Diabeti mellitus i tipit 2

Nga diabeti mellitus i tipit 2 (DM), mjekët zakonisht nënkuptojnë llojin metabolik të sëmundjes që ndodh për shkak të një shkelje të ndërveprimit reciprok të insulinës me qelizat e indeve. Rezistenca ndaj insulinës në inde shoqërohet me hiperglicemi dhe një numër simptomash karakteristike. Sipas statistikave, është saktësisht diabeti tip 90 që prek shumicën e njerëzve (deri në XNUMX përqind) të cilëve u jepet një diagnozë e përgjithshme e këtij lloji. Le të shohim së bashku shkaqet e kësaj sëmundje, të shqyrtojmë simptomat e diabetit, metodat e diagnostikimit dhe trajtimit.

Histori mjekësore

Një numër i shenjave të jashtme të diabetit ishin të njohura gjatë kohës së Perandorisë së madhe Romake. Atëherë kjo sëmundje i atribuohet problemit të mosmbajtjes së ujit nga trupi. Vetëm në shekullin e 20-të, shkencëtarët dhe mjekët u afruan për të kuptuar thelbin e problemit – shkeljen e metabolizmit të karbohidrateve. Postulati i parë për ekzistencën e llojit të dytë të diabetit ishte G. P. Himsworth në fund të viteve 40 të shekullit XX – ishte atëherë që u hodhën themelet e terapisë klasike mbështetëse, të cilat janë të rëndësishme për këtë ditë, sepse, megjithë zhvillimin aktiv të sektorit kërkimor të shkencës mjekësore, mekanizma më efektivë të punës për të luftuar diabetin ende nuk janë gjetur.

Shkaqet e diabetit tip 2

Për dallim nga diabeti i tipit 1 me mungesën e tij të insulinës, në sëmundjen e tipit 2 hormoni sekretohet mjaftueshëm, madje shpesh edhe mbi normën, por praktikisht nuk ul sheqerin në gjak, pasi qelizat e indeve nuk e perceptojnë atë. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, funksioni i ishujve Langerans, të cilët në mënyrë aktive prodhojnë insulinë, gradualisht zvogëlohet dhe rreziku i diabetit nga lloji i dytë në llojin e parë rritet.

Mjekësia moderne pretendon se diabeti i tipit 2 është shkaktuar nga një kombinim i faktorëve gjenetikë dhe jetikë, ndërsa shumica dërrmuese e rasteve të kësaj sëmundje zbulohen te njerëzit me peshë të rritur trupore të cilët janë të trashë.

Shkaqet klasike të diabetit mellitus tip XNUMX, duke pasur parasysh faktorët e mësipërm, janë:

 1. Problemet gjenetike. Studimet tregojnë se 20 përqind e fëmijëve, prindërit e të cilëve ishin të sëmurë me diabet tip 2, zhvillojnë një sëmundje të ngjashme.
 2. Obeziteti i shkallëve të ndryshme. Obeziteti abdominal shkakton rezistencë ndaj insulinës në inde, me një rritje të shoqëruar të ngarkesës në pankreas.
 3. Ndryshimet në lidhje me moshën. Fiziologjikisht, me kalimin e kohës, të gjitha indet e trupit të një personi të moshuar gradualisht fitojnë rezistencë ndaj insulinës dhe, nëse ato janë të vendosura në diabetin tip 2, rreziqet e një sëmundjeje pas 40 vjetësh rriten me shpejtësi, veçanërisht tek njerëzit obez.
 4. Infeksione virale. Një shumëllojshmëri e infeksioneve virale mund të shkaktojnë procesin, veçanërisht nëse infektojnë një person disa herë në vit.
 5. Probleme të pankreasit. Pankreatiti, kanceri dhe sëmundje të tjera, veçanërisht të tipit kronik, shkaktojnë diabet dytësor të tipit 2.
 6. Depresioni dhe stresi. Situatat e vazhdueshme stresuese dhe depresionet pasuese janë një faktor rreziku shtesë.

Simptomat e diabetit tip 2

Simptomat klasike të diabetit tip 2 konsiderohen:

 1. Urinimi i etur dhe etja.
 2. Trashje.
 3. Skuqje të lëkurës dhe kruajtje.
 4. Lezione infeksionale kërpudhore (veçanërisht në gratë).
 5. Shërimi i dobët i prerjeve, plagëve dhe dëmtimeve të tjera të lëkurës.
 6. Sëmundje e përgjithshme kronike me dobësi të muskujve, dhimbje koke, përgjumje.
 7. Djersitje e rëndë, veçanërisht gjatë natës.

Në mungesë të terapisë së duhur dhe kalimit të diabetit tip 2 në fazën e rëndë me shfaqjen e komplikimeve shtesë, pacienti mund të shfaqë edemë në pjesën e përparme, një rritje të konsiderueshme të presionit, perceptimi vizual mund të shqetësohet, dhimbje në zemër dhe migrenë, mpirje të pjesshme të ekstremiteteve dhe manifestime negative neurologjike.

Lexoni artikullin:  Diabeti tip 2 (2)

Diagnostics

Një metodë themelore për diagnostikimin e diabetit tip 2 është një test gjaku për sheqerin. Prodhohet në stomak bosh në mëngjes – 12 orë para testit është e nevojshme të refuzoni të hani ushqim, alkool, duhan, të mos përfshiheni në stres emocional fizik dhe të fortë, dhe gjithashtu të mos merrni ilaçe dhe të jeni relativisht të shëndetshëm. Sëmundjet kronike në fazën akute, si dhe infeksionet dhe problemet e tjera, mund të shtrembërojnë rezultatet e studimit. Nëse analiza tregon se përmbajtja e glukozës në gjak është në rangun nga 5,5 deri në 7 mmol / L, pacienti ka probleme me rezistencën ndaj insulinës dhe, në përputhje me rrethanat, ekziston një sindromë prediabetike. Në vlerat mbi 7 mmol / L, gjasat për të pasur diabet janë të mëdha, natyrisht nëse rekomandimet parësore ndiqen para testit.

Si plotësim i analizës së mësipërme, bëhet një test stresi – menjëherë pas dhënies së gjakut në stomak bosh, një pacientë i jepet një dozë prej shtatëdhjetë e pesë gram glukozë dhe për dy orë çdo 30 minuta një gjak nxirret për analizë me ekzaminimin e vlerave të tij kulmore. Me tregues në intervalin prej 7,8–11 mmol / l, mjeku mund të diagnostikojë prediabetin. Mbi 11 mmol / L – probabilitet i lartë i diabetit.

Si një alternative e metodës themelore, pacienti mund të marrë një test gjaku për hemoglobinë të glikuar – kushton shumë më tepër, por është më i saktë dhe praktikisht i pavarur nga faktorët e jashtëm mjedisorë, siç janë ngrënia / mjekimi, aktiviteti fizik, etj. Një rezultat në intervalin prej 5,7–6,5 për qind është dyshim për diabetin. Vlerat mbi 6,5 përqind janë konfirmim i pranisë së diabetit tek pacienti.

Përveç testeve themelore, mjeku zhvillon diagnozë simptomatike diferenciale të pacientit (prania e polidipsisë / polururisë dhe shenjave të tjera), dhe gjithashtu duhet të përjashtojë patologji të ndryshme të një spektri të ndryshëm që shkaktojnë hiperglicemia (ultratinguj, EKG, testi i Reberg, ultratinguj, kapilaroskopi, ekzaminimi i përbërjes së fundusit dhe elektrolitit të gjakut ).

Nëse konfirmohet diagnoza kryesore e diabetit, mjeku identifikon llojin e sëmundjes – së pari, kontrollohen subspeciet shtesë (gestacionale, sekondare, etj.), Dhe nëse mungojnë, bëhet një test për C-peptid, i cili do të tregojë një formë metabolike ose autoimune të diabetit.

Trajtimi i diabetit mellitus tip 2

Mjekësia moderne nuk di se si të kurojë plotësisht diabetin e tipit 2. Të gjitha masat kryesore dhe shtesë të marra kanë për qëllim normalizimin e metabolizmit të karbohidrateve, parandalimin e zhvillimit të mëtutjeshëm të sëmundjes dhe parandalimin e komplikimeve që vijnë nga diabeti.

 1. Terapia dietike. Trajtimi kryesor për diabetin tip II. Ajo zhvillohet individualisht nga një endokrinolog në bazë të disa skemave, duke marrë parasysh gjendjen aktuale të pacientit, ashpërsinë e diabetit dhe faktorë të tjerë. Shumica e njerëzve me diabet të tipit 2 vuajnë nga mbipesha, e cila është një faktor themelor në zhvillimin e rezistencës ndaj insulinës, atëherë mjekët modernë u ofrojnë pacientëve dieta të ulët karboni – më të rrepta në krahasim me komplekset ushqyese klasike të ekuilibruar (tabela numër 9), por duke dhënë efektin maksimal, deri në një fazë të gjatë të faljes .
 2. Ushtrimi i dozuar dhe optimizimi i ritmit të përditshëm të zgjimit, gjumit dhe pushimit.
 3. Droga. Më shpesh, ilaçet për uljen e sheqerit përshkruhen – biguanides, sulfonylurea, PRG, thiazolidinediones. Përveç kësaj, në rast të komplikimeve, është e mundur të përdoren frenuesit ACE, moxonidine, fenofibrat, dhe statinat. Insulina është përshkruar si ndihmës në rast të joefikasitetit të terapisë klasike të ilaçeve dhe në rast të degradimit të sintezës funksionale të qelizave beta nga ishujt e Langerhans.
 4. Transplantimi kirurgjik i pankreasit në rastin e formimit të nefropatisë diabetike.
Lexoni artikullin:  Si të trajtoni shtresat e shtratit tek pacientët me diabet

Trajtimi me mjete popullore

Më poshtë, janë prezantuar recetat më të famshme dhe të sigurta për organizmin diabetik të mjekësisë tradicionale, të cilat do të ndihmojnë në rivendosjen e metabolizmit normal të karbohidrateve, si dhe në uljen e peshës së tepërt. Sidoqoftë, përdorimi i tyre duhet domosdoshmërisht të dakordohet me mjekun tuaj!

 1. Derdhni njëqind gram kanellë pluhur me një litër ujë të valë vetëm nga sobë. Përziejini tërësisht për një minutë dhe shtoni 150 gr. mjaltë. Konsistenca që rezulton duhet të derdhet në një enë të errët dhe të vendoset në të ftohtë për një ditë. Pini dy herë në ditë, 200 g. për dy javë.
 2. Një art. një lugë gjethe të thata të copëtuara arre holluar me gjysmë litër ujë të pastër në temperaturën e dhomës. Vendoseni në zjarr të ngadaltë, duke zierë për dhjetë minuta, pastaj ftohet dhe lëreni të krijojë për dy orë. Kullojeni "çajin" që rezulton dhe pijeni atë në gjysmë gotë disa herë në ditë.
 3. Ju pëlqen çaji i zi? Zëvendësojeni atë me ngjyrën e gëlqeres, duke pjekur në çaj një lugë gjelle. një lugë fondesh dhe pirja e disa gotave në ditë.
 4. Drejtoni një kilogram të tretë rrënjë hudhër dhe majdanoz përmes një mulli mishi me vrima të vogla. Shtoni 100 gram lëng limoni në përzierje dhe përzieni plotësisht derisa të merret një masë e njëtrajtshme, pastaj vendosni në një enë të errët, mbylleni fort dhe lëreni të qëndrojë për 14 ditë. Përdorni ilaçin një lugë çaji dy herë në ditë.

Ushqimi për diabetin tip 2

Siç u përmend më lart, është dieta që është mekanizmi kryesor i terapisë për diabetin tip 2. Especiallyshtë veçanërisht e rëndësishme në rast të sëmundjes së trashje të njëkohshme, si faktori kryesor negativ që provokon rezistencën e indeve ndaj insulinës. Përkundër faktit se dietat klasike të shekullit XX gjithmonë rekomandojnë një dietë të ekuilibruar të ekuilibruar për diabetin e tipit 20, mjekët modernë janë të prirur për një dietë me karboni të ulët, e cila jo vetëm që zvogëlon sasinë e glukozës që hyn në trup, por gjithashtu ndihmon për të luftuar shpejt dhe në mënyrë efektive luftimin e mbipeshes. Po, është më e rreptë, por rezultati është padyshim më i mirë sesa retro "Tabela 2", e cila erdhi tek ne nga vitet '9 të shekullit të kaluar!

Ushqim

Dieta me karburant të ulët siguron përjashtimin e plotë të të ashtuquajturave karbohidrate të thjeshta "të shpejta", të cilat shndërrohen në mënyrë aktive në glukozë dhe nëse nuk konsumohen në yndyrë. Në këtë rast, theksi kryesor është tek ushqimi i proteinave.

Të gjitha llojet e mishit, kërpudhave, vezëve, perimeve (pa fasule, bizele, patate, misër, fasule, thjerrëza dhe ullinj dhe ullinj), arra me fara, produkte qumështi me pak yndyrë, hikërror dhe oriz kafe / të zezë zakonisht përfshihen në listën e ushqimeve klasike të lejuara si dhe një sasi e vogël frutash (duke përjashtuar rrushin me banane).

Lexoni artikullin:  Flegmon i këmbës në diabet

Smbëlsirat dhe pasta, sheqeri, çdo lloj buke, mish të tymosur, lëpushka, salcice me salcice, lëngje me komposto dhe çdo pije tjetër të ëmbël, alkool, majonezë me keks dhe salca (yndyrna), si dhe makarona me bazë niseshte, janë rreptësisht të ndaluara. patate, oriz klasik të bardhë, etj.

Llojet e mbetura të produkteve që nuk tregohen më lart mund të konsumohen në sasi të vogla, duke pasur parasysh përmbajtjen e kalorive dhe parametrat e tjerë sipas tabelave speciale të njësive të bukës.

Këshillohet që të piqni ose pjekni enët në furrë, në raste ekstreme, përdorni një tenxhere të ngadaltë. Fryrja – me një sasi minimale të vajit vegjetal, përpiquni të përdorni një origjinë të ngjashme me kafshë kremoze. Shtë e nevojshme të hani në mënyrë të pjesshme, duke thyer dietën e përditshme në të paktën katër vakte.

Menyja e mostrës për një javë me diabet tip 2

Ne sjellim në vëmendjen tuaj një menu të standardizuar për 7 ditë. Enët individuale mund të ndryshohen brenda grupeve të lejueshme dhe duke marrë parasysh madhësinë e pjesës / përmbajtjen e kalorive.

 1. Të hënën. Do të hamë mëngjesin me dyqind gram gjizë, një mollë të vogël dhe kafe të pangopur. Ne kemi drekë me peshk dhe perime të pjekura – në total jo më shumë se 250 gram. Bëni një snack pasdite me një portokall të vogël dhe hani darkë me një pjatë të vogël me hikërror me një fetë viçi.
 2. E martë. Do të hamë një omëletë nga një palë vezë në qumësht 2,5 përqind, si dhe mollë dhe çaj pa sheqer. Darka 200 gram viçi i zier dhe një tas sallatë me perime jeshile. Kemi një pasdite jogurt natyral pa yndyrë, të pambledhur nga manaferrat. Për darkë – supë me kërpudha.
 3. Të mërkurën. Për mëngjes – 100 gram djathë shëndetësor, një avokado dhe kafe pa sheqer. Për drekë – supë me supë pule me pak yndyrë me 100 gramë pulë të zier. Për një meze të lehtë të mesditës – një dardhë e vogël. Për darkë – një pjatë me oriz kafe të pambaruar dhe një fetë peshk të pjekur.
 4. Të enjten. Do të kemi një pjatë të vogël me drithëra hikërror me qumësht. Ne kemi drekë me 250 gram gjeldeti të zier me perime. Kanë një gotë pasdite kefir. Darka lakër e zier me mish.
 5. E premte. Ne kemi mëngjes me një sallatë perimesh me dy vezë të ziera dhe çaj të pangopur. Ne darkojmë në një fetë 200 gramë mish derri të ligët dhe lakër me barishte. Bëni një meze të lehtë pasdite me dy mollë të vogla. Darka 150 gram peshk i zier.
 6. Të shtunën. Do të kemi një pjatë me gjizë dhe kafe të zezë pa krem ​​dhe sheqer. Kemi drekë me supë me kërpudha. Bëni një meze të lehtë pasdite me ndonjë frut të vogël të lejuar. Darka 150 gram pule, e spërkatur me djathë të grirë me sallatë perimesh.
 7. Të dielën. Për mëngjes – një omëletë nga dy vezë me kërpudha të ziera dhe një gotë çaj pa sheqer. Për drekë – një sallatë me ushqime deti, lakër dhe barishte, si dhe 100 gram viçi të pjekur. Rostiçeri – një grejpfrut. Darka – një pjatë me supë me perime, 100 gram gjel deti të pjekur dhe 50 gram djathë të fortë.
Diabetus Shqipëri