Diabeti gestacional (2)

Diabeti gestacional është një formë e veçantë e diabetit që zhvillohet tek gratë gjatë shtatëzanisë për shkak të çekuilibrit hormonal. Simptoma kryesore e kësaj sëmundje është një rritje e glukozës në gjak pas ngrënies dhe ruajtjes së normës normalisht në stomak bosh. Diabeti gestacional paraqet një kërcënim për fetusin, pasi mund të shkaktojë zhvillimin e keqformimeve kongjenitale të zemrës dhe trurit. Për qëllim të zbulimit të hershëm të patologjisë, grave u shfaqet një test i tolerancës së glukozës në periudhën 24-28 javë. Trajtimi i diabetit gestacional përfshin dietë, punë dhe pushim, në raste të rënda, terapia me insulinë është e përshkruar.

Përmbledhje

Diabeti gestacional ose shtatzënë është një sëmundje që zhvillohet si rezultat i një shkelje të metabolizmit të karbohidrateve në trupin e një gruaje në sfondin e rezistencës ndaj insulinës (mungesa e ndjeshmërisë së qelizave ndaj insulinës). Në obstetrikë, një patologji e tillë diagnostikohet në rreth 3-4% të të gjitha grave shtatzëna. Më shpesh, një rritje parësore e glukozës në gjak përcaktohet në pacientët, mosha e të cilëve është më pak se 18 ose më shumë se 30 vjet. Shenjat e para të diabetit gestacional zakonisht shfaqen në 2-3 tremujorin dhe zhduken vetë pas lindjes së foshnjës.

Diabeti gestual nganjëherë mund të shkaktojë diabet tip 2 te gratë pas lindjes së fëmijëve. E ngjashme vërehet në afro 10-15% të pacientëve me këtë diagnozë. Sipas shkencëtarëve, diabeti gestacional diagnostikohet më shpesh te gratë e zeza. Rreziku i sëmundjes për fetusin është se për shkak të një rritje të glukozës në gjakun e nënës, trupi i foshnjës fillon të prodhojë në mënyrë aktive insulinë. Prandaj, pas lindjes, fëmijë të tillë janë të prirur të ulin sheqerin në gjak. Përveç kësaj, diabeti gestacional kontribuon në rritjen e shpejtë të peshës së fetusit gjatë zhvillimit të fetusit.

Shkaqet e diabetit gestacional

Etiopatogjeneza e diabetit gestacional nuk është sqaruar në mënyrë të besueshme. Shkencëtarët sugjerojnë që sëmundja zhvillohet si rezultat i bllokimit të prodhimit të një sasie të mjaftueshme të insulinës nga hormonet që janë përgjegjëse për rritjen dhe zhvillimin e duhur të fetusit. Gjatë shtatëzanisë, trupi i gruas ka nevojë për më shumë glukozë, e cila kërkohet jo vetëm për nënën, por edhe për fëmijën. Ekziston një rritje kompensuese në prodhimin e insulinës. Këta faktorë bëhen shkaku kryesor i diabetit gestacional. Përkundër sfondit të mosfunksionimit të qelizave pankreatike, vërehet një rritje e nivelit të proinsulinit.

Lexoni artikullin:  6 shkaqe të sheqerit në gjak të ulët tek të rriturit dhe fëmijët

Shkaku i diabetit gestacional mund të jenë sëmundjet autoimune që kontribuojnë në shkatërrimin e pankreasit dhe, si rezultat, një rënie në prodhimin e insulinës. Në pacientët, të afërmit e të cilëve vuajnë nga ndonjë formë e diabetit, rreziku i zhvillimit të kësaj patologjie rritet për 2 herë. Një tjetër shkak i zakonshëm i çrregullimit është mbipesha, pasi ajo tashmë përfshin një shkelje të proceseve metabolike në trupin e nënës që pret. Diabeti gestacional mund të ndodhë nëse një grua ka pasur një infeksion viral në fazat e hershme të shtatëzanisë që kontribuan në çrregullimin e pankreasit.

Gratë me sindromën e vezores policistike, të prirur ndaj zakoneve të këqija – pirja e duhanit, pirja e alkoolit dhe droga, janë në rrezik për zhvillimin e diabetit gestacional. Faktorët rëndues janë lindja e një fetusi të madh, lindja e mbetur, një histori e polihidramnios, diabeti gestacional në shtatzënitë e mëparshme. Një rrezik i lartë i patologjisë vërehet te pacientët më të rinj se 18 vjeç dhe më të vjetër se 30 vjet. Përveç kësaj, një dietë e pabalancuar, e cila përfshin konsumimin e një numri të madh ushqimesh të pasura me karbohidrate të shpejta, mund të provokojë zhvillimin e një shkelje.

Simptomat dhe diagnoza e diabetit gestacional

Diabeti gestacional nuk ka simptoma specifike. Shenja kryesore e patologjisë është një rritje e përqendrimit të glukozës në gjak, e cila nuk u vërejt në një grua para shtatëzanisë. Ky çrregullim diagnostikohet më shpesh tek pacientët pas 20 javësh shtatëzani. Për më tepër, me diabetin gestacional, mund të vërehet një rritje e tepërt e peshës trupore të pacientit (më shumë se 300 g në javë), një ndjenjë e fortë e etjes dhe një rritje në prodhimin ditor të urinës. Gjithashtu, pacientët ankohen për një ulje të oreksit, lodhje të shpejtë. Nga ana e fetusit, një shenjë e zhvillimit të diabetit gestacional mund të jetë shtimi i shpejtë i peshës, përmasat e pahijshme të pjesëve të trupit, depozitimi i tepërt i indit yndyror.

Metoda kryesore për zbulimin e diabetit gestacional është një test gjaku për të përcaktuar nivelin e glukozës. Kur regjistroheni për shtatëzani, të gjitha gratë referohen nga mjeku obstetër-gjinekolog për këtë analizë. Grupi i rrezikut për zhvillimin e diabetit gestacional përfshin pacientë të cilët, kur ekzaminojnë gjakun e marrë nga një gisht, kishin një sasi glukoze prej 4,8-6,0 mmol / L, dhe nga një venë – 5,3 në 6,9 mmol / L. Nëse tregues të tillë janë të pranishëm, një grua është përshkruar një test me një ngarkesë të glukozës, e cila ju lejon të identifikoni çrregullimet e metabolizmit të karbohidrateve në fazat e hershme.

Lexoni artikullin:  Diagnostifikimi patologjik i maceve me diabet

Gjithashtu, për të përcaktuar funksionalitetin e pankreasit dhe rrezikun e zhvillimit të diabetit gestacional, një test oral i tolerancës së glukozës përshkruhet në mënyrë rutinore për të gjitha gratë shtatzëna për një periudhë 24-28 javë. Së pari, një test gjaku është marrë nga një venë në stomak bosh, pas së cilës një grua duhet të pijë 75 g glukozë të holluar në 300 ml ujë. Pas 2 orësh, marrja e mostrave të gjakut përsëritet. Diagnoza e diabetit gestacional përcaktohet nëse treguesi i parë i glukozës është më shumë se 7 mmol / l, i dyti – më shumë se 7,8 mmol / l. për ta konfirmuar atë, gruaja shtatzënë është përshkruar një analizë tjetër në të njëjtën ditë pas disa orësh.

Trajtimi për diabetin gestacional

Për diabetin gestacional, trajtimi bëhet në bazë ambulatore. Para së gjithash, pacientit rekomandohet të rishikojë dietën. Dieta ka për qëllim uljen e niveleve të glukozës në gjak, kështu që një grua duhet të përjashtojë produkte që përmbajnë karbohidrate të shpejtë nga menyja e saj: ëmbëlsirat, perimet me niseshte. Frutat duhet të konsumohen në moderim dhe jo shumë të ëmbël. Ushqimet e yndyrshme dhe të skuqura, ushqimi i shpejtë, salcat e dyqaneve dhe muffins janë të ndaluara për diabetin gestacional. Këto produkte mund t’i zëvendësoni me lakër, kërpudha, kunguj të njomë, bishtajore, barishte. Përveç kësaj, me diabet gestacional, është e nevojshme të përfshini peshk dhe mish me pak yndyrë, drithëra, drithëra, makarona të forta, perime në meny. Një herë në javë, ju mund të lejoni praninë e peshkut të kuq në dietë.

Kur përpiloni një dietë për një grua shtatzënë me diabet gestacional, është e rëndësishme të siguroni një konsum adekuat të vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e duhur të fetusit. Karbohidratet duhet të përbëjnë 45% të vlerës së dietës, yndyrnat – 30%, proteinat – 25%. Me diabetin gestacional, një grua shtatzënë duhet të hajë ushqime të vogla, por shpesh – 3 vakte kryesore dhe 2-3 rostiçeri. Shtë e nevojshme të përgatisni enët lehtësisht të tretshme, opsionet më të mira janë produktet e ziera, të ziera, të pjekura. Regjimi i pirjes përfshin përdorimin e të paktën 1,5 litrave lëng në ditë.

Ushtrimi i moderuar rekomandohet për pacientët me diabet gestacional. Ato ju lejojnë të mbani trupin në gjendje të mirë, të parandaloni shtimin e tepërt të peshës. Përveç kësaj, ushtrimet rrisin aktivitetin e insulinës, e cila është e rëndësishme për diabetin gestacional. Aktiviteti fizik përfshin gjimnastikë, ecje, not. Lëvizjet e mprehta, ushtrimet që synojnë punën e muskujve të barkut duhet të shmangen. Niveli i ngarkesës përcaktohet nga qëndrueshmëria e gruas dhe përcaktohet nga mjeku.

Lexoni artikullin:  Tipi 2 i mëlçisë së viçit nga diabeti

Një grua me diabet gestacional duhet të monitorojë çdo ditë glukozën e saj të gjakut; matjet merren me stomak bosh dhe 60 minuta pas çdo vakt. Nëse terapia dietike në lidhje me ushtrimin nuk jep një efekt pozitiv, injeksione me insulinë janë të përshkruara për një pacient me diabet gestacional. Doza e ilaçit përcaktohet nga një specialist. Menaxhimi i shtatzënisë me këtë diagnozë vazhdon deri në 38-40 javë. Dorëzimi më së shpeshti kryhet nga seksioni cezarian, pasi fetusi është i madh, gjë që paraqet një kërcënim për zhvillimin e komplikimeve gjatë zhvillimit natyror të procesit të lindjes.

Me diabetin gestacional, një fëmijë lind me një nivel të ulët të glukozës në gjak, megjithatë, treguesi kthehet në normale me ushqyerjen me gji normale ose përzierjet e adaptuara. Sigurohuni që të kontrolloni përqendrimin e sheqerit në gjakun e nënës dhe fëmijës. Pas lindjes, një grua me diabet gestacional duhet të përmbajë një dietë të përshkruar gjatë shtatëzanisë dhe të matë nivelet e glukozës për të shmangur zhvillimin e diabetit tip 2. Si rregull, treguesit kthehen në normale në muajt e parë pas lindjes së foshnjës.

Parashikimi dhe parandalimi i diabetit gestacional

Në përgjithësi, me diabetin gestacional, prognoza për nënën dhe fëmijën është e favorshme. Me një sëmundje të tillë, ekziston rreziku i zhvillimit të makrosomisë – rritja e tepërt e fetusit, si dhe një rritje në peshën e trupit të një gruaje. Me makrosominë, truri i fëmijës ruan madhësinë e tij natyrore dhe brezi i shpatullave zgjerohet. Këto efekte të diabetit gestacional mund të shkaktojnë dëmtime gjatë lindjes së fëmijëve. Nëse një ultratinguj zbulon një fetus të madh, mjeku mund të rekomandojë lindje të parakohshme, e cila gjithashtu paraqet një rrezik të caktuar, pasi, megjithë madhësinë e madhe, foshnja mbetet e pjekur sa duhet.

Parandalimi i diabetit gestacional konsiston në planifikimin e shtatzënisë dhe kontrollin e peshës së trupit. Një grua duhet të hajë siç duhet, të braktisë zakonet e këqija. Sigurohuni t'i përmbaheni një jetese aktive, pasi aktiviteti fizik i moderuar mund të zvogëlojë mundësinë e zhvillimit të diabetit gestacional. Shtë e rëndësishme që ushtrimet të jenë të rregullta dhe të mos i japin gruas shtatzënë ndonjë shqetësim.

Diabetus Shqipëri