Bari dhie me diabet

Diabeti mellitus është një sëmundje serioze sistemike e karakterizuar nga sheqeri i lartë në gjak. Në mjekësinë moderne, ilaçe të ndryshme për uljen e sheqerit dhe injeksione të insulinës përdoren për ta stabilizuar atë.

Por duke pasur parasysh që të gjitha këto ilaçe kanë shumë kundërindikacione dhe shpesh çojnë në hipoglicemi (një rënie të mprehtë të glukozës në gjak), shumë diabetikë preferojnë të përdorin ilaçe alternative për të normalizuar gjendjen e tyre.

Midis tyre, më e popullarizuara është bari i dhisë nga diabeti, i cili jo vetëm që siguron normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak, por gjithashtu përmirëson funksionimin e pankreasit, si dhe restaurimin e metabolizmit në trup.

Përmbledhje

Ilaçja e dhisë i takon familjes së bishtajoreve dhe është një bimë e thjeshtë. Ai nuk ka frikë nga nxehtësia, i ftohti dhe era. Sidoqoftë, kjo bimë është shumë e dashur për lagështi, kështu që rritet kryesisht në zona kënetore, ultësira dhe përgjatë skajeve të trupave të ujit. Ajo ka një shtyllë të fuqishme dhe kërcell të degëzuar të rrethuar me gjethe të vogla që nuk janë të lidhura me njëra-tjetrën.

Kjo bimë ka disa emra. Populli gjithashtu e quan atë rutovka, bar dhie dhe galega. Periudha e lulëzimit të dhisë është nga vera në vjeshtë. Pasi të zbehet, farat e vogla të ngjashme me fasulet shfaqen në vendin e sythave të tij, me ndihmën e të cilave ndodh riprodhimi i saj.

Shumë blegtorë e rritin posaçërisht këtë bar, pasi besohet se është shumë i dobishëm për bagëtitë. Mshtë kositur dhe korrur për dimër, por edhe pas kësaj nuk i humbet pronat e saj të dobishme.

Në mjekësinë alternative, luleshtrydhe përdoret gjithashtu shumë shpesh për të trajtuar sëmundje të ndryshme, përfshirë diabetin. Në këtë rast, përdoren pothuajse të gjitha pjesët e bimës, domethënë:

Mallrat mund të përdoren si të freskëta ashtu edhe të thata. Gjëja kryesore është që në rastin e dytë të respektohen të gjitha rregullat për ruajtjen e tij. Nëse bari fillon të tundet, është e pamundur të përdoret si terapi terapeutike në çdo rast, pasi ajo tashmë përmban substanca të dëmshme për trupin.

Lexoni artikullin:  Si të gatuaj artichoke të Jeruzalemit për diabetin tip 2

Vetitë medicinale të uzinës

Para se të flasim për mënyrën e përdorimit të arrave nga diabeti, është e nevojshme të thoni disa fjalë në lidhje me vetitë shëruese të kësaj bime. Ai përmban një sasi të madhe të aminoacideve të dobishëm, mikro dhe makro elemente, pa të cilat asnjë organizëm i gjallë nuk mund të funksionojë normalisht.

Sipas shkencëtarëve, në rrjedh dhe gjethet e galegës janë:

 • saponins;
 • leganin;
 • tannins;
 • acid lipecolinik;
 • alkaloide.

Vitamina B, C dhe A kanë shumë vitaminë B në këtë bimë.Në mjekësinë alternative, farat e rutovit vlerësohen veçanërisht, pasi ato përmbajnë përbërës që përmbajnë azot dhe pa azot, acide organike dhe acide yndyrore të pangopura.

Healers popullore këshillojnë përdorimin e lëkurës së dhisë jo vetëm për trajtimin e diabetit mellitus, por edhe për sëmundje të tjera, duke përfshirë hiperhidrozën, infeksionet dhe inflamacionin e sistemit urinar, helminthiasis, etj.

Por pavarësisht kësaj, mos harroni se rutovka është një bimë medicinale që mund të sjellë jo vetëm përfitime, por edhe dëm. Nëse përdoren në mënyrë të gabuar dhe kur tejkalohen dozat, mund të ndodhin efekte anësore të tilla si nxënës të shtrënguar, rritje të presionit të gjakut, kapsllëk, vjellje dhe të vjella. Prandaj, nëse u vendos që të përdorni farën e arrës për qëllime medicinale, gjithmonë duhet të këshilloheni me mjekun paraprakisht.

Si është e dobishme ruta për diabetin?

Diabeti i dhisë jep rezultate shumë të mira kur sëmundja sapo fillon të zhvillohet dhe akoma nuk ka nevojë për injeksione insulinë. Kjo barishte ka një efekt të dobishëm në lëvizjen e lëngjeve në trup dhe ka një efekt hipoglikemik. Në të njëjtën kohë, ajo siguron restaurimin e qelizave të dëmtuara të pankreasit dhe një rritje të ndjeshmërisë së qelizave të trupit ndaj insulinës.

E veçanta e rutovit është se vepron gradualisht. Kjo ndihmon në parandalimin e një ulje të mprehtë të glukozës në gjak, siç është rasti me ilaçe të caktuara.

Për më tepër, shtëpia e dhisë siguron një parandalim të besueshëm të sëmundjeve të veshkave, të cilat janë shoqërues të shpeshtë të diabetit. Ndihmon gjithashtu për të rritur tonin e muskujve të lëmuar të organeve të brendshme, të zvogëlojë nivelin e kolesterolit "të keq" në gjak dhe të rivendosni muret vaskulare të dëmtuara. Dhe të gjithë këta faktorë janë shumë të rëndësishëm për diabetin, pasi kjo sëmundje shpesh shoqërohet me komplikime serioze nga mëlçia, veshkat dhe sistemi kardiovaskular, të cilat janë të vështira për tu trajtuar dhe shpesh çojnë në nevojën për ndërhyrje kirurgjikale.

Lexoni artikullin:  Drithëra të lejuara dhe të dobishme për diabetin

Rregullat themelore për përdorimin e peshkut të dhisë për qëllime medicinale

Padyshim, ilaçi i dhisë për diabetin është shumë i dobishëm. Sidoqoftë, para se ta përdorni, duhet të njiheni me disa nga rregullat për përdorimin e tij:

 • Për përgatitjen e zierjeve dhe infuzioneve, ju duhet të përdorni vetëm materiale të papërpunuara me cilësi të lartë, ruajtja e të cilave u krye sipas të gjitha rregullave (në një vend të thatë, të errët);
 • në procesin e përgatitjes së pijeve medicinale është e nevojshme të përdoren vetëm enët e emaluara (të gjitha pjatat duhet të jenë të pastra);
 • pritja e produktit të përgatitur duhet të ndodhë në mënyrë rigoroze sipas skemës dhe sipas dozave të treguara (devijimi nga ky rregull mund të çojë ose në joefikasitet të trajtimit ose në efekte anësore);
 • gjatë trajtimit, është e domosdoshme të bëhen matje të niveleve të sheqerit në gjak, duke regjistruar të gjitha rezultatet në një ditar.

Si të përdoret galega për trajtimin e diabetit?

Në mjekësinë alternative, luleshtrydhi përdoret në mënyra të ndryshme. Më poshtë janë përshkruar mjetet më të njohura dhe efektive të përdorimit të tij për përgatitjen e infuzioneve medicinale dhe zierjeve për luftimin e diabetit. Por mos harroni se duke qenë se kjo barishte ka një efekt hipoglikemik, ajo duhet të përdoret me shumë kujdes në kombinim me ilaçet për uljen e sheqerit.

Receta numër 1

Ky infuzion siguron një normalizim të shpejtë të sheqerit në gjak dhe një përmirësim të gjendjes së përgjithshme të diabetikëve. Për ta përgatitur atë do t'ju duhet:

 • fara galega – 2 lugë;
 • rrjedh e grimcuar dhe gjethet e rutovka – 2 tbsp;
 • ujë të vluar – 0,5 l.

Rrjedhin, gjethet dhe farat e farës së farës duhet të vendosen në një termos dhe të derdhin ujë të valë. Shtë e nevojshme të insistoni produktin për 8-10 orë, kështu që rekomandohet të vidhosni barin gjatë natës. Necessaryshtë e nevojshme për të marrë infuzionin në formë të tendosur, 70-100 ml 3 herë në ditë. Merrni ilaçin duhet të jetë gjysmë ore para ngrënies.

Lexoni artikullin:  Lista e pilulave të ilaçeve të diabetit tip 2, lista e mjeteve juridike

Receta Nr. 2

Kjo recetë përfshin përgatitjen e një zierje medicinale, e cila gjithashtu lufton në mënyrë efektive sheqerin e lartë në gjak. Për përgatitjen e tij, përdoren vetëm farat rutov. Ato janë në sasinë prej 1 lugë. derdhni një gotë ujë dhe ziejeni nën një kapak të mbyllur për rreth 5 minuta.

Tjetra, supë duhet të insistohet për 2 orë dhe të filtrohet. Merrni produktin e përfunduar gjithashtu gjysmë ore para ngrënies 3 herë në ditë, por vetëm 1 lugë gjelle. Duhet të theksohet se kur merrni një zierje të farave të dhisë, duhet të përgatiteni për faktin se duhet të shkoni në tualet shumë shpesh, pasi ajo ka një efekt diuretik të theksuar.

Receta Nr. 3

Shumë njerëz e përdorin këtë infuzion për të trajtuar diabetin. Isshtë përgatitur thjesht dhe me lehtësi. Kjo do të kërkojë:

 • gjethe të copëtuara dhe rrjedh të rutovka – 1 tbsp;
 • fara – 1 tbsp;
 • ujë të ftohtë të valë – 1 filxhan.

Përbërësit duhet të vendosen në një termos dhe këmbëngulni ato për rreth 2 orë, pastaj tendosni me garzë të palosur në disa shtresa. Shëruesit dhe shëruesit popullorë rekomandojnë të merrni një infuzion të tillë prej 1 lugë gjelle. deri në 5 herë në ditë për gjysmë ore para se të hahet.

Receta Nr. 4

Si një trajtim terapeutik për diabetin, ilaçi alternative sugjeron përdorimin e dhisë dhe të thatës. Për ta bërë këtë, duhet të grimcohet në një gjendje pluhuri dhe të merret 0,5 g 3 herë në ditë, të lahet poshtë me një gotë ujë. Vlen të përmendet se në këtë rast është më mirë të përdorni rrjedh dhe gjethet e bimës, duke i përzier ato më parë në sasi të barabarta. Farërat mund të japin një efekt të fortë diuretik.

Ilaç medicinal është shumë i efektshëm në luftën kundër diabetit. Por duhet ta kuptoni që nuk mund ta merrni atë pa dijeninë e mjekut, në çdo rast, veçanërisht nëse përdorni ilaçe të tjera për diabet ose vuani nga sëmundje të tjera.

Diabetus Shqipëri