Ulçera trofike në këmbë

Ulçera trofike në këmbë në fazën fillestare: foto, simptoma dhe trajtim

Ulçera trofike janë shkelje të integritetit të lëkurës ose mukozës që ndodhin për shkak të qarkullimit të pamjaftueshëm të qelizave epiteliale dhe vdekjes së tyre graduale. Ato janë të vendosura kryesisht në këmbë (në pjesët e poshtme), megjithatë, ato gjenden edhe në vende të tjera.

Dallimi kryesor midis plagëve të tilla në këmbë është shërimi i gjatë, i cili në shumicën e rasteve është i pamundur pa ndërhyrjen mjekësore. Shpesh, ulcerat nuk zgjasin më shumë se 60 ditë, pezmatimi dhe ënjtja e lëkurës çdo herë dhe më pas intensifikohen dhe kërkojnë trajtim të shpejtë. Ky material tregon për mënyrën e trajtimit të ulcerave trofike të ekstremiteteve të poshtme, për llojet dhe tiparet e tyre.

Çfarë është ajo?

Një ulçer trofik i ekstremitetit të poshtëm është një defekt në lëkurën dhe sipërfaqen e mukozës që shfaqet pas shkatërrimit të indeve sipërfaqësore. Shkatërrimi intensiv mund të shkaktohet nga dëmtimi i rrjedhës së gjakut, infeksionit dhe faktorë të tjerë. Pas së cilës pacienti zhvillon një sëmundje në enët, e cila përhapet, si rezultat i së cilës trajtimi bëhet i vështirë.

Nga sëmundjet e tjera, ulçera trofike dallohet nga:

 • natyrë e përsëritur (deri në 1 muaj ose më shumë);
 • përhapja e lezionit jo vetëm mbi sipërfaqen e lëkurës, por edhe thellë në indet deri në kocka;
 • humbja e aftësisë për rigjenerim në zonën e dëmtuar;
 • shërimi ndodh me formimin e një mbresë të ashpër.

Trajtimi në kohë i një ulçere trofike çon në dhëmbëzimin e tij. Sidoqoftë, asnjë pacient nuk është i sigurt nga rishfaqja e ulceracioneve trofike në këmbë në të ardhmen.

shkaqet e

Sipas statistikave, simptomat e ulcerave trofike më së shpeshti shfaqen me një kurs të komplikuar të venave me variçe ose tromboflebitis. Në këtë rast, shkaku i sëmundjes bëhet një shkelje e rrjedhjes së gjakut venoz nga pjesët e poshtme të ekstremiteteve të poshtme – staza e gjakut zhvillohet gradualisht në venat e kalibrit të vogël, rregullimi i tonit kapilar të mikrovaskulaturës është i shqetësuar, dhe lidhja arteriale e sistemit vaskular është prekur së fundmi. Me aterosklerozën e arterieve, fluksi i gjakut përkeqësohet dhe, në përputhje me rrethanat, rrjedhja e oksigjenit dhe e lëndëve ushqyese në indet nën vendndodhjen e pllakës aterosklerotike.

Shkaqet më të zakonshme të ulcerave trofike:

 1. Lëndime termike – ngrica ose djegie;
 2. Diabeti mellitus dhe komplikimet e tij;
 3. Dermatiti kronik, përfshirë alergjik;
 4. Humbje e aterosklerozës së arterieve të kalibrave të ndryshëm në ekstremitetet e poshtme;
 5. Sëmundjet kronike të venave të ekstremiteteve të poshtme – venat me variçe, tromboflebitis dhe pasojat e saj;
 6. Sëmundjet anatomike dhe inflamatore të enëve limfatike – limfostaza akute dhe kronike;
 7. Dëmtime të trungjeve nervore me shkelje të mëvonshme të integritetit;
 8. Sëmundjet autoimune të indit lidhës, të shoqëruara me dëmtim sistematik të rrjedhës së gjakut në kanalet arteriale, mikrocirkuluese dhe venoze, përfshirë sindromën antifosfolipide.

Zakonisht, dy procese kanë një rëndësi të barabartë në formimin e një ulçere trofike – formimi i fenomeneve patologjike që ndikojnë në furnizimin me gjak dhe përvetësimin e një zone të caktuar të lëkurës dhe indit nënlëkuror (më së shpeshti në ekstremet e poshtme) dhe trauma që provokojnë dëmtime parësore në vendin e formimit të defektit të ulçerit të ardhshëm.

Симптомы

Rreziku i sëmundjes është që simptomat që ndihmojnë në diagnostikimin e një ulçeri trofik shfaqen papritmas. Sidoqoftë, ka shenja në formën e puffiness, ashpërsi dhe dhimbje në gjymtyrët, në sfondin e të cilave ka simptoma, të cilat përcaktojnë fillimin e zhvillimit të ulçerës trofike.

Lista e shenjave që tregojnë mundësinë e fillimit të zhvillimit të ulçerës trofike duhet të theksojë sa vijon:

 1. Kruajtje, ethe dhe djegie në lëkurë.
 2. Kërcitjet që ndodhin gjatë gjumit.
 3. Shfaqja e epidermës, e cila shoqërohet me dhembje.
 4. Prania e njollave të ngjyrave të purpurta, të cilat mund të ribashkohen në procesin e rritjes.
 5. Ndryshimi i jashtëm në lëkurë: shfaqen zona të ashpra me një sipërfaqe me shkëlqim.

Këto shenja shfaqen në zonën e venave, në pjesën e brendshme të këmbës. Kjo është për shkak të faktit se zhvillimi i sëmundjes fillon pikërisht me zonat e venave, ku manifestohet në formën e formimit të ulcerave të vogla. Forma e ulçerës i ngjan një krateri të një vullkani, me skaje të rrudhura të rrumbullakëta, me suppurim të mundshëm në skajet, si rezultat i proceseve inflamatore. Humbja e arterieve, përkatësisht ato preken kryesisht nga proceset inflamatore dhe shkatërrimi i integritetit, përcaktohet nga shenjat e mëposhtme:

 • Shfaqja e ulçerave të vogla në gishtat e këmbëve.
 • Zbehja e epidermës.
Lexoni artikullin:  Rrikë me diabet tip 2 është e mundur për diabetikët

Ulçera të një natyre neurotrofike ngjajnë në shtretër, që kanë një formë të rrumbullakosur. Zona e thembra ose thembra e këmbës më së shpeshti bëhet vendndodhja e tyre. Proceset inflamatore janë të ngadalta dhe nuk shqetësojnë dhimbje të veçanta. Lezionet autoimune shprehen në një rregullim simetrik në të dy gjymtyrët, me diabet, ulcerat shfaqen në thembra dhe njërën nga gishtat.

Klasifikimi

Karakteristikat karakteristike të zhvillimit të llojeve të ndryshme të ulcerave trofike:

 1. Ulçera neurotrofike – kanë formën e një krateri të thellë;
 2. Ulçera pyogjene janë të cekëta, kanë një formë ovale;
 3. Ulçera venoze – ngërçe gjatë natës, ënjtje dhe rëndim i këmbëve, njolla vjollcë / vjollcë përgjatë venave;
 4. Ulçera hipertensionale (Martorella) janë mjaft të rralla, vula simetrike formohen ngadalë në një sfond të kuq-cianotik;
 5. Ulçera diabetike – humbja e ndjeshmërisë, dhimbja gjatë natës, nuk ka simptomë të "klaudicionit intermittent", plagët shumë të thella të një zone të madhe po zhvillohen me shpejtësi;
 6. Ulçera aterosklerotike – paraprirë nga "klaudicioni i përhershëm" (vështirësi në ngjitjen e shkallëve), këmbët e ftohta të vazhdueshme, dhimbje të shtuar gjatë natës.

Fazat e zhvillimit të ulçerave

Ulçera trofike formohen në disa faza:

 1. Faza e parë e formimit të patologjisë. Pacienti ka simptoma fillestare – njolla të kuqe në ekstremitetet e poshtme, të cilat zhvishen intensivisht. Gradualisht, njollat ​​fillojnë të provokojnë kruajtje dhe siklet.
 2. Faza e dytë e përparimit të patologjisë. Në vend të njollave të kuqe, pacienti ka plagë që kanë një hije të errët. Në sipërfaqen e plagëve mund të shihni një anemone, e cila pengon shërimin. Pacienti fillon të ankohet për shëndet të dobët, ethe dhe ethe. Intoksikimi gjithashtu mund të diagnostikohet.
 3. Faza e tretë e humbjes. Nga plagët, qelbja fillon të sekretohet intensivisht. Lezioni rritet në madhësi, dhe bëhet forma e saktë. Ulçera gjithashtu përparon në thellësi të këmbës, gjë që provokon dhimbje të forta. Pacienti ka shfaqjen e lezioneve të reja.

Nëse nuk filloni mjekimin, atëherë kjo situatë mund të provokojë sepsë.

Si duket ulçera trofike: foto

Fotografia më poshtë tregon se si sëmundja manifestohet në fazën fillestare dhe të përparuar.

Si të trajtojmë një ulçër trofik?

Sa më shpejt që të fillohet një trajtim i plotë (si lokal, ashtu edhe ai sistemik), aq më mirë do të arrihet rezultati, dhe trupi do të ketë më pak rrezik. Defektet e ulëta ulçerative të lëkurës në fazën fillestare trajtohen në mënyrë konservatore, ndërhyrja kirurgjikale në këtë rast është e papërshtatshme.

Si të trajtoni ulcerat trofike, dhe cilat ilaçe për t'u përdorur, vendoset vetëm nga një flebolog. Trajtimi lokal i vetë-administruar mund të rezultojë në shërimin e një ulçeri të vetëm, por nuk përjashton shfaqjen e plagëve të reja. Vetëm efekti lokal i përshkruar nga mjeku dhe terapia sistemike e sëmundjes themelore do të parandalojë thellimin e procesit të ulçerit dhe minimizon shanset e relapsit.

Me një plagë të hapur, por ende jo të frikshme, përdoren agjentët e mëposhtëm:

 • NSAID për të lehtësuar inflamacionin dhe dhimbjen;
 • Antibiotikët – kapsula, tableta dhe në raste të rënda të sëmundjes – injeksione intramuskulare;
 • Antihistamines – Suprastin, Xizal, Tavegil – për të eleminuar një reaksion alergjik;
 • Ilaçet që zvogëlojnë viskozitetin e gjakut – agjentë antiplomatikë – për parandalimin e mpiksjes së gjakut;
 • Zgjidhje të antiseptikëve ose barërave medicinale për larjen ditore të ulcerave.

Veshja e Unës shpesh përdoret për të trajtuar ulcerat. Për ta bërë këtë, ju duhet një përzierje xhelatinë-glicerinë me shtimin e zinkut dhe një fashë elastike.

 • Një fashë duhet të aplikohet në shin nga këmba në gju.
 • Përzierja e përfunduar aplikohet në lëkurë, më pas mbështillet me 1 shtresë të një fashë, dhe rivendoset përsëri me përzierjen tashmë në krye të fashës. Bëni të njëjtën gjë me shtresat e tjera.
 • Pas 10 minutash, veshja duhet të lubrifikohet me formalinë për të hequr qafe ngjitjen.
 • Mund të ecni pas 3 orësh. Pas 1,5 muajsh, ulcera shërohet.
Lexoni artikullin:  Kanellë aromatike ngjitet për të ulur sheqerin në gjak

Nga ointments për trajtim, është e nevojshme të përdorni antiseptikë, proteolitikë dhe venotonikë.

 • Të parët përfshijnë: Bioptin, Miramistin, Levomekol.
 • Për grupin e dytë: Iruxol dhe Protex – TM.
 • Grupi venotonik përfshin: Lawton, Hepatrombin dhe Hepton.

Për trajtimin e ulcerave trofike, përdoren xhel topik me bazë heparin. Enzimat e përfshira në xhel janë të parëndësishëm, kështu që ato nuk shkaktojnë alergji dhe efekte anësore. Sa më i madh përbërja e heparinës në xhel, aq më i mirë është efekti. Këto xhel përfshijnë:

Për të filluar trajtimin me një copë toke, duhet ta përgatisni atë:

 • 20 g squfur të djegshëm;
 • dy koka qepë të mesme;
 • 80 g dylli;
 • 20 g rrëshirë hëngrën;
 • 60 g gjalpë.

Përzieni gjithçka tërësisht për të bërë një masë të dendur. Aplikoni përzierjen në pëlhurën e liri dhe vendoseni në një vend të lënduar, rregulloni me një fashë. Hiqni pas 2 ditësh.

Përveç kësaj, procedurat fizioterapeutike do të rrisin ndjeshëm shkallën e shërimit të ulcerave:

 1. Ekspozimi ndaj magneteve hollon enët e gjakut dhe rrit rrjedhjen e gjakut;
 2. Banjë dielli (llambë ultravjollcë);
 3. Metoda e ekspozimit ndaj ulçerit nga kavilacioni ultrasonik që vepron në frekuenca të ulëta ka një efekt antiseptik;
 4. Procedurat në dhomën e presionit japin një efekt të shkëlqyeshëm në trajtimin e plagëve arteriale;
 5. Trajtimi me ulcera me lazer është një metodë relativisht e re që mund të zvogëlojë ndjeshëm dhimbjen;
 6. Terapia me ozon pastron plagën e baktereve dhe qelizave të vdekura, ngop indet e gjalla me oksigjen, dhe tolerohet mirë nga të gjithë pacientët.
 7. Për shërim të plotë, rekomandohet balneoterapia dhe terapia me baltë.

Veshjet e kompresimit në trajtimin e ulcerave trofike

Në të gjitha fazat e trajtimit, kompresimi elastik duhet të kryhet. Më shpesh kjo është një fashë e disa shtresave të fashave elastike me veti të kufizuara elastike, të cilat duhet të ndryshohen çdo ditë. Ky lloj kompresimi përdoret për ulcerat e hapura me origjinë venoze. Kompresimi ul ndjeshëm ënjtjen dhe diametrin e venave, përmirëson qarkullimin e gjakut në ekstremet e poshtme dhe funksionimin e sistemit të kullimit limfatik.

Një nga sistemet e kompresimit progresiv për trajtimin e ulçerave venoze të trofeve është Saphena Med UCV. Në vend të fashave, ajo përdor një palë çorape elastike. Për trajtimin e ulcerave me venat me variçe, rekomandohet kompresim elastik i përhershëm duke përdorur triko mjekësore “Sigvaris” ose klasa e kompresimit “Bakër” II ose III. Për ngjeshje të përhershme në forma pyogjenike, të ndenjur dhe të tjera, mund të përdorni veshje të posaçme për kompresim të quajtura "Këpusha e Unna" në një bazë të xhelatinës me zink ose "Air boot boot".

Veshja dhe veshja e kompresimit

Mjetet juridike popullore

Lista e disa recetave popullore, ato mund të ndihmojnë gjithashtu në trajtimin e ulcerave në shtëpi:

 1. Ndodhi para revolucionit. Tek vajza e 6 viteve të gjitha këmbët ishin të mbuluara me ulcera dhe abscese. Ajo shtrihej dhe qau ditë e natë. Pasi një kalimtar hyri në kasolle, shqyrtoi plagët dhe tha se çfarë të bëje. Shtë e nevojshme të merrni 3 grushta hekura dhe hithër dhe t’i vidhni në avull në 5 litra ujë të valë. Pastaj holluar në një fuçi me ujë në mënyrë që niveli i ujit të arrijë ijën e vajzës. Mbajeni fëmijën në një supë të ngrohtë për 30-40 minuta. Prindërit vepruan kështu, në fillim vajza bërtiste sikur të ishte zhytur në ujë të valë. Pas procedurës, ajo ra në gjumë dhe flinte qetësisht për një ditë. Për një kurë të plotë, tre procedura ishin të mjaftueshme. (HLS 2004, nr. 23, f. 30).
 2. Merrni 4 thelpinj të lajthisë së skuqur, bluajeni në pluhur në një mulli kafeje. Gatuajini në 2 vezë të pjerrëta, merrni të verdhat e verdha, thajini dhe grijini në një pluhur në një tigan të nxehtë (pastroni pa yndyrë). Përziejini dhe bluajini të verdhat e verdhave të verdha dhe të verdhën, shtoni 1 lugë kafeje pluhur të jodoformit të verdhë. Pastroni ulçerën trofike nga depozitat nekrotike me peroksid hidrogjeni, më pas aplikoni një shtresë të hollë të përzierjes, mos bëni fashë për 1,5 orë. Pastaj mbuloni me një leckë sterile dhe fashë për dy ditë. (Stili i shëndetshëm i jetesës 2003, nr. 6, f. 15, nga një bisedë me Clara Doronina).
 3. Për të djegur një plagë të pastër me tretësirë ​​alkooli të propolit ose vodka të zakonshme. Dhe pastaj aplikoni vajin Vishnevsky, i cili përfshin tarinën e thuprës. Ju mund të përdorni vaj të oksilolit, i cili ka veti të ngjashme.
 4. Një grua me diabet mellitus zbuloi ulcerat trofike në këmbët e saj. 4 muajsh ajo pothuajse nuk flinte, duke përjetuar dhimbje të tmerrshme, pastaj një kruarje të pamundur. Ajo anashkaloi shumë institucione mjekësore, u trajtua me ilaçe të ndryshme të përshkruara nga mjekët e saj, por ulcerat e këmbëve nuk u shëruan. Një shoqe e këshilloi atë të lexonte "Buletinin e Jetës së Shëndetshme", të shkruante receta të njohura dhe t'i kushtojë vëmendje të veçantë trajtimit me fraksionin ASD. Vendosa të trajtoj ulcerat me këtë ilaç, si rezultat, dhimbja u ndal pothuajse menjëherë, dhe pas dy javësh ulcerat filluan të shërohen. (2010, nr. 13, f. 22-23).
 5. Petë e propolit me yndyrë. Merren 100 g yndyrë patë dhe 30 g propolis të grimcuar. Vlim në një banjë me ujë për 15 minuta. Derdhni vajin e pjekur në vrimën e treguar. Mbulo me letër komprese dhe fashë. Një vaj i tillë mund të përgatitet në gjalpë ose në dhjamin e derrit të brendshëm.
 6. Një herë, një pacient u soll në spital nga departamenti i kujdesit mjekësor dhe shoqëror në një barelë, ai kishte tre ulcera trofike të këmbëve, ai jetonte i vetëm dhe vuante nga alkoolizmi, dukej si lukth, u la, u la, u shërua, gjendja e tij u përmirësua, por plagët e tij nuk ishin në këmbë. Mjeku që trajtoi pacientin gjeti një metodë për trajtimin e solidolit në literaturë. Burri u trajtua me ulcerat e peroksidit të hidrogjenit dhe u lidh me solidol për dy ditë. Gradualisht, plagët u pastruan dhe filluan të shërohen. Pacienti filloi të ecë. (2008, nr. 8, f. 19).
 7. Pluhur nga gjethet e thata të tatarnikut. Lani plagën me tretësirë ​​rivanol. Spërkateni me pluhur të përgatitur. Aplikoni një fashë. Sasi e vogël me pluhur të nesërmen në mëngjes, por mos e shpëlani plagën para kësaj. Së shpejti ulçera do të fillojë të shërohet.
Lexoni artikullin:  Boronica për diabetin

Trajtimi i sëmundjeve të ekstremiteteve të poshtme me mjete juridike popullore është një proces i gjatë dhe i mundimshëm. Rimëkëmbja ndodh vetëm me një trajtim të rregullt të zonave të prekura të lëkurës, duke respektuar një dietë, një mënyrë jetese të duhur. Mjetet juridike të përdorura duhet të përshkruhen nga mjeku juaj. Vetë-mjekimi mund të çojë në zhvillimin e komplikimeve.

trajtim kirurgjikale

Nëse gjendja është filluar ose nuk është e mundur të ngadalësoni zhvillimin e ulçerës, ndërhyrjet kirurgjikale janë efektive. Në secilin rast, përpilohet një plan individual i operacionit. Por kuptimi i përgjithshëm i ndërhyrjes është:

 • Hiq indin e vdekur;
 • Siguroni largimin sa më të shpejtë të shkarkimit;
 • Aktivizoni dhe krijoni kushte për shërimin natyral.
 • Me ulcera të thella trofike në gishtërinjtë, këmbët – ato amputohen për të parandaluar zhvillimin e gangrenës dhe helmimit të gjakut.

Një grup i veçantë i ndërhyrjeve është eliminimi i defekteve kozmetike të mbetura pas ulcerave trofike. Shartimi i shëndetshëm i lëkurës mund të kryhet (për shembull, nga mollaqe e një pacienti), rishfaqja e plagëve.

Komplikimet e një ulçere trofike

Siç është përmendur tashmë, një ulçerë nuk është e tmerrshme në vetvete. Komplikimet e tij janë shumë më keq. Ndër të cilat janë:

 1. Gangrenë.
 2. Sepsis (helmim nga gjaku).
 3. Osteomieliti (lezione purulente e periosteumit dhe kockave).
 4. Rezultati fatal.

Për të shmangur këtë, ulcerat trofike duhet të trajtohen në kohë.

parandalim

Anydo sëmundje është më e lehtë për t'u parandaluar sesa kurimi, për një ulçër trofik kjo është veçanërisht e vërtetë. Për parandalimin, rekomandohet të vëzhgoni nga afër gjendjen e venave, të aplikoni në mënyrë periodike xhel dhe ointments që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe të shmangni qëndrimin në këmbë ose ulur.

Nëse gjenden probleme me qarkullimin e gjakut, ushtrimet e rregullta të terapisë së ushtrimeve duhet të kryhen rregullisht dhe ekzaminimet e mjekut të mos lihen pas dore. Shtë gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se vetë-mjekimi mund të jetë fatale.

Diabetus Shqipëri