhe parandalimi i diabetit

compress

Kompresa e kuajve në pjesën e poshtme të shpinës me osteokondrozën

Kur trajtoni një sëmundje të tillë si osteokondrozën, rekomandohet përdorimi i fasha me gjethe rrikë.

Ato aplikohen në zonën e prekur në varësi të vendndodhjes së osteokondrozës (shpinës së qafës së mitrës, kraharorit ose të mesit).

Për kompresën, përdoret një fletë e prerë e freskët.

Fletë duhet të lahet nën ujë të rrjedhshëm nga pluhuri, pastaj të skalitet me ujë të valë ose zhytur në ujë të valë për disa sekonda.

Pas kësaj, fleta është tharë me një peshqir letre ose pecetë.

Akoma gjethe e nxehtë rrikë duhet të aplikohet me anën e saj të brendshme në zonën e prekur (me osteokondrozën e qafës së mitrës – në qafë, me osteokondrozën torakale – në rajonin nënkapular, me lumbarin – në pjesën e poshtme të shpinës). Në krye të fletës vendosni polietileni ose film ngjitës, mbështillni një shall leshi.

Për të arritur efektin e trajtimit, është e nevojshme që kompresa të mbetet në zonën e dëmtuar për rreth 10 orë, kështu që zakonisht bëhet gjatë natës.

Ata duhet të hiqen me një leckë të lagur dhe të lyejnë lëkurën me një krem ​​me yndyrë në mënyrë që të mos thahen. Ju mund ta bëni këtë kompresë 3 herë në javë.

Pomadë kuajsh

Për shkak të vajrave thelbësorë të njohur për paqëndrueshmërinë e tyre, ointments rrikë fillojnë të veprojnë shumë shpejt. Kjo i bën ata një mjet të mirë për trajtimin e sulmeve të osteokondrozës.

Për vetë-përgatitjen e vajit, keni nevojë për gjethe të freskëta rrikë. Ata duhet të lahen nën ujë të rrjedhshëm, të prerë në shirita, me trashësi rreth 0,5 cm.

Gjethet e prera vendosen në një kavanoz qelqi, derdhni vajin e linit në mënyrë që vaji të mbulojë gjethet me 1 cm. Mbyllni kapakun dhe insistoni në një vend të errët për një javë.

Gjatë kësaj periudhe, gjethet japin të gjitha substancat e dobishme që grumbullohen në vaj. Filtrojeni vajin, hidhni gjethet.

Pomadë aplikohet një shtresë e hollë në lëkurë në zonën e prekur 2 herë në ditë.

Një vaj i tillë i shpejtë ndalon një sulm të osteokondrozës, ndihmon për të hequr kripërat, ngroh zonën e prekur, duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut.

tretësirë

Tinkturë rrikë mbi vodka

Për të hequr kripërat e tepërta nga trupi, rekomandohet të përdorni brenda tinkturës bazuar në rrënjë rrikë.

Shtë e nevojshme të hiqni kripërat nga trupi në sëmundje të tilla si osteochondrosis, kur ato janë shkaku i rritjes së kockave, si dhe në trajtimin e urolithiasis, kur kripërat e tepërta provokojnë formimin e rërës dhe gurëve në fshikëz dhe veshkat.

Lexoni artikullin:  Simptomat diabetike të polneuropatisë, udhëzimet e klasifikimit dhe trajtimit

Për të përgatitur tretësirën, hekura 300g rrënjë, përzieni me 1000g mjaltë.

Transferoni përzierjen në një kavanoz me tre litra dhe derdhni ujë në buzë. Ftohni për 2 ditë, pas së cilës tretësira është gati për përdorim.

Banja me kuaj

Banja me rrikë për osteokondrozën

Me osteokondrozën, banjot me rrikë janë provuar mirë. Ato ju lejojnë të ndaloni një sulm të osteokondrozës, të vendosni një metabolizëm në trup, të hiqni kripërat e tepërta.

Për të përgatitur një banjë shëruese, keni nevojë për gjethe të freskëta, me lëng rrikë.

Sasia merret nga llogaritja e një fletë të madhësisë së mesme për litër ujë. Gjethet lahen, derdhni ujë të valë. Në një tas të madh, insistoni për 72 orë.

Effectfarë efekti mund të arrihet me osteokondrozën?

Karakteristikat e përgjithshme stimuluese të rrikë normalizojnë qarkullimin e gjakut, metabolizmin në indet dhe qelizat e prekura nga osteochondrosis.

Në trajtimin e osteokondrozës dhe sëmundjeve të tjera, efekti më i mirë arrihet duke kombinuar disa lloje të trajtimit të rrikë.

Kombinoni përdorimin e vaska dhe tinkturave, tinkturave dhe ointments, fasha, tinkturat dhe vaska.

Zbatimi dhe përdorimi i saktë i materialeve të papërpunuara me cilësi të lartë, të freskëta ju lejon të arrini rezultate shumë të mira.

Heqja e një sulmi akut të osteokondrozës duke përdorur ointments jep një përmirësim të shpejtë, zhdukjen e dhimbjes.

Banjat dhe tretësira ndalojnë mirë osteokondrozën: ato ngadalësojnë procesin e plakjes së disqeve ndërvertebrale dhe parandalojnë depozitimin e kripërave në trupat vertebral dhe formimin e osteofiteve.

Shqyrtime

Peter, 36 vjet: Për më shumë se 20 vjet kam përdorur rrikë për të trajtuar të gjitha llojet e sëmundjeve. Ndihmon me ftohjet, ai shëroi gruan e tij nga dhimbjet në bark. Kur aktivizohet osteochondrosis, unë bëj kompresa dhe vaj, bazuar në vajin e linit. Ndihmon shumë, dhimbja largohet pas 2 aplikacioneve.

Arina, 44 vjeç: Mjeku im më rekomandoi për osteokondrozën e qafës së mitrës, bëj fasha në qafë, një fletë mjafton për një kompresë. E bëj një herë në javë, vazhdimisht. Dhimbjet e kokës janë më pak të zakonshme, shëndeti i përgjithshëm është më i mirë.

Katerina, 29 vjeç: Pas shtatzanisë, filluan problemet me shpinën, mjeku tha – osteokondrozë. Meqë isha duke ushqyer gji, shumë ilaçe u ndaluan, një mik dha një recetë për vajin e rrikë, dhe bëra, fillova të njollos shpinën. Dhimbja nuk u largua fare, por u bë shumë më pak e dhimbshme, tani jeta nuk ndërhyn.

Diabetus Shqipëri