Ulje e shpejtë e mjeteve juridike popullore të sheqerit në gjak

Diabeti mellitus është një sëmundje shumë e rrezikshme, e cila, për fat të keq, është e pamundur të eleminohet plotësisht. Por çdo diabetik ka mundësinë që të ruajë nivelin e glukozës në gjak dhe të parandalojë rritjen e tij kritike me ndihmën e ilaçit alternative. Ato mund të përdoren si për parandalimin e hiperglicemisë, ashtu edhe për trajtimin e saj. Dhe cilat mjete juridike popullore mund të zvogëlojnë sheqerin në gjak në shtëpi, tani do të zbuloni.

Cili është rreziku i hiperglicemisë?

Hiperglicemia është një gjendje e karakterizuar nga një rritje në nivelin e sheqerit në gjak jashtë kufijve normal. Periodikisht, vërehet në të gjithë diabetikët, por, si rregull, pas marrjes së ilaçeve speciale, sheqeri në gjak zvogëlohet dhe gjendja e pacientit kthehet në normale. Sidoqoftë, ka raste të rënda të hiperglicemisë, kur vlerat e ngritura të glukozës vërehen me kalimin e kohës dhe çojnë në shfaqjen e komës hiperglicemike.

Karakterizohet nga simptoma të tilla si:

 • etje e pangopshme;
 • urinim të shpeshtë;
 • rritje e presionit të gjakut;
 • fshirje e lëkurës;
 • palpitacionet e zemrës;
 • dobësi;
 • të përzier;
 • të vjella;
 • humbja e vetëdijes

Duke pasur parasysh pasojat serioze të hiperglicemisë, çdo diabetik duhet të monitorojë vazhdimisht sheqerin në gjak dhe të kryejë aktivitete të ndryshme për ta ulur atë. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni vazhdimisht një dietë terapeutike dhe të merrni ilaçe speciale të përshkruara nga një mjek. Dhe sigurisht, ju mund të përdorni receta të ndryshme të mjekësisë alternative, por vetëm pas konsultimit paraprak me një specialist.

Ushqimi i Diabeteve

Duke folur në temën se si të ulni sheqerin në gjak, menjëherë duhet të theksohet se asnjë ilaç dhe ilaç alternative nuk do të ndihmojnë në luftën kundër kësaj sëmundjeje nëse një person nuk monitoron dietën e tij. Meqenëse është me ushqim që 80% e glukozës hyjnë në trupin e njeriut, i cili më pas përpunohet nga insulina. Por me diabetin, ky hormon prodhon dobët, dhe për këtë arsye ai thjesht nuk është në gjendje të përballojë ngarkesën e vendosur mbi të.

Dhe për të ndihmuar trupin tuaj, duhet të ndiqni këto rregulla të thjeshta:

 • Pjesa më e madhe e dietës ditore duhet të jetë ushqime me një reagim të dobët të insulinës. Këto përfshijnë perime të papërpunuara, ushqime proteinike (gjoks pule, gjeldeti, peshk, etj.), Si dhe bishtajore.
 • Everydo ditë, diabetikët duhet të hanë ushqime që përmbajnë fibra. Shtë thjesht e domosdoshme për të zvogëluar sheqerin në gjak, pasi përmirëson lëvizshmërinë e zorrëve dhe siguron eliminimin e "gjithçka që është e tepërt" nga trupi. Për këtë arsye, diabetikët këshillohen të konsumojnë sa më shumë peshk deti, fara liri dhe arre.
 • Shtë e nevojshme të minimizohet marrja e yndyrnave të ngopura, pasi ato shkaktojnë rezistencë ndaj insulinës. Ato përmbahen në të gjitha pjatat e skuqura dhe të yndyrshme.
 • Diabetikët janë të ndaluar rreptësisht të hanë lëngje frutash, ëmbëlsira, ëmbëlsirat dhe sheqerin. Përdorimi i tyre rrit vetëm përqendrimin e glukozës në gjak dhe çon në një përkeqësim të përgjithshëm të mirëqenies.
 • Në diabet, duhet të hani në pjesë të vogla, por të paktën 6 herë në ditë.
 • Të gjitha pjatat preferohen me avull dhe duke përdorur vaj ulliri, pasi përmirëson aftësinë e qelizave për të përdorur insulinë.
 • Pirja e pirjes është një pjesë e rëndësishme e kujdesit për diabetin. Për të ulur nivelet e sheqerit në gjak në mënyrë më efektive, duhet të pini të paktën 2 litra lëng në ditë.
Lexoni artikullin:  Norma e sheqerit në gjak tek gratë - cilat janë treguesit

Për të ulur përqendrimin e glukozës në gjak, shumë mjekë rekomandojnë të hani manaferrat e pyjeve dhe kopshtit, të tilla si patëllxhani, lingonat dhe boronicat. Ato sigurojnë jo vetëm mbajtjen e një niveli optimal të sheqerit në gjak, por edhe ngopjen e trupit me vitamina dhe minerale, të cilat rrisin funksionet e tij mbrojtëse dhe normalizojnë proceset metabolike.

Sa i përket marrjes së lëngjeve për diabetin, në këtë rast rekomandohet të pini jo vetëm ujë të pastruar, por edhe pije të ndryshme. Në këtë rast, çikore është një opsion ideal (ai gjithashtu normalizon presionin e gjakut), çaj jeshil dhe lindje. Teaaji monastik për të ulur sheqerin gjithashtu mund të merret. Vetëm se duhet të jetë me cilësi të lartë.

Dhe çfarë këshillon mjekësia tradicionale?

Për të ulur shpejt sheqerin në gjak me mjetet juridike popullore, mund të përdorni barishte të ndryshme nga të cilat mund të përgatitni zierje medicinale, infuzione dhe çajra. Nga rruga, me ndihmën e çajave mund të arrini rezultate shumë të mira dhe të qëndrueshme. Mund t’i gatuani vetë nga kamomili, balsami i limonit dhe calendula.

Ju gjithashtu mund të ulni sheqerin në gjak me infuzionet e mëposhtme:

 • Nga rrënjët e luleradhiqes. Një infuzion i tyre përgatitet si më poshtë: merret 1 tbsp. l. larë dhe copëtuar rrënjët e luleradhiqe, derdhni 0,5 litra ujë të valë dhe futeni për disa orë në një termos. Infuzion i pranuar në formë të filtruar, duke e ndarë atë në 3 pjesë të barabarta dhe duke përdorur në tre doza. Pini infuzionin duhet të jetë gjysmë ore para ngrënies.
 • Nga gjethet e gjirit. Trajtimi i diabetit me gjethe gjiri ndodh si më poshtë: 8-10 gjethe dafine merren, derdhen me një gotë ujë të valë dhe injektohen për një ditë në një termos. Tjetra, gjethet hiqen, dhe lëngu që rezulton duhet të pihet gjatë gjithë ditës, duke e ndarë atë në 3 doza.
 • Nga rrënja e rodheve. Për të përgatitur një infuzion medicinal, do t'ju duhet të merrni rrënjë të grimcuara të rodheve, të cilat duhet të derdhen me ujë të valë në një raport 1:10. Përzierja që rezulton duhet të vendoset në një zjarr të vogël dhe të zihet për rreth 10 minuta, pastaj insistohet në një vend të ngrohtë për një orë dhe të filtrohet. Merrni këtë pije në një sasi prej 20-25 ml të paktën tre herë në ditë.
Lexoni artikullin:  Trajtimi i syrit me diabet

Ulja e sheqerit në gjak me mjetet juridike popullore mund të kryhet shpejt me:

 • Bollëk integral. Duhet të merret në sasinë e ½ filxhanit dhe të derdh 0,6 l ujë të valë. Tjetra, ena në të cilën përgatitet produkti medicinal duhet të vendoset në banjë me ujë për 10-15 minuta. Supë e gatuar duhet të insistohet për rreth një orë dhe të filtrohet. Rekomandohet ta merrni këtë mjet në ½ filxhan para çdo vakti kryesor.
 • Rrush lakre. Nga ajo, ju gjithashtu mund të përgatisni një ilaç efektiv për sheqerin e lartë në gjak. Për ta bërë këtë, ju duhet të bluajeni hikërrorin në miell duke përdorur një mulli kafeje ose një blender, dhe pastaj derdhni një gotë kefir (nuk duhet të jetë shumë e ftohtë) në sasinë e një lugë çaji dhe lëreni që përzierja të krijojë gjithë natën. Produkti që rezulton duhet të pihet në stomak bosh para se të hahet.
 • Fara e lirit. Para përgatitjes së një pije medicinale, farat e lirit gjithashtu duhet të shtypen në një gjendje pluhuri. Pas së cilës ato janë të nevojshme në sasinë prej 1 lugë. derdhni një gotë ujë të valë dhe insistoni për rreth një orë. Kur pija të jetë gati, duhet të shtoni lëng të shtrydhur fllad – limon. Produkti që rezulton duhet të pihet në një kohë para ngrënies. Pra, është e nevojshme të bëni 3-4 herë në ditë.
 • Vezë e pulës së papërpunuar dhe limon. Një mjet shumë i mirë që ndihmon për të ulur shpejt sheqerin në gjak. Gatimi nuk është i vështirë. Ju duhet të përzieni vezën e pulës së papjekur dhe lëngun e limonit të shtrydhur fllad në një tas. Pini pijen që rezulton menjëherë pas përgatitjes dhe mundësisht në stomak bosh.
 • Fasule. Nëse keni mundësinë të përdorni fasule të freskëta jeshile, kjo është shumë e mirë, pasi që ruan më shumë vitamina sesa ato të ngrira. Por nëse kjo nuk është e mundur, atëherë mund të përdorni fasule të ngrira. Duhet të merret në sasinë 4 lugë, derdhni 0,5 litra ujë të valë dhe gatuani në një banjë me ujë për rreth gjysmë ore. Tjetra, përzierja e përgatitur duhet të lihet anash në një vend të ngrohtë, insistoni 1-2 orë dhe tendosje. Lëngu që do të dalë në fund duhet të merret para ngrënies, duke e ndarë atë në 3 pjesë të barabarta.
Lexoni artikullin:  Diabeti mellitus - trajtimi dhe parandalimi i mjeteve juridike popullore

Gjethet e reja të luleradhiqe zvogëlojnë në mënyrë efektive sheqerin në gjak. Nga këto, rekomandohet të bëni një sallatë. Për ta bërë këtë, merrni një tas të pastër, në të cilin vendosen disa gjethe luleradhiqe, derdhni ujë të ngrohtë dhe lërini në të për 30 minuta. Tjetra, gjethet nxirren, thahen, copëtohen imët dhe përzihen me të verdhën e vezës së zier, majdanoz dhe kopër. Si fustan, ju mund të përdorni vaj ulliri ose salcë kosi me pak yndyrë.

Mjekësia alternative rekomandon përdorimin e hithrës për këto qëllime. Kjo bimë e mahnitshme jo vetëm që siguron një ulje të sheqerit në gjak, por gjithashtu ndihmon në lehtësimin e ënjtjes dhe rritjen e hemoglobinës. Në diabet, hithrat mund të përdoren për të bërë supë lakër, sallata të ndryshme ose çajra. Vetëm në këtë rast duhet të përdoren shoots të rinj.

Gjithashtu, nga gjethet e reja të hithrës, ju mund të përgatisni një infuzion të shkëlqyeshëm, i cili gjithashtu do të sigurojë kontrollin e glukozës dhe një përmirësim të gjendjes së përgjithshme. Për ta bërë këtë, ju duhet të merrni 50 g gjethe hithre të copëtuara imët, derdhni ato me 0,5 l ujë të valë dhe insistoni për dy orë. Produkti që rezulton duhet të merret në formë të tendosur për 1 lugë. 3 herë në ditë.

Mjetet juridike popullore ndihmojnë për të arritur rezultate të theksuara dhe të qëndrueshme në trajtimin e diabetit. Por duhet të kuptoni që të gjithë kanë kundërindikacionet e tyre, në prani të të cilave përdorimi i tyre mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Prandaj, për të përdorur ndonjë metodë të trajtimit të diabetit në shtëpi, patjetër që duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

Diabetus Shqipëri