Cilat ilaçe të diabetit janë më të mira dhe më efektive për trajtim

Të gjithë e dinë që diabeti është i ndarë në 2 lloje. Diabeti i varur nga insulina tip 1 karakterizohet nga çrregullime në pankreas, i cili ndalon prodhimin e insulinës ose nuk prodhon sa duhet. Në këtë rast, përdoret terapia zëvendësuese me ilaçe të ngjashme me insulinën. Në diabetin tip 2, insulina prodhohet në sasi të mjaftueshme, por receptorët e qelizave nuk janë në gjendje ta përvetësojnë atë. Në këtë rast, ilaçet për diabet duhet të normalizojnë sheqerin në gjak dhe të promovojnë përdorimin e glukozës.

Ilaçet për diabetin jo nga insulina janë të përshkruara duke marrë parasysh karakteristikat individuale të pacientit, moshën e tij, peshën dhe praninë e sëmundjeve bashkekohore. Shtë e qartë se ato ilaçe që janë përshkruar për trajtimin e diabetit tip 2 nuk janë absolutisht të përshtatshme për diabetikët, në trupin e të cilëve insulina nuk prodhohet. Prandaj, vetëm një specialist mund të zgjedhë mjetin e duhur dhe të përcaktojë regjimin e nevojshëm të trajtimit.

Kjo do të ndihmojë në ngadalësimin e përparimit të sëmundjes dhe shmangjen e komplikimeve serioze. Cilat ilaçe të diabetit janë më të mira dhe më efektive? Shtë e vështirë të japësh një përgjigje të qartë për këtë pyetje, pasi që një ilaç që i përshtatet mirë një pacienti është plotësisht i kundërindikuar në një tjetër. Prandaj, ne do të përpiqemi të japim një përmbledhje të barnave më të njohura për diabetin dhe të fillojmë me ilaçet e përdorura për trajtimin e diabetit tip 2.

Medikamente për diabetin tip 2

Pacientët me diabet tip 2 mund të kalojnë pa tableta për uljen e sheqerit për një kohë të gjatë, dhe të ruajnë vlerat normale të glukozës në gjak vetëm duke ndjekur një dietë me karb të ulët dhe një aktivitet fizik adekuat. Por rezervat e brendshme të trupit nuk janë të pafundme dhe kur ato janë ezauruar, pacientët duhet të kalojnë në marrjen e medikamenteve.

Barnat për trajtimin e diabetit mellitus tip 2 përcaktohen kur dieta nuk jep rezultate dhe sheqeri në gjak vazhdon të rritet për 3 muaj. Por në disa situata, edhe marrja e medikamenteve me gojë është e paefektshme. Atëherë pacienti do të duhet të kalojë në injeksione të insulinës.

Lista e barnave për diabetin e tipit 2 është shumë e gjerë, të gjitha mund të ndahen në disa grupe kryesore:

Foto: ilaçe për diabetin tip 2

 1. Sekretarët janë ilaçe që stimulojnë sekretimin e insulinës. Nga ana tjetër, ato ndahen në 2 nëngrupe: derivatet sulfonylurea (Diabeti, Glurenorm) dhe meglitinides (Novonorm).
 2. Sensibilizuesit janë ilaçe që rrisin ndjeshmërinë e indeve ndaj veprimit të insulinës. Ato gjithashtu ndahen në 2 nëngrupe: biguanides (Metformin, Siofor) dhe thiazolidinediones (Avandia, Aktos).
 3. Frenuesit e alfa glukozidazës. Droga në këtë grup është përgjegjëse për rregullimin e thithjes së karbohidrateve në zorrë dhe eliminimin e tyre nga trupi (Acarbose).
 4. Ilaçet për diabetin tip 2 të gjeneratës së re janë incretina. Këto përfshijnë Januvia, Exenatide, Lyraglutide.

Le të banojmë më në detaje për secilin grup ilaçesh:

sulfonilureas

Foto: Sulfonylureas

Përgatitjet e këtij grupi janë përdorur në praktikën mjekësore për mbi 50 vjet dhe janë të merituara. Ato kanë një efekt hipoglikemik për shkak të një efekti të drejtpërdrejtë në qelizat beta që prodhojnë insulinë në pankreas.

Reagimet që ndodhin në nivelin qelizor sigurojnë lëshimin e insulinës dhe lëshimin e tij në rrjedhën e gjakut. Droga në këtë grup rrit ndjeshmërinë e qelizave ndaj glukozës, mbron veshkat nga dëmtimet dhe zvogëlon rrezikun e komplikimeve vaskulare.

Në të njëjtën kohë, përgatitjet sulfonilurea varfërojnë gradualisht qelizat pankreatike, shkaktojnë reaksione alergjike, shtim në peshë, dispepsi dhe rrisin rrezikun e kushteve hipoglikemike. Ato nuk përdoren tek pacientët me diabet pankreatik, fëmijë, gra shtatzëna dhe lactating.

Gjatë trajtimit me ilaçe, pacienti duhet të përmbahet në mënyrë rigoroze në një dietë të ulët karboni dhe të lidhë marrjen e pilulave në dietë. Përfaqësuesit e njohur të këtij grupi:

Glycvidone – ky ilaç ka një minimum të kundërindikacioneve, prandaj, është përshkruar për pacientët në të cilët terapia dietike nuk jep rezultatin e dëshiruar dhe për të moshuarit. Reagimet e vogla anësore (kruarja e lëkurës, marramendja) janë të kthyeshme. Ilaçi mund të përshkruhet edhe me dështim të veshkave, pasi veshkat nuk marrin pjesë në heqjen e tij nga trupi.

Lexoni artikullin:  Simptoma të sheqerit në gjak (hipoglicemia), shkaqe, trajtim
 • Maninil – konsiderohet ilaçi më i fuqishëm për pankreasin në diabet. Isshtë në dispozicion në formën e tabletave me përqendrime të ndryshme të substancës aktive (1.75, 3.5 dhe 5 mg) dhe përdoret në të gjitha fazat e formimit të diabetit tip 2. Në gjendje të zvogëlojë nivelin e sheqerit për një kohë të gjatë (nga 10 në 24 orë).
 • Diabeti – ilaçi është veçanërisht i efektshëm në fazën e 1 të prodhimit të insulinës. Për më tepër siguron mbrojtje të besueshme të enëve të gjakut nga efektet shkatërruese të glukozës.
 • Amaryl është ilaçi më i mirë për diabetin e tipit 2. Për dallim nga ilaçet e tjera për uljen e sheqerit, ai nuk provokon shtim në peshë dhe ka një efekt minimal negativ në zemër dhe enët e gjakut. Avantazhi i ilaçit është se ai largon shumë ngadalë insulinën në rrjedhën e gjakut, gjë që shmang zhvillimin e hipoglikemisë.
 • Kostoja mesatare e përgatitjeve sulfonylurea është nga 170 në 300 rubla.

  meglitinidet

  Parimi i veprimit të këtij grupi të barnave është të stimulojë prodhimin e insulinës nga pankreasi. Efektiviteti i ilaçeve varet nga niveli i glukozës në gjak. Sa më i lartë sheqeri, aq më shumë insulinë do të sintetizohet.

  Përfaqësuesit e meglitinides janë përgatitjet Novonorm dhe Starlix. Ato janë një gjeneratë e re ilaçesh, të karakterizuara nga një veprim i shkurtër. Tabletat duhet të merren disa minuta para ngrënies. Ato përshkruhen më shpesh si pjesë e terapisë komplekse të diabetit mellitus. Mund të shkaktojnë efekte anësore si dhimbje barku, diarre, reaksione alergjike dhe hipoglikemike.

  1. Novonorm – mjeku zgjedh dozën e barit individualisht. Tableta merret 3-4 herë në ditë, menjëherë para ngrënies. Novonorm ul nivelin e glukozës pa probleme, kështu që rreziku i një rënie të mprehtë të sheqerit në gjak është minimale. Mimi i ilaçit është nga 180 rubla.
  2. Starlix – efekti maksimal i ilaçit vërehet 60 minuta pas administrimit dhe zgjat për 6 -8 orë. Ilaçi është i ndryshëm në atë që nuk provokon një rritje të peshës, nuk ka një efekt negativ në veshkat dhe mëlçinë. Dozimi zgjidhet individualisht.
  biguanide

  Këto ilaçe për diabetin tip 2 ndërhyjnë në lëshimin e sheqerit nga mëlçia dhe kontribuojnë në thithjen më të mirë dhe lëvizjen e glukozës në qelizat dhe indet e trupit. Ilaçet e këtij grupi nuk mund të përdoren në diabetikët e tipit 2 që vuajnë nga dështimi i zemrës ose veshkave.

  Veprimi i biguanides zgjat nga 6 në 16 orë, ato zvogëlojnë thithjen e sheqerit dhe yndyrave nga trakti i zorrëve dhe nuk provokojnë një rënie të mprehtë të niveleve të glukozës në gjak. Mund të shkaktojnë një ndryshim të shijes, të përzier, diarre. Ilaçet e mëposhtme i përkasin grupit të biguanides:

  1. Siofor. Ilaçi shpesh përshkruhet për pacientët me mbipeshë, pasi marrja e pilulave ndihmon për të humbur peshë. Doza më e lartë ditore e tabletave është 3 g, ajo është e ndarë në disa doza. Doza optimale e ilaçeve zgjidhet nga mjeku.
  2. Metformin. Ilaçi ngadalëson thithjen e glukozës në zorrë dhe stimulon përdorimin e saj në indet periferike. Tabletat janë toleruar mirë nga pacientët, mund të përshkruhen në kombinim me insulinë me mbipeshë shoqëruese. Mjeku zgjedh dozën e barit individualisht. Një kundërindikacion për përdorimin e Metformin është një tendencë për ketoacidosis, patologji serioze të veshkave dhe periudhës së rehabilitimit pas operacionit.

  Mimi mesatar i ilaçeve është nga 110 në 260 rubla.

  tiazolidinedionet

  Barnat për diabet në këtë grup, si dhe biguanidet, përmirësojnë thithjen e glukozës nga indet e trupit dhe zvogëlojnë lirimin e sheqerit nga mëlçia. Por ndryshe nga grupi i mëparshëm, ata kanë një çmim më të lartë me një listë mbresëlënëse të efekteve anësore. Këto janë shtimi i peshës, brishtësia e eshtrave, ekzema, ënjtja, një efekt negativ në funksionet e zemrës dhe mëlçisë.

  1. Actos – ky mjet mund të përdoret si një ilaç i vetëm në trajtimin e diabetit tip 2. Veprimi i tabletave ka për qëllim rritjen e ndjeshmërisë së indeve ndaj insulinës, duke ngadalësuar sintezën e sheqernave në mëlçi, zvogëlon rrezikun e dëmtimit të enëve të gjakut. Ndër disavantazhet e ilaçit, vërehet një rritje në peshën e trupit gjatë administrimit. Kostoja e ilaçeve është nga 3000 rubla.
  2. Avandia është një agjent i fuqishëm hipoglikemik, veprimi i të cilit ka për qëllim përmirësimin e proceseve metabolike, uljen e niveleve të glukozës në gjak dhe rritjen e ndjeshmërisë së indeve ndaj insulinës. Tabletat mund të përdoren për diabetin e tipit 2 si monoterapi ose në kombinim me agjentë të tjerë hipoglikemikë. Ilaçet nuk mund të përshkruhen për sëmundje të veshkave, gjatë shtatëzënësisë, në fëmijëri dhe mbindjeshmëri ndaj substancës aktive. Midis reaksioneve anësore, vërehet shfaqja e edemës dhe një shkelje e funksioneve të sistemit kardiovaskular dhe tretës. Mimi mesatar i një ilaçi është nga 600 rubla.
  Lexoni artikullin:  Karakteristika dhe terapia kryesore e diabetit autoimunitar

  Frenuesit e alfa glukozidazës

  Droga të ngjashme me diabet bllokojnë prodhimin e një enzime të veçantë të zorrëve që shpërndan karbohidratet komplekse. Për shkak të kësaj, shkalla e përthithjes së polisaharideve është ngadalësuar ndjeshëm. Këto janë ilaçe moderne për uljen e sheqerit, të cilat praktikisht nuk kanë efekte anësore, nuk shkaktojnë çrregullime të tretjes dhe dhimbje barku.

  Tabletat duhet të merren me gllënjkën e parë të ushqimit, ato zvogëlojnë mirë nivelet e sheqerit dhe nuk ndikojnë në qelizat pankreatike. Droga në këtë seri mund të përdoret në kombinim me agjentë të tjerë hipoglikemikë dhe insulinë, por rreziku i shfaqjeve të hipoglikemisë rritet. Përfaqësues të ndritshëm të këtij grupi janë Glucobay dhe Miglitol.

  • Glukobai (Acarbose) – ilaçi rekomandohet të merret nëse niveli i sheqerit rritet ndjeshëm menjëherë pas ngrënies. Ilaçi tolerohet mirë, nuk shkakton rritje të peshës trupore. Tabletat përshkruhen si terapi shtesë për të plotësuar një dietë të ulët karboni. Doza përzgjidhet individualisht, maksimumi në ditë mund të merrni 300 mg ilaç, duke e ndarë këtë dozë në 3 doza.
  • Miglitol – ilaçi është përshkruar për pacientët me një shkallë mesatare të diabetit tip 2, nëse dieta dhe aktiviteti fizik nuk japin rezultat. Tabletat rekomandohen të merren me stomak bosh. Kundërindikimi për trajtimin me Miglitol është shtatzënia, fëmijëria, patologjia kronike e zorrëve, prania e hernies së madhe. Në disa raste, një agjent hipoglikemik provokon reaksione alergjike. Kostoja e ilaçeve në këtë grup ndryshon nga 300 në 400 rubla.

  incretins

  Vitet e fundit është shfaqur një gjeneratë e re ilaçesh, të ashtuquajturit frenuesit dipeptidil peptidaza, veprimi i të cilave ka për qëllim rritjen e prodhimit të insulinës bazuar në përqendrimin e glukozës. Në një trup të shëndetshëm, më shumë se 70% e insulinës prodhohet saktësisht nën ndikimin e incretinës së hormoneve.

  Këto substanca shkaktojnë procese të tilla si çlirimi i sheqerit nga mëlçia dhe prodhimi i insulinës nga qelizat beta. Ilaçet e reja përdoren si mjete të pavarur ose përfshihen në terapinë komplekse. Ata ulin pa masë nivelet e glukozës dhe lëshojnë dyqanet e incretinës për të luftuar sheqerin e lartë.

  Merrni pilula gjatë ose pas ngrënies. Ata tolerohen mirë dhe nuk kontribuojnë në shtimin e peshës. Ky grup ilaçesh përfshin Januvia, Galvus, Saksagliptin.

  Januvia – ilaçi prodhohet në formën e tabletave të veshura enterike me një përqendrim të substancës aktive prej 25, 50 dhe 100 mg. Ilaçi duhet të merret vetëm 1 herë në ditë. Januvia nuk shkakton shtim në peshë, ai mbështet gliceminë mirë në stomak bosh, dhe kur hahet. Përdorimi i ilaçit ngadalëson përparimin e diabetit dhe zvogëlon rrezikun e komplikimeve të mundshme.

 • Galvus – substanca aktive e drogës – vildagliptin, stimulon funksionin e pankreasit. Pas administrimit të tij, sekretimi i polipeptideve dhe ndjeshmëria e qelizave beta janë rritur, dhe prodhimi i insulinës aktivizohet. Ilaçi përdoret si monoterium, duke plotësuar dietën dhe aktivitetin fizik. Ose të përshkruara në kombinim me agjentë të tjerë hipoglikemikë.
 • Kostoja mesatare e Januvia është 1500 rubla, Galvus – 800 rubla.

  Shumë pacientë me diabet tip 2 kanë frikë të kalojnë në insulinë. Sidoqoftë, nëse terapia me ilaçe të tjera për uljen e sheqerit nuk jep rezultat dhe niveli i sheqerit rritet në mënyrë të qëndrueshme në 9 mmol / l pas një vakt gjatë javës, do të duhet të mendoni për përdorimin e terapisë me insulinë.

  Me këta tregues, asnjë ilaç tjetër hipoglikemik nuk mund të stabilizojë gjendjen. Injorimi i rekomandimeve mjekësore mund të çojë në komplikime të rrezikshme, pasi që me sheqer të lartë të qëndrueshëm, rreziku i zhvillimit të dështimit të veshkave, gangrenës së ekstremiteteve, humbjes së shikimit dhe kushteve të tjera që çojnë në paaftësi është rritur ndjeshëm.

  Barnat alternative për diabetin

  Foto: Droga alternative e diabetit – Diabenot

  Një nga mjetet alternative është ilaçi për diabetin Diabenot. Ky është një produkt inovativ dyfazor i bazuar në përbërës të sigurt të bimëve. Ilaçi u zhvillua nga farmacistët gjermanë dhe vetëm kohët e fundit u shfaq në tregun rus.

  Kapsulat Diabenot stimulojnë në mënyrë efektive funksionimin e qelizave beta të pankreasit, normalizojnë proceset metabolike, pastrojnë gjakun dhe limfën, ulin nivelin e sheqerit, parandalojnë zhvillimin e komplikimeve dhe mbështesin sistemin imunitar.

  Lexoni artikullin:  Komplikimet e diabeteve në sy

  Marrja e ilaçit do të ndihmojë në prodhimin e insulinës, parandalimin e glicemisë dhe rivendosjen e funksioneve të mëlçisë dhe pankreasit. Ilaçi praktikisht nuk ka kundërindikacione dhe efekte anësore. Merrni kapsulat dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje). Ilaçi po shitet deri më tani vetëm në faqen zyrtare të prodhuesit. Lexoni më shumë me udhëzimet për përdorim dhe rishikimet e kapsulave Diabenot këtu.

  Medikamente të diabetit tip 1

  Ilaçet e përdorura për të trajtuar diabetin e tipit 1 mund të ndahen në 2 grupe: këto janë insulinë jetike dhe ilaçe të tjera që janë të përshkruara për të eleminuar sëmundjet e njëkohshme.

  Customshtë zakon të insulohet, në varësi të kohëzgjatjes së veprimit, në disa lloje:

  Insulinë e shkurtër – ka një kohëzgjatje minimale dhe ka një efekt terapeutik 15 minuta pas gëlltitjes.

 • Insulinë e mesme – aktivizohet afro 2 orë pas administrimit.
 • Insulinë e gjatë – fillon të punojë 4-6 orë pas injektimit.
 • Zgjedhja e ilaçit optimal, zgjedhja e dozës dhe regjimi i trajtimit kryhet nga endokrinologu. Trajtimi i insulinës bëhet duke injektuar ose suturuar një pompë insuline, e cila rregullisht do të dërgojë në organizëm dozat e një ilaçi jetik.

  Ilaçet nga grupi i dytë që përdoren në trajtimin e diabetit tip 1 përfshijnë:

  Foto: Frenuesit e ACE

  Frenuesit e ACE – veprimi i tyre ka për qëllim normalizimin e presionit të gjakut dhe parandalimin e efekteve negative të ilaçeve të tjerë në veshka.

 • Ilaçet, veprimi i të cilave ka për qëllim luftimin e sëmundjeve gastrointestinale të lidhura me diabetin tip 1. Zgjedhja e ilaçit varet nga natyra e problemit dhe simptomat klinike të patologjisë. Mjeku pjesëmarrës përshkruan ilaçe.
 • Me një tendencë për sëmundje kardiovaskulare, ilaçet janë të përshkruara që ndalojnë simptomat e sëmundjes dhe mbështesin punën e zemrës dhe enëve të gjakut.
 • Diabeti shpesh shoqërohet me simptoma të aterosklerozës. Për të luftuar këto manifestime, zgjidhen ilaçe që ulin kolesterolin në gjak.
 • Kur shfaqen simptoma të nefropatisë periferike, përdoren ilaçe me efekt anestezik.
 • Terapia e kombinuar për diabetin tip 1 ka për qëllim përmirësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit dhe parandalimin e komplikimeve të mundshme. Diabeti mellitus sot konsiderohet një sëmundje e pashërueshme, dhe do të duhet të merrni ilaçe për uljen e sheqerit ose të merrni terapi me insulinë gjatë gjithë jetës tuaj.

  Shikoni videon: Si ndikojnë ilaçet nga diabeti në shëndetin

  Shikoni videon: Si të bëni vetë një injeksion të insulinës

  Shqyrtime të trajtimit

  shqyrtuar №1

  Vitin e kaluar u diagnostikova me sheqer të lartë në gjak. Mjeku përshkroi një dietë të rreptë dhe aktivitet të shtuar fizik. Por karakteri im i punës është i tillë që nuk është gjithmonë e mundur të marrësh ushqim në kohë. Përveç kësaj, praktikisht nuk ka kohë për orë mësimi në palestër.

  Por unë ende u përpoqa t'i zbatoja rekomandimet mjekësore dhe të monitoroja rregullisht sheqerin në gjak. Për ca kohë ishte e mundur për ta mbajtur atë normale, por kohët e fundit niveli i glukozës ka qenë vazhdimisht i lartë dhe nuk ka qenë e mundur ta zbrisni.

  Prandaj, mjeku gjithashtu përshkroi ilaçin për uljen e sheqerit Miglitol. Tani marr tableta çdo ditë, dhe niveli im i sheqerit është ulur, dhe gjendja ime është përmirësuar dukshëm.

  Dina, Shën Petersburg

  shqyrtuar №2

  Unë jam një diabetik me përvojë, ulur në insulinë. Ndonjëherë ka vështirësi me blerjen e drogës, dhe si një e tërë ju mund të jetoni. Unë kam diabet tip 2, në fillim ata përshkruan ilaçe për uljen e sheqerit, dieta, terapi ushtrimore. Një trajtim i tillë dha rezultate, por në fund të fundit, kjo regjim pushoi së funksionuari dhe duhej të kalonte në injeksione insuline.

  Yeardo vit që i nënshtrohem një kontrolli, kontrolloj shikimin, pasi ekziston rreziku i dëmtimit të retinës, dhe unë kaloj edhe në masa të tjera parandaluese.

  shqyrtuar №3

  Jam i sëmurë nga diabeti tip 2. Tani duke marrë Acarbose. Tabletat duhet të pihen me vakte. Ata janë toleruar mirë, nuk thërrasin efekte anësore, dhe më e rëndësishmja, për dallim nga ilaçet e tjera për uljen e sheqerit, ato nuk kontribuojnë për të fituar paund shtesë.

  Ndërsa ky ilaç ndihmon mirë, natyrisht, në kombinim me një dietë me kalori të ulët dhe kufizon marrjen e karbohidrateve të thjeshta.

  Diabetus Shqipëri