Cili është parandalimi i komplikimeve të diabetit mellitus tip 1 dhe 2

Parandalimi i diabetit përfshin një sërë masash parandaluese që synojnë parandalimin e sëmundjes. Fatkeqësisht, kjo praktikë praktikisht nuk është e zbatueshme për diabetin e tipit 1 (i varur nga insulina), pasi zhvillimi i tij përcaktohet kryesisht nga trashëgimia. Por në këtë rast, pajtueshmëria me rekomandimet mjekësore do të ndihmojë për të ndaluar përparimin e sëmundjes.

Sa për diabetin e tipit 2, atëherë masat parandaluese dhe një mënyrë jetese e shëndetshme luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjes. Sot, rreth 70% e popullsisë vuan nga diabeti dhe prognoza për dekadat e ardhshme është zhgënjyese. Prandaj, masat parandaluese janë kaq të rëndësishme, që synojnë të sigurojnë që pacientët në rrezik mund të shmangin zhvillimin e një sëmundjeje të pashërueshme.

Diabeti mellitus: llojet dhe mekanizmi i zhvillimit

Diabeti mellitus është një sëmundje endokrine që zhvillohet në sfondin e marrjes së dëmtuar të glukozës, ose për shkak të pamjaftueshmërisë absolute ose relative të insulinës hormonale të prodhuar nga pankreasi. Kjo është një sëmundje serioze, kronike, e cila me kalimin e kohës çon në një shkelje të të gjitha llojeve të metabolizmit (karbohidrat, yndyrë, proteina, ujë-kripë) dhe komplikime serioze që lidhen me dëmtimin e organeve të brendshme. Ekzistojnë disa lloje të sëmundjes:

Diabeti mellitus i tipit 1 (insulinë e varur)

Karakterizohet nga fakti se insulina e nevojshme për përdorimin e glukozës nuk prodhohet në sasi të mjaftueshme ose nuk sintetizohet fare nga qelizat pankreatike. Ky lloj diabeti diagnostikohet më shpesh në fëmijëri dhe adoleshencë. Shkaku i saj është një predispozitë trashëgimore, gabime ushqyese, sëmundje virale ose infektive të kaluara.

Për shkak të mungesës së insulinës, qelizat pësojnë një “uri” energjike. Si rezultat, trupi përdor rezervat e yndyrës për të eleminuar çekuilibrin e energjisë. Kur qelizat yndyrore prishen, trupat toksik të ketonit fillojnë të hyjnë në rrjedhën e gjakut. Nëse insulina nuk sigurohet, koma zhvillohet, kërcënuese për jetën.

Diabeti mellitus i tipit 2 (i varur nga insulina)

Ai zhvillohet për shkak të faktit se receptorët e qelizave humbasin ndjeshmërinë ndaj insulinës. Në këtë rast, vetë hormoni mund të prodhohet në sasi të mjaftueshme. Kjo gjendje çon në një rritje të mprehtë të sheqerit në gjak. Ky lloj diabeti vërehet te pacientët më të vjetër (nga 45 vjeç), dhe arsyet kryesore që kontribuojnë në zhvillimin e tij janë një mënyrë jetese e ulur, ushqimi i dobët, mbipesha, faktorët e stresit, zakonet e këqija dhe prania e sëmundjeve shoqëruese. Veçanërisht shpesh, diabeti tip 2 prek individët që janë mbipeshë, pasi indi dhjamor përkeqëson ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës.

Parandalimi dhe trajtimi i diabetit është një detyrë përgjegjëse që duhet të adresohet gjithëpërfshirëse. Masa parësore është identifikimi i një predispozicioni për sëmundjen midis pacientëve në rrezik. Equallyshtë po aq e rëndësishme të drejtohen përpjekjet drejt promovimit të një jetese të shëndetshme dhe aktive, formimit të zakoneve të duhura të ngrënies dhe luftës kundër kilogramëve shtesë. Pacientët këshillohen që të monitorojnë rregullisht nivelin e sheqerit në gjak dhe t'i nënshtrohen ekzaminimeve mjekësore dy herë në vit. Kjo do të ndihmojë në kohë të vëreni ndryshime të dëmshme dhe parandalojë komplikimet e diabetit.

Parandalimi i diabetit tip 1

Diabeti i varur nga insulina zhvillohet kryesisht tek fëmijët, adoleshentët dhe të rinjtë nën moshën 30 vjeç. Meqenëse shkaku kryesor i sëmundjes është një predispozicion gjenetik ose pasojat e sëmundjeve të fëmijëve, thjesht nuk ka asnjë masë të vetme parandaluese që mund të parandalojë zhvillimin e sëmundjes. Pacientët në rrezik duhet të monitorojnë rregullisht sheqerin e tyre në gjak.

Lexoni artikullin:  Kur diagnostikohet diabeti

Parandalimi kryesor i diabetit tip 1 është sigurimi i ushqyerjes me gji. Një fëmijë deri në një vit duhet të marrë qumështin e nënës, së bashku me të cilën trupat imunë hyjnë në trupin e tij, duke siguruar mbrojtje kundër sëmundjeve virale dhe infektive.

Një rol të rëndësishëm i është dhënë ushqimit të duhur, natyror. Ushqimet me një përmbajtje të lartë të preservatives, ngjyrave artificiale dhe aditivëve të tjerë kimikë duhet të përjashtohen nga dieta, konsumi i ushqimeve me karbohidrate duhet të minimizohet, duke i dhënë përparësi një diete të qumështit-perimeve.

Duhet të hani më shumë perime dhe fruta të freskëta, barishte, pije qumështi të fermentuar. Mos u përfshini në enët e skuqura, të yndyrshme, pikante, të kripura, mishin e tymosur, salcice, pasta. Burimi i proteinave në dietë duhet të jenë varietetet me yndyrë të ulët të mishit dhe peshkut, arra, vezë, gjizë, drithëra. Shtë më mirë të zëvendësoni yndyrnat shtazore me yndyrna bimore, duke i përdorur ato për veshjen e sallatave nga perimet e freskëta. Ushqyerja duhet të jetë e balancuar dhe e pjesshme. Ushqimi duhet të merret 5-6 herë në ditë, në pjesë të vogla.

Parandalimi i diabetit tek fëmijët përfshin kufizimin e ëmbëlsirave dhe karbohidrateve të tjera të thjeshta, pasi që teprica e tyre krijon një ngarkesë shtesë në pankreas, përdorimin e ushqimit natyral, me cilësi të lartë dhe aktivitet fizik të mjaftueshëm.

Që nga fëmijëria, është e nevojshme të ngulitni një zakon të një stili jetese të shëndetshëm dhe aktiv, të mësoni të përballeni me efektet e stresit dhe t'i përgjigjeni në mënyrë të duhur situatave të ndryshme të jetës. Në të ardhmen, është e rëndësishme të përjashtoni zakonet e këqija, të ndaloni pirjen e duhanit dhe pirjen e alkoolit.

Parandalimi i diabetit tip 2

Për dallim nga diabeti i tipit 1, diabeti i zbuluar me kohë jo-insulinik mund të ndalet dhe të arrihet një falje e qëndrueshme e sëmundjes. Masat kryesore parandaluese përfshijnë monitorimin e nivelit të sheqerit në gjak, ekzaminimet e rregullta parandaluese, rregullimin e mënyrës së jetesës dhe të ushqyerit, mbajtjen e aktivitetit fizik dhe uljen e peshës së trupit. Mjetet dhe metodat për parandalimin e diabetit tip 2 përfshijnë:

Bilanci i ujit

Trupi ka nevojë për ujë për funksionimin normal – shqetësimet në ekuilibrin e ujit-elektrolitit çojnë në mosfunksionim të proceseve metabolike dhe provokojnë një rritje të sheqerit në gjak. Për përdorimin e glukozës, përveç insulinës, nevojitet një nivel i mjaftueshëm bikarbonates, të cilat vijnë me zgjidhje ujore. Shtë e nevojshme të pini të paktën 1,5 litra ujë të pijshëm të pastër çdo ditë dhe të zvogëloni përdorimin e kafesë së fortë, çajit, pijeve të gazuara të ëmbla dhe lëngjeve të paketuara.

Dehidratimi lehtësohet nga pijet alkoolike, kështu që ato duhet të braktisen plotësisht, ose të zvogëlojnë konsumin në minimum. Norma e sigurt për një burrë të rritur është 100 g alkool i fortë me cilësi të lartë në ditë, për zonjat – 150 g verë të kuqe të thatë.

Karakteristikat e të ushqyerit

Ushqyerja për diabetin tip 2 përfshin përjashtimin e ëmbëlsirave, pastave, ëmbëlsirave dhe burimeve të tjera të karbohidrateve të thjeshta, të cilat menjëherë rritin sheqerin në gjak. Për shkak të përjashtimit të ushqimeve yndyrore dhe karbohidrateve nga dieta, arrihet humbja e peshës, e cila është shumë e rëndësishme për pacientët që vuajnë nga mbipesha.

Karbohidratet e thjeshta në dietë zëvendësohen me ato "të ngadalta" që gjenden në perime, fruta dhe drithëra. Kifle, bukë e freskët e bardhë, pasta, pasta, ushqime të yndyrshme dhe të skuqura, yndyrna shtazore përjashtohen nga dieta. Ushqimi bazohet në perime dhe fruta të freskëta, supa me perime dhe drithëra, produkte të qumështit me përmbajtje të ulët yndyre, mish dietik, peshk me pak yndyrna, manaferrat, barishtet, arrat, bishtajoret, drithërat dhe enët anësore nga perimet.

Lexoni artikullin:  Parandalimi i diabetit tek gratë

Nga frutat, banane, rrush, ananas, fruta të thata (rrush të thatë, hurma, fiq) janë të ndaluara. Mos përdorni reçel, bllokime, çokollatë, ëmbëlsirat. Në vend të sheqerit, zëvendësuesit e sheqerit përdoren në përgatitjen e enëve. Rekomandohet ushqimi i pjesshëm; ushqimi duhet të bëhet avull, zier ose pjekur. Ju duhet të pini ujë të pastër, çajra jeshilë dhe bimorë, një supë rruzullash. Nën ndalimin, sode e ëmbël, lëngje të paketuara, çaj të fortë dhe kafe, kakao. Sidoqoftë, çaji jeshil ndihmon në diabetin, pasi përmban përbërës antioksidues që rrisin ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës dhe ulin sheqerin në gjak.

Në vend të gjalpit dhe yndyrnave shtazore, rekomandohet të përdorni vajra bimore (luledielli, ulliri). Mund t’i përdorni për salcë salcash, drithëra të spërkatura, t’i shtoni pjatat kryesore. Përveç kësaj, është e nevojshme të braktisni salcat yndyrore, turshitë, marinadat, erëzat dhe erëzat. Kufizimet u vendosen disa drithërave, për shembull, shpesh nuk përfshijnë oriz ose qull bollguri në menu, pasi këto pjata kanë një përmbajtje mjaft të lartë kalori.

Jetë e shëndetshme dhe aktive

Kufizimi i aktivitetit motorik kontribuon në shtimin e peshës dhe çrregullime metabolike, prandaj, për parandalimin e diabetit tip 2, rekomandohet të merreni me pasivitet fizik. Për të ruajtur nivelin e sheqerit në gjak brenda kufijve të pranueshëm, mjafton të kryeni çdo ditë një sërë ushtrimesh të thjeshta, të bëni shëtitje që zgjasin të paktën 40 minuta dhe të angazhoheni në sporte të arritshme. Një parandalim i shkëlqyeshëm i diabetit do të jetë sporti ose ecja Nordike, vrapimi, noti, palestër, çiklizëm.

Një rritje e aktivitetit motorik do të kontribuojë në humbjen e peshës, që do të thotë se mund të përjashtohet një faktor më shumë që kontribuon në zhvillimin e sëmundjes. Edhe një shëtitje e përditshme para gjumit, refuzimi i transportit personal ose publik në favor të ecjes ose shkallëve të rregullta të ngjitjes, dhe jo në ashensor, do të përfitojë dhe ndihmojë trupin të luftojë kërcënimin e sëmundjes.

Humbja e peshës është domosdoshmërisht pjesë e programit parësor të parandalimit për diabetin tip 2, pasi pacientët me peshë të lartë trupore përbëjnë grupin kryesor të rrezikut. Përveç terapisë dietë dhe aktivitetit të shtuar fizik, është e nevojshme të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme. Provedshtë vërtetuar se pirja e duhanit dhe alkooli rrisin mundësinë e zhvillimit të diabetit me 60%, ndërsa heqja dorë nga zakonet e këqija jo vetëm që zvogëlon rrezikun e patologjisë endokrine, por gjithashtu përmirëson ndjeshëm shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme.

Kontrolli mjekësor

Parandalimi i diabetit tip 2 përfshin monitorim të rregullt të shëndetit të përgjithshëm. Diabetikët dhe pacientët në rrezik duhet të kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjak çdo ditë dhe të marrin lexime të presionit të gjakut. Për ta bërë këtë, rekomandohet të blini pajisje të posaçme për farmacinë në shtëpi – një glukometër dhe tonometër. Nëse treguesit ndryshojnë në drejtimin e rritjes, është e nevojshme të zbuloni arsyen. Ndoshta ka pasur disa gabime në dietë, situata stresuese dhe faktorë të tjerë provokues. Nëse treguesit tejkalohen në mënyrë të konsiderueshme, menjëherë duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.

Parandalimi sekondar i diabetit ka për qëllim tashmë parandalimin e përparimit të sëmundjes dhe komplikimeve të mundshme. Përdoret në fazat fillestare të sëmundjes dhe përfshin marrjen e dozave të vogla të ilaçeve për uljen e sheqerit, komplekse multivitamine dhe masa për normalizimin e metabolizmit të lipideve. Të gjitha emërimet bëhen nga mjeku që merr pjesë, pacienti duhet të ndjekë me kujdes të gjitha rekomandimet për të shmangur komplikimet e rrezikshme të formave të avancuara të diabetit.

Lexoni artikullin:  Për diabetin - merrni propolis!

Parandalimi i komplikimeve të diabeteve

Diabeti mellitus është i rrezikshëm për pasojat e tij. Komplikimet akute mund të çojnë në zhvillimin e komës, në sfondin e dehjes së trupit me produkte të kalbjes (trupat ketone, acid laktik). Pacientët me insulinë ose duke marrë agjentë hipoglikemikë janë në rrezik të zhvillimit të hipoglikemisë. Në këtë gjendje, vërehet një rënie e mprehtë e sheqerit në gjak, e shoqëruar nga një rënie e presionit të gjakut. Nëse një personi nuk pajiset menjëherë me një kujdes të kualifikuar mjekësor, ai humbet vetëdijen dhe bie në gjendje kome. Nëse nuk futni urgjentisht një zgjidhje glukoze për diabetikët, mund të shfaqet edemë cerebrale, e ndjekur nga vdekja.

Komplikimet e mëvonshme zhvillohen gradualisht, mbi 10-20 vjet nga fillimi i sëmundjes. Në këtë rast, organet e brendshme vitale (mëlçia, veshkat, zemra, truri), sistemi nervor dhe organet e vizionit vuajnë. Komplikimi më i zakonshëm është retinopatia diabetike, e shoqëruar nga dëmtimi i retinës dhe kërcënimi i humbjes së shikimit. Në vendin e dytë në mbizotërim është “këmbë diabetike”. Ky është një ndërlikim në të cilin formojnë ulcerat jo shëruese në këmbë dhe këmbën e poshtme, gjë që përfundimisht çon në nekrozë indesh. Nëse situata është e ndërlikuar nga sepsë ose gangrenë, pacienti duhet të amputojë gjymtyrën.

Një herë në gjashtë muaj është e nevojshme të vizitoni një okulist, i cili ekzaminon fundusin dhe përcakton nëse rritet presioni intraokular. Nëse shfaqen simptoma alarmante – shikimi i paqartë, shfaqja e mizave para syve, ndjenja e presionit në qafën e veshëve, shfaqja e dhimbjeve të kokës – një vizitë te okulisti nuk duhet të shtyhet.

Masat parandaluese

Masat parandaluese që synojnë parandalimin e sëmundjes koronare të zemrës janë rritja e aktivitetit motorik, heqja dorë nga pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit, kontrolli i peshës, ushqimi i duhur dhe i ekuilibruar.

Për të shmangur nefropatinë diabetike, përveç një jetese të shëndetshme dhe matjen e niveleve të sheqerit, është e nevojshme të monitoroni rregullisht presionin e gjakut dhe lipidet e gjakut. Cilat simptoma duhet të paralajmërojnë? Shfaqja e edemës në fytyrë dhe ekstremet e poshtme, presioni i shtuar, lëkura e kruar, vjellja, mungesa e oreksit, që tregon intoksikimin e trupit, mund të tregojnë dëmtimin e veshkave. Në këtë rast, menjëherë duhet të kërkoni këshilla nga një nefrolog.

Hedhje në presion, shfaqja e edemës, humbja e ndjesisë në gjymtyrët dhe dhimbja e kokës mund të tregojnë dëmtim vaskular në diabet mellitus. Në këtë rast, është e nevojshme që t’i nënshtrohen një ekzaminimi shtesë dhe të marrin ilaçe për të forcuar muret vaskulare, kolesterolin më të ulët, ilaçet që zvogëlojnë rrezikun e mpiksjes së gjakut dhe ilaçeve të tjera që parandalojnë zhvillimin e arteriosklerozës.

Parandalimi i një këmbë diabetike përfshin veshjen e këpucëve të rehatshme, kujdes të plotë për këmbët dhe mbrojtjen e gjymtyrëve tuaja nga dëmtimet e mundshme. Edhe dëmtimi i vogël mund të shndërrohet në ulçerë jo shëruese, pasi që me diabet, çdo plagë shërohet dobët dhe ngadalë.

Lëkura e ekstremiteteve të poshtme është veçanërisht e prekshme, pasi mund të dëmtohet kur mbani këpucë të ngushta ose të pakëndshme. Weardo vesh në këmbë shpesh shkakton ulçera, gjë që përfundimisht çon në amputim të gjymtyrëve dhe paaftësi. Prandaj, çdo, madje edhe dëmtim i vogël (gërvishtjet, gërvishtjet), skuqje në lëkurë – një rast për të parë një mjek dhe për të marrë masa parandaluese për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve serioze.

Diabetus Shqipëri