Barnat për diabetin

Ilaçet konsiderohen niveli 3 në trajtimin e diabetit tip 2. 2 të parat përfshijnë edukimin fizik dhe një dietë të ulët karboni. Me joefektivitetin e ilaçeve, përcaktohet niveli i 4-të i trajtimit – insulina. Sidoqoftë, jo çdo ilaç mund të sjellë përfitimet e pritura – disa dëmtojnë trupin.

Të gjitha ilaçet për diabet mund të ndahen në grupe:

  • stimulimi i pankreasit për prodhim më të madh të insulinës;
  • rrit ndjeshmërinë qelizore ndaj insulinës;
  • të gjitha ilaçet e tjera me efekte të ndryshme.

Medikamente të ndjeshmërisë ndaj insulinës

Pankreasi i shumë pacientëve me diabet tip 2, insulina prodhohet pothuajse në normën e 2-të. Sidoqoftë, njerëz të tillë vuajnë nga ndjeshmëria e ulur qelizore – rezistenca ndaj insulinës, domethënë rezistenca ndaj insulinës. Disa ilaçe zgjidhin pjesërisht këtë problem: pioglitazone dhe metformin.

Metformina është ilaçi më i njohur për diabetin e tipit 2. Në shumë farmaci, ju mund të blini tableta bazuar në të – glukofag, siofor. Ilaçi mirë rrit ndjeshmërinë qelizore ndaj insulinës, dhe niveli i sheqerit në gjak ulet. Për më tepër, duke marrë pilula, mund të shpëtoni nga disa kilogramë. Një cilësi tjetër që flet për përfitimet e metforminës është se është në gjendje të shtypë hormonin grrelin, domethënë ndihmon për t'i rezistuar overeating.

Pas marrjes së ilaçit, testet e gjakut përmirësohen, rreziku i sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut zvogëlohet. Falë metforminës, rreziku i kancerit është zvogëluar. Një nga ndërlikimet e diabetit është shoqërimi i glukozës së lirë me proteina, e cila prish ndjeshëm funksionimin e organeve. Metformin, pavarësisht nga qëllimi i tij parësor, është në gjendje të bllokojë këto lidhje. Dobësia e kapilarëve dhe përshkueshmëria e tyre gjithashtu zvogëlohen.

Veprimi i një ilaçi që zvogëlon rezistencën ndaj insulinës

Për përgatitjet e pioglitazonit dhe metforminës, origjina e insulinës nuk ka rëndësi: e marrë me injeksion, ose e prodhuar nga pankreasi. Nuk ka efekte anësore të dëmshme nga efektet e pilulave për diabetin tip 2.

Mjekët e dinë që me trashje, dozat e insulinës gjithmonë ngriten, kështu që kur përshkruajnë ilaçe për diabetin, rekomandohet metformina. Falë tij, shtimi i peshës ndalet, insulina në gjak zvogëlohet. Përveç kësaj, kur merrni Metformin, karbohidratet në zorrë thithen shumë më keq.

Metformina është përshkruar shpesh për diabetin tip 1, për të zvogëluar dozën e insulinës. Tabletat e glukofagës merren më së miri gjatë natës – ajo ka një efekt të zgjatur dhe në mëngjes sheqeri në gjak nuk do të jetë aq i lartë sa pas marrjes së ilaçeve të tjera. Tabletat Siofor, bazuar në metformin, kanë një efekt më të shpejtë dhe sjellin sheqerin përsëri në normalitet pas një vakt.

Lexoni artikullin:  20 arsye për luhatje të mprehta në glukozën e gjakut

Këshillohet që të merrni pioglitazon së bashku me metformin. Efekti i tij është plotësisht i ndryshëm: efekti i ilaçit është në indet dhjamore, muskujt. Dy lloje tabletash janë plotësuese, duke përmirësuar punën e njëri-tjetrit. Duhet të theksohet se efekti i pioglitazone fillon disa javë pas aplikimit të parë. Me përdorimin e kombinuar të pioglitazonit dhe metforminës për diabetin tip 2, doza maksimale e së parës është 30 mg.

Diabetikët e tipit 2 shpesh refuzojnë injeksionet e insulinës. Kjo është plotësisht e kotë, pasi injeksione mbrojnë pankreasin nga shkatërrimi, i japin asaj mundësinë për t'u çlodhur. Përveç kësaj, përdorimi i insulinës shpëton një person nga shumë komplikime të rrezikshme që shfaqen me diabet:

  • verbëri;
  • gangrenë;
  • dështimi i veshkave që çon në vdekje të dhimbshme.

Duke pasur diabet të tipit 2, insulina duhet të injektohet menjëherë nëse:

  • një kombinim i të gjitha 3 niveleve të trajtimit nuk është në gjendje të zvogëlojë sheqerin më pak se 6,0 mmol / l;
  • pas ngrënies, niveli arrin në 9,0 dhe më lart.

Në trajtimin e diabetit tip 2, në mënyrë që të arrini shpejt rezultatin e dëshiruar, duhet të përdorni ilaçet me mençuri:

  • ndaloni marrjen e stimuluesve të insulinës – këto janë meglitinides, sulfonylurea;
  • injektoni insulinë të përshkruar nga mjeku menjëherë, pa e zëvendësuar atë me mjete juridike popullore, aditivë.

Barnat për diabet mund të jenë të dobishme vetëm për llojin 2. Duke pasur diabet të tipit 1, nuk duhet të merrni asnjë ilaç tjetër përveç insulinës. Vetëm ndonjëherë, me një pacient të trashë me diabet, mjekët diskutojnë mundësinë e përdorimit të metforminës.

Disa mjekë rekomandojnë tableta glukobai. Ato janë krijuar për të bllokuar thithjen e zorrëve të glukozës. Këto pilula shpesh shkaktojnë shqetësime të tretjes. Nëse pacienti ndjek një dietë me karb të ulët, atëherë marrja e glukobojës bëhet plotësisht e pakuptimtë.

Mënyra më e mirë për të trajtuar diabetin tip 2 është përmirësimi i ndjeshmërisë qelizore ndaj insulinës.

Përgatitjet e grupit Thiazolidinedione

Droga në këtë grup parandalon formimin e dështimit të veshkave – kjo është përveç efektit kryesor, i cili ndihmon në uljen e sheqerit. Sipas mjekëve, thiazolidinediones neutralizon aktivitetin e tepërt të gjeneve që kontribuojnë në akumulimin e yndyrnave në trup.

Pilulat në këtë grup madje mund të parandalojnë diabetin e tipit 2 te disa persona. Sidoqoftë, studimet kanë treguar që ilaçet provokojnë zhvillimin e osteoporozës tek gratë, dhe mbajnë lëngun në trup. Ky është një efekt anësor shumë i rrezikshëm, veçanërisht nëse një person, përveç diabetit, ka dështim konjestiv të zemrës, domethënë tashmë ka një mbingarkesë të trupit me lëng. Grupi tiazolidinedione përfaqësohet nga dy ilaçe: pioglitazone dhe rosiglitazone. Kjo e fundit e rriti aq shumë mundësinë e sulmeve në zemër sa u ndalua nga shitja dhe u ndërpre. Aktualisht, vetëm pioglitazone lejohet.

Lexoni artikullin:  Gjemba e qumështit për recetat e diabetit tip 2

pioglitazoni

Ky ilaç u raportua se kishte raportuar raste të dëmtimit të kthyeshëm të mëlçisë pas përdorimit të tij. Megjithatë, studimet tregojnë përmirësime në profilin e kolesterolit. Shtë e pamundur të mohohet fakti që pioglitazone mund të vonojë lëngun në trup, prandaj, në çdo fazë të dështimit të zemrës, sëmundjeve të mushkërive, sëmundjeve të veshkave, është kundërindikuar.

Ilaçi neutralizohet nga mëlçia duke përdorur një enzimë që neutralizon ilaçet e tjera. Përdorimi i njëkohshëm i disa ilaçeve do të çojë në një nivel të rrezikshëm të përmbajtjes së drogës. Ju nuk mund të merrni ilaçe në të njëjtën kohë me disa antibiotikë, antidepresivë.

Lloji i diabetit 1

Që nga fundi i shekullit të 2-të, inxhinieria gjenetike ka zhvilluar 1 lloje të insulinës për trajtimin e diabetit tip XNUMX: të zgjatur dhe ultrashort. Ata nuk janë insulinë njerëzore, prandaj quhen analoge që kanë karakteristika të përmirësuara.

Veprimi i insulinës së zgjatur ndodh në mënyrë të barabartë dhe për një periudhë të gjatë – 12-24 orë. Përkundrazi, Ultrashort fillon veprimin e tij pothuajse menjëherë. Insulina është efektive dhe e sigurt, nuk shkakton shfaqje alergjike.

Nëse pacienti ka diabet tip 1, pacienti është mbipeshë dhe konsumon doza të larta insuline, atëherë mjeku mund të përshkruaj ilaçe, të tilla si glukofag, siofor. Sidoqoftë, në sfondin e klasave të edukimit fizik dhe një diete të ulët karboni, ato nuk luajnë një rol të rëndësishëm në diabetin tip 1.

Pompë insuline

E quajtur kështu një pajisje e vogël e veshur në rrip. Rrjedha e insulinës në gjak ndodh vazhdimisht, shkalla e ushqimit është e rregulluar. Madhësia e pajisjes në vetvete është e vogël, gjysma e pëllëmbës. Një tub i hollë që largohej prej tij, duke pasur një gjilpërë në fund. Administrohet nënlëkurës dhe lihet për një periudhë të gjatë 3 ditë. Pas kësaj, gjilpëra zëvendësohet. Pompë është një mënyrë alternative për injektimin e insulinës, duke zëvendësuar shiringat e stilolapsit.

Avantazhi i një pompë të tillë është se nuk është e nevojshme të injektohet insulinë pas një kohe të caktuar. Një pompë insuline është e përshtatshme për çdo kriter të lidhur me moshën për pacientët me diabet tip 1.

Lexoni artikullin:  Shkaqet dhe trajtimi i edemës në diabet

Medikamente të diabetit tip 1

Në thelb, këto janë ilaçe që ndihmojnë në kontrollin e sëmundjeve shoqëruese, pasi nuk ka ilaçe për vetë diabetin tip 1, përveç insulinës.

Në rast të hipertensionit që shoqëron diabetin tip 1, janë përshkruar frenues ose bllokues. Aftësia e këtyre tabletave është të ulë presionin dhe të parandalojë shfaqjen e komplikimeve renale. Këshillohet që të merren nëse presioni ka kaluar vijën 140/90.

Terapistët priren të përshkruajnë aspirinë, duke e përshkruar atë që të merret çdo ditë në një dozë të vogël. Cardiomagnyl ka një veprim të ngjashëm të rrallimit të gjakut. Nëse, për ndonjë arsye, aspirina nuk është e mundur, atëherë mund të zëvendësohet me vaj peshku, duke marrë 3 lugë në ditë.

statin

Shumë shpesh, kolesteroli rritet njëkohësisht me sheqerin në gjak. Shtë në këto raste që statinat u përshkruhen diabetikëve, të cilët eliminojnë kolesterolin "të keq". Por efektet e tyre anësore provokojnë sëmundje të mëlçisë, kujtesë të dëmtuar, lodhje shumë të shpejtë.

Zinku dhe Magnezi

Shpesh, rezistenca ndaj insulinës është pasojë e mungesës së magnezit. Patientdo pacient me diabet, pavarësisht nga lloji, duhet të përpiqet të marrë një kurs magnezi. Ndalimi i vetëm është dështimi i veshkave.

Zinku kontrollon leptinën e hormonit, e cila është përgjegjëse për overeating, shtim në peshë. Mangësia e saj depresionon gjëndrën tiroide. Zinku dhe magnezi merren për të paktën një muaj për të zbuluar rezultatin e veprimit të tyre në trup. Rastet pas marrjes së mineraleve është raportuar se ulin dozën e insulinës.

vanadium

Kripërat e Vanadium kontribuojnë në një ulje të fuqishme të sheqerit, zvogëlojnë oreksin, pengojnë rezistencën ndaj insulinës. Meqenëse efektet anësore të drogës janë kuptuar dobët, mjekët i përshkruajnë ato shumë rrallë.

Droga të reja

Drogat e reja përfshijnë agonistët e receptorit peptid-1 të ngjashëm me glukagon (bajt, fitues) dhe frenuesit dipeptil peptidaza-4 (onglizë, Januvia, galvus).

Qëllimi i tyre është të ulin sheqerin pas një vakt në diabetikët e tipit 2. Sidoqoftë, efekti i këtyre ilaçeve është mjaft i parëndësishëm në krahasim me metforminën, kështu që ato shpesh përshkruhen si një shtesë për të rritur efektin.

Stimuluesit e pankreasit

Këto ilaçe provokojnë hipoglicemia. Një pacient me diabet, duke marrë ilaçe të tilla, shpesh pëson siklet, dhe kjo është një shfaqje e butë e hipoglikemisë.

Ka ilaçe që rrisin ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës dhe praktikisht nuk shkaktojnë hipoglicemi në diabetin tip 2.

Barnat e kombinuara janë mjaft të rrezikshme për diabetin, kështu që çdo ilaç duhet të merret vetëm me lejen e mjekut dhe nën mbikëqyrjen e tij.

Diabetus Shqipëri